Türk Silahlı Kuvvetleri Günlük Faaliyetleri

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 11, 2015, 10:32 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Observer

29 Ağustos 2019 tarihinde;

1.   Kara Kuvvetleri Komutanlığı:

a. Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler:

(1) Suriye Sınırı: Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 665 şahıs, Türkiye'den Suriye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan beş şahıs yakalanmıştır.

(2) Irak Sınırı: Irak'tan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan bir şahıs yakalanmıştır. Yapılan müdahaleler sonucunda 4.000 paket sigara ele geçirilmiştir.

(3) Yunanistan Sınırı: Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 320 şahıs, Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 74 şahıs yakalanmıştır.

(4) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

2.   Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a.   Doğu Akdeniz'de Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; bir karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmiş; birer korvet Fatih ve Yavuz Sondaj Gemilerine, bir fırkateyn Barbaros Hayrettin Paşa Araştırma Gemisine refakat görevi, birer karakol gemisi ve denizaltı keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

b. Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında bir deniz helikopteri keşif ve gözetleme uçuşu icra etmiştir.

c.   Üç fırkateyn ve iki hücumbot Oruçreis Araştırma Gemisine refakat görevi icra etmektedir. Mesajı Paylaş

Observer

30 Ağustos 2019 tarihinde;

1.   Kara Kuvvetleri Komutanlığı:

a. Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler:

(1) Suriye Sınırı: Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 708 şahıs yakalanmıştır.

(2) İran Sınırı: İran'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan dört şahıs yakalanmıştır.

(3) Yunanistan Sınırı: Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 209 şahıs, Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 151 şahıs yakalanmıştır.

(4) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

2.   Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a.   30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kapsamında; 31 limanda 42 gemi halkın ziyaretine açılmıştır. İcra edilen faaliyette 272 şehit yakını ve gazi olmak üzere toplam 10591 vatandaşımız gemileri ziyaret etmiştir.

b. TURAZ KARTALI tatbikatı kapsamında iki deniz karakol uçağı; Gala/AZERBAYCAN'a intikal etmiştir.

c.   NATO'ya barış, kriz ve çatışma süreçlerinde kullanılmak üzere sürekli bir deniz yeteneği sağlamak maksadıyla tesis edilen NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2'de (SNMCMG-2) görevli TCG AMASRA; La Spezia/İTALYA liman ziyareti icra etmektedir.

ç.   Doğu Akdeniz'de Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; birer korvet Fatih ve Yavuz Sondaj Gemilerine, 1 Fırkateyn Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisine refakat görevi, birer karakol gemisi ve denizaltı keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

3. Hava Kuvvetleri Komutanlığı:

    30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kapsamında; SOLOTÜRK Afyon semalarında, Türk Yıldızları Kütahya semalarında gösteri uçuşu icra etmiştir.

4. Diğer:

    Mehteran Birliği tarafından Ulus/Ankara'da konser faaliyeti icra edilmiştir. Mesajı Paylaş

Observer

31 Ağustos 2019 tarihinde,

1.   Kara Kuvvetleri Komutanlığı

a.   Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler:

  (1) Suriye Sınırı: Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 384 şahıs, Türkiye'den Suriye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan iki şahıs yakalanmıştır. Yapılan müdahaleler esnasında üç adet cep telefonu ele geçirilmiştir.

  (2) Yunanistan Sınırı: Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 428 şahıs, Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 147 şahıs yakalanmıştır.

  (3) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

b. Sıhhi Tahliye: Şırnak Valiliğinin talebi üzerine, kayalıklardan düşme sonucu vücudunda kırıklar olan bir vatandaşın (53 yaşında, Kadın) Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait bir helikopter ile Yağızoymak/Güçlükonak'tan (Şırnak) Cizre Devlet Hastanesine sıhhi tahliyesi yapılmıştır.

2.   Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a.   Karadeniz'de muhtemel terör ve yasadışı faaliyetlerin caydırılması ve deniz güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyumu Harekatı kapsamında; bir karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

b. TURAZ KARTALI tatbikatı kapsamında bir deniz karakol uçağı; Gala/AZERBAYCAN'da bulunmaktadır.

c.   Doğu Akdeniz'de; Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; birer fırkateyn, hücumbot ve karakol gemisi keşif gözetleme faaliyeti icra etmiş, birer fırkateyn ve hücumbot Fatih ve Yavuz Sondaj gemilerine, bir fırkateyn Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisine refakat görevi, bir denizaltı, iki korvet ve bir karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

 ç.   Yasaklanmış silah ve malzemenin Lübnan karasuları ve limanlarına girişini tespit etmek maksadıyla, Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekâtı'na iştirak eden bir korvet Lübnan açıklarında keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

3. Hava Kuvvetleri Komutanlığı:

TSK ve Havacılık Tanıtım Faaliyetleri Yamaç Paraşütü Dünya Kupası Etkinlikleri kapsamında; Türk Yıldızları tarafından Aksaray semâlarında gösteri uçuşu icra edilmiştir. Mesajı Paylaş

Observer

01 Eylül 2019 tarihinde,

1.   Kara Kuvvetleri Komutanlığı:

a.   Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler:

(1) Suriye Sınırı: Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 778 şahıs yakalanmıştır. Yapılan müdahaleler esnasında bir adet cep telefonu ele geçirilmiştir.

(2) Yunanistan Sınırı: Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 223 şahıs, Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 303 şahıs yakalanmıştır.

(3) Bulgaristan Sınırı: Türkiye'den Bulgaristan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan altı şahıs yakalanmıştır.

(4) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

2.   Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a.   Karadeniz'de muhtemel terör ve yasa dışı faaliyetlerin caydırılması ve deniz güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyumu Harekatı kapsamında; birer fırkateyn ve karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

b. Doğu Akdeniz'de Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; birer fırkateyn ve korvet keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmiş; bir fırkateyn Fatih sondaj gemisine, bir hücumbot Yavuz sondaj gemisine, bir fırkateyn Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisine refakat görevi, birer denizaltı ve  karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir. Mesajı Paylaş

Observer

02 Eylül 2019 tarihinde;

1.   Kara Kuvvetleri Komutanlığı: 

a.   Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler:

(1) Suriye Sınırı: Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 639 şahıs, Türkiye'den Suriye'ye yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan bir şahıs yakalanmıştır. Yapılan müdahaleler esnasında altı adet cep telefonu ele geçirilmiştir.

(2) Yunanistan Sınırı: Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 321 şahıs, Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 225 şahıs yakalanmıştır.

(3) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

2.   Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a.   Karadeniz'de muhtemel terör ve yasa dışı faaliyetlerin caydırılması ve deniz güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyumu Harekatı kapsamında; birer fırkateyn, karakol gemisi ve denizaltı keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

b. Bir deniz karakol uçağı; TURAZ KARTALI tatbikatı kapsamında Gala/AZERBAYCAN'da bulunmaktadır.

c.   NATO'ya barış, kriz ve çatışma süreçlerinde kullanılmak üzere sürekli bir deniz yeteneği sağlamak maksadıyla tesis edilen NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2'de  görevli TCG AMASRA; DYNAMIC MOVE-19/2 tatbikatı kapsamında La Spezia/İTALYA'da bulunmaktadır.

ç.   Doğu Akdeniz'de Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; birer fırkateyn ve karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmiş; bir fırkateyn Fatih sondaj gemisine, bir hücumbot Yavuz sondaj gemisine ve bir korvet Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisine refakat görevi, birer denizaltı, karakol gemisi ve fırkateyn keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir. 

d.   Akdeniz'de durumsal farkındalığın sağlanması, gerçekleşebilecek terör saldırılarının tespit edilmesi ve caydırılması ile kapasite artırımını hedefleyen NATO'nun Deniz Muhafızı Harekâtı kapsamında;  bir deniz karakol uçağı Akdeniz'in uluslararası hava sahasında keşif ve gözetleme uçuşu icra etmiştir.

e.   Yasaklanmış silah ve malzemenin Lübnan karasuları ve limanlarına girişini tespit etmek maksadıyla, Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekâtı'na iştirak eden bir korvet Lübnan açıklarında keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

f.   TCG SANCAKTAR; Deniz Harp Okulu İleri Deniz Eğitimleri kapsamında deniz eğitimleri icra ederek Köstence/ROMANYA'ya intikal etmektedir.

3. Hava Kuvvetleri Komutanlığı:

    Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşları icra edilmiştir. Mesajı Paylaş

Observer

03 Eylül 2019 tarihinde;

1.   Kara Kuvvetleri Komutanlığı:   

a.   Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler:

(1)   Suriye Sınırı: Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 694 şahıs yakalanmıştır. Yapılan müdahaleler esnasında bir adet cep telefonu ele geçirilmiştir.

(2)   İran Sınırı: İran'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan üç şahıs yakalanmıştır.

(3)   Yunanistan Sınırı: Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 83 şahıs, Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 239 şahıs yakalanmıştır.

(4)   Bulgaristan Sınırı: Türkiye'den Bulgaristan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan iki şahıs yakalanmıştır.

(5) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

b. Sıhhi Tahliye: Hakkari Valiliğinin talebi üzerine görevlendirilen helikopter ile Hakkari/Şemdinli ilçesinde yılan sokması sonucu yaralanan bir vatandaşımızın (13 yaşında erkek çocuk) Van'daki bir hastaneye tahliyesi sağlanmıştır.

2.   Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a.   Karadeniz'de muhtemel terör ve yasa dışı faaliyetlerin caydırılması ve deniz güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyumu Harekatı kapsamında; birer fırkateyn, karakol gemisi, denizaltı ve deniz karakol uçağı deniz eğitimleri icra etmiştir.

b. NATO'ya barış, kriz ve çatışma süreçlerinde kullanılmak üzere sürekli bir deniz yeteneği sağlamak maksadıyla tesis edilen NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2'de görevli TCG AMASRA; DYNAMIC MOVE-19/2 tatbikatı kapsamında deniz eğitimleri icra etmektedir.

c.   Doğu Akdeniz'de Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; bir karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmiş; bir fırkateyn Fatih sondaj gemisine, bir hücumbot Yavuz sondaj gemisine ve bir korvet Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisine refakat görevi, birer denizaltı, karakol gemisi ve fırkateyn keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir. 

ç. TCG SANCAKTAR; Deniz Harp Okulu İleri Deniz Eğitimleri kapsamında ROMANYA/ Köstence'de  liman ziyareti icra etmektedir. Mesajı Paylaş

Observer

04 Eylül 2019 tarihinde;

1.   Kara Kuvvetleri Komutanlığı:   

a.   Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler:

(1)   Suriye Sınırı: Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 553 şahıs yakalanmıştır. Yapılan müdahaleler esnasında dört adet cep telefonu ele geçirilmiştir.

(2)   İran Sınırı: Yapılan müdahaleler sonucunda 874 paket sigara ele geçirilmiştir.

(3)   Yunanistan Sınırı: Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 385 şahıs, Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 306 şahıs yakalanmıştır.

(4) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

2.   Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a.   Karadeniz'de muhtemel terör ve yasa dışı faaliyetlerin caydırılması ve deniz güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyumu Harekâtı kapsamında; birer fırkateyn ve deniz karakol uçağı deniz eğitimleri, bir deniz karakol uçağı Karadeniz'in uluslararası hava sahasında keşif ve gözetleme uçuşu icra etmiş; bir denizaltı keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

b. Bir deniz karakol uçağı TURAZ KARTALI tatbikatı kapsamında Gala/AZERBAYCAN'da bulunmaktadır.

c. Doğu Akdeniz'de Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; birer hücumbot ve karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmiş; bir fırkateyn Fatih sondaj gemisine, bir hücumbot Yavuz sondaj gemisine, bir korvet Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisine refakat görevi, iki denizaltı, birer hücumbot ve karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

ç.   Yasaklanmış silah ve malzemenin Lübnan karasuları ve limanlarına girişini tespit etmek maksadıyla, Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekâtı'na iştirak eden bir korvet Lübnan açıklarında keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

3. Hava Kuvvetleri Komutanlığı:

a.   Ege Denizi'nin ve Akdeniz'in uluslararası hava sahasında eğitim uçuşları icra edilmiştir.

b.   Sivas Kongresinin 100'üncü Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında; SOLOTÜRK ve Türk Yıldızları tarafından Sivas'ta gösteri uçuşu icra edilmiştir.

4. Diğer:

   Mehteran Birliği tarafından Sivas Kongresinin 100'üncü Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında Sivas'ta konser faaliyeti icra edilmiştir. Mesajı Paylaş

Observer

05 Eylül 2019 tarihinde;

1. Kara Kuvvetleri Komutanlığı:     

a. Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler:

(1)   Suriye Sınırı: Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 856 şahıs, Türkiye'den Suriye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan iki şahıs yakalanmıştır. Yapılan müdahaleler esnasında 11 adet cep telefonu ele geçirilmiştir.

(2)   Yunanistan Sınırı: Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 237 şahıs, Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 197 şahıs yakalanmıştır.

(3) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

b. Anma Töreni: Afyonkarahisar Şehit Uzm.Çvş. Mete SARAÇ kışlasında 05 Eylül 2012 tarihinde meydana gelen mühimmat deposundaki patlama sonucu şehit olan 25 personelimiz için anma etkinliği icra edilmiştir.

2.   Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a.   Karadeniz'de muhtemel terör ve yasa dışı faaliyetlerin caydırılması ve deniz güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyumu Harekatı kapsamında; bir karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmiş; birer fırkateyn ve denizaltı keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

b.   TCG SANCAKTAR; Deniz Harp Okulu İleri Deniz Eğitimleri kapsamında ROMANYA/ Köstence'de liman ziyareti icra etmektedir.

c. NATO'ya barış, kriz ve çatışma süreçlerinde kullanılmak üzere sürekli bir deniz yeteneği sağlamak maksadıyla tesis edilen NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2'de  görevli TCG AMASRA; DYNAMIC MOVE-19/2 tatbikatı kapsamında deniz eğitimleri icra etmiştir.

ç.   Doğu Akdeniz'de Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; birer hücumbot ve karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmiş; bir fırkateyn Fatih sondaj gemisine, bir hücumbot Yavuz sondaj gemisine, bir korvet Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisine refakat görevi, iki denizaltı, bir hücumbot ve bir karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

d. NATO'nun Deniz Muhafızı Harekâtı'na destek sağlamak maksadıyla; bir deniz karakol uçağı Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında keşif ve gözetleme uçuşu icra etmiştir.

3. Hava Kuvvetleri Komutanlığı:

a.   Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşları icra edilmiştir.

b.   Düşman işgalinden kurtuluş günü etkinlikleri kapsamında; Türk Yıldızları tarafından Salihli'de selamlama uçuşu icra edilmiştir. Mesajı Paylaş

Observer

06 Eylül 2019 tarihinde;

1.   Kara Kuvvetleri Komutanlığı :

a.   Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler:

(1)   Suriye Sınırı: Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 581 şahıs yakalanmıştır. Yapılan müdahaleler esnasında bir adet cep telefonu ele geçirilmiştir.

(2)   Irak Sınırı: Yapılan müdahaleler esnasında 11 litre akaryakıt ele geçirilmiştir.

(3)   Yunanistan Sınırı: Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 182 şahıs, Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 262 şahıs yakalanmıştır.

(4) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

b. Sıhhi Tahliye: Görevlendirilen bir helikopter ile Balıkesir Marmara Adası Devlet Hastanesinde yatmakta olan bir vatandaşımızın (25 yaşında 37 haftalık hamile kadın) Bandırma Devlet Hastanesine tahliyesi gerçekleştirilmiştir.

2.   Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a.   Karadeniz'de muhtemel terör ve yasa dışı faaliyetlerin caydırılması ve deniz güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyumu Harekatı kapsamında; birer fırkateyn, denizaltı ve deniz karakol uçağı keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmiştir.

b.   TCG SANCAKTAR; Deniz Harp Okulu İleri Denizcilik Eğitimleri kapsamında Romanya Deniz Kuvvetleri'ne ait ROS AD.H.MACELARIU ile geçiş eğitimleri icra etmiş; müteakiben deniz eğitimleri icra ederek Batum/GÜRCİSTAN'a intikal etmektedir.

c. İki deniz karakol uçağı TURAZ KARTALI tatbikatı kapsamında Gala/AZERBAYCAN'da bulunmaktadır.

ç.   NATO'ya barış, kriz ve çatışma süreçlerinde kullanılmak üzere sürekli bir deniz yeteneği sağlamak maksadıyla tesis edilen NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2'de (SNMCMG-2) görevli TCG AMASRA; DYNAMIC MOVE-19/2 tatbikatı kapsamında La Spezia/İTALYA'da bulunmaktadır.

d.   Doğu Akdeniz'de Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; birer hücumbot ve karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmiş; bir fırkateyn Fatih Sondaj Gemisine, bir hücumbot Yavuz Sondaj Gemisine, bir korvet Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisine refakat görevi, bir fırkateyn, ikişer karakol gemisi ve denizaltı keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

e.   Yasaklanmış silah ve malzemenin Lübnan karasuları ve limanlarına girişini tespit etmek maksadıyla, Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekâtı'na iştirak eden bir korvet Lübnan açıklarında keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmiştir.

f. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın Ege Denizi'nde düzensiz göç ile mücadeleye desteği kapsamında; bir deniz helikopteri tarafından keşif ve gözetleme uçuşu icra edilmiştir.

3. Hava Kuvvetleri Komutanlığı:

a.   Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşları icra edilmiştir.

b.   Havacılık ve Tanıtım Faaliyeti (Mysia Uluslararası Havacılık Festivali) kapsamında; SOLOTÜRK tarafından Edremit semalarında gösteri uçuşu icra edilmiştir. Mesajı Paylaş

Observer

07 Eylül 2019 tarihinde;

1. Kara Kuvvetleri Komutanlığı :

a. Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler:

(1)   Suriye Sınırı: Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 663 şahıs yakalanmıştır. Yapılan müdahaleler esnasında üç adet cep telefonu ele geçirilmiştir.

(2)   Yunanistan Sınırı: Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 157 şahıs, Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 369 şahıs yakalanmıştır.

(3)   Bulgaristan Sınırı: Türkiye'den Bulgaristan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan bir şahıs yakalanmıştır.

(4) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

2.   Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a.   Doğu Akdeniz'de; Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; bir fırkateyn Fatih sondaj gemisine, bir hücumbot Yavuz sondaj gemisine ve bir korvet Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisine refakat görevi, birer denizaltı, korvet ve karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

b. İki deniz karakol uçağı; TURAZ KARTALI-19 tatbikatı sonrasında Cengiz Topel'e geri intikal etmiştir.

c. NATO'ya barış, kriz ve çatışma süreçlerinde kullanılmak üzere sürekli bir deniz yeteneği sağlamak maksadıyla tesis edilen NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'de görevli TCG GİRESUN; Kanada Deniz Kuvvetlerine ait HMCS HALIFAX fırkateyni ile birlikte Aksaz liman ziyareti icra etmektedir. Mesajı Paylaş

Observer

08 Eylül 2019 tarihinde;

1. Kara Kuvvetleri Komutanlığı: 

a. Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler:

(1)   Suriye Sınırı: Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 759 şahıs, Türkiye'den Suriye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan bir şahıs yakalanmıştır. Yapılan müdahaleler esnasında 24.600 g. uyuşturucu ve dört adet cep telefonu ele geçirilmiştir.

(2)   Yunanistan Sınırı: Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 67 şahıs, Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 247 şahıs yakalanmıştır.

(3)   Bulgaristan Sınırı: Türkiye'den Bulgaristan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan beş şahıs yakalanmıştır.

(4) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

2.   Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a.   Doğu Akdeniz'de Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; bir karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmiş; bir fırkateyn Fatih sondaj gemisine, bir hücumbot Yavuz sondaj gemisine, bir korvet Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisine refakat görevi, birer denizaltı, korvet ve karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

b.   TCG SANCAKTAR; Deniz Harp Okulu İleri Denizcilik Eğitimleri kapsamında deniz eğitimleri icra ederek Batum/GÜRCİSTAN'a intikal etmektedir.

c.   NATO'ya barış, kriz ve çatışma süreçlerinde kullanılmak üzere sürekli bir deniz yeteneği sağlamak maksadıyla tesis edilen NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2'de  görevli TCG AMASRA; DYNAMIC MOVE-19/2 tatbikatı kapsamında La Spezia/İTALYA'da bulunmaktadır. Mesajı Paylaş

Observer

09 Eylül 2019 tarihinde;

1. Kara Kuvvetleri Komutanlığı:   

a. Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler:

(1)   Suriye Sınırı: Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 511 şahıs yakalanmıştır. Yapılan müdahaleler esnasında 50 paket sigara ele geçirilmiştir.

(2)   Yunanistan Sınırı: Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 327 şahıs, Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 246 şahıs yakalanmıştır.

(3)   Bulgaristan Sınırı: Türkiye'den Bulgaristan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan dört şahıs yakalanmıştır.

(4) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

2.   Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a.   Doğu Akdeniz'de Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; bir fırkateyn Fatih sondaj gemisine, bir hücumbot Yavuz sondaj gemisine, bir korvet Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisine refakat görevi, birer denizaltı, fırkateyn ve karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

b.   TCG SANCAKTAR; Deniz Harp Okulu İleri Denizcilik Eğitimleri kapsamında Batum/GÜRCİSTAN'da bulunmaktadır.

c. DYNAMIC GUARD-II E/H Tatbikatı kapsamında; dört fırkateyn, üç hücumbot, bir çıkarma gemisi, Kanada Deniz Kuvvetleri'ne ait HMCS HALIFAX fırkateyni, İngiltere Hava Kuvvetleri'ne ait bir FA-20 uçağı ile Marmaris/Aksaz'da deniz eğitimleri icra edilmektedir.

ç.   Karadeniz'de muhtemel terör ve yasa dışı faaliyetlerin caydırılması ve deniz güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyumu Harekatı kapsamında, birer karakol gemisi ve deniz karakol uçağı keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmiştir.

3. Hava Kuvvetleri Komutanlığı:

a.   Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşları icra edilmiştir.

b. İzmir'in Düşman İşgalinden Kurtuluş Günü Etkinlikleri kapsamında Türk Yıldızları ve SOLOTÜRK tarafından İzmir'de gösteri uçuşu icra edilmiştir. Mesajı Paylaş

Observer

10 Eylül 2019 tarihinde;

1. Kara Kuvvetleri Komutanlığı:   

a. Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler:

(1)   Suriye Sınırı: Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 752 şahıs, Türkiye'den Suriye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan bir şahıs yakalanmıştır. Yapılan müdahaleler esnasında 2.680 paket sigara ve dört cep telefonu ele geçirilmiştir.

(2)   Yunanistan Sınırı: Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 158 şahıs, Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 262 şahıs yakalanmıştır.

(3)   Bulgaristan Sınırı: Türkiye'den Bulgaristan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan dört şahıs yakalanmıştır.

(4) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

2.   Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a.   Doğu Akdeniz'de Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; birer hücumbot ve karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmiş; bir fırkateyn Fatih sondaj gemisine, bir hücumbot Yavuz sondaj gemisine, bir korvet Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisine refakat görevi, birer denizaltı, hücumbot ve karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

b. NATO'ya barış, kriz ve çatışma süreçlerinde kullanılmak üzere sürekli bir deniz yeteneği sağlamak maksadıyla tesis edilen NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2'de görevli TCG AMASRA; DYNAMIC MOVE-II tatbikatı kapsamında Mayın Karşı Tedbirleri Harekâtı icra etmektedir.

c. Karadeniz'de muhtemel terör ve yasa dışı faaliyetlerin caydırılması ve deniz güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyumu Harekâtı kapsamında; bir fırkateyn keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir. Mesajı Paylaş

Observer

11 Eylül 2019 tarihinde;

1. Kara Kuvvetleri Komutanlığı:

a. Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler:

(1) Suriye Sınırı: Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 776 şahıs, Türkiye'den Suriye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan dokuz şahıs yakalanmıştır.

(2) İran Sınırı: Yapılan müdahaleler esnasında 6.350 paket sigara ele geçirilmiştir.

(3) Yunanistan Sınırı: Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 143 şahıs, Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 224 şahıs yakalanmıştır.

(4) Bulgaristan Sınırı: Türkiye'den Bulgaristan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan üç şahıs yakalanmıştır.

(5) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

2. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a. Doğu Akdeniz'de Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; birer hücumbot ve karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti, bir deniz karakol uçağı Akdeniz'in uluslararası hava sahasında keşif ve gözetleme uçuşu icra etmiş; bir fırkateyn Fatih sondaj gemisine, bir hücumbot Yavuz sondaj gemisine, bir korvet Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisine refakat görevi, birer denizaltı, hücumbot ve karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

b. TCG SANCAKTAR; Deniz Harp Okulu İleri Denizcilik Eğitimleri kapsamında Batum/GÜRCİSTAN'da bulunmaktadır.

c. DYNAMIC GUARD-II E/H Tatbikatı kapsamında; dört fırkateyn, üç hücumbot, bir çıkarma gemisi, Kanada Deniz Kuvvetleri'ne ait HMCS HALIFAX fırkateyni, İngiltere Hava Kuvvetleri'ne ait bir FA-20 uçağı ile Marmaris/Aksaz'da deniz eğitimleri icra edilmektedir.

ç. Karadeniz'de muhtemel terör ve yasa dışı faaliyetlerin caydırılması ve deniz güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyumu Harekatı kapsamında; birer deniz karakol uçağı ve karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmiş; bir fırkateyn keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

d. Yasaklanmış silah ve malzemenin Lübnan karasuları ve limanlarına girişini tespit etmek maksadıyla, Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekâtı'na iştirak eden bir korvet Lübnan açıklarında keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

3. Hava Kuvvetleri Komutanlığı:

    Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşları icra edilmiştir.

Mesajı Paylaş

Observer

12 Eylül 2019 tarihinde;

1. Kara Kuvvetleri Komutanlığı:

a. Hudut Birlikleri Tarafından Yakalanan, Hudutlarda Yasa Dışı Geçiş Yapmaya Çalışan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler:

(1) Suriye Sınırı: Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 653 şahıs, Türkiye'den Suriye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan dört şahıs yakalanmıştır. Yapılan müdahaleler esnasında 2.200 paket sigara, 13.562 g. uyuşturucu ve dört adet cep telefonu ele geçirilmiştir.

(2) İran Sınırı: İran'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan bir şahıs yakalanmıştır. Yapılan müdahaleler esnasında 2.600 paket sigara ele geçirilmiştir.

(3) Yunanistan Sınırı: Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 329 şahıs, Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 169 şahıs yakalanmıştır.

(4) Bulgaristan Sınırı: Türkiye'den Bulgaristan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan dört şahıs yakalanmıştır.

(5) Yakalanan şahıslar kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir.

2.   Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:

a.   Doğu Akdeniz'de Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; iki hücumbot ve bir karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmiş; bir fırkateyn Fatih sondaj gemisine, bir hücumbot Yavuz sondaj gemisine, bir korvet Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisine refakat görevi, birer denizaltı ve karakol gemisi keşif ve gözetleme faaliyeti icra etmektedir.

b.   TCG SANCAKTAR; Deniz Harp Okulu İleri Denizcilik Eğitimleri kapsamında Gürcistan Sahil Güvenlik Botu ile geçiş eğitimleri icra etmiş, müteakiben Varna/BULGARİSTAN'a intikal etmektedir.

c.   NATO'ya barış, kriz ve çatışma süreçlerinde kullanılmak üzere sürekli bir deniz yeteneği sağlamak maksadıyla tesis edilen NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2'de görevli TCG AMASRA; DYNAMIC MOVE-II tatbikâtı kapsamında Mayın Karşı Tedbirleri Harekatı icra etmektedir Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter