Haberler

Başlatan mhm, Eki 10, 2015, 08:35 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

kimlikci

Jane's Defence Weekly'nin 4 Mayıs tarihli haberine göre, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Çin ile askeri ilişkilerin daha da geliştirileceğini açıkladı. Şoygu bu kapsamda bu yıl içinde iki ülke ordularının geçen yıllara kıyasla daha fazla tatbikat yapacağını belirtti. Öte yandan iki ülkenin Aerospace Security 2016 adlı bir hava ve füze savunma tatbikatı yapacağı bildirildi.

Plesetsk uzay üssünden gerçekleştirilmesi planlanan Sarmat kıtalararası balistik füze test atışı, tespit edilen bazı sorunlar nedeniyle bu yılın ikinci yarısına ertelendi.

Hint Savunma Bakanlığı 6 Mayıs günü, Savunma Tedarik Konseyi'nin 17.12.2015 tarihli toplantısında Rusya'dan S-400 hava ve füze savunma sistemi alınmasını onayladığını açıkladı.

http://www.siyahgribeyaz.com/2016/06/dort-deniz-bulteni-mays-2016.html
Mesajı Paylaş

kimlikci

#61
Haz 19, 2016, 02:39 ÖS Last Edit: Haz 20, 2016, 08:42 ÖÖ by kimlikci
Amerikan Dynetic firması 27 kilo sınıfında güdümlü bombaya benzerlerinden daha çok harp başlığı yerleştirerek bütün gözleri üstüne çevirdi.  Firmanın ürününde 16 kg patlayıcı yer alırken bu miktar 50 kg sınıfındaki Lockheed Martin'in AGM-114 Hellifire füzesinden daha fazla. ABD'de Özel Operasyonlar Komutanlığı  da bu durumu fark ederek Dynetic ile 11,6 milyon $ değerinde anlaşmaya imza attı. Bir motordan güç almadan süzülerek hedefe ulaşan bombanın üzerinde GPS sistemi de yer alıyor. ABD'de Özel Operasyonlardan sorumlu Komutanlık SOCOM bu yeteneği ilk olarak Lockheed AC-130U Gunship uçağında kullanmayı düşünüyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/hem-daha-ufak-hem-daha-guclu-dyneticten-surpriz-bomba/920/1

Lockheed Martin'den Havan ve Roketlere mini Çözüm: MHTK


Lockheed Martin firması hedefi doğrudan isabet ile imha eden mini savunma sistemini  (Miniature Hit-to-Kill/ MHTK) ihraç etmek istediğini açıkladı. Eurosatory 2016 fuarında bir açıklama yapan firma Pentagon'ın MHTK tedariki konusunda çalışmada bulunmadığını belirtti.  MHTK; roket, topçu, havan mühimmatlarına ve bazı IHA'lara karşi etkili bir sistem ve çarparak hedefi etkisiz hale getirme teknolojisi üzerine kurulu bulunuyor. Firma yetkilileri sistemin işlevini bir mermiyi mermiyle vurmak olarak tarif ediyor. MHTK füzesi 16 bin dolarlık maliyeti ile maliyet etkin mini sistem olduğunu düşünülüyor. Füze boyutları ise şöyle: Boy 68 cm ( 27 inch), çap 5 cm (2inch), ağırlık 2,3 kg (5 pound). Kati yakıt roket motoru ile hareket eden füzenin azami menzili 3 km'yi aşıyor. Yarı aktif güdüm sistemi kullanan sistemde harp başlığı bulunmuyor.  Bir lançerde 36 adet MHTK saklanabiliyor.

Lockheed Martin sistemin Ortadoğu ve Asya'dan talep gördüğünü ve 2-3 yıl içinde ihracat izni alacaklarını ifade etti.

http://www.c4defence.com/Gundem/lockheed-martinden-havan-ve-roketlere-mini-cozum-mhtk/925/1
Mesajı Paylaş

kimlikci

Belarus ''Polonez'' topçu roketlerinin atış testlerine geçti.

Konuyla ilgili olarak envanterindeki eski SSCB üretimi topçu roketlerinin yerlerini alması için çalışmalar yürüten Belarus ''Polonez'' adını verdiği topçu roketi sistemini geliştirdi.

Belarus'un devlet askeri sanayi komitesinin yetkililerinden General Sergey Kurulev'in söylemesiyle, kendilerinin Polonez topçu roketlerinin geliştirmesini 2 yıl önce başladıklarını bildirdi. Belarus'un envanterindeki mevcut eski üretim topçu roketlerinin yerlerini alması için üzerinde çalışılan Polonez topçu roketi olumlu sonuçlar vermiş menzili 200 Km olarak belirtilirken dairesel hedef sapma değerinin (CEP) maksimum 30 metre kadar olduğu bildirildi.

Belarus topçu roketlerini envantere kattıktan sonra geliştirmesine devam edecek ve hedeflenen menzil ise 300 Km olarak belirlenmiştir.
http://az.azeridefence.com/belarus-polonez-reaktiv-yaylim-ates-sisteminin-qosun-sinagini-kecirib/


Mesajı Paylaş

mhm

- Lockheed Martin 331 milyon dolarlık şözleşme altında GMLRS(Guided Multiple Launch Rocket System) roketleri üretecek. Üretim ABD Kara Kuvvetleri, ABD Deniz Piyadeleri, İsrail, Finlandiya, Ürdün ve Singapur için gerçekleşecek.
http://www.defense-aerospace.com/articles-view/release/3/174745/lockheed-details-%24331m-guided-mlrs-contract.html

- MBDA , MMP(Missile Moyenne Portée - Medium Range Missile) seri üretimine başlıyor. İlk teslimatlar Fransa'ya yapılacak ve Fransa envanterinde ki Milan'ların yerini alacak.
http://www.defense-aerospace.com/articles-view/release/3/174677/mbda-starts-series-production-of-the-mmp-land-combat-missile.htmlhttp://www.defense-aerospace.com/articles-view/release/3/174677/mbda-starts-series-production-of-the-mmp-land-combat-missile.html Mesajı Paylaş

dmc

MMP sisteminde füze ve atıcı sistemin ağırlığı toplamda 26kg yapıyor. Ağırlığın düşük olması büyük avantaj. OMTAS ile güdüm ve data link konusunda farklı prensipleri kullansa da menzil bakımından aynılar. İleride büyük satış oranlarına erişebilir. OMTAS 2016 yılı içinde teslim edilecekti ama güncel bir haber yok sanırım. Mesajı Paylaş

putty

#65
Haz 21, 2016, 01:13 ÖS Last Edit: Haz 21, 2016, 01:24 ÖS by putty
Görüyorsunuz tel güdüm daha doğrusu fiberoptik güdüm kullanmışlar OMTAS a çok benzeyen en yeni füzede bile. Biz hala OMTAS ı datalink ile yapalım bakalım ne olacak sonu.
Tekrar ediyorum bu OMTAS ı bu ordu bu hali ile asla kabul etmez.
Bitmiycek bitmiycek en sonunda bitti dendiğinde olmamışki diyecek TSK leri
hiç zaman harcamadan konsriksiyonu sil baştan değiştirip lüleleri yanlarda olan fiberoptiğe uygun bir tasarıma geçelim ve oh diyelim.
Geçmeyince füzenin yapay zekası ile gereksiz yere zaman harcıyoruz aşırı akıllı tam otonom harika ötesi bir füze yapmak zorunda kalıyoruz. Öbür türlü birinci kullanım şekli en ilkel ama en hoş kullanım seçeneği olarak tv güdüm olacak. Ondan sonra mühendisin becerebildiysse çok akıllı tam otonomda kullan sorun yok. ama şimdi data link karıştırmaya açık farz edilince mühendislere çok akıllı kendi başına işini halleden at unut füze baskısı geliyor doğal sonuç olarak.
OMTAS a harcanan her dakika zarardır bence.
Bizim için doğru model İsrail in spike füzesidir omtas için
Bizim bilipte Fransız ların bilemediği şey ne acaba da en yeni füzelerinde çok daha kolay olan kablosuz haberleşme yerine füzenin arkasından fiber kablo salıyorlar kullanmak için aptal gibi. Mesajı Paylaş

kimlikci

ABD Donanması AG154C-1 Müşterek Menzil Ötesi Silahın (Joint Standoff Weapon /JSOW) Başlangıç Operasyonel Seviyeye (Initial Operational Capability /IOC) ulaştığını açıkladı. Raytheon firmasının JSOW'u orta menzilde havadan satıh hedeflerine yönelik kullanılan güdümlü biz süzülen bomba sistemi. Bomba hedefi GPS ve INS (dahili navigasyon Sistemi/ Inertial Navigation System) ile buluyor. Donanmanın kullanıma aldığı C-1 versiyonu denizde hareket eden  hedeflere yönlendirilirken Link-16 sistemi ile silah sürekli güncelleniyor.  Bu güncelleme ile uçaktan bırakıldığı andan hedefe ulaşıncaya kadar hedefin yeni konumu, yeni bir hedefe kilitlenme, görevi iptal etme imkanı bulunuyor. Sistem terminal safhada kızılötesi arayıcı başlığı da devreye sokuyor. Silah ilk olarak  F/A-18E/F Super Hornet uçaklarına takılacak. F-35 uçaklarının A ve C versiyonları da ileride bu sistemi kullanabilecek.
http://www.c4defence.com/Gundem/abd-jsowlari-ioc-olarak-duyurdu/937/1 Mesajı Paylaş

kimlikci

Çin'le ilişkileri hızla bozulan Tayvan, füze savunma sistemini ABD'de denemek istiyor. Çin ile Tayvan arasındaki bahar havası Çin'de yeni Devlet Başkanı'nın göreve gelmesiyle beraber bozulmaya başladı. Bu bozulma çerçevesinde Tayvan Patriot PAC-3 hava savunma sistemi edinmeye karar verdi ve ilk testin White Sands atış sahasında Temmuz ayı başında gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Denemelerin Çin'den uzakta gerçekleştirilmesinin ise bir tek amacı var; Çin'in bilgi toplamasının önüne geçmek.
http://www.c4defence.com/Gundem/cinle-gerilim-artarken-tayvan-silah-sistemlerini-abdde-denemek-istiyor/969/1

Hindistan'ın yerli füzesi BrahMos ilk defa Sukhoi Su-30MKI uçağının altında uçtu. İki Koltuklu uçak 2,5 ton ağırlığındaki füzeyi 45 dakika taşıdı. Hindustan Aeronautics (HAL) Firmasının Bengaluru pistinden havalanan uçak füzenin geleceği açısından önemli bir kilometre taşının aşıldığına işaret etti. HAL 40 adet SU-30MKI uçağını daha  BrahMos taşıyabilir hale getirecek. Üzerinde aktif radar tarayıcısı bulunan füze sese hızına çıkmasını sağlayan kara yakıt ve sesten üç kat hızlı uçmasını sağlayan bir RAM jet motorunu haiz. Füzenin kara, hava ve deniz versiyonu bulunuyor.
http://www.c4defence.com/Gundem/su30mki-ilk-defa-brahmos-ile-uctu/970/1 Mesajı Paylaş

kimlikci

Hindistan, İsrail ile birlikte geliştirdiği satıhtan havaya füzeyi Odisha'daki bir üste denedi. Orta menzilli füze Çandipur'da konuşlu mobil lançerden ateşlendi. Yaklaşık 50 ile 70 km arasında menzilli füzenin Hindistan Silahlı Kuvvetleri'nde önemli bir boşluğu dolduracağına inanılıyor.
http://www.c4defence.com/Gundem/hindistan-israil-ile-birlikte-gelistirilen-fuzeyi-denedi/984/1 Mesajı Paylaş

kimlikci

'BİZ DE KENDİ BALİSTİK FÜZE SİSTEMİMİZİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ'


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Her bağımsız ülkede olduğu gibi biz de kendi balistik füze sistemimizi geliştirmek istiyoruz. Bu konuda teknoloji transferi ve ortak üretim dahil bizimle işbirliği yapacak firma ve ülkelerle çalışmak istiyoruz. Bu konuda da kararlılığımız var. NATO'nun hem doğusunda hem de güneyindeki müttefiklerinin güvenliğini sağlamak için aldığı kararları bir an evvel uygulaması gerekiyor."
http://www.abhaber.com/cavusogludan-abye-uyari-vize-serbestisi-uygulanmali/
Mesajı Paylaş

petibor

Çin ile Japonya ile nükleer teknoloji anlaşmaları ve üstüne bu açıklama nedir? Nükleer güç olmaya çalışıyor bu Türkler ürpertisi yaratmak. Kuzey Kore gibi Pakistan gibi daha az düzeyde ama yinede gözü kara şekilde İran gibi bunu had safhaya götürecek gözü kararlığımız yok ama bir iki tedirgin edici şey yapmaktan laf etmekten zararda gelmeyecekse iyi olur yani. Nükleer silah yapmayız o kadar kaybedecek şeyi olmayan ülke değiliz ama bir tık geride kalmakta ürpertici gelecektir bizimle alakası takıntısı olan batı ülkeleri için
  Mesajı Paylaş

Kabardey

Bu balistik füze sistemi değil de, balistik füze savunma sistemi olmasın? Mesajı Paylaş

Göktuğ

Endonezya Çin üretimi loetering mühimmat ile ilgileniyormuş.


A mock-up of the WS-43 glide bomb system that was demonstrated to the Indonesian Armed Forces on 26 September 2016. Source: Chinese internet sources via www.fyjs.cn

Indonesian Army attend demonstration of WS-43 loitering glide bomb in China

Senior representatives from the Indonesian Army (Tentara Nasional Indonesia - Angkatan Darat, or TNI-AD) were recently in China to witness a live-fire demonstration of the WS-43 rocket-assisted glide bomb, the service announced on 10 October.

The demonstration was attended by the artillery regiment's director of doctrine, education and training, Brigadier General Yudi Satriyono, and the director for management, research and development at the TNI-AD's air defence artillery division, Colonel Ruly Chandrayani.

The WS-43 system has been developed by China Aerospace Science and Technology Corporation, and was first unveiled at the Airshow China 2014 exhibition in Zhuhai.

According to information gathered by IHS Jane's from the exhibition, the system can deliver payloads of up to 20 kg, at distances of up to 60 km, and loiter for up to 30 minutes before hitting its target.

The glide bomb relies on a combination of inertial navigation and GPS for mid-flight guidance, and imaging infrared (IIR) for terminal guidance. The weapon can track, and engage both moving and static targets.

Prior to the demonstration which was conducted on 26 September, representatives from China's Aerospace Long-March International Trade (ALIT) were in Cimahi, West Java, to conduct a briefing on loitering munition systems, including the WS-43.

The briefing, which was conducted on 15 August, was jointly conducted with Indonesian defence company PT Global Difens Mandiri.

http://www.janes.com/article/64551/indonesian-army-attend-demonstration-of-ws-43-loitering-glide-bomb-in-china Mesajı Paylaş
Bilen söylemez,söyleyen bilmez.

kimlikci

Amerika SM-6 ların uluslararası pazarda satışına başlamış
http://www.c4defence.com/Gundem/abd-den-sm6-surprizi/3542/1 Mesajı Paylaş

kimlikci

Belarus'un BSVT-VV firması, çok fonksiyonlu savaş başlığı taşıyabilen füzeler için yeni bir iki bileşenli termobarik kompozisyon teknolojisi geliştirdi. Firmanın baş tasarımcısı Vyacheslav Doktorov, yeni termobarik kompozisyonun, havada ve sudaki şok dalgası etkinliğini önemli ölçüde artıracağını ve standart patlayıcılara kıyasla daha düşük üretim maliyetine sahip olacağını belirtti.
http://www.c4defence.com/Gundem/yeni-termobarik-teknoloji/3635/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter