Dunning-Kruger Sendromu

Başlatan HARZEMŞAH, Tem 24, 2017, 11:50 ÖÖ

« önceki - sonraki »

HARZEMŞAH

Tem 24, 2017, 11:50 ÖÖ Last Edit: Tem 24, 2017, 12:04 ÖS by HARZEMŞAH
Delenda üstadım "Stockholm Sendromu konusunda kısacık değinmiş. Dunning-Kruger Sendromunu yıllar önce henüz bilinmezken TRM'de yazmış ve gereksiz yere alınganlık gösteren 1nsane adlı üyeden de tepki almıştım. Bu vesile ile 1nsane adlı üyemizi de buradan analım. Eğer bu satırları okuyorsa onu özlediğimizi de belirtelim. Paylaşımlarının yeniden başlamasını bekliyoruz...

Dunning-Kruger Sendromu aşağıda. Size de tanıdık gelmiyor mu?Dunnıng-Kruger Sendromu

 
Televizyon izlerken birilerine bakıp da "Ya bu adam bu sığlıkla nasıl buralara kadar gelebilmiş" diye düşündüğünüz oldu mu hiç?  Ya da işyerinizde sizinle aynı ya da daha üst aşamada bir görevde olan bazıları, sizde büyük bir şaşkınlık uyandırdı mı?; onlara bakıp "Bu  cahillik, kendini bilmezlik nasıl fark edilmez?" diye iç geçirdiniz  mi?

 Justin Kruger ve David Dunning adlı iki ABD'li bu hissi çok yaşamış  olacak ki, iki psikiyatri uzmanı, 10 yıl kadar önce bir teori ortaya  attı:
 
"Cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır."
 
Ve bunun üzerine bir araştırma başlatıldı. Fizyolojik ve zihinsel  alanda yapılan çeşitli uygulamaların sonucunda şu bulgulara ulaşıldı:

Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler.  Niteliksiz insanlar, niteliklerini abartma eğilimindedir. Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp anlamaktan da acizdirler. Eğer nitelikleri, belli bir eğitimle artırılırsa, aynı  niteliksiz insanlar, niteliksizliklerini n farkına varmaya başlarlar.
 
Ardından; Cornell Üniversitesindeki öğrenciler arasında bir test yapıldı ve klasik "Nasıl geçti?" sorusuna öğrencilerden yanıtlar istendi...

Soruların yüzde 10'una bile yanıt veremeyenlerin "kendilerine güvenleri" müthişti. Onların "testin yüzde 60'ına doğru yanıt verdiklerini" düşündükleri; hatta "iyi günlerinde olmalar ı halinde yüzde 70 başarıya bile ulaşabileceklerine inandıkları" ortaya çıktı.
Soruların yüzde 90'ından fazlasını doğru yanıtlayanlar ise "en  alçakgönüllü" deneklerdi; soruların yüzde 70' ine doğru yanıt verdiklerini düşünüyorlardı.

 
Tüm bu sonuçlar bir araya getirildi ve Dunning-Kruger Sendromu'nun metni yazıldı:

"İşinde çok iyi olduğuna" yürekten inanan 'yetersiz' kişi, kendini ve yaptıklarını övmekten, her işte öne çıkmaktan ve aslında yapamayacağı işlere talip olmaktan hiçbir rahatsızlık duymaz! Aksine her şeyin hakkı olduğunu düşünür!
 
Ancak bu 'cahillik ve haddini bilmeme' karışımı mesleki açıdan müthiş bir itici güç oluşturur.
'Eksiler' kariyer açısından 'artıya' dönüşür.
 
Sonuçta, 'kifayetsiz muhterisler' her zaman ve her yerde daha hızlı yükselirler.. .
 
Bu arada, gerçekten bilgili ve yetenekli insanlar çalışma hayatında fazla alçakgönüllü' davranarak öne çıkmaz, yüksek görevlere kendiliklerinden talip olmaz, kıymetlerinin bilinmesini beklerler... Tabii beklerken kırılır, kendilerini daha da geriye çekerler... Muhtemelen üstleri tarafından da 'ihtiras  eksikliği' ile suçlanırlar... " 


"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır."


Mesajı Paylaş

putty

En geç 20 li yaşlarda öğrenilmesi gereken ilginç bir şey. Mesajı Paylaş

saladin

Bu olay sırf  is hayatında değil hayatın her kolunda geçerli. Cahil cüreti olarak Türkçe'ye geçmiş sanırım.
Mesajı Paylaş

HDS

Türkiye'de sanayi böyle...  :) Mesajı Paylaş

mechanicus

Güzelim ülkemin sanayi üretiminin yüzü suyu hürmetine döndüğü kavram "cahil cesareti"

Girişimciliği tetikleyen ilk nötron

"Nolcah la o mal yapıyosa ben daha iyisini yaparım"

Ne güldüm Mesajı Paylaş

putty

Patronun tercihi bu birazda. Haksız olmayabilir patronun zekasına güvenmek gerek fabrikayı ortaya çıakrtan biz değiliz o adam. Cabbar adam arıyor akıllı adam değil iş bitirici organize edici çözüm üretici adam arıyor patron. Çok süratli çözüm üreteni vasat bile ola oyalanarak mükemmel çözüm üretebilecek adama tercih ederler. İnsan yönetebilmek de ayrı bir kriter bu yeteneği olan insanlar çok avantajlı olabilir patron nazarında. Başka şey de o adam 10 yıldır oradadır sen bir sene olmuştur oturup bu adam ne kadar vasat bir bana bir ona bak dersen olmaz. Patron 10 yıl orada kalan istikrarlı adamı da çok önemser. Yarın gidecek süper adam lazım değil ona. Yani patronun zekasını hafife almayın o nirvanaya ulaşmış birisi ne yaparsa doğru yapar Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter