Japonya Silahlı Kuvvetleri

Başlatan Sihirbaz, Ağu 12, 2017, 09:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

İlave F-35 Lightning II

Dev savunma bütçesini onaylayan Japonya, en büyük dış F-35 Lightning II kullanıcısı olacak. Japon ÖZ Savunma Kuvvetleri'ne yapılacak yatırımın içerisinde Izumo sınıfı amfibi taarruz gemilerinin F-35B Lightning II kullanımı için gerekli alt yapıya kavuşturulması da ön görülüyor. Platformların baş kısmına ski-jump adı verilen eğimli bir rampa entegre edilecek ve pist kaplamaları F-35B'lerin sıcak egzoz gazına dayanıklı hâle getirilecek. Gemilerin uyarlanmasının ardından sıra kullanılacak uçaklara gelecek. Japonya platformlara konuşlandırmak için 42 adet F-35B Lightning II tedarik edecek. Başlangıçta 18 adet teslim alınacak uçakların sayısı peyderpey nihai plana ulaşacak. Japonya bu alımla birlikte ABD'den sonra en büyük dış F-35 Lightning II kullanıcısı hâline gelecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/ilave-f35-lightning-ii/7580/1 Mesajı Paylaş

nokta

Japonya'ya Kıyı Konuşlu Aegis

Japonya, balistik füze savunma ağını genişletiyor. Japonya'nın ABD'den iki adet kıyı konuşlu Aegis sistem tedarik talebi onaylandı.

Toplam maliyetinin 2,15 milyar Amerikan Doları tutması beklenen tedarik kapsamında Japonya; iki adet Aegis silah sistemi, çok maksatlı sinyal işleyici ve iki adet komuta-kontrol işlemcisi tedarik edecek. Tedarik edilecek sistemler arasında küresel komuta ve kontrol sistemi, IFF sistemleri ve ataletsel güdüm sistemleri yer alıyor.

Asya-Pasifik'te artan füze tehdidi üzerine atılan bu adımla birlikte Japonya, balistik füze savunma ağını ABD'nin Romanya'da da konuşlandırdığına benzer bir tesise sahip olacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/japonyaya-kiyi-konuslu-aegis/7725/1 Mesajı Paylaş

nokta

Japonya, Asahi Sınıfı İkinci Güdümlü Mermili Muhribi Göreve Aldı 

Japonya Denizcilik Öz Savunma Kuvvetleri (Japan Maritime Self-Defence Force /JMSDF), 27 Şubat'ta Nagasaki Eyaletinde Asahi sınıfı ikinci Güdümlü Mermili Muhribi göreve aldı.

Periskop algılama radarına sahip ilk JMSDF gemisi olan Shiranui, Ekim 2017'de denize indirildi ve Temmuz 2018'de deniz denemelerine başladı. Sınıfın ilk gemisi JS Asahi Mart 2018'de göreve başladı.

JMSDF'ye göre muhrip  30 kt maksimum sürate sahip ve 220 mürettebattan oluşuyor. Gemi güvertesine bir Mitsubishi (Sikorsky) SH-60K helikopteri inebilir ve bir de hangar güvertesi içinde bir tane helikopter barındırabilir.

Asahi sınıfı, Ana silah olarak 127 mm'lik bir top ve iki adet Phalanx 20 mm yakın koruma silah sistemi ile donatıldı.

http://m.c4defence.com/Gundem/japonya-asahi-sinifi-ikinci-gudumlu-mermili-muhribi-goreve-aldi/7874/1 Mesajı Paylaş

nokta

Ninja Kaldığı Yerden Devam 

Japonya'daki Ninja helikopterleri dört yıl sonra faaliyetlerine devam ediyor. Japonya Kara Öz Savunma Kuvvetleri (Japan Ground Self-Defence Force /JGSDF), OH-1 Ninja hafif gözlem helikopteri filosunun uçuş operasyonlarına dört yıl aradan sonra 1 Mart 2019'da yeniden başladı.

Scramble Magazine'e göre, helikopter filosu Şubat 2015'te hatalı motor parçalarına atfedilen bir kazanın ardından uçuştan kesildi.

OH-1'i, JGSDF için Kawasaki Heavy Industries üretti. Kuvvet başlangıçta 180-200 adet helikopter tedarik etmeyi planladı ve OH-6D helikopterinin halefi olarak görüldü.

Şimdiki öncelik, Akeno'daki pilotları ve gözlemcileri yeniden eğitmek olacak.

http://m.c4defence.com/Gundem/ninja-kaldigi-yerden-devam/7881/1 Mesajı Paylaş

nokta

10'uncu Denizaltı Envanterde

Son dönemlerde denizaltı inşa faaliyetlerine hız veren Japonya, 10'uncu Sōryū sınıfı denizaltının da resmen hizmete girdiğini duyurdu. Platform, JS Shōryū (ss-510) adıyla göreve başladı. Kobe 'de düzenlenen törenle denizaltı, Hiroşima Bölgesi'nde yer alan Kure'de konuşlu 1'inci Denizaltı Filotillası'nda görevlendirildi.

Kawasaki Heavy Industries tesislerinde inşa edilen platformun Japonya'ya maliyeti yaklaşık 502 milyon Amerikan Doları oldu. 84 metre uzunluğundaki denizaltının deplasmanı ise 2950 ton olarak açıklandı. Havadan bağımsız tahrik sistemine sahip olan platform, 65 mürettebatla yönetiliyor ve azami 20 knot hıza erişebiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/10uncu-denizalti-envanterde/7989/1 Mesajı Paylaş

malpsoy

Japonya elinde bulunan 200 F15 den 100 tanesini satma kararı almış.

Sebep 100 tane fazladan F35 almak... Mesajı Paylaş

nokta

İkinci Maya Teslim Edildi

Japan Marine firmasının, Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri için inşa ettiği Maya sınıfı muhrip geminin ikincisi 17 Temmuz'da teslim edildi. Haguro olarak adlandırılan 170 metre uzunluğundaki gemi, Raytheon AN/SPY-1D(V faz dizinli radar ile Lockheed Martin üretimi Aegis Gemi Entegre Muharebe Komuta Kontrol sisteminin Japonya'ya uyarlanmış J7 versiyonunu kullanıyor. İnşası yaklaşık 1,6 milyar ABD Dolara mal olan platformun Mart 2021'de envantere girmesi planlanıyor.

İlki 2018 yılında teslim edilen muhripte yaklaşık 300 mürettebat görev yapıyor. Çok maksatlı çekili sonar sistemi ve elektronik harp özellikleriyle donatılan Maya sınıfı gemiler, sekiz bin 200 ton deplasman ağırlığına sahip. Mart 2020'de envantere girmesi planlanan ilk platformun deniz testlerine haziran ayında başlandı.

http://www.c4defence.com/Gundem/ikinci-maya-teslim-edildi/8376/1
Mesajı Paylaş

nokta

Japonya Yeni Arayışlarda

Japonya yerel basında çıkan haberlere göre, Japonya Denizcilik Öz Savunma Kuvvetleri (Japan Maritime Self Defence Forces/ JMSDF) 20 adet İHA tedarik etmeyi planlanıyor. Çin Halk Cumhuriyeti'nin bölgede artan denizcilik faaliyetlerine karşı tedarik edilmesi düşünülen insansız helikopterlerinin, Okinawa Eyaletindeki Senkaku Adaları çevresinde erken uyarı ve keşif faaliyetlerini güçlendirmesi hedefleniyor. Kaynaklara göre hangi platformun envantere gireceğinin 2022 mali yılında karar verilmesi beklenirken, 2023 yılında tedarik sürecine geçilmesi planlanıyor. Japonya, Doğu Çin Denizi'ndeki erken uyarı ve keşif faaliyetlerini, envanterindeki JMSDF gemisi, keşif helikopteri, P-3C keşif uçağı ve diğer ekipmanları kullanarak yürütüyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/japonya-yeni-arayislarda/8439/1 Mesajı Paylaş

nokta

Kıyılar P1'e Emanet

Japonya Öz Savunma Bakanlığı, Çin ve diğer ülkelerden kaynaklı kara suları ihlallerine yanıt olarak ilgili bölgelerde P-1 deniz karakol uçağı konuşlandırdı. P1'ler bugüne kadar sadece Kanagawa'daki Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri'nin Atsugi Üssünde faaliyet gösteriyordu. Ancak 26 Temmuz'dan itibaren, Kagoshima Eyaletindeki Kanoya üssünde konuşlandırılmaya başlandı. Öncülü Lockheed Martin P3C Orion olan P1 uçağını, Japonya'da yerel olarak Kawasaki Heavy Industries Ltd. firması üretiyor. Bakanlık ayrıca P1'leri Hachinohe, Aomori Eyaleti ve Naha, Okinawa Deniz Öz Savunma üslerinde de görevlendirmeyi planlıyor.

Uçak, su üstü platformların keşfi ve denizaltı savunma ve satıh harbi görevlerine yönelik tasarlandı. Şu an Japon Öz Savunma Kuvvetleri'nde 22 adedi serviste bulunan platform, elektronik harp karşı önlem süiti taşıyor. Bu süit uçuş kontrol sistemini olası saldırılara karşı koruyor. Bakanlık, envanterdeki P1 sayısını yaklaşık 70'e çıkarmayı hedefliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/kiyilar-p1e-emanet/8462/1

  Mesajı Paylaş

nokta

E-767'ler İçin Modernizasyon Vakti

Boeing, resmî sosyal medya hesabından ilk E-767'nin ABD'ye ulaştığını duyurdu. Platform, geçtiğimiz yıl imzalanan anlaşma kapsamında modernize edilecek.

Japon Hava Öz Savunma Kuvvetleri'nde Hava Erken İkaz ve Kontrol (Airborne Warning and Control System) görevleri için kullanılan uçaklar, modern muharebe sahası gereksinimlerini karşılayabilmesi amacıyla birtakım iyileştirme faaliyetlerine tabi tutulacak. Boeing'in San Antonio'da yer alan tesislerinde yürütülecek faaliyetler kapsamında, uçakların bilgisayar sistemleri iyileştirilecek. 1998-1999 yılları arasında Japon Hava Öz Savunma Kuvvetleri (JASDF)'ne teslim edilen dört E-767 de Hamamatsu kentinde konuşlu olarak görev yapıyor.

Boeing 767 ticari uçağı üzerinden geliştirilen platformlar, hava sahasını tarayarak dost uçakların ikazı, yönlendirilmesi, komuta ve kontrol görevini icra ediyor. İki pilot ve18 konsol görevlisi olmak üzere toplam 20 kişilik mürettebat ile yönetilen E-767, 170 bin kilogram azami kalkış ağırlığına ve yaklaşık 10 bin kilometre menzile sahip.

http://c4defence.com/Gundem/e767-ler-icin-modernizasyon-vakti/8526/1 Mesajı Paylaş

Terra

Japonya 2020'ye sağlam giriyor

Japonya'nın 2020 yılı bütçe tasarısı Bakanlar Kurulunda onaylandı.

Bütçe tasarısında, düşman radarlarını engellemek ve sinyal sistemlerini bozmak üzere yeni bir elektronik harp uçağı geliştirilmesi için 15 milyar yen (140 milyon dolar), siber güvenlik kabiliyetinin arttırılması için ise 25,6 milyar yen (yaklaşık 230 milyon dolar), uzaydaki savunma kabiliyetinin arttırılması için 50,6 milyar yen (yaklaşık 460 milyon dolar) ayrıldı.

Japon Hava Kuvvetleri'nin envanterinde bulunan F-2 savaş uçaklarının yerini alacak bir savaş uçağının Amerikan ve İngiliz şirketleriyle ortaklaşa tasarlanması için ise 28 milyar yen (yaklaşık 260 milyon dolar) harcanacak.

Ayrıca, tasarıda montajı Japonya'da yapılan F-35A modelleri için parça alımına 28 milyar yen (yaklaşık 260 milyon dolar) harcanacağı, kısa mesafe kalkış ve dikey iniş özelliklerine sahip F-35B modellerinden ise 730 milyon dolar bedelle 6 adet satın alınacağı belirtildi. F-35B'lerin yerli üretim Izumo helikopter gemilerinde kullanılabilmesi için de gemi modernizasyonuna 3,1 milyar yen (28 milyon dolar) harcanacağı ifade edildi.

Tasarıya göre, Kuzey Kore'den kaynaklanan olası füze tehdidine karşı, Amerikan yapımı Aegis füze savunma sisteminin dikey fırlatma rampalarıyla desteklenmesi de öngörülüyor. Rampaların satın alınması ve kurulumu için 12,9 milyar yen (120 milyon dolar) ilave harcama yapılması planlandı.

Japonya Başbakanı Abe Şinzo'nun iktidarda olduğu 8 yıl boyunca savunma bütçesi her yıl sürekli olarak artış gösterdi. Son 6 yılın bütçeleri ise tüm zamanların en yüksek savunma harcamaları olarak kayıtlara geçti

http://defenceandtechnology.com/japonya-2020ye-saglam-giriyor/ Mesajı Paylaş

nokta

Geri Sayım Başladı

Gelişen ve değişen teknolojiyle birlikte muharebelerin de zamanla çağa ayak uydurması, ülkelerin uzamsal düzeyde değişim rüzgarını arkalarına almalarına yol açtı. Rusya, ABD, Çin, Hindistan gibi ülkeler uzayda hâkimiyeti sağlamanın çaresini ararken, bu yarışta "elini çabuk tutan" arayı açmakla kalmıyor, diplomatik üstünlük de kazanıyor.

Japonya da bu değişime ayak uyduran ülkeler arasında ve 27 Ocak'ta sekizinci İstihbarat Toplama Sistemi (Intelligence Gathering System / IGS) keşif uydusunu fırlatmaya hazırlanıyor. Mitsubishi Heavy Industries'in açıklamasına göre MHI H-IIA uydusu yörüngeye, Japonya'nın güneybatısında yer alan Tanegashima Uzay Merkezi'nden gönderilecek. Elektro-optik kamera taşıyacak olan IGS uydusu, yörüngedeki diğer uyduların yanında yerini alacak. Beş adet yüksek çözünürlüklü Sentetik Açıklıklı Radar (Synthetic Aperture Radar/ SAR) ve iki adet elektro-optik IGS uydusunu Kuzey Kore ve Çin'in askeri faaliyetlerini gözlemlemek için kullanan Japonya'nın gözlemlediği ülkeler daha fazla. Japonya,  Kuril Adaları üzerinde, ülkenin kuzeyinde ve Rusya'nın Uzak Doğu kıyılarında Moskova ile uzun süredir devam eden toprak anlaşmazlığı nedeniyle IGS uydularını Rus askeri faaliyetlerini izlemek için kullanıyor.

IGS uyduları Tokyo'ya Kuzey Kore, Çin ve Rus faaliyetlerinin stratejik erken uyarısını ve bunun yanı sıra ABD gibi müttefiklerle istihbarat sağlayarak diplomatik üstünlüğün elde edilmesinin kapısını açıyor.

https://c4defence.com/Gundem/geri-sayim-basladi/9218/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter