Deniz Kuvvetleri Projeleri ve Tersanelerin Durumu

Başlatan ocay, Eki 09, 2015, 12:11 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ocay

Mevcut tersaneler:

-Donanma Gölcük Tersanesi: U214TN üretimi 2024'e kadar garanti, altında ve 8 Preveze sınıfı modernizasyonu ve MİLDEN Projesi

-Donanma İstanbul Tersanesi: 2 Milgem 2020'ye kadar inşa halinde; ilave olarak yakında başlanacak İ-Sınıfı firkateynin ve TF2000 projeleri var.

-Donanma İzmir tersanesi: Eskiden LCM/LCT/LCVP gibi hafif çıkarma araçları üretiyordu; sanırım şimdilik tamir-bakım işleri ile ilgileniyor.

özel sektör tersaneleri:

1-RMK Marine: Geçtiğimiz yıl SG SAR Dost sınıfı gemileri inşa etti; elinde proje yok.

2-ADIK: LCT ve LST projelerini aldı; LCT projesi bitti, SG SAR botlarını modernize etti, ancak LST projesi ile tersane 2018'e kadar dolu; sonrası için ellerinde proje yok.

3-İstanbul Shipyard: MOSHIP, RATSHIP ve SİSMİK projelerini denize indir; 2016'dan sonrası için ellerinde proje yok.

4-SEDEF: LPD Projesini aldı; 2021'e kadar tersane dolu;

5-SELAH Shipyard: 2 LDG projesini aldı; 2018 sonrası için proje yok.

6-DEARSAN: 2015 yılında YTKB projesini bitirdi; Türk donanması için ellerinde proje yok; Türkmenistan projeleri var.

7-YONCA-ONUK: Son 2 KAAN-20 sınıfı hızlı müdahele botunu teslim ettikten sonra ellerinde Türkiye için proje yok; maalesef yurtdışı siparişlerini de 2017'ye kadar bitirecekler gibi görünüyor.

8-ARES: ARES-42 botlarını SG'ye teslim ettiler; MSB üretim izni vermediğinden dolayı SAT Projeleri iptal oldu; ancak ellerinde 2019'a kadar ihraç edecekleri siparişleri var yurt dışı müşterileri için.


görüldüğü üzere donanma tersaneleri faaliyetlerini garanti altına aldı; anca özel sektörün elindeki projeler bitme noktasına geldi. Bu yüzden bu 8 özel sektör tersanesine yeni projeler gerekiyor. Yakın zamanda sözleşmeye dökülmesi planlanan projeler:


Sahil Güvenlik için:

-8 adet 600t gemisi
-44 Alüminyum gövdeli SAR Botu


Deniz Kuvvetleri için:

-4 İ-sınıfı üretimi (1'i Pendik'de diğerleri en iyi ihtimalle 2021 sonrası özel sektörde)
-4 TF-2000 sınıfı (en iyi ihtimalle 2020'de üretimi başlanabilir, ilk gemi yine Pendikte)
-6 Mayın Tarama Gemisi özel sektör üstelenebilir; ya da amagnetik gövdeye sahip olacaksa donanma tersaneleri yapabilir
-4+6 Türk Tipi Hücumbot Projesi; yakın zamanda seçim yapılabilir.
-1 Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi; yakın zamanda üretimi için ihaleye çıkılacak
-8 Süratli Devriye Botu Tedariki Projesi
-2 Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu
-2 Yelkenli Okul Gemisi
-Kıyı ve Liman tipi römorkör projeleri
-2 LCAC projesi
-2 SAT Botu

sözleşmeye 2020 yılına kadar bağlanabilir.

Diğer brimleden:

-Sağlık Bakanlığı Hastane gemisi projesi
-MİT İstihbarat gemisi projesi

görüldüğü gibi işleri azalan tersaneler için bir miktar daha proje vardır; ancak bunların hızlı bir şekilde kontrata ağlanması gerekmektedir.

özellikle TTHB, DİMDEG, 600t OPV projeleri büyük bütçeli (200 milyon TL ve üstü) olduklarından tersanelere kabiliyetlerini sürdürmeleri için dikkatli bir şekilde dağıtılmalıdır; çünkü muhtemelen bu projeleri alan tersaneler İ-Sınıfı ve TF2000 projelerinin seri üretimini de yapacaktır.

Diğer küçük bot/gemi projeleri de makul bir şeklilde değerlendirilerek tersanelerin askeri üretim yeteneklerinin devamlılığı sağlanabilir.

Tabii ki bu kadar sayıda tersanenin 2020 yılı sonrasında sürdürülebilir olması beklenemez; bu yüzden tersanelerin kendi içlerinde konsolidasyonu teşvik edilmelidir.

SSM tarafından yürütülen gemi inşa projelerine MTA'nın ve şimdilerde Sağlık Bakanlığı'nın da katılması güzel gelişmelerdir; benzer şekilde Kıyı Emniyeti'nin gemi-bot projeleri ve EGM/Jandarma'nın sayıca ve maddi olarak kısıtlı projelerinin de SSM'ce yürütülmesi orta vadede askeri tersanelerin yeteneklerinin devamı için gereklidir.

Türk askeri üretim yapan tersanelerinin ihracat yapmadan ayakta kalması mümkün görünmemektedir; bu yüzden savaş ve güvenlik gemileri/botlarının ihracatının teşvik edilmesi gerekmektedir.

Türk Deniz Kuvvetleri yakın gelecekte yukarıdaki projelere ilave olarak:

-İlave LPD/LST/LCT/LCM/LCAC
-İ-Sınıfı/TF2000 haricinde firkateyn ihtiyacı (daha önce planlanan TF100)
-Yeni Milgem Korvet inşası
-Milden
-İnsansız vasıtalar
-Okul Gemisi
-Oşinografi/Hidrografi gemisi
-Güç aktarımı için çok rollü gemiler
-Mayın Avlama Gemisi
-Açık Deniz Römorkörleri
-Kılıç Sınıfı modernizasyonu
-Yeni ani müdahele botları
-OPV/SAR Gemileri
-Yeni Lojistik Destek Gemisi gibi

ihtiyaçları öngörülebilir durmaktadır. Tersanelerin bunun gibi orta vadeli gemi inşa projelerine şimdiden hazırlanması teşvik edilebilir.

Mesajı Paylaş

sailordream

Sayın Ocay çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık sonunuda çok güzel bir biçimde "Tersanelerin bunun gibi orta vadeli gemi inşa projelerine şimdiden hazırlanması teşvik edilebilir." diyerek bitirmişsiniz.

Gelişmiş ülkelerin tümünde sivil tersaneler askeri projeler için teşvik edilir. Hiç inşa edilmeyecek dahi olsa tasarımlar üretmeleri için ücretler ödenir. Sadece proof of consept olması için ölçekli yada numune gemiler yapılır. Bu sayede tersaneler tecrübe kazanır uzun süre ayakta kalır ve askeri gemileri daha hızlı ve uygun maliyetlerle yaparlar.

Bizim ülkemizde ise iş daha Darvinyen biçimde işler ölen ölür kalan sağlar bizimdir felsefesi ile çalışılır. Hatta birde MİLGEM-RMK ilişkisindeki gibi politik erkler devreye girerse iyice desteklenmeyen bir durum ortaya çıkar.

Desteklemeye Örnek olarak En basitinden sadece bir adet MTRP 33 yada 34 hücümbot konfigürasyonunda istense belki tersane Donanmamıza hiç satmayacağı ama ortadoğuda ciddi bir başarı gösterebilecek bir ürüne sahip olacaktır. Yeni iş alana kadar cansuyu olacaktır. Bunun maliyeti Deniz kuvvetleri için ciddiye dahi alınmayacak kadar azdır. En kötü senaryo iş sonunda tatmin edici bir platform çıkmasa dahi Sahil güvenlik olarak görevine devam edebilir.

İngilizler bu şekilde Vosper Tyncroftu ve Swan tersanelerini ayakta tutmayı başabilmişlerdir.

Dilerim ki kuvvet ve bürokrasi sadece fiyat odaklı yaklaşım yerine dediğiniz gibi teşvik edici yöntemlere baş vurursa bunun kazancı herkes için daha iyi olacaktır.
Mesajı Paylaş

ocay

#2
Eki 14, 2015, 03:48 ÖS Last Edit: Eki 14, 2015, 03:54 ÖS by ocay
Orko_8'in objektifinden DzKK kısa ve uzun vadeli projeleriMesajı Paylaş

dum

Sürdürülebilir sanayi adına bilgilendirici paylaşımınız için teşekkürler.

Barbaros sınıfı fırkateyn modernizasyonu projesinin uzun vadede yer alması ilgimi çekti.

Henüz bir modernizasyondan geçmişlerdi sanırım.

Demek ki,  meko-II'ler için kapsamlı bir modernizasyon planlanıyor.


Aklıma hemen yeni nesil  baş topu, ölçeklenmiş çafrad , genesis, eh suit  geldi .

Fazla mı uçtum acaba?


Saygılar. Mesajı Paylaş

orko_8

Barbaros modernizasyonu için SSM yetkilisi EH suiti, torpido karşi tedbir sistemi, savaş yönetim sistemi modernizasyonu, sensör modernizasyonu ve IRST entegrasyonunu saydı. Mesajı Paylaş

ocay

Bu arada DzKK'nın "yüzer havuz" projesi için Sedef Tersanesi seçilebilir; şu anda Sedef Suudi Deniz Kuvvetleri için 2 tane 8500DWT ve 175m boyunda yüzer havuz (floating dock) inşa ediyor.

http://www.kalkavanshipyard.com/urun_NB-177H_51.html Mesajı Paylaş

ÜNAL

Denizde ikmal ve muharebe destek gemisi tuzlu olur mu ?
Bir de Milgem sınıfı gibi üretimleri yıllar alır mı sizce bazı projelerin lcac gibi yoksa Ytkb gibi hızlı bir şekilde envantere girer mi ? Mesajı Paylaş

ocay

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/projeDuyurulari/Sayfalar/23052016_DIMDEG.aspx


DIMDEG için SEDEF ve SEFINE teklif vermiş.


Ben bu projenin ADIK ya da Istanbul Shipyard'a gideceğini düşünüyordum.

Mesajı Paylaş

DelKu

Henüz teklif vermemişler , dosya almışlar. Mesajı Paylaş

ocay

Bir kısa yenileme yapacak olursak: DESAN ve SEFİNE de DzKK Projelerine girmeye başladı ve yeni proje olarak yukarıdakilere ilave olarak:

3 adet Çok Maksatlı Açık Deniz Romörkörü
4 adet Akaryakıt Gemisi

projeleri başlatıldı Mesajı Paylaş

corsair255

İstanbul Shipyard ve ADİK şu an ellerindeki projeleri teslim etmeye odaklanmış durumdalar, DİMDEG'e teklif vermemeleri normal karşılanabilir. Aslında asıl hedefleri Milgem İ-Sınıfı ihalesi, buna sıkı şekilde hazırlanıyorlar.
Bu kapsamda ADİK, SEDEF ve İstanbul Shipyard 3'lü bir ortaklık tesis etmiş durumdalar, birlikte teklif verecekler. Bu yaklaşım SSM'in de desteğini alabilir çünkü, hem edinilecek bilgi, birikim ve tecrübe daha fazla tersane arasında paylaşılmış olacak hem de eş zamanlı inşa hedefi daha mümkün olabilecek. Bunların içinde de en ciddi hazırlanan ADİK. Zaten başlı başına Savunma Grubu diye bir departmanı var. Burada Dz.Kuvvetleri'nden ayrılmış mühendis ve tersane tecrübesi olan asker kökenli teknik personel/uzmanları istihdam ediyor. Mesajı Paylaş

ocay

#11
Kas 20, 2016, 10:04 ÖÖ Last Edit: Kas 20, 2016, 10:06 ÖÖ by ocay
http://www.defence-turkey.com/index2.php?p=article&i=2468#.WDFzaMs8XqA


Burdaki haberde "Hızlı Karakol Gemisi" diye gelecek bir projeden bahsedilmiş Türk Deniz Kuvvetleri için.

Avustralya Deniz Kuvvetlerinin de kullandığı Cape Sınıfı Karakol Gemisi  -Alüminyum gövdeli-:önerilmiş.

Acaba Deniz Kuvvetleri P1200 Tuzla sınıfından daha hızlı bir karakol gemisi projesi mi var? Mesajı Paylaş

orko_8

Türk tipi hücumbot projesinden bahsetmiş. Mesajı Paylaş

sailordream

Şöyle demiş: Siz Türk tipi hücumbottan öyle abuk sabuk süratler istiyorsunuz ki bu gidişle kucağımıza oturursunuz. Bizde sürati tutturur millete destek gemisi diye sattığımız Aluminyum feribotların hızlısını size hücumbot diye satarız demiş. Mesajı Paylaş

orko_8

Vaktiyle, KKK'nın bir elektronik harp sistemi projesinde çalışan bir SSM uzmanı, kuvvetin gönderdiği PTD'deki (Proje Tanımlama Dokümanı) teknik isterleri görünce bir hayli şaşırmış. Elektronik mühendisi olan bu çalışan, hesapladığında, istenilen teknik performansı sağlayabilecek anten boyunun, mevcut teknoloji ile en az 20 metre olduğunu tespit etmiş. Ancak sistemin mobil olması isteniyormuş.

Normalde PTD isterlerinin sorgulanması 80 kırbaç, kısık ateşte kızartma ve tırnakların sökülmesi ile cezalandırılır -gerçi son durum artık böyle olmasa gerek- ancak nasıl olduysa SSM, bu isterlerin nereden, nasıl tespit edildiğini sorabilmiş. Karşılık olarak kuvvetten bir doküman gösterilmiş SSM'lilere. Bu doküman, NATO'nun geleceğe yönelik teknoloji beklentilerine ilişkin bir öngörü raporuymuş. Sonraki 25 yılda savaş alanına çıkması beklenen sistemler ve ürünler gibi. PTD hazırlanırken elektronik harp sistemi isterleri doğrudan bu rapordan tercüme edilerek belirlenmiş.

Buralardan geldik bugünlere... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter