Türkiye-Katar İlişkileri

Başlatan Atılgan, Tem 14, 2017, 09:43 ÖS

« önceki - sonraki »

putty

Yunanistan C130 ile bir yere depremzedeler için malzeme gönderince fotolarla filan WAFF da ne havalar atmışlardı. Biz tankı topu koyup 2000 km uzağa kendi üssümüze taşıyoruz
Bunlar hep hava kuvveti gönderme öncesi hazırlıklar bence. Asıl bomba o zaman patlayacak şimdilik bir köşede bir kaç asker top diyorlar ama uçaklar inince tehdidi tepelerinde hissedecek bütün coğrafyadakiler.
Mesajı Paylaş

catfish

C-17 ile taşıyoruz @putty. Mesajı Paylaş

putty

A400 sandım Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

A400'ün kapasitesi 37 ton. Fırtına, Altay, Leo2 gibi ağır zırhlıları taşıyamaz. (Teknik olarak havalanabileceği düşünülse bile hiç bir menzile ulaşamaz.) Mesajı Paylaş

Aliarmau011fann

Büyükelçi'nin basına verdiği bir demeç;

in interview with Alarab newspaper Turkish ambassador in Qatar said:

Mesajı Paylaş

farabi

Ara 29, 2017, 02:44 ÖS Last Edit: Ara 29, 2017, 03:18 ÖS by farabi
Hazırlık sürecinden itibaren ele alırsak , "Türkiye Cumhuriyeti ile Katar Devleti Arasında Askeri Eğitim, Savunma Sanayi ile Katar Topraklarında TSK'nın Konuşlandırılması Konusunda İş Birliği Anlaşmasının" geldiği nokta umut verici. Diplomatik , kültürel ve ekonomik anlamda yaşanan entegrasyon sürecinin, askeri savunma işbirliği ile tam bir çerçeveye alındığına tanıklık ediyoruz.

* Türkiye , Katar'a savunma sanayi alanında teknik destek sağlayacak .
* Halihazırda Katar'a askeri uçak satmak için görüşmeler yapılması,
* BMC üzerinden Katar sermayesinin Türkiye'de üretim yapmakta olan bir zırhlı araç üreticisini ciddi biçimde fonlaması,
* ABD , Fransa , BK dışında ilk kez bir ülkenin Körfez'de 3000 askeri bulunması ve Katar askerine burada eğitim verilecek olması...

Erken ihbar ve hava savunma alanında işbirliği bir diğer yakın hedef olabilir.

Ama şu ikinci maddeye takıldım , ayıptır sorması, hangi uçağı satacağız :) .  Temel eğitimde PC-21'leri var, neredeyse sıfır. Muharebe hazırlık, ileri eğitim jeti olarak Mirage 2000-5DDA var, 97-2000 arası almışlar. Nakliye filosunda C-130J ve dahası stratejik nakliye uçağı  var . Sipariş listesinde ise,  üç farklı üreticiden 96 adet savaş uçağı , ayrıca 24 AH-64E , ve 22 adet NH90 GMH var. Sadece bir ileri eğitim jeti siparişi vermemişler. Bir de 11.Cas filo altında Alpha jet uçuruyorlarmış ama her halde Rafale, F15E derken , baştan aşağı yeni bir kuvvet kuruyorlar . Dünya da askeri sistemlerin operasyon maliyetlerini düşünecek son ülke Katar olabilir.

Ek: Fincantieri 7 parça gemi için ( mini-LPD , 4 korvet 2 OPV ) 4 milyar € anlaşma yapmıştı. Aslında asıl fırsat oradaydı... Mesajı Paylaş

süper çavuş

Hürkuş-C mi satacağız acaba ??
Yada İHA ?? Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter