Tuzla Sınıfı YTKB

Başlatan korat, Eki 10, 2015, 04:22 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

bnb

8 adedi roketsan dsh roketli asw rolünde, 8 adedi atmaca veya kardeşi de olabilir su üstü harbi rolünde olabilir. Acaba bunlara da Mar-D ve Akr-D takılıp hedefi kendisi bulup kendisi vurması sağlanabilir mi? Mesajı Paylaş

assslan

@ Sadalone & Donanma
Böyle tuhaf ve anlamsız sorular sorduğunuzda foruma ne bir fikir katkınız oluyor ne de bir konuyu aydınlatıyorsunuz. Keşke böyle sorular sormadan önce en azından wiki ye bari baksanız.
https://en.wikipedia.org/wiki/Nanuchka-class_corvette
https://en.wikipedia.org/wiki/Durg-class_corvette
https://en.wikipedia.org/wiki/Bathurst-class_corvette
https://en.wikipedia.org/wiki/Veer-class_corvette
https://en.wikipedia.org/wiki/Abhay-class_corvette
https://en.wikipedia.org/wiki/Assad-class_corvette
https://en.wikipedia.org/wiki/Gabbiano-class_corvette
https://en.wikipedia.org/wiki/Laksamana-class_corvette
https://en.wikipedia.org/wiki/Skjold-class_corvette

Korvet olarak sınıflandırılmış YTKB büyüklüğünde daha çok gemi vardır ama hepsini buraya kopyalamaya üşendim açıkçası.

Bu da bahsettiğimiz YTKB için yapılmış bir modernizasyon:
Mesajı Paylaş

Atılgan

@assslan

Yukarıdaki Türkmen Tuzla'sında Roketsan DSH roketi mi var? Mesajı Paylaş

assslan

@ Atılgan
Bilmiyorum ama ROKETSAN' ın sitesinde baş topun arkasına yerleştirilmiş bir DSH füzesi atış resmi var.
https://www.roketsan.com.tr/urun/dsh-denizalti-savunma-harbi-roketi-ve-atici-sistemi/
Mesajı Paylaş

emrebenn

Dearsanin sayfasinda bir render çalişması yapilmiş.

http://www.dearsan.com/urunlerimiz/65m-karakol-botu.html Mesajı Paylaş

TULGA

Tuzla sınıfı karakol botlarının 57m'lik mevcut hali ile silah ve radar kapasite artışına müsade edeceğini sanmıyorum. Sonuçta bahsini ettiğiniz ilave sistem ve silahların eklenmesi ile karakol botundan hücumbota evrilmiş olacak.

Bu nedenle Dearsan'ın zaten sitesinde de bu amaca benzer uzatılmış ve tonajı arttırılmış 65m'lik bir teklifi söz konusu.

Eğer ilgili makam ve kullanıcının bu yönde bir talebi olursa mevcut 16 platformun 65m'lik versiyona dönüştürülerek bahsini ettiğiniz radar ve silahların ilavesi söz konusu olabilir. Mesajı Paylaş

farabi

#141
Tem 12, 2020, 03:16 ÖS Last Edit: Tem 12, 2020, 03:20 ÖS by farabi
Gemilere herşeyi koydunuz ama bir müselman da çıkıp demiyor ki, madem öyle güçlü bir çekili sonar ekleyelim, çok amaçlı bir UUV'ye sahip olsun, hatta anti denizaltı torpido kabiliyeti olsun... Bu gemiler sabotaj ve sızmaları önlemeye yönelik liman ve denizyolu güvenliği, yakın denizlerde ise karakol faaliyetlerini üstlenmekte... Su üstü füze kabiliyetinden ziyade, su altı muharebe yeteneklerinin ilerletilmesi ve yakın denizlerde su altı taktik resmin oluşturulmasında katkısının arttırılması benim aklıma daha çok yatıyor.

Önümüzdeki dönemde TTHB konusunda somut adımlar atılması beklentimiz var dolayısıyla füze botu konusunda sayısal sorunlar yaşamamız pek olası görünmüyor. Mesajı Paylaş

HDS

Evet YTKB'nın mevcut operasyonel tanımları iyi, doğru ve aslında ona da epey uygun botlar. Buna ihtiyaç da var. Ancak, mesela, mesela Yunanistan'ın artan OH-58/AH-64 ve belki ileride Hellfire'dan daha uzun menilli füze kabiliyetlerine karşı bir basit kabiliyet ortaya koymak gerek. Bunun için gemi mastına MAR-D yerleştirilmesi, mevcut AF-300'ün yeni nesil ve multi spektral Denizgözü serisi ile değişmesi, Lazer Uyarıcı ile donatılması ve çeşitli sisleyici, gizleyici ile teçhizi yerinde olur. MAR-D aslında AESA bir radar. Çok dar hüzmelerde tespiti çok zor atımlarla ufuk hattını izleyebilir. Çok yüksek irtifalara bakınmak zorunda kalmadan.

Eğer yukarıda konuştuğumuz Twin-Forty'lerin de 40mm ATOM gibi bir kabiliyete kavuşturulmaları mümkün olur ise, radar, lazer uyarıcı, hatta belki basit ESM ve FLIR ile ve 40mm'ler ile yakın hava savunması kabiliyetleri artar. Olası tesislere radar altı sızıp yakın mesafe taarruzu da engellerler.


Tuzla'lar güzel gemiler oldu. Bunlardan ilave olarak da su üzerine yönelik olarak temin fena bir fikir olmayabilir. Mesajı Paylaş

DelKu

En basitinden kabiliyet sıçraması hisar-o yu 1000 ton altındaki deniz platformlarına uyarlamak olur. Çok daha düşük sikletteki Fin Hamina botları Umkhonto füzesi taşıyorlar, bizim Hisar-O dan deniz platformu uyarlamamız çok da güç olmamalı. Üstelik bol kaya adacıklı Ege denizinde oldukça kuvvetli bir çarpan olacaktır. Hem atış kontrol hem radar sistemleri sayesinde.
Tüm kuvvetlerin ayrı ayrı amerika kıtasını keşfetmesi gerekmiyor. Mesajı Paylaş

sadalone

Hamina ufak sayılmaz ama karbon fiber ve alüminyum gövde sayesinde hafif tabi.

8 adet Umkhonto hava savunma, 4 anti gemi füzesi ve 57mm top taşıyor.

Türk tipi hücumbotta zaten 15+km menzilli 21 adet RAM Block2 füzesi ,8 anti gemi füzesi ve 76mm top planlanıyordu.Hız, radar ve EH olarakta daha iyi olacak muhtemelen.

Kılıç sınıfı botlara ve Türk tipi hücumbota RAM Block2 çok iyi olurdu ama hem maliyet hem temin konusu sıkıntı.

Tüm kuvvetlerin ayrı ayrı amerika kıtasını keşfetmesi gerekmiyor ama bu işe yolun en başında ortak çıkılmalıydı isterler ona göre belirlenmeliydi...Bu hücumbotlarımıza Bozdoğan ve Gökdoğan füzelerinden bir alternatif çıkarılabilir mi bakılsa daha iyi olur sanki.

Yunan AH-64 ve OH-58'leri ayrıca en son konuşulan Spike NLOS konusu büyük tehdit.
Mesajı Paylaş

Topgun

Ege denizinde Yunan AH-64 ve OH-58'leri ayrıca en son konuşulan Spike NLOS konusu gerçekten büyük tehdit.

Benim gördüğüm şu; elimizdeki Tuzla sınıfı dahil ve üstü büyüklükte tüm platformlarımızın, min. MAR-3D radarı, AKR-D atış kontrol radarı ve ESM/ECM sistemi ile donatılması şart. Bu sayede, hem yüzer platformlarımızın öz savunma kabiliyetlerini maksimuma çıkartırız, hemde yine tonajına ve uygunluğuna göre ilave KORKUT-İHA/Gökdeniz/UMTAS/SUNGUR/ATMACA vb. silah ve füze sistemlerinin entegrasyonu ve kullanımına imkan sağlanmış olur. Spike-NLOS RF veri bağı güdümlü bir füze ve ECM ile etkisiz hale getirmek mümkün. Hellfire kullanacak AH-64 ve OH-58 tehdidi için ise SUNGUR ve UMTAS yeterli olacaktır. Mesajı Paylaş

dustdevil

Yunan AH-64D Longbow versiyonlarında da ABD gibi AN/APR-48 RFI (radio frequency interferometer) var sanırım, ABD kütüphane vs konusunda destek verirse yayın yapmak biraz işimizi zorlaştırabilir.

Deniz kuvvetlerinde yüzer platforma atalı gözlem işi yapan, platforma geri dönen küçük İHA'lar yanında TB2 gibi orta boy İHA/SİHA'lar lazım, ancak ayrı kuvvet olarak değil. Yakıtı azalan İHA geri dönüp yenisi görevi devralabilir, bu sayede 24/7 koruma sağlar.

Helikopter, gemi ve uçakları otomatik tespit edip sınıflandıran, insan denetiminin şimdiye oranla az olduğu 360 derece kapsama sağlayan sensörleri de olmalı.

Bu İHA'lar ECM/ESM ortamına karşı uydu haberleşmesi yanında görüş hattında lazer ile de haberleşme yapabilmeli.

Tabi bu kapasite şimdi yaptığımız gibi çarşaf çarşaf ilan edilmemeli. İHA fabrikalarının kapasitesi artırılmalı, milli sensörler geliştirilmeli, İHA'ya benzeyen ancak pahalı olmayan otonom uçaklar hedef olarak bolca atılmalı.

NLOS benzeri füzeler bizde de olmalı ve Yunanistan helikopterleri dışarı çıkarmaya bile korkmalı.

Başlıkta bahsedilen diğer önlemler de alınmalı... üretim merkezleri bizde olduğu için sayı ve nitelik yönünden bir nevi çaktırmadan overkill moduna geçilmeli ki biz biraz güçlendikçe onların parayı bastırıp etkili silahları almaları döngüye girmesin.


Deniz platformları için bizdeki klasik anlayışa biraz ters olabilir ama Visby gibi stealth platformlar yapılıp yine insansız su-üstü su-altı araçlarla 24/7 korunabilir.

Torpido benzeri uzun menzilli insansız platformlar, mini denizaltılar, suyun içine batabilen (submersible) platformlar...

Sahil güvenlik ya da karakol botu gibi platformlar savaş zamanında silah kabul edecek şekilde tasarlanmalı, bu sayede barış zamanı karşı tarafı kıllandırmayız. Genel amaçlı gemiler de konteyner içine kurulu silah sistemleri ile destek olabilir.

Bir kısmını zaten yapıyoruz ya da düşünüyoruz sanırım...
Mesajı Paylaş

TULGA

İşin taktiksel ve silah donanım kısmı haricinde jeostratejik ve lojistik anlamında da avantajlar, dezavantajlar bulunmakta.

Öyle ki, Yunanistan her ne kadar bize karşı silahlanıyor olsa da Türk anakarasına yakın coğrafyada bulunan ortalama 23 adaya yönelik harekat kapasitesi sorun olmaya devam edecek. Ne kadar Apache ve Kiowa sahibi olsa da, NLOS ile donatsa da, Türk kıyılarına yakın coğrafyada meydana gelebilecek sıcak çatışma devamlılığını adalardaki üsleri vasıtası ile sürdürülebilir halde tutamayacaktır.

Bir Apache'nin anakaradan operasyona başlayıp tekrar Yunan anakarasına dönmesi zaruriyeti olduğunu düşünüyorum. Bu denli sofistike bir silah sisteminin 2. Uçuş için gerekli harbe hazırlığının adalarda kurulu üsler vasıtası ile halledilebileceğini  sanmıyorum. Böyle bir yatırımı kolay kolay her devlet anakarası dışındaki yapılarda bulunduramaz.

Bu nedenledir ki Yunan anakarasından alçak deniz uçuşu ile harekat yarıçapı daha da azalacak Apache ve Kiowa gibi helikopterlerin Türk kıyıları önüne kadar gelip deniz platformlarına tehdit oluşturabilme süresi kısıtlı olacaktır. Kaldı ki yeterli menzile sahip olacak kıyı konuşlu KORAL sistemleri, Sungur ve Bozdoğan yüklü Aksungur ve Akıncı IHA'lar, donanma platformlarına dahi iş bırakmayabilir.

Yaşanacak olası çatışma alanı egenin tam ortası olmayacaktır. Türk anakara avantajı her daim devam edecektir. Adalardaki tesisler ve üslerin de kıyı konuşlu roket ve füzeler vasıtası ile devre dışı bırakılması mümkün iken, Yunanistan'ın ne kadar silahlanırsa silahlansın coğrafi dezavantajı devam edecektir.

Emin olun tam tersi olsaydı Yunanistan çoktan sıcak çatışmaya girip avantajı kullanmaya çalışırdı. Onlar da bunun farkında ki sürekli Türkiye'ye karşı müttefik toplamaya çalışmakta.

Saar Korvetleri, NLOS füzesi, Apache modernizasyonu, Girit'e radar kurulumu hep İsrail müttefikliği adına atılan adımlar.

Günün sonunda değerli forumdaşların hücumbot ve karakol botlarımıza ilave radar, sensör ve silah takviyesi düşüncesi de tabi ki düşünülmeli. Lakin bahsettiğim husus da her daim Türk-Yunan çatışması ihtimali üzerindeki demoklesin kılıcı olarak kalmaya devam edecektir düşüncesindeyim.
Mesajı Paylaş

Bozok

Bu ülkenin tek düşmanı Yunanlılar mı başka tehdit yok mu? Mesajı Paylaş

Dunedain

Ülkenin düşmanı çok ama karakol botlarını kullanabileceğimiz ülke sayısı sınırlı. Bu gemiler açık denizlerde boy göstersin diye üretilmedi zaten. Büyük gemilerimiz anakaradan uzakta devriye yapıp, görev icra ederken kalan boşlukları da en iyi şekilde doldurmak gerekli. Bu gemiler de boyutları gereği bu işe uygunlar. Yeni bir platform üretmekten daha ucuza geleceği aşikar.

Örneğin şu gemi çok hoşuma gitti. Arkaya yeni çıkan anti  gemi füzemiz...Normalde Türkmenistan gemilerinde anti-gemi yoktu...

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter