Haberler

Başlatan mhm, Eki 10, 2015, 08:35 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ocay

Bunun ucuna tungsten rod koyup Armata'ya atacaksın; süper anti tank silahı olur Mesajı Paylaş

kimlikci

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı MBDA firmasıyla yaklaşık 600 milyon ABD doları tutarında sözleşme imzaladı. MBDA, Ada'nın gelecekte kullanacağı F-35B savaş uçağı için Spear 3 adında akıllı mühimmat geliştirecek. MBDA'nın yapacağı tasarımla Spear 3 F-35B'nin iç silah istasyonunda taşınabilecek. Bu sayede F-35B uçakları Kraliyet Donanmasına ait HMS Queen Elizabeth ve HMS Prince of Wales uçak gemilerinden operasyonlara katılabilecek. Spear 3 şu anda Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin kullandığı çift güdümlü Brimstone roketine benzerlik gösteriyor. Turbojet motorla ilerleyen Spear 3'ün 100'den fazla menzili bulunuyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/adadan-mbdaya-600-milyon-dolarlik-kontrat-/719/1 Mesajı Paylaş

kimlikci

Hindistan ilk tamamen yerli imkanlarla üretilen akıllı pist taarruz bombasını (Smart Anti-Air-field Weapon /SAAW) denedi. Jaguar uçağından bırakılan bir bombanın hedefe ulaşması denendi. Mühimmatı Hindistan Hava Kuvvetleri ve Savunma Araştırma ve Geliştirme Kurumu  (Defence Research and Development Organisation / DRDO ) ortaklaşa geliştirdi. Yaklaşık 125 -150 kg ağırlığındaki akıllı bomba 80 ile 100 km mesafeden hedefi yüksek hassasiyetle vurabiliyor. Jaguar'ın yanı sıra Su-30 uçaklarında kullanılması öngörülen bomba Fransa'dan ithal edilmesi planlanan Rafale uçaklarına da entegre edilecek. Pist taarruz bombaları isabet ettikleri pistte uçakların hareket etmesine izin vermeyecek çukurlar açıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/hindistan-pist-taarruz-bombasini-denedi/728/1
Mesajı Paylaş

kimlikciHindistan'ın 15 Mayıs tarihinde denenen ve başarılı olduğu açıklanan füze savunma sistemi gerçekten çalışmamış. Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Kurumu (Defence Research and Development Organization / DRDO) İleri Hava Savunma sistemi Ashwin'in testlerini tamamladığını açıklamıştı. Açıklamada ifade edildiği gibi durdurulmak üzere ateşlenen Prithvi Balistik Füzesinin öngörülen senaryoya göre uçtuğu ancak füzeyi durdurmak üzere ateşlenen ve deneyin konusu olan füzenin yerinde kaldığı bilgisi kamuoyuna sızdı. Buna göre füze yerinde kaldığı için Prithvi Balistik Füzesi de durdurulamadı. Bu durumda DRDO'nun tamamlandığı açıklanan testler gerçekte tamamlanmamış oluyor.
http://www.c4defence.com/Gundem/hindistanin-fuze-sistemi-calismamis/754/1 Mesajı Paylaş

kimlikci
İsrail savunma firması Rafael Advance Systems Hindistan Silahlı Kuvvetlerine 270 milyon dolar değerinde hava savunma sistemi satıyor. Hint ordusu Spyder karadan havaya kısa ve ortak menzilli taşınabilir hava savunma sistemini edinecek. Rafael Hindistan'ın elindeki askeri teçhizatı da modernize edecek.
http://www.c4defence.com/Gundem/hindistan-israilden-hava-savunma-sistemi-satin-aliyor/766/1

Katar ABD'den 50 adet Javelin lazer güdümlü antitank füzesi satın alıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı ABD Kongresine başvurarak 50 adet füze, 10 adet lançer ve eğitimi bakım ve teknik destek için toplam 20 milyon dolarlık talep için izin istedi.
http://www.c4defence.com/Gundem/katar-javelin-gudumlu-anti-tank-fuzesi-satin-aliyor/764/1 Mesajı Paylaş

kimlikci

Hindistan ve Rusya dünyanın en hızlı gemi savar seyir füzesi BrahMos'u BAE, Güney Afrika, Şili ve Vietnam'a ihraç etmeye prensipte karar verdiler.  Rusya, BrahMos için müşterek teşebbüs ortağı olduğu için dokuz ülkeyle temaslar devam ediyor. Bu ülkeler şunlar Kore Cumhuriyeti, Bulgaristan, Cezayir, Filipinler, Malezya, Mısır, Singapur, Tayland, Venezüella ve Yunanistan.
http://www.c4defence.com/Gundem/bae-guney-afrika-sili-ve-vietnam-brahmos-musterisi-olacak/771/1 Mesajı Paylaş

ÜNAL

Cezayir eğer bu füzeyi de alırsa Rus-ABD yanlışı gerilimi bulunan ülkeler arasında eli en güçlü Rus yanlısı ülke olur .
Ayrıca Mısır , Bulgaristan ve özellikle Yunanistan beni çok şaşırttı ...
Kara konuşlu alacağı 3-4 batarya bizi Ege'ye kıstırır ... Mesajı Paylaş

kimlikci

Yunanistan ile ilgili aklıma gelen bazı cevap bekleyen sorular:

Yunanistanın bu füzeleri almaya yetecek ekonomisi var mı?

Amerika Yunanistan'ın bu kadar Rus hinterlandına dahil olmasına izin verir mi?

Ayrıca Putin in yakında Yunanistan ziyareti söz konusu

Enerji yatırımları gündemlerinin ilk sırasında (Bulgaristan her ne kadar olmaz dese de) boru hatları meselesi var

Rusya'nın Yunanistan'la bu kadar yakınlaşması TANAP yada uzantısı olan TAP boru hattını nasıl etkiler??


Cezayire gelince bu adamlar daha önce s-400 ü alan ilk ülkeydi

Ve adamlar Mısıra karşı silahlanıyor....

Rusya da hem Mısıra hemde Cezayir'e silah satıp prim yapıyor
Mesajı Paylaş

kimlikci

Amerikan Raytheon Firması ve Füze Savunma Ajansı (Missile Defence Agency) "Standard  Missile-3" (SM-3) füzelerinin geliştirilmiş versiyonu  "improved Standard Missile-3 (SM-3) Block IB" nin motorunda mühendislik geliştirmesi onayladı. Çalışmalar roket motorunun üçüncü ateşlenme bölgesi üzerinde gerçekleşti ve füzenin güvenirliğini daha ileriye taşımayı hedefliyordu. Testler ilk aşamada kara istasyonunda düzenlemişti.  Geliştirme, üretimde olan Blok-1B füzelerine de uygulanacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/sm3-motorlarinda-gelistirme-onaylandi/775/1
Mesajı Paylaş

kimlikci

Gürcistan Genelkurmay Başkanı Vaktang Kapanadze, ülkesinin Fransız hava savunma sistemini Ocak 2017'den itibaren teslim alacağını açıkladı. Kapanadze sistemin bazı bileşenlerinin bu tarihten önce de teslim alınabileceğini kaydetti. Gürcistan ve Fransa, Haziran 20152de Paris'te düzenlenen "Le Bourget Paris Hava Fuarı'nda" bir anlaşmaya varmıştı.  İki ülke arasındaki hava savunma anlaşmasını önce Thales Raytheon Systems firmasıyla imzalamış ancak bir ay sonra MBDA ile imza atılmıştı. Gürcistan'ın edineceği hava savunma sistemi hakkında bilgi verilmedi.

http://www.c4defence.com/Gundem/gurcistan-fransiz-hava-sistemini-2017de-ediniyor/782/1 Mesajı Paylaş

kimlikci

Raytheon firması insansız hava araçlarına karşı savunma maksatlı olarak lazer kullanımının yanı sıra phalanx sisteminin kullanılmasını önerdi. Birleşik Krallık Savunma ve Teknoloji Laboratuvarında  (Defence Science and Technology Laboratory) yürütülen yönlendirilmiş enerjiler üzerine teknoloji gösterim programında yer alan firma lazerin 20 mm'lik Gatling topuyla beraber kullanılmasını sağlayan sistemi tanıttı. Raytheon yetkilileri Phalanx'ın havan toplarını durdurmakta kullanıldığına işaret ederek İHA için kullanımının da mümkün olduğunu kaydettiler. Lazer sistemleri bazı hava şartlarında istenen sonucu vermiyor.  Phalanx sistemleri dakikada 4 bin 500 atış yaparak havada duvar oluşturabiliyor. 

http://www.c4defence.com/Gundem/raytheon-ihalara-karsi-phalanx-onerdi/784/1 Mesajı Paylaş

kimlikci

ABD Dışişleri Bakanlığı Avusturalya'nın Askeri Dış Alım Yoluyla 80 adet SM-2 Blok IIIB satın alma talebini Kongreye iletti. Kıta'nın bu alımının maliyeti 301 milyon $ olarak tahmin ediliyor. Dikey olarak havalanan SM-2 Blok IIIB füzeleri gemilerin hava savunma sistemlerinde yer alıyor. Avusturlalya Donanması aynı Türkiye'de Gabya Sınıfı olarak kullanılan Perry Sınıfı harp gemilerinde SM-2 Blok IIIB kullanıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/avusturalya-sm2-blok-iiib-satin%C2%A0alimak-istiyor/807/1 Mesajı Paylaş

kimlikciMBDA Almanya, kara ve deniz platformlarında İHA'lara karşı kullanılmak üzere  yeni lazer sistemini Berlin ILA Havacılık Fuarı'nda tanıttı. 360 derece her yöne hareket edebilen lazer İHA'lara roketlere, havan topu mühimmatına karşı kullanılabiliyor. Lazer hedefi hedefin yerini belirleyebiliyor, teşhis ediyor, takip ediyor ve çok kısa zamanda hedefe kilitlenip etkisiz hale getirebiliyor. Lazerin 3 ile 5 km arasında menzili bulunuyor. ILA'da bir mock-up sergileyen MBDA, çalışan versiyonunu Schrobenhausen tesislerinde test ediyor.  Sistem yıl sonuna doğru hedeflere karşı denenecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/mbda-almanya-%C2%A0ihalara-karsi-yeni-lazeri-tanitti/872/1 Mesajı Paylaş

ocay

Acaba bu lazerler spin-stabilize havan mühimmatlarına karşı da etkili mi? Mesajı Paylaş

kimlikci

ABD Lazer güdümlü APKWS'leri şimdi F-16 savaş uçaklarına monte ediyor.  ABD'nin Vietnam Savaşı'nda  alan yumuşatması için kullandığı güdümsüz roketler BAE Systems firmasının geliştirdiği Advanced Precision Kill Weapon System (APKWS)  ile lazer güdümlü ve hassas isabet sağlar hale geldi. ABD böylece elinde kalan Hydra'ları tekrar kullanabilir hale geldi. Bu sistem bu güne kadar önce döner kanatlı platformlarda sonra düşük süratli sabit kanatlı platformlarda denenmişti. F-16'da kullanıma girmesiyle sistem önemli bir yerde daha kullanım alanı kazanmış oldu.

http://c4defence.com/Gundem/abd-apkwsleri-f16ya-yerlestiriyor/877/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter