Çin CASC CH-4 İHA

Başlatan canıtez, Ağu 08, 2017, 12:04 ÖS

« önceki - sonraki »

canıtez

"Gökkuşağı"nın Yeni Yüzü

Çin Havacılık Bilim ve Teknoloji Kuruluşu (Chinese defence firm China Aerospace Science and Technology Corporation-CASC) Cai Hong-4 (Rainbow-4 ya da CH-4 olarak da bilinmektedir) insansız hava aracı (İHA) üzerinde birtakım değişiklikler yaptığını duyurdu. Firma, İHA üzerindeki geliştirmeleri, ihracat portfolyosunun genişletilmesine yönelik yaptığını açıkladı.

Asya ve Orta Doğu'da birçok ülke tarafından kullanılan platformun, maksimum kalkış ağırlığı, taşıyabildiği faydalı yükü artarken, aracın boş ağırlığı da düşürüldü. Daha yüksek itiş sağlayan yeni tahrik sistemi ile donatılan İHA'da yapılan geliştirmeler arasında aracın radar kesit alanı (RKA / Radar Cross-Section-RCS) düşürülmesi de bulunuyor. 

http://www.c4defence.com/Gundem/gokkusaginin-yeni-yuzu/4743/1 Mesajı Paylaş

akkor

Adamlar İHA pazarını ele geçirmeyi devam ediyor bizim ürettiğimiz İHA sistemleri bu gidişle pazar bulamayacak bir kaç ülke dışında o ülkeleri bile elimizden kaçırabiliriz. :( Mesajı Paylaş

nokta

Pakistan, Çin Savaş İHA'sı "Rainbow" u Satın Alacak

Pakistan'ın Çin menşeli Rainbow CH-4 veya CH5 uçağı satın alması bekleniyor. Bu ülkenin uzun menzilli ilk insansız hava aracı olacak. ABD Savunma İstihbaratı, Pakistan'ın satın alma planları hakkında bir rapor hazırladı. Rapora göre, Pakistan, Keşmir'deki İHA sayısını artırmaya karar verdiğini belirtti. CH-4, 400 kilograma kadar patlayıcı taşıyabilir ve 40 saat boyunca havada kalabilir. Rainbow CH-5 1.000 kilograma kadar patlayıcı taşıyabilir ve havada 60 saate kadar kalabilir.

http://www.c4defence.com/Gundem/pakistan-cin-savas-ihasi-rainbow-u-satin-alacak/7934/1 Mesajı Paylaş

petibor

Şu uçak gördükçe nasıl sinirimi hoplatıyor. İlk çizimleri internete düştüğünde bizim ANKA yı taklit etmişler dedik adamlar ne ara yaptı silahlandırdı anlamadan pazarı domine ettiler.  Mesajı Paylaş

TULGA

Ben Şükrediyorum ki biz de o ithal eden furyada değiliz diye. Kendi IHA programımıza sahip olabilmek  uluslararası camiada önemli bir kazanım bence. Çin gibi ekonomik, teknolojik ve askeri bir devin her pazara hakim olmaya doğru gittiği günümüzde Anka, Bayraktar, Aksungur ve Akıncı IHA'ları, Kargu, Togan Kamikaze Ihaları ve sonrasında daha da gelişerek decam edecek IHA altyapımız bizi ithal eden ülkelerden hızlıca ayırıp sektördeki 4-5 ülke arasında güvenilir partner olarak tutacaktır.

Burda da 4-5 ülke ile yapılabilecek ihracat ile birlikte sayı yavaş da olsa artarak devam edecektir diye umuyorum. Mesajı Paylaş

petibor

Ben ihracat konusunda MTCR uyguluyoruz diye düşünüyorum.  Mesajı Paylaş

TULGA

@putty;

Ben MTCR den ziyade daha çok ülkemizle siyasi durumu nedeniyle başta SA, BAE, Mısır gibi potansiyel müşterilerin tercihlerini bizden yana kullanmak istemediklerine inanıyorum. Lakin pastaya baktığımız zaman özellikle Pakistan,Azerbaycan, Katar,Endonezya, Filipinler, Malezya, Ukrayna'yı potansiyel müşteri olarak görüp satış ve pazarlama ilişkilerine ağırlık vermeliyiz. Ukrayna'da bu başarıldı. Azerbaycan ise bugüne kadar silah sistemine tam hakim olunmamasının getireceği olumsuzluklara dem vurarak almak istediği halde alamayan bir görüntüdeydi. Motor konusu da çözüldüğüne göre artık birden fazla seçenekle satış için görüşülebilir.

Pakistan ile hem Atak hem Milgem üzerinden ciddi bir satış potansiyeli başladı. Hürkuş ve IHA çeşitleri ile satış görüşmeleri yolu ile birkaç sistem de olsa satmaya çalışılabilir.

Katar malum zaten Bayraktar aldı. Yanına Aksungur veya Akıncı satışı için görüşmeler yapılabilir çok rahat bir şekilde.

Endonezya desek zaten Aksungur'un rüzgar tüneli testleri bu ülkede yapıldı. Bu sisteme ilgileri zaten vardı ki IHA ihalelerine de bu sistemle katılıyoruz.

Filipinler ve Malezya ise olası Endonezya satışı gerçekleşmesi halinde devreye girebilecek potansiyel takipçiler olacaktır. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter