Ulusal Eğitim Projeleri

Başlatan HARZEMŞAH, Ağu 06, 2017, 01:43 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

FeÇe

Hangi üniversiteler? Özellikle savunma alanında  ;) çalışmak isteyen daha çok elektrik elektronik düşkünleri için önerebileceğiniz üniversiteler nelerdir? Mesajı Paylaş

Baltica

Eyl 04, 2018, 12:40 ÖS Last Edit: Eyl 04, 2018, 12:42 ÖS by Baltica
Bir arkadasimiz da aynisini yazmis ozelden. Benim kanaatim de ayni.

Sosyal bilimlerde

-Istanbul Univ., Ankara Univ., Bogazici Univ.

Teknik ve Fen bilimlerinde

-ODTU, ITU, Bilkent Univ.

Gerisi Universite falan degil, Universite tabelali Yuksek okul, hatta bazilari Endustri Meslek Lisesi...
Bu soylediklerim, Koc, Sabanci, Galatasaray vs. gibi pahali ve havali ozel universiteler icin de aynen caridir.

Tabii bu arada mesela ayni Istanbul Universitesinin Fen ve teknik bolumleri icler acisiyken, ODTU'nun de, ornegin Uluslararasi iliskileri falan icler acisi durumda. Bunuda belirteyim. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Laf bize mi? Ama unutmayalım, biz teknik bir üniversiteyiz. Emin olun medyada fazla yer almasak da akademik olarak fena iş çıkartmıyoruz. :) Mesajı Paylaş

Baltica

"Siz" kimsiniz hocam ?  :) Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bir ODTÜ'lü olarak olaya hangi üniversite iyidir, hangisi daha nitelikli mezun verir konusundan bağımsız olarak yazıyorum:

Evinizde televizyonunuz bozulur. tamirci çağırırsınız. Gelen kişi son derece bilgili ve deneyimlidir. O arıza ile daha önce de karşılaşmıştır. Arızayı gördüğü anda müdahaleyi yapar, gerekiyorsa parça değiştirir ve televizyonunuzu onarır. Sevinir, borcunuzu sorarsınız. 100 TL. cevabını alırsınız. Parayı ödersiniz ama içinizden 5 dakika süren bir iş için 100 TL ödemek ağırınıza gider, ödediğiniz parayı helal etmezsiniz...

Ama gelen tamirci işi bilmeyip saatlerce deneme yanılma ile o parçayı söküp, bu parçayı değiştirip, deneme üstüne deneme yaptıktan sonra nihayet onarsa idi, 100 TL.'yi öderken içiniz rahat olacaktı. İçinizden, adam hak etti vallahi, saatlerce ter döktü diyecektiniz...

Üstatlar, deneyimli mühendis ile deneyimsizi arasındaki fark işte bu. Ne yazık ki, iş ODTÜ'lü gider başkası gelir, işler yine de yürür demek kadar kolay değil. Her giden kafasında binlerce bilgi ile gidiyor, kazandığı tecrübeyi de götürüyor...

İşin bir de istatistik boyutu var. Karar mercisi diyor ki; "Ben projeleri, herkesin eşit olarak girdiği üniversite sınavında ilk %1'e giren öğrenciler ile değil ilk %30'a girenlerle yürüteceğim".

Siyasetin ve adam kayırmacılığın gözü kör olsun... Mesajı Paylaş

şirpençe

ODTÜ muhabbeti devam ederken...

Aklıma mezuniyet ve açılan pankart geldi.

Kurunun yanında yaşı yakmada üstümüze yok. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ gibi okullar, her ne kadar aralarında tatlı bir rekabet olsa da bu memleketin gözbebeği okullardır.

(Hepsi de meslektaş, ODTÜ mezunu iki kardeşe sahip bir İTÜ mezunu olarak, ODTÜ'yü anadilde eğitim veren İngilizce destekli bir okul olarak görmek isterdim. Bu şekilde kalite çıtası çok daha yukarılara çıkabilir diye düşünür dururum. Ama duyduğum doğruysa İTÜ bile artık İngilizce eğitime dönmüş, vah ki vah!..)

Bu okulların eğitimleri eleştirilebilecek olsa da değişmeyen tek gerçek, bu okulların memleketteki kaymak tabaka seçme öğrencileri alıyor olduğu gerçeğidir. Meslek hayatının zorluklarıyla mücadele ve yaratıcılık konusunda, bu öğrencilerin sahip oldukları yüksek potansiyel, genellikle, ciddi fark yaratır. (Velev ki okulun arka kapısından mezun olmuş olsalar bile.)

(Aynı durum Fen lisesi mezunları için de geçerlidir, ama gerçek Fen lisesi... Şimdiki gibi, senelik toplamda 17 küsür bin mezun veren çakma Fen liselerinden bahsetmiyorum. Bu seneki üniversite sınavında, 17 küsür bin Fen lisesi mezununun yarısı kadarı açıkta kalmış. Bizim zamanımızda toplam 7 Fen lisesi vardı ve 672 kişi kadarlık giriş kontenjanından maksimum 500-550 mezun verilir, ondan da taş çatlasın birkaç kişi açıkta kalırdı. Onların da ya sınav günü başından bir vukuat geçmiştir, ya da soru falan kaydırmış, farketmemiştir.) Mesajı Paylaş

factoraptor

Fransa gibi bir milli endüstriyel literatürümüz oluşursa Türkçe mühendislik eğitimi vermenin bir mahzuru olmaz.

Ancak mevcut haliyle Türkçe eğitim mühendislikte sonu hüsran olan bir girişim oluyor maalesef... Mesajı Paylaş

tomcat

Merhaba,

Mesajları okuduktan sonra bir İTÜ'lü olarak ben de birşeyler yazmadan edemedim. Her ne kadar bugüne kadar duyduklarımdan/gördüklerimden ötürü ODTÜ'lülere karşı bir önyargım olsa da bence de kurum tecrübesi ve tecrübeli mühendisler hele de bugünün Türkiye'si için çok çok önemli. İş klikleşme, tekelleşme, başka üniv. mezunlarını civarına yaklaştırmamaya varmadıysa(benim bildiğim bu klikleşmelerin olduğu özel şirketler var) kesinlikle insanlar küstürülmemeli, üstü çizilmemeli. Benim de tanıdığım epey üst kademe bir ağabeyim üstü çizilerek diskalifiye edildi ve müsteşarlık bünyesinden tamamen ayrıldı. Akabinde başka bir ülkeden teklif aldı.

Diğer üniversiteleri yok sayamayız ama hakikaten bahsedilen üniversitelerin mezunlarının diğer üniversite mezunlarından genel olarak farkı var ve bu fark piyasada aldıkları pozisyonlar ve yaptıkları işlerle de kendini belli ediyor.

Bence ingilizce dili ile eğitim bir cinayettir ve sömürge ülkelerine yaraşır. Osmanlı evladına hiç yaraşmaz. Utanç vesilesidir. Bence bu sağlak birinin elini bağlayıp sol elle yedirmeye benziyor. Bu kendi ayağına sıkmaktır. Saçmalıktır. Ha öğrencilere belli bir seviye ingilizce bilme zorunluluğu getirin. Araya mesleki ingilizce dersi de sokun. Dil yeterlilik sınavını geçmeden okula başlayamasın yada bitiremesin. Ama eğitim kesinlikle Türkçe olmalı.

Saygılar,

Mesajı Paylaş

putty

Sonuçta hep bir kadim mevzu üzerine bu ülke kaynaklarını heba ediyor tüketiyor. Vecihi Hürkuş da böyle dışlandı ODTÜ de böyle dışlanıyor birileri ne adına tercih ediliyor biri geliyor öbürünü lanetliyor öbürü geliyor berikini lanetliyor. Ne zaman bitecek bu kavga. Bakın KOÇ dışlanıyor birileri destekleniyor belediyeler öyle ihaleler öyle. Hiç bir şey değişmedi yani büyük şef zamanından bir farkımız yok. Ters düz olduk sadece arıza aynı hatta daha vahim birde intikam hırsı eklendi yada bahanelendirildi onunla. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Eyl 04, 2018, 11:24 ÖS Last Edit: Eyl 05, 2018, 11:33 ÖÖ by Yönetim
@factoraptor üstadım,

Endüstriyel alanı geçelim, herhangi bir alanda Türkçe literatür olabilmesi için o alanda Türkçe eğitim veriliyor ve Türkçe eğitimli entellektüeller yetiştiriliyor olması gerekir.

Yani sizin söylediğiniz doğru, ama cümleyi tersinden okursak. Türkçe eğitim almış mühendisler yetiştireceksin ki elinde Türkçe mühendislik/sanayi literatürü olsun. Aksi taktirde mümkün değil, ki bu nedenle de olamıyor.

Sözgelimi İTÜ mezunu adam tümdevre der, kırmık, yonga der... Yani İTÜ jargonunda oluşmuş bir literatür vardır. İTÜ jargonu diyorum, zira böyle bir literatüre katkı verecek başka bir otorite olmadığı için de malesef sadece İTÜ jargonu olarak kalıyor.

Eğitim dilinin yanısıra, tezleri, makaleleri, kısaca tüm akademik yayınlarını İngilizce yapan üniversiteler mi üretecek milli literatürü?

Kim üretecek?..

Literatür kelimesi zaten literacy kökünden gelir. Herhangi bir dilde yazılı eser üretmeden, o dilde literatür gelişebilir mi? Diğer dillerdeki literatür, gökten zembille mi iniyor, yoksa o dilde eser üretenlerin birikimiyle mi oluşuyor, gelişiyor?

Gerçekten de anadil haricinde mesleki eğitim vermek, bir sömürge zihniyetidir. Sadece sömürge ülkelerinde yaygındır. Batı ülkelerinde pek rastlanmaz.

Aklıma bir fıkra geldi...

Temel bir gün, radyonun sesini açmış dinleye dinleye arabasıyla giderken, farketmeden Bağdat caddesinde ters yöne girmiş, basmış gidiyor. Karşıdan gelenler, korna, selektör vs. yapıyor ama temel müziğini dinleye dinleye gidiyor.

Derken radyo yayını kesip anons geçmeye başlamış: "Sevgili sürücüler, manyağın biri Bağdat Caddesinde ters yönde gidiyor. Lütfen dikkatli olun!"

Temel dayanamamış bağırmış: "Ula, kaç bir tane! Hepsi manyak da!.. Herkes tersten gidiyo!"

Anadilde eğitim konusunda, birileri fıkradaki Temel'in düştüğü algı yanlışına düşüyor olmalı. Türkiye'deki genel düşünceye ters düşüyor olabilirim, ama dünyanın gelişmiş ülkelerindeki uygulamalara bakınca, Temel'in düştüğü algı yanlışına düşmediğimi çok net görebiliyorum. Mesajı Paylaş

Bozok

Eyl 04, 2018, 11:45 ÖS Last Edit: Eyl 05, 2018, 11:34 ÖÖ by Yönetim
@helebidinle hocam. İşte tüm yazdıklarınızla  bizim üniversiteler ile ODTÜ'nün farkını ortaya koyuyorsunuz. Biz derslerimizle ilgili yayın, kitap bulamaz, solmuş ders notları ile yetinirken adamlar ODTÜ'de bir değil on değil yüzlerce kitap ve kaynakla eğitim görüyorlar. Bizler ise olmayan  Türkçe kitap arıyoruz. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Eyl 05, 2018, 12:20 ÖÖ Last Edit: Eyl 05, 2018, 11:34 ÖÖ by Yönetim
Sayın Bozok,

Bir konuda yanlış anlama olmuş, düzeltelim. Ben İngilizce dili veya bir başka yabancı dil öğretilmesin, yabancı dilde öğretilmiş literatür takip edil(e)mesin, bu imkanlardan mahrum ve cahil kalınsın demedim.

Kendim bizatihi, İTÜ'nün Mustafa İnan kitaplığında öğrenciliğim boyunca dünya kadar yabancı kaynaktan faydalanmış birisi olarak, asla böyle bir mahrumiyeti kastetmedim.

İki önceki mesajıma bakarsanız (ki özellikle altını çizip eğik yazı yapmıştım) "anadilde eğitim veren İngilizce destekli" ifadesini görürsünüz.

İngilizce destekli, dememin sebebi, mühendislik dallarında dünyada üretilen literatürün büyük çoğunluğu İngilizce dilinde olduğu içindir. Eğer başka bir dilde olsaydı o dilin öğretilmesine taraftar olurduk.

Eğer moda sektöründe eğitim alıyor olsaydık, ne bileyim, Fransızca dilini öğrenmek elzem olurdu, gibisinden.

Çok sık biçimde karıştırıldığı için özellikle belirtmek istiyorum: Yabancı dil öğrenmek ile yabancı dilde mesleki eğitim almak arasında dağlar kadar fark vardır. Birincisine taraftarım, ikincisinin karşısındayım.

Türkçe literatürün olmadığı ve Türkçe kaynak sıkıntısı çekildiği çok doğru. Hepimiz çektik aynı sıkıntıyı. E ama üretmezsen, ihtiyacı olan nereden bulacak ki Türkçe kaynak? Uzaylılar mı üretip kütüphanelerimize yerleştirecek?

Türkçe kaynağı kim üretecek? Sanayideki kaynak ustası mı?

Akademik kurumlar, Türkçe'yi boşlayıp, en basit bitirme tezini bile İngilizce dilinde dayatırsa, kim nereden kaynak üretecek? Hiç olmazsa tezleri Türkçe üret de, bari seneler içinde birikip derlenip bir miktar Türkçe kaynak oluşsun. O bile yapılmıyor.

(Dipnot olarak şunu belirteyim, mesleki eğitimimi anadilimde, Türkçe olarak aldım ama ODTÜ mezunu iki kardeşimi cebimden çıkartacak derecede akıcı ve aksanlı İngilizce konuşurum. Orası ayrı.) Mesajı Paylaş

Bozok

Eyl 05, 2018, 12:44 ÖÖ Last Edit: Eyl 05, 2018, 11:34 ÖÖ by Yönetim
Böylece Türkçe eğitim alan İTÜ'lülerin, İngilizce eğitim alan ODTÜ'lülerden daha iyi  İngilizce konuştuklarını da öğrenmiş olduk. Sağolasın helebidinle. Mesajı Paylaş

saladin

Eyl 05, 2018, 02:58 ÖÖ Last Edit: Eyl 05, 2018, 11:35 ÖÖ by Yönetim
Sahsen ITU, Bilkent, Bogazici, ve ODTU'den yakin muhendis arkadaslarim oldu. Ailemizde iki ODTU'lu, 3 Bogazicili var (ki Bogazicililer muhendislik bolumlerini derecelli olarak bitirdiler). Lisede bir ust siniftan 10 kadar kisi ODTU'ye gitmisti (1 matematik, 1 Fen, 1 Sozel sinifli Anadolu kasabasi lisesinden bahsediyorum).  Yani  universiteye gitmeden once
 tanidiklarim da var. Bunlarin gelisimini izleme firsatim oldu.

Kisisel gorusum bu universitelerden mezun olan muhendislerin, kendilerine verilen her isi yapabilecegi yonunde, ozellikle onlerinde ornek olacak, ellerinden tutan, yol gosteren  muhendisler varsa. Is birazda adamlarin kendilerinde bitiyor. Bu universitelerin iyi bolumlerindeki adamlar Turkiye'nin ilk 5,000'de. Aralarindaki tek fark belki bir kac soru yani.  O stres altinda herkes hata yapabilir. Dolayisiyla benim gozumde bunlar hep birbirine denk adamlar.

O zaman olay aldiklari formasyona  geliyor. Burada da gorusler biraz goreceli  olabiliyor.  Benim kisisel gorusum, ODTU'de ogrenmeyi ogretiyorlar(di).  Yani bir mezuna gidip sunu ogren desen buyuk cogunlu kendi basina gidip arastirir ve bulur. Diger universitelerde de olabilir belki vardir, ama ODTU'de oldugu kadar olacagini sanmiyorum.  Bogazici'nde derslerin daha rahat oldugunu dogrudan arkadaslarim soyluyordu. Bir de ingilizce aksanlari her zaman ODTU'lulerden daha iyiydi. Bilkent'de lisans dersi alip,  ODTU'ye master'a gelen arkadaslarim, kendilerini ODTU'lu olarak gorduklerini soylemislerdi. ITU  konusunda (bu yillar oncesi) soyleyebilecegim  tek sey, bana degerlendirme icin gelen arastirma makalelerine, makalenin yarisi kadar duzeltme ve oneri yaziyordum.

Bozok cok dogru bir konuya deginmis.Teknik kitaplarin cogu Ingilizce.  Ingilizce ogrenen bir muhendis elbette okuyabilir, ama egitim sirasinda sifirdan beyni dunyanin en iyi yazarlarinin yazdigi kitapla doldurmak bence daha iyi bir temel verir. En iyi tanimini Turkiye'de yok anlaminda kullanmiyorum. Ama ABD'de 100 tane iyi kitap yazari varsa, iyinin en iyisi, Turkiye'de iki tane iyi yazarin yazacagi kitaptan buyuk olasilikla daha iyi olacaktir. Ustune bilimsel ve teknik gundemi daha yakindan takip edebilme, konunun uzmanlarina daha rahat erisim, ve arastimanin daha icinde olmayi ekleyince olasilik daha da buyuyor.

Bu arada TAI'nin cok degisik bir deney yaptigini dusunuyorum. Burada mi yazmistim baska bir yerde mi hatirlamiyorum, ama 1000 tane yaratici ve seckin muhendisim olacagina 10.000 tane alip, tek konuda egitebilecegim, uzmanlastiracagim  adam olsun,  islerini yapsinlar seklinde. Belki iyi fikir olabilir. Boeing'in muhendislerinden bir kacini tanima firsatim olmustu. Cogu ortanin uzeri, ama cok super degillerdi. Hatta calistigim bolumdeki hocalar, iki satir matlab kodu yazip Boeing'e vermislerdi. Normalde bir master projesi bile olmayan bir sey. Sonra da tarihin satir basina en pahali kodu diye dalga geciyorlardi, ama Boeing'de bunu dusunup yapacak adam yoktu.   TAI 10.000 kisi de bu sekilde calisacaksa  neden olmasin diyecegim ama  Boeing'in bu adamlara yol gosterecek, yaratici fikir verecek seckin kadrosu var. TAI'de onlardan kalacak mi?

Deginmek istedigim bir nokta da acikcasi bu konudaki bir mesaji okuyana kadar, TAI'nin sol dusuncesinden dolayi  ODTU'luleri begenmedigi icin onlari almayacagini dusunmemistim. Malum ODTU'luler biraz saf oluyorlar, oyle hinlikler aklimiza kolay kolay gelmiyor.
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter