Tuzla Sınıfı YTKB

Başlatan korat, Eki 10, 2015, 04:22 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

petibor

Mar 03, 2019, 09:02 ÖÖ Last Edit: Mar 03, 2019, 09:06 ÖÖ by petibor
Konuşma şöyle gerçekleşecek bu durum masaya biri tarafından getirilir ise

Efendim Tuzla sınıfı gemilere bazı silahlar ekleyip onları daha etkin kullanmayı öneriyorum
Ne silahı?
Füze efendim
Niye?
Daha etkili olurlar ayrıca ihtiyacımız var
Tamam o zaman 4 tane hücumbot üretme programı başlatın.
Emredersiniz efendim
Şimdi ihtiyaç var mı peki?
Hayır artık ihtiyaç kalmadı efendim.
Mesajı Paylaş

meraklı

Zamanında Aselsan'ın Stinger'lı BORA lançerleri hücumbotlarda denenmiş ama donanma tarafından yetersiz bulunmuşlardı. FETÖ tandanslı engellemeler düşününce acaba o karar da kasten verilmiş olabilirmi? Çünkü bence etkili bir çözüm olurdu. Mesajı Paylaş

petibor

Stinger ve tanksavar füzelerinin basit yollarla operatör tarafından da kullanılabileceğini hep hesapta tutmak gerek. Stingeri yokmu zannediyorsunuz bu koca geminin içeride. Bütün gemilerde hatta bence kaan larda bile stinger vardır içeride bir küçük kutu sonuçta bu çıkartır omzundan ateşlersin. Tanksavarı da hep zırhlı araçta niye yok diyorlar. Oda vardır içerde bir tane milan olur çıkartır mevzi alır ateş edersin. İkisi aynı mı denebilir ama neredeyse aynıdır. En azından yok denecek bir hal değildir. Kulesinde atıcı yok diye ne zırhlı araç tanksavar füzesizdir nede zıpkını atmacası yok diye gemiler tekneler stingersizdir.

Benim için asıl dert Milgem in 9 km menzilli RAM ile korunması asıl. Kocaman gemi RAM menzilinde güvenceye sahip. Oysa maverick bile 30 km menzilli. Mesajı Paylaş

Atılgan

Özellikle Ege gibi ada, adacık ve kayalıklarla dolu bir denizde, Temren ve Bora entegre edilmiş sahil güvenlik tekneleri bile ciddi bir tehdit ve güvenlik unsuru olur. Mesajı Paylaş

Defence

Sayın Petibörün mantığına göre Zıpkın ve Atılgan projeleri lüzumsuzmuş. Hollanda bile bizden alarak yanlış bir iş yapmış. Öyle ya, omuzdan atılan stinger varken ne gerek var Zıpkın, Atılgan veya Boraya?
Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Forumlardaki genel sorun bu işte. Diyelim ki siz konuşulan bir projenin sorumlususunuz. Proje hakkında bir bilgi aktarıyorsunuz. Daha orta okul, lise çağlarında genç bir arkadaş konuya dalıyor, "O öyle değil böyle" diyor. Önce münasip bir uslüp ile düzeltiyorsunuz, ikna olmak yerine saygı sınırlarını zorlayarak iddiasını sürdürüyor. Bu durumda ne yapmanız gerekir?

1. Sussanız forum yanlış bilgi ile doluyor, işlevini yitiriyor.
2. Doğru bilgi aktarmak uğruna tartışmaya devam etmek, asılsız iddiaları düzeltmeye çalışmak isteseniz bu sefer de izleyenler sizi kavgacı, hırçın, geçimsiz sanıyor.

La Rochefold üstadın dediği gibi "Sakın budalalarla tartışmayın, izleyenler aranızdaki farkı anlayamayabilirler"... Mesajı Paylaş

murattekin

Benim için asıl dert Milgem in 9 km menzilli RAM ile korunması asıl. Kocaman gemi RAM menzilinde güvenceye sahip. Oysa maverick bile 30 km menzilli.
E tamam işte. 9. km'de RAM düşman füze ile angajmana giriyor. 30 yada 130 fark eder mi? Mesajı Paylaş
...

HARZEMŞAH

Konuya dönersek insan tarafından göz ile atılan manpads'in vuruş yüzdesi ile, gece ve gündüz bilmem kaç X zoom yetenekli bir optik sistem yardımı ile fırlatılan füzenin vuruş yüzdesi bir olmaz. Hele gece karanlığında... Mesajı Paylaş

petibor

Mar 03, 2019, 11:05 ÖÖ Last Edit: Mar 03, 2019, 11:08 ÖÖ by petibor
Herkes stingeri dediğim gibi kullanıyor gemilerde
Bakın uçak gemisinde bile zıpkın a gerek duyulmamış
Harzemşah optiğin ne önemi var yöneltiyorsun yetiyor nişan almak yokki. gece içinde gece görüş vardır heralde yada termal kamera vardır piton gibi filan. Ben niye derdimi anlatamıyorum stinger görmiyoruz diye sitinger yok demek değil diyorum bu bir öneri değil fikir değil vaka böyle her gemide sitinger var biliyorsunuz sizde.

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

İnternetten foton torpidosu resmi bulsaydın o da mi doğru olacaktı Putty? Gemi güvertelerindeki deniz piyade veya SEAL eğitim fotoğraflarındaki  M4'lü asker fotoğraflarını bulup koysaydın, bu kez de uçak gemisi M4'ler ile mi korunuyor olacaktı? Mesajı Paylaş

petibor

Mar 03, 2019, 11:17 ÖÖ Last Edit: Mar 03, 2019, 11:20 ÖÖ by petibor
Tamam o zaman şöyle deyim stingerin etkinliği 1 dan 10 a kadar puanlarsak eğer zıpkın 10 ise omuzdan atılan 8 dir mesela.
Karada niye o zaman zıpkın var diye sorarsak cevabı basit. Karadada zıpkın yok oradada omuzdan ateş ederek stinger kullanılıyor. Binlerce stinger var bir kaç düzine sadece araç üstü sistem var. Karada da tercih zıpkın değil zannettiğimiz kadar.

Tartışma dışı kalsın bu fikrim lütfen savunması zor bir konu ama bence omuzdan atılan stinger zıpkından daha pratiktir. Birinde insan var öbüründe servolar var birinde yazılım var öbüründe insan beyni var ben olsam insana güvenirim niye bu insanlı sistemi basit görüyorsunuz anlamadım.
24 saat tetikte bekleyemez yada şu sektörde hedef görürsen ateş et bana sorma artık da diyemezsin insana ama sonuçta alarm verilince çeyrek dakikada hazır olur insanda. Mesajı Paylaş

farabi

Tuzla sınıfı yakın kıyı koruma , liman ve kıyı güvenliği , sızma faaliyetlerine karşı sualtı güvenliği sağlamak maksadıyla üretilen bir bot olduğundan hareket ile , öncelike şu roketsan'ın asw roketlerini tüm botlarda görmemiz lazım. Açıkçası Ege bölgesinde beni düşündüren asıl konu Yunan'ın alacağı Kiowa'lardan ziyade , sualtı harekat kabiliyetleri. Limanlar ve ticaret filolarının geçiş güzergahlarının güvenliği öncelikle su altından başlıyor. Bir diğer konu Yunan donanmasının en güçlü yanı , denizaltı filosu. Bu nedenledir ki daha güçlü bir sonar çözümü ve torpido savunması olacak bir botun kıyı hatları ve karasuları boyunca nerede ihtiyaç var ise oraya koşturulabilir olmasını arzu ederim. Lakin bu da ciddi bir maliyet . Tuzla botların taşıdığı donanımın ciddi oranda arttırılması , geminin altyapısıyla uyumlu bir fikir olmama ihtimali de var.

Bunun dışında , HDS ve Robust üstadların söylediği gibi Temren ve Cirit ile baştopunun Korkut-d ile değişimi oldukça cezbedici bir fikir.

Sonuç olarak ben yine de Füze botları ile Karakol botlarının dışında , ve bu platformlar ile Milgem korvetler arasında 700-900 ton deplasmanlı OPV korvetlerin/botların değerlendirilmesinden yanayım. Bunu Tuzla sınıfını uzatarak yapabiliriz. Mesajı Paylaş

nokta

Sayın Harzemşah. Sizi çok iyi anlıyorum. Hürkuş ilk çıktığında TRM de bir üye şöyle yazmıştı:

"Keşke birgün biz de PC-21 gibi kokpiti düğme dolu gelişmiş bir uçak yapabilsek?"

Çok iyi hatırlıyorum sayın HDS de:

"Hocam PC-21'in ekranlarının sağı solu düğme iken niçin Bizim uçağın ekranlarında hiç düğme yok hiç düşündün mü?" diye sorarak kullanılan dokunmatik ekranlara gönderme yapmıştı.

Ne kadar gelişmişini de yapsak  benzerlerinden fersah fersah da iyi olsa bizdeki bu aşağılık duygusunun yol açtığı her şeyi bilme hastalığı her gittiği yeri kirletiyor. Mesajı Paylaş

TULGA

Mar 03, 2019, 01:12 ÖS Last Edit: Mar 03, 2019, 01:14 ÖS by TULGA
Asıl mesele günümüzde önerilen tercihlerin çok daha önce gündeme getirildiğinde, karşımıza platform-görev tanımlaması çıkmasıdır.

Yani gerek forumlarda olsun gerekse de kuvvette olsun sürekli bir tek görev tanımına tek platform meselesi bulunmakta. Birden çok görev tanımına uygun silahlanma fikri telaffuz edildiğinde de karşımıza sürekli kuvvetin bunu kabul etmediği, göreve göre silahlandığı belirtilmekte.

Mesela Milgem için onlarca farklı varyasyonda silah ilavesi tercihi yazıldı çizildi ancak karşımıza sürekli Milgem'in ASW görev tanımlı olduğu, bahsedilen bunca ilave silaha ne gerek olduğu, diğer görevler için TF-100, TF-2000 gibi platformların düşünüldüğü gibi fikirlerin tercihlerin önünün kapatıldığı bir düşünce hakim. Önce bunu kırabilmeliyiz.

Örneğin Milgem için ilave 8xVLS kabul ettirilemiyor. Neden diyecek olursanız yer sorunu var denilmekte. Halbuki bu ebatlardaki benzer diğer ülke platformlarında bu seçenek mevcut. Tasarımı yapılırken düşünülmemişse sonradan ilave seçenekleri en azından düşünülebilir.

Ani müdahale botları, karakol botları, hücumbotlar ve olası OPV'ler özellikle Ege gibi bir alanda tıka basa farklı görev yükleri ve yüksek ateş gücüne sahip olabilir ama önümüze görev tanımı çıkınca malesef bu öneriler kabul görmemekte.

Şuan envanterde olan Aselsan 12.7mm-20mm-30mm-35mm toplar, Temren, Mızrak, Cirit, Stinger (Sonrasında yerli manpads) ile donatılmış bu platformlar, Ege'de çok ciddi görev tanımlarına yardımcı olabilir.

Milgem korveti bir anda Multiroll bir fırkateyn seviyesine çıkarılabilir.

Sonra da denilmekte ki TF-2000, TF-100 hala ortada yok, bize platform lazım. Tamam işte platform var. Ama biz yapabildiklerimizin sayısını arttırıp birden çok görev tanımına uygun silahlandiramiyoruz ki diğer ihtiyaç platformların sayısını bekleyebilelim.

Mesela silah kapasitesi oldukça arttırılmış Milgem sayısı 4 yerine 8 olsa, İ sınıfı için de sayı 8 olsa, bu iki platformla ihtiyacimiz olan suüstü platform açığı kapatilsa, TF-2000 ve TF-100 de 4'er adet olacak şekilde projelendirilip başlansa bu şekilde elde edilecek platform sayısı, ekupman ve silah donanımı, farklı görev tanımlarını birlikte sağlayabilen yeterli bir sayıya daha çabuk ulasilamaz mı?

Neden Milgem korvet statüsünde kalmak zorunda yani? Yaaprsın ilaveleri Yavuz eşleniği olur. İ sınıfı için de hedefin Barbaroslar olur.

Stinger omuzdan da atilabilsin ama platformlara da entegre olsun yanında mesela platform ebatına göre 12.7mm den baslayarak 30mm ye kadar farkli toplar da olsun Cirit-Mizrak kombinasyonlari olsun.

Belki de dünya üzerinde savaş platformlarını en asgari silah donanımıyla kullanan ülke bizizdir. Biraz da bunun nedenine bakmak lazım... Mesajı Paylaş

Merkator

Tüm bunlara ilaveten mevcut bir adet İ Sınıfı dışında devam eden yeni muharip gemi projesi de yok. Bu yıl 4.Milgem de envantere girince inşası devam eden sadece tek gemi kalacak. Tezgahlar boş, ihtiyaç var ama niyet yok. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter