Japonya Silahlı Kuvvetleri

Başlatan Sihirbaz, Ağu 12, 2017, 09:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

Japonya  EA-18G uçaklarını Elektronik Harp uçağı olarak kullanmayı planlıyor

Japon Nikkei gazetesine göre Tokyo elektronik harp yeteneğini haiz bir uçak edinmeyi planlıyor. Gazeteye göre Bboeing'in EA-18G uçağı üzerinde duruluyor.

Gazete Savunma Bakanlığının orta dönem savunma programında bu yönde bir talebin yer aldığını kaydetti. Onaylandığında tedarik planı 2019-2023 yılları arasında işleme konulacak.

Japonya elektronik harp uçağı ile hasım hava savunma ve komuta kontrol sistemlerini uzaktan etkisiz hale getirmeyi planlıyor. Growler uçaklar radar ve iletişim sistemlerini  karıştırıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/japonya-%C2%A0ea18g-ucaklarini-elektronik-harp-ucagi-olarak-kullanmayi-planliyor/5427/1 Mesajı Paylaş

Alkyone


Japonya ASM-3 süpersonik gemisavar füzesinin testlerini tamamlamış seri üretim 2019 da başlayacak
https://mainichi.jp/articles/20180107/k00/00m/010/099000c Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

SAGE Atmacasından önce RamJet füze sergilese Roketsan ı madar etse ne iyi olur Mesajı Paylaş

anafor2016

F35 e entegrasyonu düşünülüyormuş Mesajı Paylaş

putty

RAM ile bunlar vurulabilir mi acaba Mesajı Paylaş

Merkator

Japonya özgün savaş uçağı projesini iptal ediyor

Japonya, 2030'lu yıllardan itibaren ekonomik kullanım ömürlerini tamamlamaya başlayacak F-16'dan geliştirdiği F-2'lerin yerine özgün bir platform için düğmeye basmıştı. Japon mühendislerinin üzerinde çalıştığı proje, yüksek maliyetler ve mühendislik zorluklar nedeniyle iptal edilmesi tartışılmaya başlandı.

Türkiye'nin de yakından takip ettiği projede, F-2'lerin yerini alacak uçağın çok daha üstün özelliklere sahip olması planlanıyordu. Bir taraftan bölgede Rusya-Çin-ABD üçgeninde ısınan sular, Japonya'yı farklı seçenekler üzerinde durmaya zorlamaya başladı.

Savunma sitesi Defence-Aerospace.com sitesinin haberine göre Japon uzmanlar, çalışmaların Mitsubishi'nin havacılık bölümü tarafından yapıldığını belirterek, şirketin bölgesel uçak konusunda ciddi zarar ettiği ve bu konuya yeterince mühendis ayıramadığına dikkat çekiyor.

http://www.kokpit.aero/japonya-ozgun-savas-ucagi-projesini-iptal-ediyor Mesajı Paylaş

nokta

İlk Asahi Sınıfı Destroyer Hizmete Girdi

Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri, 7 Mart'ta Nagasaki bölgesinde düzenlenen bir törenle ilk Asahi (25DD) Sınıfı güdümlü füze destroyeri JS Asahi'yi (119) hizmete aldı.

Mitsubishi Heavy Industries (MHI), JS Asahi'yi ilk kez Ekim 2016'da suya indirmişti. Sınıfın ikinci gemisi Shiranui ise tam bir yıl sonra, Ekim 2017'de suya indirildi. 5,628 ton deplasmana, 151 metre uzunluğa ve 18,3 metre genişliğe sahip Asahi sınıfı destroyerler, güvertelerinlerde bir adet SH-60 helikopteri taşıyabiliyor. Gemiler, bir adet MK 45-serisi 127 mm top ve iki MK 15-serisi Phalanx 20 mm nokta savunma sistemi (CIWS) ile donatılıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/ilk-asahi-sinifi-destroyer-hizmete-girdi/5884/1 Mesajı Paylaş

nokta

Awaji Sınıfı Mayın Gemilerinin İkinci Gemisi Hizmete Girdi

Japon Öz Savunma Kuvvetleri, üç Awaji sınıfı mayın tarama gemisinden ikincisi olan JS Hirado'yu (305) 16 Mart'ta Kanagawa bölgesinde düzenlenen bir törenle hizmete aldı. Sınıfın ilki JS Awaji, geçtiğimiz yıl bugün Japon Öz Savunma Kuvvetleri hizmetine girmişti.

Şubat 2017'de suya indirilen JS Hirado, aynı yılın eylül ayında deniz testlerine başlamıştı. Awaji sınıfı mayın tarama gemileri 67 metre uzunluğa, 11 metre genişliğe ve 690 ton deplasmana​​​​​​​ sahip. İki adet 2,200 bg dizel motor ile çalışan gemiler​​​​​​​, azami 14 knot hıza ulaşabiliyor. Platformların gövdesi manyetik yoğunluğunu azaltmak amacıyla fiber kompozit bir plastik materyalden inşa ediliyor.​​​​​​​

http://www.c4defence.com/Gundem/sinifin-ikinci-gemisi-hizmete-girdi/5920/1 Mesajı Paylaş

nokta

Japonya, Yeni Denizaltı Kurtarma Gemisini Hizmete Aldı

Japonya, 20 Mart'ta Batı Japonya'daki Okayama Eyaletinde düzenlenen bir törenle denizaltı kurtarma gemisi JS Chiyoda'yı (ASR 404) hizmete aldı.

Ekim 2016'da suya indirilen JS Chiyoda, aynı gün içinde emekliye ayrılan eski JS Chiyoda'nın (AS 405) yerini aldı. 128 metre uzunluğundaki gemi, 20 metre genişliğe ve 6,173 ton deplasmana sahip. İki adet 19,500 bg dizel motorla tahrik edilen JS Chiyoda, azami 20 knot hıza ulaşabiliyor. Mitsui Engineering & Shipbuilding'in (MES) inşa ettiği platformun maliyeti ise yaklaşık 504 milyon Dolar.

http://www.c4defence.com/Gundem/japonya-yeni-denizalti-kurtarma-gemisini-hizmete-aldi/5925/1 Mesajı Paylaş

farabi

#24
Nis 21, 2018, 02:14 ÖS Last Edit: Nis 21, 2018, 02:19 ÖS by farabi
Japonya 2 yıl önce ilk uçuşunu yapan X-2 Shinshin projesinin yanında , uzun yıllardan bu yana Lockheed'in F-22'si üzerinden üretilecek gelişmiş bir beşinci nesil uçağı talebi bulunuyordu.

Haberlere göre göre X-2 projesi iptal edilmiş , Abd ise yeni bir teklifle gelmiş , yani talepleri bir ölçüde kabul edilmiş. Söz konusu teklifin çift motorlu bir F-35A varyantı olabilmesi , mümkün görünüyor.

X-2 projesinde IHI ve Mitsubishi üzerinden oldukça geniş ölçekte bir yatırım söz konusuydu. IHI'nin motor programı oldukça parlak görünüyordu , doğrusu bu kazanımları Japonlar'ın bir sandığa kaldırmasını beklemiyorum...

http://www.kokpit.aero/japonyaya-melez-savas-ucagi
Mesajı Paylaş

nokta

Japonya, İsterlerini Belirledi

Japonya, Hava Öz Savunma Kuvvetleri'nin F-2 uçaklarının yerini alacak platformlar için isterlerini belirledi. Yeni uçağın, hasım uçakların uzun mesafelerden tespit edilebilmesi amacıyla dron taşıyabilmesi ve aynı zamanda bu dronlarla radar bilgilerini paylaşabilmesi isteniyor. Japonya Savunma Bakanlığı, F-2 halefinin radarda düşük görünürlüğe sahip olmasını, sekiz adet havadan havaya füzeyi dahili olarak taşıma kapasitesine sahip olmasını ve azami hızının en az Mach 2 olmasını da talep ediyor.

Bakanlık, F-2'lerin yerini alacak uçakların geliştirilmesi ile ilgili üç farklı seçeneği inceliyor; yerli olarak geliştirme, diğer ülkelerle ortak geliştirme, ya da mevcut yabancı muharebe uçaklarının iyileştirilmesi. Bu konuda kesinleşmiş bir karar ise henüz mevcut değil.

http://www.c4defence.com/Gundem/japonya-isterlerini-belirledi/6148/1 Mesajı Paylaş

nokta

Japonya'dan İlave H225 Siparişi

Airbus Helicopters, Japonya Sahil Güvenlik Komutanlığı (JCG) H225 filosunu 10 adede yükseltecek ilave bir H225 siparişi aldığını açıkladı. Japonya Sahil Güvenlik Komutanlığı hizmetinde, her ikisi de Super Puma ailesine ait halihazırda üç adet AS332 ve beş adet H225 bulunuyor.

Yeni H225, güvenlik uygulamalarında, bölgesel kıyı faaliyetlerinde ve afet yardım görevlerinde kullanılacak. Bu yeni siparişle Japonya'nın Super Puma filosu, 2021 yılına kadar 13 helikoptere yükselecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/japonya-dan-ilave-h225-siparisi/6187/1 Mesajı Paylaş

nokta

Japonya Kamyona Monteli Obüse Geçiyor

Japon Savunma Bakanlığı, eskiyen FH-70 çekili obüslerini değiştirme kararı aldı. FH70'lerin yerini almak için Savunma Bakanlığı'nın Edinme, Teknoloji ve Lojistik Ajansı (Acquisition, Technology and Logistics Agency / ATLA) yeni bir çalışma yaptı. Bu çalışma kapsamında, 8x8 MAN şasili kundağı motorlu 155 milimetre 52 kalibrelik bir obüs ortaya çıkarıldı. Platform, dahili bilgisayar, ataletsel seyrüsefer sistemi ve nişan sistemleri ile donatıldı. 11,4 metre uzunluğunda, 3,4 metre yüksekliğinde ve 2,5 metre genişliğinde olan aracın beş kişilik mürettebatla idare edilmesi planlanıyor.

Geliştirme çalışmaları 1960'lı yıllarda başlayan ve ilk siparişini 1978 yılında alan FH-70 çekili obüsü, 8 kişilik mürettebatla idare ediliyor. 38 kalibrelik bir namluya sahip olan obüs, 43,5 kilogramlık, yüksek infilaklı patlayıcı içeren standart mühimmatı, 24,7 kilometrelik menzile ulaştırabiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/japonya-kamyona-monteli-obuse-geciyor/6588/1 Mesajı Paylaş

nokta

Japonya, 3 Milyar Dolara Dokuz Hawkeye Tedarik Ediyor

ABD Dışişleri Bakanlığı, Japonya'ya olası bir Yabancı Askeri Dış Alık yoluyla, en çok dokuz adet E-2D Gelişmiş Hawkeye (AHE) Havadan Erken İhbar ve Kontrol (AEW & C) uçağının tahmini 3 milyar 135 milyon Dolar maliyetle satışını onaylamaya karar verdi. Savunma Güvenlik İş Birliği Ajansı, 7 Eylül 2018'de bu olası satışın Kongre'ye bildirilmesi için gereken sertifikayı verdi.

Japonya Hükümeti, dokuz adet E-2D Gelişmiş Hawkeye (AHE) AEW & C uçağı,  bu uçaklar için 28 adet T56-A-427A motoru (18 adet ve 10 yedek), olmak üzere entegre pek çok sistemi talep etti. Programını toplam tahmini maliyeti 3 milyar 135 milyon dolar olarak hesaplandı.

http://www.c4defence.com/Gundem/japonya-3-milyar-dolara-dokuz-hawkeye-tedarik-ediyor/7001/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Japonya uçak gemisi edinecek

Japonya'da Şinzo Abe hükümeti pasifist anayasayı ihlal eden askeri icraatlarına bir yenisini ekliyor. Izumo sınıfı iki helikopter gemisini uçak gemisine çevirecek olan Tokyo, ABD'den aldığı 42 F-35'e de 100 tane daha ekleyecek.

Japon medyasına göre Abe hükümeti gelecek ay açıklayacağı yeni savunma politikası kapsamında halihazırdaki Izumo sınıfı iki helikopter gemisinin seviyesini yükseltecek.

248 metre uzunluğunda, 14'er helikopter taşıyabilen iki destroyer, savaş uçaklarının taşınıp kalkış yapabileceği hale getirilecek.

Bu da 2. Dünya Savaşı'nda uçak gemileri ABD tarafından batırılmış olan Japonya'nın o dönemden beri ilk kez uçak gemisi edinmesi anlamına gelecek.

Japonya F-35B hayalet savaş uçağı filosunu da genişletecek.

Zaten ABD'den 42 F-35 almış bulunan Japonya, üstüne 100 tane daha sipariş edecek. Bunun için ABD'ye 8.8 milyar dolarlık ödeme daha yapacak.

ÜÇÜNCÜ UÇAK GEMİSİ PLANI

Mainichi gazetesine konuşan Japon kaynaklara göre, Izumo sınıfı destroyerlerden dönüştürülecek iki uçak gemisine üçüncü bir uçak gemisinin eklenmesi planlanıyor. Böylece ikisi bakım ya da onarımdan geçirilirken en az biri sürekli operasyonel olacak.

'ÇİN YÜZÜNDEN'

Önceki Japon hükümetleri uçak gemisi edinmeyi reddederken bunların becerilerinin savunma değil, saldırı amaçlı olarak görülebileceği, bunun da 1945 sonrasının pasifist anayasasının ihlali anlamına gelebileceğini belirtmişti.

Sıkı Amerikan müttefiği Abe hükümeti ise Çin'in denizlerdeki askeri üstünlüğü kaçınılmaz hale gelirken uçak gemisi edinmenin vazgeçilmez hale geldiğini savunuyor.

http://www.kokpit.aero/japonya-ucak-gemisi-ediniyor Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter