Terörizme Karşı Teknoloji Kullanımı

Başlatan Sihirbaz, Ağu 03, 2017, 10:06 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Alanya'da Berlin tren istasyonuna ilk yüz tanıma sistemi yerleştirilmiş. Almanya'nın resmi yayın kurumu Deutsche Welle'de bu amaçla yayınlanan yazı aşağıda:Almanya otomatik yüz tanıma sistemine hazırlanıyor

Berlin'deki büyük tren garlarından birinde yeni bir güvenlik teknolojisi uygulaması test ediliyor: Otomatik yüz tanıma. Peki uygulama nasıl çalışıyor? İşte konuyla ilgili merak edilen altı soru ve cevapları:

Kim kimi gözetleyecek?

Berlin Südkreuz tren garındaki otomatik yüz tanıma sistemi, Federal Polis Teşkilatı, Federal Emniyet Teşkilatı ve Federal İçişişleri Bakanlığı tarafından kurulup kullanılıyor. Tren istasyonunun işletmecisi konumundaki Alman demiryolları kuruluşu Deutsche Bahn ile de işbirliği yapılıyor. İlk aşamada sadece önceden denek olarak seçilen kişiler gözetlenecek. Bunun için 250 kadar gönüllü, iki adet fotoğrafını ve kimlik bilgilerini bir veri bankasına kaydedilmesine onay verdi.   

Otomatik yüz tanıma tekniği nasıl işliyor?

Sistem kapsamında ana giriş kapısı, yürüyen merdiven ve peronlardan biri olmak üzere toplam üç özel kamera monte edildi.  Elde edilen görüntüler doğrudan, kameraların bağlı olduğu bilgisayara aktarılıyor. Özel bir yazılım da bu görüntüleri, veri bankasında kayıtlı fotoğraflarla karşılaştırıyor.

Sistem neden önce test ediliyor?

Yeni bir teknoloji olduğu için, teorik öngörülerin pratiğe ne kadar yansıdığının denenmesi gerekiyor. "Kamera ve bilgisayarlar, insanları güvenilir bir şekilde tanıyabiliyor mu?" sorusuna yanıt aranıyor. Şu an için, bire bir milyonluk hata oranı potansiyeli hayli yüksek. Bazı güvenlik uzmanları, tam da bu durumu yoğun olarak eleştiriyor. Şüphelilerin bir şapka ya da kask takmaları durumunda, sistemin bu kişileri tanıması neredeyse imkansız hale geliyor.

Veri güvenliği ne durumda?

Pek çok uzman, biyometrik ve kişisel verileri baz alarak çalışan bu sistemin, verilerin korunması esasına ve dolayısıyla da hukuka aykırı olduğunu savunuyor.  Federal hükümetin veri güvenliğinden sorumlu yetkilisi Andrea Voßhoff ise deneme aşamasını kabul edilebilir olarak nitelendirmekle beraber, sistemle ilgili "temel bazı endişeleri" olduğuna vurgu yapıyor ve bunu şöyle açıklıyor: "Bu türlü gözetleme sistemleri yaygın olarak devreye alınırsa, kişilerin anonim olarak halka açık mekânlarda dolaşma ve bulunma hürriyetine ciddi bir müdahalede bulunulmuş olur." Sosyal Demokraların veri güvenliği uzmanı Christopher Lauer ise polisler için bu uygulamanın "sıfır katkı" sağlayacağını iddia ediyor.

Test aşamasından sonra ne olacak?

Yetkililer, bu projeyle kameraların ve bilgisayarların insanları güvenilir şekilde tanımlayıp tanımlayamadığını ortaya çıkarmak istiyor. Bu sorunun cevabı henüz net değil ancak hedef, deneme safhasından sonra otomatik yüz tanıma sistemini peyder pey devreye sokmak ve yaygınlaştırmak. Alman demiryolları kuruluşu Deutsche Bahn, projeden bağımsız olarak güvenlik kamera ağını geliştirmek için milyonlarca Euro'luk yatırım yapmaya devam ediyor. Ülke genelinde yolcuların yüzde 80'i hali hazırda normal güvenlik kameralarının kapsama alanında bulunuyor.

Program istismar edilebilir mi?

Güvenlik makamları, otomatik yüz tanıma sistemini suçlularla mücadele amacıyla kullanmak istiyor. Ancak Deutsche Bahn, örneğin grafiti sanatçılarını da yakalamak için sisteme her türlü ek veriyi yüklemek mümkün. Otoriter devletlerde buna benzer yüz tanıma programları, internetteki sansürün yanı sıra kamusal yaşamı kontrol altında tutumak için de kullanılabilir.

http://www.dw.com/tr/almanya-otomatik-y%C3%BCz-tan%C4%B1ma-sistemine-haz%C4%B1rlan%C4%B1yor/a-39958811 Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Biz de benzer bir yönetmelik üzerinde çalışıyoruz. Tam üzerine geldi:


ABD'de Yeni İHA Düzenlemesi

Pentagon, ülkedeki askeri üslere yaklaşan özel veya ticari insansız hava araçlarının (İHA) düşürülmesine olanak sağlayan bir düzenleme yapıldı.

ABD Savunma Bakanlığınca (Pentagon), ülkedeki askeri üslere yaklaşan özel veya ticari insansız hava araçlarının (İHA) düşürülmesine olanak sağlayan bir düzenleme yapıldı.

Pentagon'dan yapılan açıklamada, Bakanlığın askeri üslere yakın uçurulan İHA'lara karşı bir düzenlemeyi hayata geçirdiği kaydedilirken söz konusu düzenlemenin gizli kalacağı belirtildi. Açıklamada, "Savunma Bakanlığı, personeline, önemli tesis ve kritik unsurlara tehdit teşkil eden insansız hava araçlarına karşı neler yapabileceğini anlatan spesifik ve gizli bir politika yayınladı." ifadesi kullanıldı.

Tüm İHA uçuşlarının ABD Federal Havacılık Yönetimi tarafından belirlenen şekilde gerçekleştirilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, bunun dışında yapılan uçuşların yetkisiz olduğu belirtildi.

Pentagon'un açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Askeri tesisler üzerinde gerçekleştirilen yetkisiz İHA uçuşları konusunda sivil adli soruşturma ve yargılama süreçlerini destekliyoruz. Kuvvet koruma tedbirlerine girmeyeceğiz ancak Bakanlık personelinin kendini koruma hakkı saklı bulunuyor."

Konuyla ilgili günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan Pentagon Sözcüsü Albay Jeff Davis, düzenlemenin içinde İHA'ların düşürülmesi, indirilmesi ve el konulmasının bulunduğunu ifade etti.

Davis, "ABD'de özel ve ticari İHA kullanımının artması tesislerimizin güvenliği, havacılık ve insanların güvenliği ile ilgili kaygılara yol açıyor." dedi.

Amerikan ordusunun ABD'de 130 askeri üssü bulunuyor.

https://www.airlinehaber.com/insansiz-hava-araclari-dusurulecek/ Mesajı Paylaş

Terra

TBMM'ye "anti-drone" sistemi


Yaygınlaşan drone'ların, yeni güvenlik risklerini de beraberinde getirmesi ve terör örgütlerinin mini İHA'ları saldırılarda kullanmaya başlaması üzerine güvenlik konseptini sürekli yenileyen Meclis'in yerleşkesine "antidrone"lar yerleştirildi.

15 Temmuz darbe girişiminde darbecilerin bombalarının hedefi olan ve en ağır hasarı alan binaların başında gelen Meclis'te yeni güvenlik önlemleri alınmaya devam ediyor. Yaygınlaşan drone'ların, yeni güvenlik risklerini de beraberinde getirmesi ve terör örgütlerinin mini İHA'ları saldırılarda kullanmaya başlaması üzerine güvenlik konseptini sürekli yenileyen Meclis'in yerleşkesine "antidrone"lar yerleştirildi.

Meclis yerleşkesine yaklaşan veya üzerinde uçan insansız hava araçlarına karşı "antidrone" sistemi devreye girecek. Antidrone'lar yollayacağı elektronik sinyallerle yaklaşan drone'ları devre dışı bırakacak. Sistem ayrıca drone tehdidine karşı Meclis yerleşkesinde elektronik bir kalkan oluşturacak. Güvenlik tedbirleri kapsamında meclis bünyesinde yeni bir kriz yönetim merkezi oluşturuldu. 150 personelin görev yapacağı merkezde ile Meclis 24 saat görev yapacak.

AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Meclise konulan antidrone'ların birer drone savar olduğunu söyledi. Drone savarların görevinin helikopter gibi küçük araçların meclis yerleşkesi üzerindeki uçuşunu tespit etmek ve imkan varsa sinyal karıştırıcılarla engellemek olacağını açıklayan TBMM İdare Amiri Salim Uslu, "Onun dışında Meclis'in korunması uçaksavar ya da füzesavar gibi cihazların getirilmesi ve konulması söz konusu değil. Çünkü biz burada özgürlük ve güvenlik dengesini eşitlemeye çalışıyoruz. Böyle bir yerde bizim tutup da salt güvenlik tedbirleri alırcasına ve Meclis'i adeta kışla gibi donanımlı hale getirmek gibi bir niyetimiz yok. Bu tür teklifler gelmiyor değil. Geliyor ancak Ankara'yı dün başkent yapan saikler neyse bugün de geçerli. Türkiye'nin hafızası Ankara. Askerlik bilgilerinden, belgelerinden eğitime, eğitimden nüfusa, nüfustan tapuya kadar aklınıza gelen bütün kurumların merkez SSK dahil Ankara'da. Hal böyle olunca Ankara'nın bütünüyle koruma altına alınması gerekirken tutup da kurumların sadece kendilerini koruyor olması imkanı olmayan vatandaşlar ve kurumlar bakımından çok ciddi bir tartışma konusu oluşturacaktır. Kaldı ki Başbakanlıktır, Genelkurmay Başkanlığıdır bütün bunlar elbette halka açık yerler değil. Meclis bunların içerisinde halka açık tek kurumdur. Hem meclisin halka açık halinin devam etmesi hem oraya gelenlerin bir kışla izlenimi edinmemesi hem de oradaki güvenliğin en üst düzey sağlanması gibi bir dengeyi gözeterek bazı tedbirler alıyoruz" dedi.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/tbmmye-antidrone-sistemi.html Mesajı Paylaş

canıtez

BEŞTEPE VE MECLİS'E DRONESAVAR KONULDU

Terör örgütlerinin Türkiye'de saldırı için harekete geçtiği belirlenince Ankara'da önlemler artırıldı Beştepe ve TBMM'nin çatısına uzaktan kumandalı hava araçlarını engelleyen sistemler yerleştirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin İdlib'e girmesi ve Kuzey Irak'a dönük askeri tedbirlerin artırılmasından sonra bölücü terör örgütü PKK ile dinci terör örgütü IŞİD'in Türkiye'de bombalı eylem için harekete geçtiğini tespit etti. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) gizli işbirliği yaptığı PKK ile IŞİD'in devletin zirvesini hedef aldığı yönünde istihbarat alındı. Güvenlik güçleri, özellikle Ankara'da bomba yüklü İnsansız Hava Araçları (İHA) ve uzaktan kumandalı drone'lar ile gerçekleştirilebilecek terör saldırılarına karşı alarma geçirildi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile TBMM'ye Aselsan'ın geliştirdiği "İhtar" adı verilen "anti-drone" sistemlerinin alınan duyumlar üzerine yerleştirildiği bildirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, istihbarat konusunda Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve TBMM Koruma Daire Başkanlığı'nı bilgilendirdiği öğrenildi.

SINIR İLLERDE SICAK TAKİP

Milli İstihbarat Teşkilatı ile Emniyet İstihbarat Dairesi koordinesinde ülke çapında bomba yüklü İHA ve drone'larla eylem hazırlığı yapan PKK/IŞİD hücrelerinin deşifre edilmesine yönelik operasyon başlatıldı. Saldırı için Suriye ve Kuzey Irak ülkeye sızmayı planlayan PKK ve IŞİD'li teröristlere karşı sınır illerindeki önlemler artırıldı. Terör örgütlerinin yurtdışından temin ettikleri insansız hava araçları ve dronelara 5 kiloya kadar plastik patlayıcı yükleyip hedef seçtikleri yere 'intihar' eylemi planladığı saptandı. İstihbarat birimleri; Gaziantep, Hatay, Kilis, Şanlıurfa ve Şırnak'ta 'sıcak takip' yürütüyor. Bomba yüklü İHA ve dronelar ile düzenlenebilecek olası suikast/sabotajlara karşı devletin zirvesinin etrafındaki önlemler de iki katına çıkartıldı.

ASELSAN GELİŞTİRDİ

Kritik noktalara yerleştirilen 'İhtar' adlı sistem, ASELSAN tarafından geliştirildi. Bu sistem, her türlü saha ve hava şartlarında kullanılabilen kamera ve radarlarıyla tehdidi tespit ediyor. Ardından elektronik karıştırma yöntemiyle İHA ve drone'ları etkisiz hale getiriyor. Daha sonra İHA ve droneların kontrolünü ele geçirebiliyor.

https://www.airlinehaber.com/bestepe-ve-meclise-dronesavar-konuldu/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

ABD askerlerine GPS yasağı

ABD Savunma Bakanlığı, konum bildiren cihaz ve uygulamaların yarattığı güvenlik riski nedeniyle bu aletlere kısıtlama getirdi.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı, kritik bölgelerde görev yapan personelinin konum belirten elektronik cihazları kullanmasına, gerekli görülmesi durumunda kısıtlama getirdi.

Savunma Bakanlığı Pentagon'dan yapılan açıklamada, konum bildiren cihazların, cep telefonlarının, elektronik saatlerin ve uygulamaların askeri personeli "ciddi bir risk" altında bırakma ihtimalinden dolayı kullanımlarının komutanların iznine bağlandığı bildirildi.

Pentagon Sözcüsü Albay Robert Manning, "Konum bildiren bu aygıtların, uygulamaların ve hizmetlerin hızla gelişen pazarı, Savunma Bakanlığı'nın görevde olan ya da olmayan personeline ve tüm dünyadaki askeri operasyonlarımıza karşı ciddi bir risk oluşturmaktadır" şeklinde konuştu.

Alınan kararın derhal yürürlüğe girdiğini belirten Manning, bu yeni düzenleme ile düşmanın ABD askerlerini kolayca hedef almasının önüne geçmeyi planladıklarını ekledi.

Ordu personeline gönderilen bildiride ise "Bu cihazlar Savunma Bakanlığı personelinin kişisel bilgileri, konumları, rutinleri ve sayıları gibi bilgileri ifşa edebilir, istenmeyen güvenlik sonuçlarına ve birleşik kuvvetlere ve misyona karşı artan riske neden olabilir" ifadeleri yer aldı.

Ocak ayında ortaya çıkmıştı

Pentagon'un bu yeni önlemi, Ocak ayında Avustralyalı bir araştırmacının, kullanıcıların sportif faaliyetlerini takip eden ve konum bilgisi alan Strava isimli bir uygulama aracılığıyla Suriye ve Irak'ta görev yapan ABD askerlerinin yerini saptaması ve internet üzerinden bir harita üzerinde göstermesi sonrası ortaya çıkan güvenlik açığı nedeniyle aldığı tahmin ediliyor.

2015 ve 2017 yılları arasında toplanmış verileri gösteren harita, Irak ve Suriye'deki bazı noktalarda yoğunlaşmış sportif faaliyetleri ortaya koymuştu. Daha sonra bu noktaların çeşitli ABD üslerinin ve bu üslerde konuşlu askerlerin yerini gösterdiği ortaya çıkmıştı.

Bunun üzerine Pentagon derhal bir soruşturma başlatmış ve ilk olarak Savunma Bakanlığı binasının içinde bazı kritik noktalarda bu tip elektronik cihazların kullanımı yasaklanmıştı. Son düzenleme ile bu yasak, askeri üsler ve diğer kritik noktaları da içine alacak şekilde genişletilmiş oldu.

https://www.dw.com/tr/abd-askerlerine-gps-yasa%C4%9F%C4%B1/a-44978981 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter