Orta ve Ağır Namlu Üretme Kabiliyetlerimiz

Başlatan ocay, Tem 21, 2017, 01:19 ÖS

« önceki - sonraki »

ocay

Biliyorsunuz ki MKEK namlu üretiminde tek kaynak durumunda; ancak maalesef namlu tasarımı yapabilecek mühendislik kabiliyetleri yok ya da çok az.

Şu ana kadar 20mm ve 35mm uçak savar toplarının üretimini Oerlikon lisansı ile; 25mm M242 otomatik top üretimini ATK lisansı ile, Alman lisansı 155/39mm ve Kore lisansı ile 155/52mm namlu üretimini gerçekleştirmişti. 105mm tank toplarının üretimini ve 120mm/55 cal üretimi yine yabancı ülke teknoloji transferi ve lisansı ile üretebildi.

MKEK 105mm Boran ile namlu geliştirme kabiliyeti fırsatını elde etse de yine yabancı kaynaklardan mühendislik desteği almak zorunda kaldı.

Yani MKEK'de namlu üretecek alet ve makine olmakla birlikte; gerek üretim bilgisi gerekse tasarım bilgisi açısından yetenekleri kısıtlı bir KİT kurumu halindedir.

Bunun yanında çeşitli savunma sanayi firmalarının orta çaplı top üretecek kabiliyetleri bulunmakla birlikte, henüz bu konuda bir girişim olduğunu düşünmüyorum.Aşağıda REPKON firmasının soğuk dövme tekniği ile ilgili bir yazı mevcut, belki bu teknoloji ile 20-40mm aralığında otomatik top namlu üretimi gerçekleştirilebilir (?)

http://www.milscint.com/tr/tanitici-makale-repkondan-daha-uzun-yasam-dongusune-sahip-hassas-namlu-uretimi-icin-devrim-niteligindeki-metal-sekillendirme-teknolojisi/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter