İ Sınıfı Fırkateyn

Başlatan 7Skies, Eki 11, 2015, 01:26 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

TULGA

Eğer ilerde 8 adede çıkarılacak İ sınıfı planlaması olacaksa, bundan sonra bize özellikle D.Akdeniz, Ege, Karadeniz'de sayısal nicelik ve nitelik anlamında avantaj sağlayacak 900-1200t arası OPV lazım olacak. Bence buna yoğunlaşmak çok daha avantajlı olur. Meko envanteri yerine ikame edilecek İ sınıfı, Gabya yerine ikame edilecek TF-2000 ve Korvet sınıfında da Ada sınıfı ile major suüstü envanter yenilemesi tamamlanmış olacak.

Bu platformların oluşturacağı filotilla yapılanması harici başta OPV olmak üzere, hücumbot, Karakol botları, Ani müdahale botları ile oluşturulacak alan hakimiyeti ve müdahale yeteneği mutlak üstünlük için etkili bir hamle olacaktır.

Gemi İnşaa sanayisine küçük tonajlı platformlar ile daha fazla iş imkanı sağlanabilir, sektörün gelişimine katkıda bulunabilir, teknolojik gelisimlere paralel platformlara sürekli yeni sistenler ve silahlar eklenerek envanterdeki platformlar güncel tutulabilir.

Milgem-İ sınıfı-TF2000 üçlemesi arasını zorlamaktansa korvet altı platformlara yönelmek gerekli düşüncesindeyim. Mesajı Paylaş

yasharP

Sayın Tomcat, benimde gönlümden geçen sizin yazdıklarınız. Özele verilmesi lazım. Hem daha hızlı hem de tecrübe açısından şart. Ama özelde suistimale açık. Son zamanlardaki ihalelerin nerelere gittiği önümüzde.
Sayın Tulga'nın yazdıklarınada katılıyorum. Fac55 gibi, mrtp45 gibi platformlar kıyımızda çok faydalı olurlar (litoral Waters). Atmaca ile ve Anka yardımıyla kıyılarımızdan 250km yakınına başka gemi zor yaklaşır.

Mesajı Paylaş

KunteperCanavarı

Eki 01, 2019, 03:42 ÖS Last Edit: Eki 01, 2019, 03:46 ÖS by KunteperCanavarı
Milgemler mutlaka 4 veya 8 hücreli quadpack konfigürasyonla kullanmaya müsait VLSler ile modernize edilmeli. Bu gemilerde Smart-S gibi çok iyi bir radar mevcut. Aydınlatma radarları da çok iyi. Ares serisi cihazlarla EW kabiliyetleri de çok iyi. ESSM ve yakında ESSM 2 ve muadili yerli bir füzeyi hedefe çok iyi tevcih edebilirler. Ama onlar denizaltı kovalayacak işleri o diyen arkadaşlar olabilir. Denizaltıları çok sıkıntılı alanlarda kovalayacaklar. Üzerinde helikopter taşıyan kıyılarımızdan epey uzakta görev yapacak korvet irisi platformlar bunlar. Yine Milgemlere ESSM ilavesi ile RAM lançerleri sökülüp yerine Gökdeniz sistemi eklenmeli.

Kılıç sınıflarının yarı ömür modernizasyonunda Milgemlerden sökülen RAMler takılmalı ve bu botlarımızın öz savunma kabiliyetleri güçlendirilmeli. Kalanlar için de RAM sistemi tedarik edilmeli. Bunun yanında elektroniklerin tamamı yerli sistemlerle değiştirilmeli. Bu faaliyet muhtemelen Türk sınıfı hücumbot projesi başlarsa bu projenin bitişinden sonra gündeme gelecektir ve kapsamlı bir modernizasyon olacaktır. Türk sınıfı hücümbotlar geldikçe Doğan, Rüzgar sınıfları emekli edilir sanıyorum.

Burak sınıfı Avisoları yavaş yavaş hizmet dışına almak için planlar yapmalıyız. 1200 ton civarı bu segmentte (hafif korvet-OPV)bir ürün geliştirilse iyi olur. 8x AsHM, 76mm top, Gökdeniz, RAM, torpido, denizaltı harbi roketleri, gerekli  sonarlar, Milgemlere kıyasen daha küçük bir radar(MAR-D), öz savunma suiti, torpido savunma suiti ve küçük UAV kabiliyeti ile kıyıya daha yakın görev yapacak bir hafif korvet düşünülmeli.

Deniz kuvvetleri ana öz savunma sistemi olarak hafif korvet ve hücumbotlarını RAM ile ağır korvet ve üstünü ESSM ile öz savunma yapacak şekilde planlamalı. Ve mümkün olduğu durumlarda bu sistemler Gökdeniz gibi CIWS sistemleri ile tandem şekilde kullanılmalı. Daha düşük silah sistemleri taşıması istenen gemiler Gökdeniz+ bora lançeri tarzı MANPADS ile savunma sağlayabilirler. Örneğin 40mm taretler 35mm Gökdeniz ile değiştirilebilir veya illa  40mm isteniyorsa modern bir top sistemi geliştirilebilir. Gökdeniz ve TAKS ile bu konuda yeterince yetkinlik var.

Gerek ağır anti-Tank füzelerinden devşirme sistemler olsun, gerek AsHM sistemleri olsun ve gerekse AsBM sistemleri olsun gelecekte giderek yaygınlaşacak ve ayağa düşecek bu ortamda gafil avlanmamak için bu şekilde bir planlama yerinde olur kanısındayım.
Mesajı Paylaş

yasharP

Öyle görünüyorki İ sınıfı ilk gemisi teslim tarihi revize edilmiş
2021 den 2023 'e
 Detaylı bilgi:  re İbrahim Sünnetçi
https://defence.pk/pdf/threads/turkish-naval-programs.20746/page-320 Mesajı Paylaş

yasharP

İ sınıfı fırkateyn le ilgili haber gelmiyor medya ya. Bu gemide daha fazla gecikme yoktur umarım. Mesajı Paylaş

İstiklalFM

"İ sınıfı fırkateynlerden ilki için üretim sözleşmesi imzalanmış durumda. Diğer 3 adet İ Sınıfı fırkateynin inşası konusunda hazırlıklar yapıldı, SSİK kararı bekleniyor ancak Demir, "kararın hangi SSİK'da çıkacağı şu an için belli değil" dedi. Demir ilk geminin üretimi sırasında oluşabilecek değişiklikler neticesinde diğer 3 geminin üretimi ile ilgili kararın beklendiğini belirtti."

https://www.defenceturk.net/ismail-demirin-onemli-aciklamalari-ve-2020-yilinda-savunma-sanayii Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

-İstanbul tersanesinin oradan geçerken inşası devam eden İ-sınıfı fırkateyne baktım.
Herhangi bir ilerleme yok

-Tersanenin önünden tren ile geçerken sürekli gemiyi görüyorum daha önce çektiğim fotolardan yola çıkarak bu twiti attım. Revizyon ya da blokların farklı yerde üretilmesinden dolayı bir bekleme de olabilir.
@yusufakbaba

Twitterda yusuf akbaba böyle bir şey yazmış Mesajı Paylaş

Han

Oca 07, 2020, 11:10 ÖS Last Edit: Oca 07, 2020, 11:16 ÖS by Han
https://mobile.twitter.com/ssysfakb/status/1214598652406222848

"Geminin geri kalan blok üretimine başlanmış. Proje çok daha hızlanacakmış ayrıca İzmir Tersanesinin de faaliyete girmesiyle hızın daha da artacağını tahmin ediyorum." diye de demiş.

Tabi güvenmek size kalmış ben şahsen pek inanmadım.
Alttaki yorumlarda birinin yazdığına göre; İsmail Demir basın toplantısında, diğer 3 geminin ne zaman karara bağlanacağını bilmediğini, belirtmiş. Mesajı Paylaş

ziya

onlarca devlet ambargo uyguluyor,amerika phalanx vermiyor yerine gökdeniz koydunuz kuvvet istemese de,niye istemiyor anlamış değiliz,aselsan smartın yerine milli rdar yaparız demiş iki yıl önce yine kuvvet istememiş,inşallah hollandanın ambargosuna takılmıştır,shaftın pervanenin millileşme adımı yok mke ben shaftı yaparım dedi istemediler,pervane konusunun bahsi LST yapılırken geçmişti ondan daha sonra haber geçmedi,hafif torpido konusunda aselsan tek başına gidiyor onu da istemez bunlar bize danışılmadı derler,torpedo tübü konusu planlandı aselsan yapacak,helikopter iniş yardım radar sistemi konusunda planlama varmı bilmiyorum,velhasıl onlar dışardan ambargo koyuyor biz içerden yapılabilir olanlara direnç koyuyoruz yapılması gerekenleri planlamıyoruz,nasıl yapılacak bu gemi kimse bunu eski müşteşar yeni başkanı sormuyor hoş sorsa ne olacak Mesajı Paylaş

TULGA

Arkadaşlar demin harita uygulamasından  Tuzla Tersanesi son haline baktım son durum nedir diye. Gözüm TCG Anadolu'yu ararken birden İstanbul Shipyard'daki gemiye takıldı.

Yaklaşabildiğim kadar yaklaştırıp baktım. Eğer bu gemi İ sınıfı ilk gemisi ise biri resmi buraya atabilir mi mobilden ben beceremedim. Geminin helikopter arka pist kısmı hariç tamamı ortaya çıkmış durumda. Hızlandırma sözkonusu galiba. Takip edilip buradan yoruma devam edebiliriz. Mesajı Paylaş

bnb

Istanbul Shipyard değil, İstanbul Tersanesi Komutanlığında gemi. Mesajı Paylaş

HDS

TCG Ufuk'tur o. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Lakin TCG Ufuk denize indirildi. Ayrıca helikopter pisti de dahil olmak üzere hazır durumdaydı. Ben ise Tulga'nın anlatımından bahsi geçen  geminin karada ve inşa halinde olduğu izlenimine kapıldım... Mesajı Paylaş

TULGA

Doğrudur hocam inşaa halinde.

https://www.canlimobeseizle.net/uydu-goruntusu-haritasi/tuzla-tersanesi-uydu-goruntusu-uydu-haritasi/

Bir de sizler bakın belki ben yanlış yorumladım. Sağ gözde malesef göz tembelliği mevcut. Yakınlaştırınca pek net göremiyorum.

Gövde tasarımının İ sınıfı olduğundan şüphem yok aslında. Burun kısmı Ada Sınıfına nazaran daha uzun. Yine de sizlerden teyide ihtiyaç var. Mesajı Paylaş

bnb

Oca 21, 2020, 02:11 ÖS Last Edit: Oca 21, 2020, 02:14 ÖS by bnb
Ufuk o. Tcg istanbul aynı şekilde yatıyor.
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter