İ Sınıfı Fırkateyn

Başlatan 7Skies, Eki 11, 2015, 01:26 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

DelKu

@HDS Ben de onu diyorum adamlar kolay rahat yaşamaya alıştılar, sivrileni de çekip daha fazla kazanacağı yere kaçıyor. Ama potansiyel olarak bu işleri kotaracak kapasiteleri var,  kimya ve demir çelik sanayileri de var, gemi sanayilerin de ekleyin, bunlara mozambik muamelesi yaparsak hata ederiz, bakarızki yanı başımızda bitivermişler. Bizim avantamızı tonla beyin göçü versek de yerini birşekilde dolduracak kadrolorımızın hala peşinden yetişiyor olması, burada nüfus yaş faktörü de önemli. Mesajı Paylaş

farabi

Alman Bremen sınıfı F-213 ve F-214 var hizmet dışında. Barbaroslar ile aynı tahrik sistemine sahip. MKS-180 için imzaların atılmasıyla, önümüzdeki yıllarda Brandenburg sınıfı da hizmetten alınmaya başlanacak. Bremen sınıfının son 2 gemisi 33 yaşında. Brandenburg sınıfı şu an ortalama 26-27 yaşında.

İtalyan donanması hava savunma rolü için özelleştirilen yeni FREMM fırkateynleri hizmete alınınca, Durand de la Penne sınıfı 2 hava savunma muhribini hizmetten alınacak. Gemiler ortalama 30 yaşında.

İngiltere Kraliyet donanması Tip-26 grup-1 için ilk 3 geminin siparişini verdi, 2'si inşa halinde, 2021'den itibaren gemiler donanmaya katılmaya başlayacak. İngiltere daha önce 3 adet Tip-23 fırkateyni Şili'ye satmıştı ve bu gemiler içerisinde HMS Grafton devir işlemi sırasında 14 yaşındaydı. Kalan 13 Tip-23 geminin bir kısmının da farklı ülkelere satılması söz konusu. Gemiler 20 ila 30 yaş aralığında.

Kısacası, avrupada kelepir denecek bir fırsat bulunmuyor. Hizmetten alınan fırkatenyler 30 yaş üzerinde ve devri durumunda önemli ölçüde yenilemelere ihtiyaç duyacaklardır.

Donanmamız için en kestirme yol, MILGEM'den bağımsız ve özel tersaneler eliyle ilerleyecek alternatif bir gemi tasarım ve inşaa planı hazırlamak. Örneğin, 1500-2000 ton aralığında ve gelecekte bir kriz anında hızla silahlandırılabilecek yapıda OPV korvetler/fırkatenler; mevcut fırkateynlerin görev yoğunluğunu önemli ölçüde azaltabilir. Mesajı Paylaş

HDS

DelKu

Daha önce de yazmıştım bir ihtimal daha var

Kod [Seç]

@DelKu 12 Haziran 2020, 18:12:52

Pakistanın bu gemilerinde bizim sistemlerle uyumlu bir açık kapı bırakmak yararımıza olur, bize tamamen yabancı sistem üretmemeliyiz.
Akla gelmeyecek bir atraksiyon önereceğim koşullar olgunlaştığında ya da gerektiğinde, buraya yazayım da ben yazmıştım derim o gün geldiğinde, 4 senede ilk gemi Paki donanmasında, max iki sene sonra da bütün dördü de filoya dahil.
Mesajı Paylaş

dustdevil

Eyl 30, 2020, 08:07 ÖS Last Edit: Eyl 30, 2020, 08:31 ÖS by dustdevil
Uydu resimlerinden ve hava araçlarından gözüküyordur o yüzden yazmakta bir sakınca yok galiba, ana gövdeyi oluşturan bloklar birleştirilmiş gözüküyor.

Edit: https://twitter.com/mavivatannet/status/1288154342621679618

Bu resim Temmuz'da yayınlanmış, buna benziyor ama bir süredir burunda eksik parçalar gözüküyordu, tak-çıkar yapılmadı ise son 1-2 haftadır o kısmı da takılmış gibi. Mesajı Paylaş

dustdevil

Son hali fotoğrafa yansımış: https://twitter.com/tcsavunma/status/1318194064093810689?s=21

Yayınlandıktan sonra sosyal medya hesaplarından bazıları önce İ sınıfı sonra düzeltme yapıp Jinnah sınıfı dediler. Pakistan'a İ sınıfı üretip program takvimini değiştirmediysek bence mümkün değil, uyduda bir tek bu tekne var.
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter