Darıca-Gebze Metrosu

Başlatan Traverten, Ağu 10, 2017, 12:08 ÖS

« önceki - sonraki »

Traverten

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bir süre önce Darıca'nın merkezinden başlayıp Gebze Organize Sanayi Bölgesi'ne kadar uzanacak metro hattının inşası için düğmeye bastı. 12 kilometre uzunluğunda metro hattı için 1.5 yıl önce Uygulamaya Esas Kesin Projelerinin Hazırlanması Mühendislik Hizmetleri ve Danışmanlık hizmeti işi için ön yeterlilik ihalesi açan belediye, 1 yıl önce de danışmanlık ihalesini gerçekleştirdi.

OSB ALANLARINA BAĞLANACAK
10 ayrı istasyondan oluşması beklenen yeni metro hattı Gebze ve Darıca kent merkezlerine, hastanelere, kamu kurumlarına, eğitim kurumlarına, OSB alanlarına ve Marmaray hattına entegre olacak şekilde inşa edilecek. Söz konusu projenin önündeki en zor konulardan biri de Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuydu. Kocaeli Valiliği'ne bağlı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önceki gün Darıca metrosuyla ilgili önemli bir kararı duyurdu. Müdürlük, söz konusu metro hattı için ÇED sürecinin başladığını açıkladı.

ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN DUYURU
Müdürlük tarafından yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi: "DARICA GEBZE, ilçesi ilçeleri mevkiindeki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Dairesi Başkanlığı- Raylı Sistemler Şube Müdürlüğü tarafıdan yapılması planlanan Gebze-Darıca Hafif Raylı Sistem (HRS) projesi ile ilgili olarak KOCAELİ Valiliğimize sunulan dosyayı P.T.D. Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 17. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulunmuş olup, projeye ilişkin ÇED süreci başlamıştır. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur."

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?
Metro için süreç artık şöyle işleyecek; "İhale kapsamında güzergah etütleri yapılarak, geliştirilecek güzergah alternatifleri için uygun ölçeklerde karşılaştırmalı güzergah araştırmaları hayata geçirilecek. Etüt sonuçları doğrultusunda uygun güzergah belirlenecekken istasyon yerlerinin tespit edilmesi, sistem özelliklerinin ve tasarım standartlarının belirlenmesi, seçilen güzergahın ve belirlenen istasyonların öneri imar plan tadilat teklifleri ile kamulaştırma paftaları hazırlanacak.

DÖRT KOLLA SARILIYOR
ÇED raporu için güzergahtaki bölge halkıyla toplantıda yapacak olan belediye yetkilileri, ÇED raporunu aldıktan sonra inşaat çalışmalarına başlayacak. Raporun yılsonunda kadar alınması, inşaat çalışmalarının ise 2018 yılında başlaması bekleniyor. Bugüne kadar başta İzmit tramvayı olmak üzere pek çok işi ağırdan alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi uzun bir aradan sonra muhalefet dahil bütün kesimleri şaşırtarak bir işe dört kolla sarılıyor. Belediye Darıca metrosunu 2019 yılındaki yerel seçimlerden önce büyük ölçüde tamamlamak istiyor.

http://www.rayhaber.com/2017/08/darica-metrosu-cok-hizli-geliyor/ Mesajı Paylaş

Traverten

Darıca metrosu için izin verildi


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek Darıca metrosu için valilik önemli bir karar verdi. ÇED raporunun gerekli olmadığına karar veren valilik büyük bir yatırımın önünü açmış, sürecin süresini kısaltmış oldu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bir süre önce Darıca'nın merkezinden başlayıp Gebze Organize Sanayi Bölgesi'ne kadar uzanacak metro hattının inşası için düğmeye basmıştı. 12 kilometre uzunluğunda metro hattı için 1.5 yıl önce Uygulamaya Esas Kesin Projelerinin Hazırlanması Mühendislik Hizmetleri ve Danışmanlık hizmeti işi için ön yeterlilik ihalesi açan belediye, 1 yıl önce de danışmanlık ihalesi gerçekleştirilmiş, hattın 10 ayrı istasyon ile Gebze ve Darıca kent merkezlerine, hastanelere, kamu kurumlarına, eğitim kurumlarına, OSB alanlarına ve Marmaray hattına entegre olacağı duyurulmuştu.

SÜREÇ BAŞLAMIŞTI

Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü geçtiğimiz hafta metronun önündeki en zor konulardan biri olan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinin başladığını açıklamıştı. Kocaeli Valiliği'ne bağlı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü: "DARICA GEBZE, ilçesi ilçeleri mevkiindeki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Dairesi Başkanlığı- Raylı Sistemler Şube Müdürlüğü tarafıdan yapılması planlanan Gebze-Darıca Hafif Raylı Sistem (HRS) projesi ile ilgili olarak KOCAELİ Valiliğimize sunulan dosyayı P.T.D. Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 17. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulunmuş olup, projeye ilişkin ÇED süreci başlamıştır. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur" ifadeleriyle sürecin başladığı kamuoyuna bildirildi.

NASIL İŞLEYECEK?

Metro için süreç artık şöyle işleyecekti; "İhale kapsamında güzergah etütleri yapılarak, geliştirilecek güzergah alternatifleri için uygun ölçeklerde karşılaştırmalı güzergah araştırmaları hayata geçirilecek. Etüt sonuçları doğrultusunda uygun güzergah belirlenecekken istasyon yerlerinin tespit edilmesi, sistem özelliklerinin ve tasarım standartlarının belirlenmesi, seçilen güzergahın ve belirlenen istasyonların öneri imar plan tadilat teklifleri ile kamulaştırma paftaları hazırlanacak. ÇED raporu için güzergahtaki bölge halkıyla toplantıda yapacak olan belediye yetkilileri, ÇED raporunu aldıktan sonra inşaat çalışmalarına başlayacak…"

ÇED GEREKLİ DEĞİL

ÇED raporunun yılsonuna kadar hazırlanması, inşaat çalışmalarının ise 2018 yılında başlaması bekleniyordu. Ancak beklendiği gibi olmadı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü aradan yalnızca bir hafta geçtikten sonra bir duyuru daha yaptı. Bu duyuruda metro için ÇED raporunun gerekli olmadığı açıklandı. "ÇED gerekli değildir" kararıyla birlikte metro çalışmaları hızlanacak. Dün yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi: "KOCAELİ ili ÇAYIROVA, DARICAGEBZE, ilcesi ilçeleri mevkiindeki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Dairesi Başkanlığı- Raylı Sistemler Şube Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Gebze-Darıca Hafif Raylı Sistem (HRS) projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan dosyayı PTD Dosyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir ÇED Yönetmeliği'nin 17. maddesi gereğince Gebze-Darıca Hafif Raylı Sistem (HRS) projesi'ne Valiliğimizce "Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir" kararı verilmiştir.

http://www.rayhaber.com/2017/08/darica-metrosu-icin-izin-verildi/ Mesajı Paylaş

turkdefence

güzel bir haber. Marmaray ile de biraz entegre olacak gibi.

İstenilse sabiha gökçen üstünden tuzla organize sanayi ve gebze organize sanayiye de bağlantı verilebilir. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter