Rusya Basını

Başlatan Sihirbaz, Ağu 17, 2017, 12:12 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Ağu 17, 2017, 12:12 ÖS Last Edit: Ağu 18, 2017, 10:56 ÖÖ by Sihirbaz
Kaynak Sputnik News-17.08.2017


Kommersant

'Rusya'nın yeni ABD büyükelçisi 1 Eylül'de göreve başlayacak'

Rusya'nın yeni ABD Büyükelçisi olarak atanan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Anatoliy Antonov'un, 1 Eylül'de göreve başlayacağı belirtildi.

Kommersant'ın haberinde Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Anatoliy Antonov'un 31 Ağustos'ta, Rusya'nın yeni ABD Büyükelçiliği görevini devralmak için Washinton'a uçacağı kaydedildi.
Haberde Antonov'un 1 Eylül'de de göreve başlayacağı ifade edildi.

Antonov, 9 yıl Rusya'nın ABD Büyükelçisi olarak görev yapan ve temmuz ayında Rusya'ya geri dönen Sergey Kislyak'ın yerini alacak.

Kislyak, bu yıl ABD Başkanı Donald Trump'la seçim kampanyası sırasında bağlantısı olduğu iddialarının hedefi olmuştu. Moskova ise bu iddiaları reddetmişti.

Antonov, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nda uzun yıllar çeşitli görevler yürüttü.

2011 yılında Rusya savunma bakanı yardımcısı olmuş, 2016'da da dışişleri bakan yardımcılığına getirilmişti.


Kommersant


Dalay Lama: NATO Genel Merkezi'nin Moskova'ya taşınmasını hayal ediyorum

NATO Genel Merkezi'nin Moskova'ya taşınmasını hayal ettiğini söyleyen Tibet'in ruhani lideri Dalay Lama, bu adımın Rusya ve ABD halklarını birbirine yaklaştıracağını ifade etti.

Kommersant gazetesine verdiği demeçte NATO'nun Genel Merkezi'nin Moskova'ya taşınmasını hayal ettiğini belirten Dalay Lama, bu konudaki görüşlerini şöyle anlattı: "Rus mentalitesinde, NATO düşman kuvvetlerini sembolize ediyor. Eğer Moskova'da İttifak'ın ofisi bulunursa, herkes psikolojik olarak rahatlar, Rusların ve ABD'lilerin artık birlikte olduğu hissi doğar."
'BENİ ABD'YE SOKMAMALARINDAN KORKUYORUM'

Dalay Lama, böyle bir öneriden sonra kendisini ABD'ye sokmamalarından korktuğunu da ifade etti.

'DÜNYADA ÖNEMLİ DEĞİŞİMLER YAŞANIYOR'

Öte yandan Tibet'in ruhani lideri, dünya genelinde önemli değişimlerin yaşandığını kaydetti.

Dalay Lama, "ABD'ye bakıyorum ve Beyaz Saray'a yönelik çok sayıda eleştiri olduğunu görüyorum. ABD Başkanı Donald Trump'a daha önce destek verenlerin birçoğu bugün Trump'a karşı çıkıyor. Rusya'ya bakıyorum ve yolsuzluğa karşı çıkıldığını ve çeşitli eğilimler görüyorum. Sanırım, Stalin döneminde bu imkansızdı. Sizin istediğiniz kadar hızlı şekilde olmayabilir ancak değişimler yaşanıyor. Rusya'nın iyi bir geleceğe sahip olduğuna inanıyorum. Rusya, Doğu ve Batı arasında gerçek bir köprü görevi görebilir" dedi.


Rossiskaya Gazeta

Koksaki virüsü ilk kez Antalya'dan Moskova'ya 'uçtu'

Rossiskaya Gazeta'nın (RG) aktardığına göre, Antalya'da birçok Rus turistin koksaki virüsü nedeniyle rahatsızlandığı gündemdeyken, kentte hastalananlardan biri ilk kez Rusya'ya dönüş yaptı.
Alanya'da tatil yapan bir ailenin 9 aylık bebeğinde koksaki virüsü tespit edildi.

Bebeğin vücudunda henüz Alanya'dayken kırmızı döküntüler görüldüğü ve götürüldüğü hastanedeki Türk doktorun bebeğe koksaki virüsünün bulaştığını söylediği öğrenildi.

Moskova'daki doktorlar da yaptıkları testlerde aynı tanıyı koydu, ancak durumunun normal olması nedeniyle bebek taburcu edildi.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu'ndan (Rospotrebnadzor) konuyla ilgili henüz bir doğrulama gelmedi.

'YALNIZCA TÜRKİYE'DE GÖRÜLEN BİR DURUM DEĞİL'

Koksaki virüsü, insanların sindirim sistemlerinde yaşayıp çoğalan ve dışkı ile yayılan bir virüs ailesinin üyesidir.
Çoğu kez hafif soğuk algınlığı semptomlarına neden olurken bazen de ateşli hastalık belirtilerine de yol açabiliyor.

RG'ye konuşan Rusya Federal Biyomedikal Ajansı'ndan (FMBA) bulaşıcı hastalıklar uzmanı Vladimir Nikiforov, yaz aylarında koksaki virüsü gibi enterovirüsler nedeniyle hastalıkların daha da arttığını ve bu durumun görülmesinin sıradan bir şey olduğunu ifade etti.

Nikiforov, ayrıca bu gibi virüslerin yalnızca Türkiye'deki değil, İspanya, Portekiz, İsrail ve Japonya'daki tatil beldelerinde de görüldüğünü kaydetti.

Rosturizm 11 Ağustos'ta koksaki virüsü vakalarının artması nedeniyle Türkiye tatilleri konusunda Rus turistlere uyarıda bulunmuştu.

Rus REN TV, Türkiye'nin, çok sayıda Rus turistin koksaki virüsünden etkilendiğini gizlediğini iddia etmişti.

Sağlık Bakanlığı da Sputnik'in talebine cevaben basındaki iddiaları reddetmişti.
Mesajı Paylaş

Sihirbaz

#1
Ağu 18, 2017, 10:57 ÖÖ Last Edit: Ağu 18, 2017, 11:00 ÖÖ by Sihirbaz
Kaynak Sputnik News-18.08.2017


İzvestiya


Havaalanlarında koksaki endişesi: Rus turistlerin ateşi ölçülmeye başlandı


Antalya'da 500'den fazla Rus turistin rahatsızlanmasına yol açan koksaki virüsünün Rusya topraklarına taşınmasını önlemek için, Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) yetkililerinin Türkiye'den dönüşte havalimanlarında turistlerin ateşini ölçmeye başladığı belirtildi.

İzvestiya gazetesinin Rospotrebnadzor'dan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Türkiye'de tatil yapan Rus turistlerin havalimanlarında ateşleri ölçülmeye başlandı.

Hükümetin hijyen ve karantina kontrolüne yönelik kararı çerçevesinde koksaki virüsünün Rusya'ya taşınmasını önlemek amacıyla kurulan özel termal görüntüleme ekranlarıyla kontroller gerçekleştiriliyor. Virüsün bulaştığından şüphe edilen hastalar doktor kontrolünden geçiriliyor. Virüsün bulaştığı kişi ile seyahat eden sağlıklı yolcular da bir tıbbi kuruluşta tetkik ediliyor. Rospotrebnadzor, koksaki virüsüyle ilgili kurulan 'acil durum hattı' üzerinden 900'ü aşkın kişiden bildirim alındığını da duyurmuştu.
Rosturizm 11 Ağustos'ta koksaki virüsü vakalarının artması nedeniyle Türkiye tatilleri konusunda Rus turistlere uyarıda bulunmuştu.

Rus REN TV, Türkiye'nin, çok sayıda Rus turistin koksaki virüsünden etkilendiğini gizlediğini iddia etmişti.

Sağlık Bakanlığı da Sputnik'in talebine cevaben basındaki iddiaları reddetmişti.Mesajı Paylaş

Sihirbaz

#2
Ağu 22, 2017, 10:54 ÖÖ Last Edit: Ağu 22, 2017, 02:35 ÖS by Sihirbaz
Kaynak Sputnik News-22.08.2017


Kommersant


Antalya'daki koksaki virüsü endişesi nedeniyle Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu'na 400'den fazla Rus turistten tur şirketlerinin Türkiye tatiline yönelik tur ücretini iade etmek istemediği yönünde şikâyet geldiği belirtildi.
Kommersant gazetesinin aktardığına göre, Antalya'da 500'den fazla Rus turistin rahatsızlanmasına neden olan koksaki virüsü nedeniyle, Rus turistlerin Türkiye tatili taleplerinde neredeyse üçte bir oranında düşüş gözlendi.

Virüsle ilgili uyarıların ardından, Rus turistler Türkiye tatillerini iptal etmek istedi. Tur operatörlerinin iptal talep eden turistlere paralarını tamamen iade etmesi gerektiğini savunan Rospotrebnadzor'a 400'den fazla Rus turistten paralarının ödenmediği yönünde şikâyet geldi. Tur şirketleri tatil ücretinin tamamen ödenmesinin yalnızca mahkeme yoluyla mümkün olduğunu savunuyor.

ACİL DURUM HATTINI 900 KİŞİ ARADI

Rospotrebnadzor'dan yapılan açıklamada, Türkiye tatilinde rahatsızlanan turistlerin başvurularının kurulan acil durum hattı ile alınmaya devam edildiği belirtildi. Açıklamada "Ücret iadeleri ile ilgili 400'den fazla şikâyet aldık. Biblio Globus ve Pegas Turistik şirketlerine yüzde 80'in üzerinde iptal talebi ulaştı" ifadeleri yer aldı.
Rospotrebnadzor, koksaki virüsüyle ilgili kurulan 'acil durum hattı' üzerinden 900'ü aşkın kişiden bildirim alındığını da duyurmuştu.

Rosturizm 11 Ağustos'ta koksaki virüsü vakalarının artması nedeniyle Türkiye tatilleri konusunda Rus turistlere uyarıda bulunmuştu.

Rus REN TV, Türkiye'nin, çok sayıda Rus turistin koksaki virüsünden etkilendiğini gizlediğini iddia etmişti.

Sağlık Bakanlığı da Sputnik'in talebine cevaben basındaki iddiaları reddetmişti.


İzvestiya


Rusya'nın ABD ve Kuzey Kore'yi doğrudan müzakerelere başlama konusunda ikna etmek için girişimlerini sürdürdüğü belirtildi.
İzvestiya gazetesine konuşan Rus diplomatik kaynaklara göre Kuzey Kore, gerilimin ABD ile doğrudan müzakere ederek yatıştırabileceği konusunda ısrarcı davranıyor. Ancak ABD, Kuzey Kore'de demokrasi ve insan hakları olmadığı gerekçesiyle Pyongyang ile doğrudan diyalog kurmayı reddediyor.

'DOĞRUDAN MÜZAKERELER NÜKLEER PROGRAMIN SONLANMASIYLA MÜMKÜN'

İzvestiya'ta açıklamalarda bulunan ABD siyasi çevrelerinden bir kaynaksa, doğrudan müzakerelerin ancak Kuzey Kore'nin nükleer programına son vermesinin ardından mümkün olabileceğini kaydetti. Fakat Pyongyang için müzakereler öncelikli durumda.

'MÜZAKERE ÜMİTLERİ SON DERECE DÜŞÜK'

Rus diplomatlar, Moskova yönetiminin tarafları müzakere masasına oturtma girişimlerine ara vermeden devam ettiğini ifade etti. Ancak ABD'nin askeri seçeneğe başvurma ihtimali nedeniyle müzakere konusundaki umutların son derece düşük olduğu belirtiliyor.
Bir Rus diplomat, "Diğer 5+1 (Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri ve Almanya) ülkeleri gibi Rusya da uzun zamandır ABD ve Kuzey Kore'yi müzakere masasına oturtmaya çalışıyor. Pyongyang doğrudan müzakerede ısrarcı. İki ülke birbirinden tamamen uzakta. Biri nükleer denemelerine devam ederken, diğeriyse demokrasi ve insan hakları olmadığı tezine takılıp kaldı" dedi.  

İzvestiya


Irak'ın Moskova Büyükelçisi: Bir sonraki Astana görüşmelerine Irak da katılmak istiyor


Irak'ın Moskova Büyükelçisi Haydar Hadi, Kazakistan'ın başkenti Astana'da gerçekleştirilen Suriye barış görüşmelerinin bir sonraki turuna Bağdat'ın da katılmak istediğini söyledi. Musul'un IŞİD'den tamamen kurtarılmasına 2 aydan az kaldığını belirten Hadi, ABD'nin Rusya ile ilişkileri de engellemediğini aktardı.
İzvestiya gazetesine konuşan Hadi, "2003 yılından beri terörle mücadele ediyoruz. Bu konuda Suriye ile paylaşabileceğimiz zengin bir deneyimimiz var. Bu nedenle bir sonraki Astana görüşmelerinde Irak'ın da temsil edilmesini umuyorum" dedi.
Hadi açıklamalarına, "Irak'ta edindiğimiz zafer Suriye krizinin barışçıl biçimde çözülmesiyle sağlamlaştırılmalı. Irak istikrarlı bir Suriye görmek ve şiddete son vermek istiyor" sözleriyle devam etti.

'MUSUL'UN TAMAMEN KURTARILMASINA 2 AYDAN AZ KALDI'

Hadi, Musul'un IŞİD'den tamamen kurtarılmasının da 2 aydan daha az bir süre alacağını ifade etti.

Hadi, "Şimdilerde militanların kaldığı küçük 'yuvalar' mevcut ve militanlara karşı ilerleyiş çok daha hızlı devam ediyor. Militanlar arasında çökmüş bir ruh hali hakim. Bu nedenle onları bitirmek daha kolay olacak. Bunun 2 aydan daha az bir süre alacağını söyleyebilirim" dedi.

'MUSUL'UN YENİDEN İNŞASI İÇİN 1 MİLYAR DOLAR GEREKLİ'
Hadi, Musul'u terk eden teröristlerin birçok bölgede taş üstünde taş bırakmadıklarını, bu nedenle Irak yetkililerinin kenti yeniden inşa etmek için yoğun bir çalışma gerçekleştirdiğini ifade etti.

Yeniden inşa çalışmaları için uluslararası destek ve büyük bir bütçe gerektiğini belirten "Musul'un IŞİD'in işgalinden önceki haline döndürülmesi için 1 milyar dolar gerekli. Ancak uluslararası toplumun desteği var. Üstesinden geleceğimize eminim" dedi.

'BAĞDAT, IKBY'DEKİ REFERANDUMU REDDEDİYOR'

Hadi, IKBY'de 25 Eylül'de gerçekleştirilmek istenen bağımsızlık referandumunun Bağdat tarafından reddedildiğini, referandumun BM bakış açısıyla da yasadışı olduğunu ifade etti.

Hadi, "Kürtlerin 25 Eylül'de gerçekleştirileceğini söylediği referandum Irak hükümeti tarafından reddediliyor. Referandum anayasamıza aykırı. BM bakış açısından da bu yasadışı" dedi.

'REFERANDUMUN ZAMANI DEĞİL'
Referandum için doğru bir zaman olmadığını belirten Hadi, ekonomik kriz ortamı mevcutken bunun IKBY'nin kendisi için de kötü sonuçlanabileceğini ifade etti.

Hadi "Bizim tavsiyemiz, referandum konusunda hız kesip sorunlu tüm konularda ortak anlayış bulana kadar devam edelim. Zira şimdi referandumun zamanı değil" dedi.

'IRAKLI ŞİRKETLER RUSYA İLE İŞBİRLİĞİ İSTİYOR'

Hadi, Irak-Rusya ilişkileri konusunda da açıklama yaptı.

Irak'ın Rusya ile her zaman daha iyi ilişkiler istediğini belirttiğini söyleyen Hadi "Rus iş dünyası ile sürekli olarak temaslarımız sürüyor. Rus iş dünyasının Irak pazarında olmasını destekliyoruz, hem de yalnızca enerji ve inşaat alanında değil. Bağdat'tan iş teklifleri alıp onları Rus partnerlerimize sunuyoruz. Irak Ticaret Odası'ndaki 1200 Iraklı şirket de Rusya ile işbirliği istiyor" dedi.

'ABD, RUSYA İLE İLİŞKİLERİMİZİ ENGELLEMİYOR'

Hadi, ABD'nin Irak'a girmesi ve Saddam Hüseyin'i devirmesinin ülkede nasıl karşılandığı karşısındaki soruya da cevap verdi.

Hadi, şunları söyledi: "Irak'ta ABD'yi işgalci olarak gören de, kurtarıcı olarak gören de var. 2011 yılında ABD askerlerini ülkemizden çıkarmayı başardık. ABD'yi onlara minnettar olduğumuzu, ancak artık onların da desteğiyle kendi kendimize başa çıkabileceğimize ikna ettik. O zamandan beri ABD, Irak'ı destekliyor. Ancak bu Rusya ile harika ilişkiler elde etmemize engel teşkil etmiyor. Zira Irak'ın 2003 yılından beri herkesle iyi ilişkiler geliştirme yönünde dış politika yürütüyor. ABD'ye dost gibi, terörle mücadelede bir partner gibi yaklaşıyoruz. Aynı zamanda İran, Türkiye, Rusya ve diğer ülkelerle de ilişkilerimizi yürütüyoruz. Bunu yaparken ne başkalarının işine karışıyoruz ne de başkalarının bizim işlerimize karışmasına izin veriyoruz."
Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kaynak Sputnik News-08.09.2017


İzvestiya


İzvestiya: Rusya, güvenlik gerekçesiyle Irak Büyükelçiliği'ni taşıyabilir


Rusya'nın Irak Büyükelçiliği binasının şimdi bulunduğu yerin yeterince güvenli bir alan olmadığı gerekçesiyle, Moskova'nın bina için yeni bir arsa sağlanması yönünde Bağdat'la görüşmeler gerçekleştirdiği belirtildi.

İzvestiya gazetesine konuşan bir diplomatik kaynak, Rusya'nın Bağdat'taki büyükelçilik binasını başka bir yere taşımak istediğini ileri sürdü.
Kaynak "Rusya'nın Bağdat'taki büyükelçilik binası için yeni bir arsa sağlanması konusunda görüşmeler sürüyor. Irak, yeni arsayı vermeye hazır, ancak güvenlik konusunda yine de şüphelerimiz var. Şimdilik Irak yetkililerinin bize vermeye hazır olduğu alan konusunda anlaşılıp anlaşılmayacağını değerlendiriyoruz" dedi.

Kaynak, büyükelçiliğin şimdilerde bulunduğu yerde çalışmanın çok tehlikeli olduğunu da belirtti.


İzvestiya


Rusya ve Güney Kore'den metan yakıtlı motor hamlesi

İzvestiya gazetesi, Rus motor üreticisi Energomaş şirketinin Genel Müdür Yardımcısı Dmitriy Pahomov'un aktardıklarına dayandırdığı haberinde Rusya ve Güney Kore'nin geleceğin taşıyıcı füzeleri için metan yakıtlı motorları birlikte geliştirmek için görüşmeler yürüttüğünü yazdı.

Haberde, Seul Ulusal Üniversitesi bünyesindeki Roket Motor Merkezi'nden bir heyetin Energomaş şirketinin yetkilileriyle görüştüğü, tarafların metan yakıtlı motorların geliştirilmesi de dâhil olmak üzere ikili işbirliğinin perspektiflerini ele aldığı belirtildi.

İzvestiya, Rusya'nın metan yakıtlı motorların üzerinde uzun süredir çalıştığını fakat şimdiye kadar deneme örneklerinin ötesine geçemediğini hatırlattı.

Habere göre Pahomov, Güney Kore'den bu konuda ek bilgiler geldikten sonra Energomaş şirketinin Rusya Federal Uzay Ajansı (Roskosmos) ile birlikte Seul ile olası işbirliği konusunda çalışma yapacağını belirtti.

Roskosmos basın dairesinin İzvestiya'ya yaptığı açıklamadaysa, "Rus uzay sektöründeki şirketler uzun süredir Asya-Pasifik ülkeleriyle verimli bir işbirliği yapıyor. Bu görüşme iki ülkenin roket teknolojilerinin geliştirilmesi alanındaki işbirliğini ve uzayı araştırma perspektiflerini derinleştiriyor" ifadelerine yer verildi.İzvestiya


Kırım'ın 2 kentinin Avrupa'da 'kardeşleri' olacak

İzvestiya gazetesi, Kırım'ın önümüzdeki kasımda 2 şehirle kardeş şehirlik bağları kurma protokolleri imzalayacağını duyurdu.

İzvestiya'nın Rusya Devlet Başkanlığı Daimi Temsilcisi Georgiy Muradov'un aktardıklarına dayandırdığı haberinde yarımadada yer alan Feodosya ve Evpatorya kentlerinin Avusturya ve Bulgaristan'dan 2 şehirle kardeşlik bağları kurma protokollerinin önümüzdeki kasımda imzalanacağını belirtildi.

Muradov'un demecine yer veren İzvestiya, "Kasımda düzenlenecek 'Uluslararası Bağlamda Kırım' konferansında Feodosya ve Evpatorya kentlerinin Avusturya ve Bulgaristan'dan 2 şehirle kardeşlik bağları kurma anlaşmalarına imza atılması planlanıyor" ifadelerini kullandı.
Kiev'in olası tepkisi nedeniyle Avrupa'daki kentlerin adlarının verilmesi için erken olduğunu söyleyen Muradov, şöyle konuştu:

"Şimdiden bu kentlerin adlarını veremem. Kiev, çeşitli şikâyetleri ve bazı ülkelerin dışişleri bakanlıklarına başvurularda yardım için Avrupalı temsilcilere büyük baskı yapar."

HALK DİPLOMASİSİNİN ÖNEMLİ BİR PARÇASI

Öte yandan Kırım lideri Sergey Aksenov, İzvestiya'ya verdiği mülakatta, konferansta Fransız ve İtalyan heyetleriyle de kardeşlik bağları kurma anlaşmalarının konuşulacağını söyledi. Aksenov, "Tüm bunlar halk diplomasisinin önemli bir parçası, bu tür bağlar ne kadar fazla olursa, Avrupa ülkelerindeki kamuoyunun Kırım'daki durum hakkındaki gerçeği öğrenme, Kırım'da herhangi bir işgal söz konusu olmayıp, özgür insanların özgür seçimi söz konusu olduğunu kendi gözleriyle görme imkânları da artmış olur" ifadelerini kullandı.

Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kaynak Sputnik News-12.09.2017


Kommersant


Putin, kasımda 2018 seçimlerinde adaylığını açıklayacak


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gelecek yılki başkanlık seçimlerine adaylığını kasım ayında açıklayacağı ve aralık veya ocak ayının ilk günlerinde bağımsız olarak aday olacağı ileri sürüldü.

Kommersant gazetesinin Rusya Devlet Başkanlığı'na yakın iki kaynağa dayandırdığı haberinde, Putin'in 2018 seçimlerine adaylığını kasımda açıklayacağı iddia edildi.
Kaynaklardan biri geçen hafta seçimlere yönelik özel toplantılar gerçekleştirildiğini ve Putin'in başkanlığa adaylık sürecinde iki etap uygulanmasına karar verildiğini söyledi. Açıklamaya göre, ilk aşamada Putin, kasım ayında yeni dönem için adaylığı konusunda onay verecek ve bu açıklama Putin'in her yıl halkın sorularını cevapladığı 'Direkt Hat' programına benzer bir formatla duyurulacak.

Daha sonra da Putin aynı ayın ilk günlerinde kamuya açık etkinliklere katılacak.

İkinci aşamada ise Putin'in adaylığının konması ile ilgili teknik prosedürler yer alacak. Seçim kampanyasının kısa ve etkili olması için adaylığın konması olabildiğince ertelenecek.

Rusya yasalarına göre, başkanlık seçimlerinin gerçekleştirileceği tarihin 7-17 Aralık arasında duyurulması gerektiğinden şimdilik bu tarih büyük ihtimalle Kırım'ın Rusya'ya bağlandığı 18 Mart olarak görülüyor. Rusya Merkezi Seçim Komisyonu'nun da her aday için kampanya grubunun kaydını seçim tarihinin açıklandığı günden en geç 20 gün sonra, yani en geç 6 Ocak'a kadar duyurması gerekiyor.

Bir başka kaynak da Putin'in bağımsız aday olacağını belirterek, Birleşik Rusya partisi üyelerinin Putin'in destekçilerinden bunun için gerekli olacak imzaları toplamada yardımcı olabileceğini ileri sürdü. Kaynağa göre, üyeler bu görevi partiye bağlı olarak değil, özel kişiler olarak yerine getirecek.

PESKOV: BUNLAR BİR TAHMİN OYUNUNUN PARÇASI
Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Dimitry Peskov ise bu iddiaların daha çok bir 'tahmin oyununun' parçası olduğunu söyledi. Peskov "Biliyorsunuz Putin henüz kararını açıklamadı" dedi.

'HUKUKUN EL VERDİĞİ ÖLÇÜDE VARSAYIMLAR'

İki aşamalı bir strateji uygulanacağı iddialarına değinen Peskov "Siyasi analistler hukukun el verdiği çerçevede varsayım imkânları arasından değerlendirme yapıyor. yasalar çerçevesinde bir parti ile veya bağımsız olarak aday olunabilir. Tüm bu seçenekler arasından tahminler yürütülüyor" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Rusya'da seçimlerin Mart 2018'de yapılması bekleniyor, ancak henüz resmi ve net bir tarih açıklanmış değil.

https://tr.sputniknews.com/rus_medyasi/201709121030111810-putin-2018-aday-rusya/İzvestiya


Rus ve Türk tarım bakanlıkları, bu hafta domates ambargosunun kısmen kaldırılmasını görüşecek

İzvestiya'nın haberinde Rusya ve Türkiye tarım bakanlıkları yetkililerinin bu hafta Türk domatesleri üzerindeki ambargonun kaldırılması olasılığına ilişkin görüşmeler gerçekleştireceği ileri sürüldü. İddiaya göre, domates yasağı kısmen kaldırılabilecek, ancak yerel üreticilerle rekabeti önlemek için sevkiyatlar mayıs-ekim döneminde gerçekleşecek.

İzvestiya gazetesine konuşan Rusya Tarım Bakanlığı'ndan bir kaynak önümüzdeki günlerde Rus bir heyetin iş birliğini geliştirmeye yönelik görüşmeler gerçekleştirmek amacıyla Türkiye'ye gideceğini söyledi.
Kaynak "Bu hafta bakanlık yetkilileri birçok konuyu görüşmek için Türkiye'ye gidecek. Şimdilik ayrıntıları veremiyoruz" dedi.

'KIŞIN RUSYA'YA TÜRK DOMATESİ ALINMAYACAK'

Bakanlık yetkililerine Rusya Meyve ve Sebze Birliği yönetiminin eşlik edeceğini belirten Birlik'in başkanı Mihail Gluşkov, ziyaretin amaçlarından birinin Türk domatesleri üzerindeki ambargonun kaldırılmasına yönelik koşulları görüşmek olduğunu vurguladı.

Gluşkov şu açıklamaları yaptı:

"Bu bir iş görüşmesi olacak. İki taraf arasında ambargonun kaldırılmasına ilişkin konular görüşülecek. Domates sevkiyatını yeniden başlatmak mümkün. Ancak Türk domateslerinin Rusya pazarına girmesinin önü açılırsa da kısmen açılacak. Yalnızca Rusya'nın kendi sera ve açık alan hasatını mayıs-ekim döneminde olacak. Kışın Türk domatesleri Rusya'ya giremeyecek. Çünkü bu yerel seralar için büyük bir rekabet oluşturur."

https://tr.sputniknews.com/rusya/201709121030099801-izvestiya-rus-turk-tarim-bakalinklari-domates-ambargo/
Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kaynak Sputnik News-14.09.2017


İzvestiya


Rus Hava Kuvvetleri'ne yeni Su-25SM3 uçakları geliyor


Rus Hava Kuvvetleri'ne yıl sonuna kadar 10 adet yeni Su-25SM3 taarruz uçağı ekleneceği belirtildi.
İzvestiya gazetesinin Rusya Genelkurmay Başkanlığı'ndan bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, Rus Hava Kuvvetleri'ne yıl sonuna kadar 10 adet yeni Su-25SM3 uçağı eklenecek.

Gece ve gündüz, her türlü hava koşulunda faaliyet gösterme kapasitesine sahip uçaklar, hava indirme koruma sistemi sayesinde herhangi bir hava savunma sistemine karşı yenilmez olma özelliği taşıyor.

Uçaklar bu yıl sonuna kadar Rusya'nın Güney Askeri Birimi ve 4. Havacılık Eğitim Merkezi'nde kullanılacak.

https://tr.sputniknews.com/rus_medyasi/201709141030145393-rusya-hava-kuvvetlerine-yeni-su15sm3-ucaklari-geliyor/Kommersant


Kommersant: Türkiye'nin S-400 üretmesine izin verilebilir


Kommersant gazetesi 4 S-400 kompleksinin sözleşmede, 2 milyar üzerinde bir meblağ karşılığında Türkiye'ye teslim edilmesinin öngörüldüğünü yazdı. Makalede Türkiye'ye topraklarında üretim yapma izni verilebileceği de belirtildi.

Türkiye'ye kredi sunulması ve teknoloji transferi konusundaki soruların henüz tam olarak çözülmediğini ve müzakerelerin sürdüğünü kaydeden gazete, Türkiye'nin Rusya ve Çin'in ardından S-400 sistemlerine sahip dünyanın üçüncü, NATO'nun ise ilk ülkesi olacağını vurguladı.
'SÖZLEŞME REKOR DÜZEYDE KISA SÜRE İÇİNDE İMZALANDI'

Kommersant'a konuşan askeri-diplomatik kaynaklar, sözleşmenin Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki üst düzey siyasi mutabakatın sonucu olduğunu, liderlerin kararı olmadan rekor düzeyde kısa süre içinde sözleşme imzalamanın mümkün olamayacağını belirtti.

'ÇİN İLE SÖZLEŞME 3 YILDA İMZALANDI'

Rus kaynaklar, Çin ile aynı hacimdeki sözleşmenin 3 yıl süren zorlu müzakereler sonucunda imzalandığını anımsattı.

'SİYASİ İRADE OLURSA YERELLEŞTİRMEYE İZİN VERİLEBİLİR'

Kaynaklar, bazı hususların netlik kazanmadığını da kaydetti. Buna göre, tarafların Türkiye'ye kredi sunulması konusunu ayrıca müzakere etmesi gerekecek. Bunun yanında, Türkiye, S-400'leri kendi topraklarında üretmek (yüksek seviyede yerelleştirmeyle) isterken Rus istihbaratı, bir NATO ülkesine teknoloji transferi yapılmasını sakıncalı buluyor. Rus istihbaratından üst düzey bir yetkili, bunun doğrudan ulusal güvenlikle ilgili bir konu olduğunu ancak siyasi irade olması durumunda az miktarda da olsa yerelleştirmeye müsaade edilebileceğinin altını çizdi.

'RUSYA'NIN BİR NATO ÜLKESİYLE YAPTIĞI EN BÜYÜK ANLAŞMA'


Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi'nden bir yetkili, sözleşmenin Rusya'nın jeopolitik çıkarlarıyla örtüştüğünü söyledi. Yetkili, bunun sadece Moskova-Ankara arasında değil, Rusya'nın bir NATO ülkesiyle yaptığı en büyük askeri anlaşma olduğunu vurguladı.
Rus yetkili, Rusya'nın sözleşmeyi hayata geçirmeye hazır olduğunu da aktardı.

ROSOBORONEXPORT AÇIKLAMA YAPMADI

Bu arada Rusya devlet silah ihracat şirketi Rosoboronexport, sözleşme hakkında açıklama yapmamayı tercih etti.

ERDOĞAN KAPORANIN VERİLDİĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan ziyareti sonrası İstanbul'a dönüş yolunda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Rusya'dan S-400'lerin alınması için imzalar atıldı. Bildiğim kadarıyla kapora da verildi" demişti.

PUTİN'İN DANIŞMANI SÖZLEŞMENİN İMZALANDIĞINI BELİRTMİŞTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Askeri Teknik İşbirliği'nden sorumlu danışmanı Vladimir Kojin de, Rusya ve Türkiye'nin S-400 füze sistemlerinin sevkiyatına ilişkin kontratı imzaladıklarını ve kontratın hayata geçirilmeye başlayacağını bildirmişti.

https://tr.sputniknews.com/rus_medyasi/201709131030121411-kommersant-turkiyenin-s400-uretmesine-izin-verilebilir/


Kommersant


Rusya, Hmeymim üssüne 4 Mig-29CMT gönderdi


Rusya Savunma Bakanlığı'nın, Suriye'deki Hmeymim hava üssüne MiG-29 tipi savaş jetlerinin en gelişmiş versiyonlarını gönderdiği belirtildi.
Kommersant gazetesinin haberine göre, 4 MiG-29CMT tipi savaş jeti Suriye'deki askeri faaliyetlere katılmak üzere bu ülkeye gitti.

Savunma Bakanlığı MiG-29CMT'leri Suriye'ye mümkün olan en fazla sayıda pilotun pratik yapmasını sağlamak için gönderdi.

Rus jetleri, savaş koşullarında da kullanılacak.

Uzmanlara göre MiG-29CMT'lerin Suriye'de kullanılması, jetlerin üretici olan MiG firmasının ihracat kapasitesini artıracak.

https://tr.sputniknews.com/rus_medyasi/201709141030145935-rusya-hmeymim-us/


 

Mesajı Paylaş

HDS

Mig-29 SMT doğrusu. "CMT" Rusçası.

O durumda biz de S-400 değil, C-400 aldık.  ::)Ceyda Karan'ı aldı beri Sputnik de tozuttu galiba. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kaynak Sputnik News-27.09.2017


Kommersant


Savunma Bakanlığı'ndaki rekor düzeydeki rüşvet davasıyla Soruşturma Komitesi ilgileniyor

Rusya Soruşturma Komitesi'nin Rusya Savunma Bakanlığı tarihindeki rekor seviyede bir rüşvet davası ile ilgilendiği belirtildi. İddiaya göre, bakanlığın Gıda Tedarik Dairesi Başkanı Albay Aleksandr Vakulin, 368 milyon rublelik yolsuzluğa karıştı.

Kommersant'ın haberinde, Rusya Soruşturma Komitesi'nin Savunma Bakanlığı tarihindeki rekor düzeyde bir rüşvet davası ile ilgilendiği belirtildi.
Haberde, bakanlığın mutfak, fırın gibi bölümleri için sözleşmeler imzalayan 46 yaşındaki Gıda Tedarik Dairesi Başkanı Albay Vakulin hakkında 'dolancırıcılık' ve 'rüşvet' suçlarından dava açıldı.

Sözleşmeler sırasında büyük hırsızlıklara imza attığı ileri sürülen Vakulin'in 368 milyon rublelik (22.59 milyon Türk Lirası) rüşvet olayına karıştığı belirtildi.

Başarılı bir kariyer sahibi olan Vakulin, Kaliningrad bölgesinde görev yapıyordu.


İzvestiya


ABD, Suriye'deki üslerinden birini boşalttı

İzvestiya gazetesi, ABD'nin, Rus tarafıyla varılan bir anlaşma doğrultusunda Suriye'nin Dera kenti yakınlarında yer alan Zakf üssünü boşalttığını yazdı. Böylelikle ABD'nin Suriye'de bir üssü kaldı.

İzvestiya'nın, ismini vermediği Rus diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD'li askerler Zakf üssünü, Suriye'nin güneyindeki Dera'da bir gerilimi azaltma bölgesi oluşturulmasına ilişkin anlaşmanın parçası olarak boşalttı.
İzvestiya'nın kaynağı, üssün boşaltılmasına yönelik anlaşmanın Rusya, ABD ve Ürdün'den yetkililerin katıldığı üçlü bir toplantıda karar verildiğini belirtti.

Boşaltılan Zakf üssünde, ABD özel güçleri ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) savaşçıları yer alıyordu. Bu üsse ayrıca çok namlulu roketatar sistemleri yerleştirildiği de biliniyordu.

Öte yandan ABD'nin Zakf üssünü boşaltması, bu ülkenin Suriye'de sadece Ürdün sınırındaki El Tanf üssünün kaldığı anlamına geliyor.

Haberde, Suriye'de sadece bir üssünün kalmasının, ABD'nin, 'Washington'ı fiilen kendilerinden vazgeçmekle suçlayan Suriyeli muhaliflere vereceği desteğin ciddi biçimde azalmasına neden olacağı' belirtiliyor.

İzvestiya'nın haberinde, Zakf üssünün boşaltıldığını ABD Merkez Komutanlığı'nın (CENTCOM) da reddetmediğini belirtiliyor. Nitekim CENTCOM'dan bir yetkili, İzvestiya'ya demecinde, koalisyon güçleri ve partnerlerinin varlıklarını bundan sonra El Tanf'taki üste sürdüreceklerini söyledi.


Kommersant


Muhalifler, İdlib'deki Rus ve Suriyeli birliklerin konumunu ABD'den aldı

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkanı Orgeneral Sergey Rudskoy, dünkü basın toplantısında Fetih el Şam'ın İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesine düzenlediği saldırının ABD istihbaratı tarafından planlandığını belirtti. Kommersant gazetesi, Rus askeri yetkililere dayandırdığı haberinde saldırının perde arkasını yazdı.

Kommersant'a konuşan Rusya Genelkurmay Başkanlığı'ndan bir yetkiliye göre, ABD'nin İdlib'deki Suriyeli ve Rus birliklerin koordinatlarıyla ilgili son derece hassas bilgileri kendisini ılımlı muhalefet olarak adlandıran gruplardan birine vermesinden şüphe ediliyor.
Kaynak, "Söz konusu bilgiler, oradan cihatçılara sızdı ya da bilinçli olarak verildi. Her iki seçenek de bizim için çok endişe verici" dedi.

'TERÖRİSTLER ARI SÜRÜSÜ TAKTİĞİNİ KULLANDI'

Rusya Genelkurmay Başkanlığı yetkilisi Albay İgor Korobov'un "Suriyeli militanlar yeni koşullara adapte olabilirler ve hedeflerden bağımsız olarak hızlı bir şekilde yeniden gruplaşabilirler. Teröristler, 'arı sürüsü' adı verilen bu taktiği kullanarak kaotik ateş açıyorlar ya da beklenmedik saldırılar düzenliyor" şeklindeki sözlerini anımsatan kaynak, İdlib'deki saldırının da bu taktikle hazırlandığını vurguladı.

'SERT AÇIKLAMA, RUS ASKERİ YÖNETİMİNİN TEPKİSİNİN YARISINI BİLE YANSITMIYOR'

Kaynak, Rudskoy'un yaptığı sert açıklamaların Rus askeri yönetiminin tepkisinin yarısını bile yansıtmadığını, Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun İdlib'deki durum nedeniyle Belarus ziyaretini iptal ettiğini ifade etti.

RUDSKOY NE DEMİŞTİ?

Rudskoy, Rusya ve Suriye ordularının İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesinde saldırı düzenleyen yaklaşık 850 Fetih el Şam (eski adıyla El Nusra Cephesi) militanını öldürdüğünü açıklamıştı.

İdlib'e saldıran teröristlerin gerilimi azaltma bölgesinde görev yapan Rus askeri polis birliğini kuşatma altına aldığını aktaran Rudskoy, Fetih el Şam saldırısının hükümet güçlerinin Deyr ez Zor'un doğusuna ilerleyişini durdurmak amacıyla ABD istihbaratı tarafından planlandığını belirtmişti.

Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kaynak Sputnik News-17.10.2017


İzvestiya


IKBY yönetimi, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi ülkelerini ziyaret edecek

Bağımsızlık referandumunun ardından uluslararası destek arayışına giren Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yetkililerinin, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi ülkelerini ziyaret etmeyi planladığı belirtildi. Moskova'nın Kürt heyetle işbirliği perspektifini konuşmaya hazır olduğu ifade edildi.

İzvestiya gazetesine konuşan IKBY yönetiminden yetkililer, Fransa ile başlayacakları ziyaret turunda Moskova'ya yıl sonuna kadar gitmeyi planladıklarını söyledi.

'BARZANİ DE MOSKOVA'YA GİDEBİLİR'

Moskova'ya gidecek heyette Başbakan Neçirvan Barzani ve (IKBY) Dış ilişkiler Sorumlusu Felah Mustafa'nın yanı sıra, Başkan Mesud Barzani'nin olacağını belirten yetkililer, görüşmede referandum sonuçlarının tanımasını ve enerji işbirliğini masaya yatıracaklarını ifade etti. 

'MOSKOVA ZİYARETİ EN ÖNEMLİ ZİYARETLERDEN BİRİ OLACAK'

IKBY'nin Rusya Temsilciliği Sözcüsü Mustafa Danar, Rusya'nın referanduma ilişkin tutumuna büyük saygı duyduklarını belirterek Moskova'ya yapacakları ziyaretin en önemli ziyaretlerden biri olacağını kaydetti.

MOSKOVA: BAĞIMSIZLIK KONUSUNDA DESTEK BULAMAZLAR

İzvestiya'ya demeç veren Rus diplomatik çevrelerinden bir yetkili, Kürt heyetle yapacakları ziyareti önemsediklerini söyledi.

Rus yetkili, "Kürtleri daha önce kabul ettik, bugün de kabul etmeye hazırız. Bağımsızlık konusunda destek bulmaları olası değil. Diğer ülkeler gibi biz de Kürtlere Bağdat'la diyalog kurmaya yönlendireceğiz. Ancak ikili ilişkileri de istişare etmeye hazırız" ifadelerini kullandı.

IKBY heyetinin BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesini şu sırayla ziyaret etmesi bekleniyor: Fransa, İngiltere, Çin, ABD ve Rusya.


İzvestiya


Suriye'nin yeniden inşası Kırım'da başlayacak

Suriye krizi sona erdikten sonra ülkenin yeniden inşasında yer almak isteyen Moskova yönetiminin, hayata geçirilecek ortak projeleri Kırım'ın Yalta kentinde yapılacak uluslararası ekonomi forumunda Şam'la ele alacağı belirtildi.

İzvestiya gazetesine konuşan 4. Yalta Uluslararası Ekonomi Forumu Organizasyon Komitesi Eş Başkanı Andrey Nazarov, Rus ve Suriyeli yetkililerin bu doğrultudaki ilk görüşmelerini nisan 2018'de gerçekleştirilecek forumda yapacağını söyledi.

Nazarov, "Yalta Forumu'nda Suriye'nin kriz sonrası yeniden inşasına yönelik senaryoları istişare etmeyi planlıyoruz. Forumda bir araya gelecek Rus ve Suriyeli iş insanları, ortak projeler gerçekleştirme perspektifini ele alacak" dedi.

'RUSYA, KARŞILIKLI ÇIKARLARA DAYANAN PROJELERİ GERÇEKLEŞTİRMEYE HAZIR'
Gazeteye konuşan Rus diplomatik çevrelerinden yetkililer de, Rusya'nın kriz sona erdikten sonra Suriye'nin yeniden inşasına ilgi gösterdiğini ve Şam ile karşılıklı çıkarlara dayanan projeler gerçekleştirmeye hazır olduğunu vurguladı.

'AB'NİN ŞAM'A YARDIM ETMESİNİ BEKLEMEK DOĞRU DEĞİL'

Rus yetkililer, "Rusya, Suriye'nin yeniden inşasına katkıda bulunabilir. Avrupa Birliği (AB) de, buna hazır olduğunu açıkladı ancak bunun için Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görevini bırakmasını ön koşul olarak sundu. Yani, Avrupa'nın Şam'a yardım etmesini beklemek doğru değil" ifadelerini kullandı.

SURİYE HEYETİ FORUMA İLK KEZ KATILACAK

4. Yalta Uluslararası Ekonomi Forumu, 19-21 Nisan 2018'de yapılacak. Foruma ilk kez katılacak olan Suriye heyetinde hükümet temsilcileri, milletvekilleri, uzmanlar ve iş dünyası temsilcileri yer alacak.

226 MİLYAR DOLARLIK ZARARIN TELAFİSİ İÇİN EN AZ 10 YIL GEREKLİ

Suriye krizi, Mart 2011'den bu yana devam ediyor. Dünya Bankası'nın verilerine göre 6 yıldan fazla bir süredir devam eden kriz, Suriye ekonomisine 226 milyar dolarlık zarar verdi. Uzmanlar, krizin bu sene sonunda bitmesi halinde, Suriye ekonomisinin kriz öncesi seviyeye dönmesi en az 10 yıla ihtiyaç olduğunu belirtiyor.
Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kaynak Sputnik News-23.10.2017


Kommersant


Rusya, termo-nükleer balistik füzesi RS-28 Sarmat'ı test edecek

Rusya Savunma Bakanlığı'nın yıl sonuna kadar Plesetsk uzay üssünde iki Sarmat RS-28 sıvı yakıtlı termo-nükleer kıtalararası balistik füze denemesi yapacağı belirtildi.

Kommersant gazetesine konuşan Rusya Savunma Bakanlığı'na yakın bir kaynak "Bakanlık yıl sonuna kadar Pletsk uzay üssünde sıkı yakıtlı iki Sarmat RS-28 balistik füze denemesi yapacak" ifadelerini kullandı.

Kaynak bu denemelerin daha önce birkaç kez rampaların ve füzelerin hazır olmaması nedeniyle ertelendiğini, ancak şimdi sorunların çözülmüş olduğunu da belirtti.

Bir başka kaynak da testlerin amacının füze sistemlerinin çalışabilirliğini kontrol etmek olduğunu ifade etti.
Rusya'nın Stratejik Füze Kuvvetleri Komutanı Sergey Karakayev, aralık ayında füzenin 2019-2020 döneminde hizmete geçirileceğini belirtmişti.

100 tonluk Sarmat füzesi, dünyanın her noktasına 10 ton yük taşıma kapasitesine sahip.

Rusya Askeri Sanayi Komisyonu Danışma Kurulu üyesi Viktor Murahovskiy, RS-28'in özelliklerini şöyle anlatmıştı:

"Sıvı yakıtla çalışan füze, en iyi enerji özelliklerinin ve maksimum atış ağırlığının elde edilmesini sağlıyor. Fırlatma denemeleri, füze modelinin silodan çıkışını sağlamak amacıyla yapılıyor. Füze, silodan çıkarken, kendi motorlarını kullanmıyor. Havan etkisiyle fırlatılıyor, yani siloya yerleştirilen sevk maddesi sayesinde."

https://tr.sputniknews.com/rus_medyasi/201710231030710750-rusya-termo-nukleer-balistik-fuze-sarmat-test/


İzvestiya


İzvestiya: Rusya, Türkiye'nin İdlib'deki ılımlı muhalifleri militanlardan ayırmasını bekliyor

Rusya'nın Türkiye'den Suriye'nin İdlib kentindeki ılımlı muhalifleri Fetih el Şam (El Nusra Cephesi) militanlarından ayırmasını beklediği belirtildi.

İzvestiya gazetesine konuşan Rus diplomatik çevrelerinden üst düzey bir yetkili, "ABD'lilerin uzun süre bunu gerçekleştirmesini bekledik ancak sonuç alamadık. Artık bu görev Türkiye'nin. Ankara, Astana'da varılan anlaşmalara uygun olarak İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesini kontrol ediyor. Fetih el Şam ile irtibatı bulunan Türkiye'nin ılımlı muhalifleri ve teröristleri birbirinden ayırmasını bekliyoruz" dedi.
ZİNİN: ÖRGÜTE DESTEK AZALDI

Rusya Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Moskova Uluslararası İlişkiler Üniversitesi'nden (MGİMO) Doğu Bilimci Yuriy Zinin, Fetih el Şam'a yurtdışında verilen desteğin ciddi oranda azaldığını ve bazı grupların komutanlarını örgütten ayırma imkanı doğduğunu söyledi.

'TÜRKİYE, MİLİTANLARIN FETİH EL ŞAM'DAN AYRILMASI İÇİN GİRİŞİMDE BULUNABİLİR'

Zinin, "Fetih el Şam'a verilen destek azaldı. Bu nedenler Türkler, militanları bu örgütten ayrılmaya ikna etme girişiminde bulunabilir. Rusya ise geleneksel olarak silahlı muhalifleri bombalamakla suçlanıyor ve bu nedenle muhaliflerin teröristlerden ayrılmasını istiyor" ifadelerini kullandı.

https://tr.sputniknews.com/rus_medyasi/201710201030682758-izvestiya-rusya-turkiye-idlib-ilimli-muhalif/

Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kaynak Sputnik News-31.10.2017


Kommersant


Rusya, Suriye'deki askeri varlığını azaltmayı planlıyor

Kommersant gazetesi, Rusya'nın Suriye'deki askeri varlığını azaltmaya hazırlandığını iddia etti. Gazetenin haberine göre, Suriye ordusunun ülke topraklarının çok büyük bir bölümünde kontrol sağlamış olması nedeniyle hazırlanan bu planı, Rusya Savunma Bakanlığı ise doğrulamadı. Kommersant'a göre, ülke topraklarının neredeyse tamamını denetimine alan Suriye ordusunun, militanlara yönelik son taarruz için eskisi kadar büyük bir Rus desteğine gereksinimi yok.

Bu nedenle Rusya'nın Suriye'deki askeri varlığını azaltmayı planladığını yazan Kommersant'a göre, söz konusu plan, Hmeymim üssündeki uçakların bir kısmı ile buradaki mühendis ve teknik personelin bir bölümünün geri çağrılmasını içeriyor.

Gazeteye konuşan askeri ve diplomatik kaynaklar, plan kapsamında Suriye'de, Hmeymim ve Tartus üslerinin korunması için gereken personel ile askeri polis ve danışmanların kalacağını söyledi.
İsmi belirtilmeyen bir kaynak, Suriye'deki Rus hava grubunun sayısal olarak azaltılabileceğini fakat bu ülkedeki Rus tesislerini koruyan hava savunma sistemlerininse burada kalmaya devam edeceğini vurguladı.

"Kararı, (Rusya Devlet Başkanı ve) Başkomutan Vladimir Putin verecek" diyen bir diğer kaynağa göreyse, bu yönde bir karar henüz alınmış değil.

Rusya Savunma Bakanlığı ise Suriye'deki askeri varlığın azaltılmasına ilişkin bir plan olduğunu doğrulamadı.

Diğer taraftan Kommersant'ın haberi, Suriye ordusunun ülke topraklarının yüzde 95'ini kontrol ettiğinin açıklanmasını izliyor.

https://tr.sputniknews.com/rus_medyasi/201710301030799301-kommersant-rusya-suriye-askeri-varlik/


İzvestiya


Rusya, yörüngede nükleer santral kurmayı planlıyor

Rusya Federal Uzay Ajansı Roscosmos'un üzerindeki nükleer santral sistemi ile yörüngedeki diğer uyduları yeniden şarj edebilecek bir uzay aracı geliştirmeyi planladığı belirtildi.

İzvestiya'nın aktardığına göre, Roscosmos, Arsenal tasarım bürosuna üzerindeki nükleer santral sistemi ile yörüngedeki diğer uyduları yeniden şarj edebilecek bir uzay aracı geliştirme talimatı verdi.
St. Petersburg merkezli şirketten uzay aracının özellikleri, yörüngeye gönderilme işlemi ve güvenliğini sağlamaya yönelik bilgilerin Kasım 2018'e kadar bilgi verilmesi istendi.

Uzay aracının gövdesinde yer alacak nükleer enerji kaynağının üzerinde 2010 yılından beri çalışıldığı bilgisi de verildi.

Sovyetler Birliği döneminde de nükleer santral özellikli 30 araç geliştirilmişti. Bunlardan biri olan Kosmos-954, 1978 yılında Kanada'ya düşmüştü.

https://tr.sputniknews.com/rus_medyasi/201710301030802510-rusya-yorungede-nukleer-santral-kurmayi-planliyor/


Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü


Barzani'nin gitmesi IKBY'de boşluğa ve krize yol açmayacak

Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Direktör Danışmanı Yelena Suponina, Mesud Barzani'nin IKBY başkanlığından istifasının özerklik içinde yasal boşluğa veya iç siyasi krize yol açmayacağını belirtti.

Rus medyasına konuşan Suponina, "Mesud Barzani, IKBY Yüksek Konseyi üyesi olarak kalacak. Kendisi gerçek bir iktidara sahip. Üstelik Kürt tarihine 'bağımsızlık referandumunu gerçekleştiren kişi' olarak girdi ve referandumda halkın tam desteğini aldı. IKBY'deki seçimlere kadar yasal boşluk oluşmamalı. Durum kontrol altında tutuluyor. Taraflar arasında çatışma çıksa da yıkıcı olmayacak" dedi.

'BARZANİ İSTİFA EDECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİ'
IKBY içindeki siyasi partiler arasındaki anlaşmazlığın devam ettiğini ama bunun bir iç krize yol açacak kadar büyük olmadığını söyleyen Rus uzman, Barzani'nin istifa edeceğini referandum öncesinde dile getirdiğini hatırlattı.

'İLİŞKİLER AYNI KALACAK'

Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkilerin 'eskisi gibi' kalacağını dile getiren Suponina, "Hatta Barzani'nin görevi bırakması Bağdat'taki bazı öfkeli politikacıları sakinleştirebilir. Bağdat ve Erbil'deki politikacılar akıllı davranarak şimdilik tansiyonu düşük tutmayı ve tehlikeli çatışmalara karşı durmayı tercih ediyor" ifadelerini kullandı.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201710301030811084-barzaninin-gitmesi-ikbyde-bosluga-ve-krizie-yol-acmayacak/
Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kaynak Sputnik News-03.11.2017


Kommersant


Rusya, NATO'yla ilişkilerin seviyesini indirmeme kararı aldı

Rusya'nın NATO Daimi Temsilcisi Aleksandr Gruşko'nun merkeze dönmesinin ardından NATO'daki temsilciliğinin seviyesini düşüreceği belirtilen Moskova yönetiminin bu karardan vazgeçtiği belirtildi. Rus basınına göre Gruşko'nun yerini alacak muhtemel isimse Rusya Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşbirliği Dairesi Başkanı Andrey Kelin.

Kommersant gazetesinin diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre Gruşko'nun merkeze dönmesi sonrası NATO'daki daimi temsilciliğinin seviyesini düşürmeyi planlayan Rusya, bu karardan vazgeçti.
NATO'da daimi temsilci bulundurmaya devam edecek olan Moskova yönetimi, Gruşko'nun yerini alacak isim olarak Rusya Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşbirliği Dairesi Başkanı Andrey Kelin üzerinde duruyor.

Yakın gelecekte Moskova'ya dönmesi beklenen Gruşko'nun Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak AB, NATO, Avrupa Konseyi ile ilişkilerden sorumlu olması bekleniyor. Bu görevi yürüten Bakan Yardımcısı Aleksey Meşkov, Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Fransa Büyükelçisi olarak atanmıştı. 

https://tr.sputniknews.com/rus_medyasi/201710311030822012-kommersant-rusya-nato-iliskiler-seviye/


İzvestiya


HNC ve Riyad grubu, Rusya'da düzenlenecek Suriye kongresine katılmayacak

Bir dizi dış aktör tarafından desteklenip 'Riyad grubu' olarak anılan Suriyeli muhalifler ile hem siyasi hem de silahlı muhalif grupları içeren Yüksek Müzakere Komitesi'nin (HNC), Rusya'nın Suriye'deki hükümet yanlısı ve karşıtı çeşitli etnik grupları bir araya getireceği kongreye katılmayacağı belirtildi.

Riyad grubunun sözcülerinden biri olan Riad Hasan Aga, İzvestiya gazetesine demecinde, Cenevre görüşmelerinin çerçevesi dışında kalması nedeniyle Rusya'nın girişimi ile Suriye için toplanacak olan kongreye katılmayacaklarını söyledi.

'CENEVRE FORMATINDA ÇALIŞMAMIZ GEREKTİĞİNE İNANIYORUZ'

"Suriye'de geçici bir hükümet kurulması, yeni anayasanın hazırlanması ve seçimlerin düzenlenmesini öneren BM'nin 2254 numaralı kararının yerine getirilmesi için Cenevre formatında çalışmamız gerektiğine inanıyoruz" diyen Aga, Cenevre'de düzenlenenden başka görüşmelerin 'Suriye halkının haklarına darbe vurduğunu' savundu.

Diğer taraftan Riyad grubu kongreye katılmayacağını açıklayan tek grup değil.

'REJİMLE REJİM ARASINDA BİR GÖRÜŞME'

Siyasi ve silahlı Suriyeli muhalif grupları bünyesinde barındıran Yüksek Müzakere Komitesi'nin (HNC) yetkililerinden Muhammed Alluş da Reuters'a yaptığı açıklamada, kendilerinin de Rusya'nın düzenleyeceği kongreye katılmayacaklarını söyledi.

Alluş kendilerinin katılmamasının kongrenin 'rejim ile rejim arasında bir görüşme' olacağı anlamına geldiğini iddia etti.

SUK DA KATILMAYACAK

Suriye'de çatışmaların başladığı dönemde dışarıdan altığı destekle güçlenen fakat sonradan sahada gücü kalmayan Türkiye merkezli muhalif grup Suriye Ulusal Koalisyonu (SUK) da Soçi'deki kongreye katılmayacaklarını duyurdu.

SUK Sözcüsü Ahmad Ramadan "Koalisyon, rejim ile Cenevre dışında ve BM himayesi dışında hiçbir görüşme gerçekleştirmeyecek" dedi.

Ramadan ayrıca, Rusya'nın kongre çağrısının, 'Cenevre sürecini ve BM kararları doğrultusunda Suriye'de gerçekleşmesi planlanan siyasal geçişe yönelik uluslararası arzuyu gözardı ettiğini' savundu.

KÜRT GRUPLAR DAHİL 33 PARTİ VE HAREKET DAVET EDİLDİ

Ancak Rus diplomatik kaynaklar İzvestiya'ya demeçlerinde, kongrenin bazı muhalif gruplar olmadan da düzenlenebileceğini söyledi.
Rusya Dışişleri Bakanlığı, ismi 'Suriye Ulusal Diyalog Kongresi' olarak belirlenen etkinliğin 18 Kasım'da Soçi'de düzenleneceğini açıklamıştı.

Dışişlerine göre, kongreye Kürt gruplar da dahil olmak üzere 33 parti ve hareket davet edildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev dün yaptığı bir açıklamada, söz konusu kongrenin siyasal çözüme yönelik uzlaşı aramaya odaklanacağını söylemişti.

Lavrentyev ayrıca, kongre tekliflerinin BM tarafından destek gördüğünü de belirtmişti.

Rusya'nın girişimiyle toplanması planlanan kongre teklifini, Putin ilk kez 19 Ekim'de açıklamıştı.

Bunların yanı sıra Rusya, Türkiye ve İran'ın garantör olduğu Astana görüşmelerinin dün tamamlanan 7. turu sonucunda yapılan ortak açıklamada, Rusya'nın Suriye Ulusal Diyalog Kongresi düzenlenmesi yönündeki girişimini Cenevre'de BM himayesinde düzenlenen Suriye görüşmeleri çerçevesinde her üç ülkenin de tartışmayı kabul ettikleri belirtilmişti.

https://tr.sputniknews.com/rus_medyasi/201711011030831628-hnc-riyad-grubu-rusya-suriye-kongre/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter