Fransa ve Almanya Ortak Savaş Uçağı Üretecek

Başlatan Sihirbaz, Tem 13, 2017, 08:12 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

Fransız-Alman Ortaklığı'nda Anlaşma Var

Fransa ve Almanya, ortak geliştirilecek muharebe uçağı için tasarım çalışmaları hususunda anlaştı. Anlaşma ile iki ülke tasarım çalışmalarını fonlayacak.

Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen Euronaval 2018'de ön çalışmalarını sergileyen Dassault ve Airbus, yakın bir tarihte yürütülen ön çalışmaların neticelerini hükümetlere sunmuştu. Yapılan incelemelerin ardından Fransız ve Alman Hükümetleri, çalışmaların devam ettirilmesi hususunda anlaştı. Böylece Avrupa'nın yeni nesil jetinde bir adım da ilerlenmiş oldu. 20 Kasım'da yapılan duyuruda, firmaların tasarım çalışmalarını devam ettireceği ve önümüzdeki yıl içinde tasarım çalışmalarını sunacağı bilgisi yer aldı.

Tasarım çalışmalarının onaylanması halinde Fransa ve Almanya, üretim işlemleri için görev dağılımı yapacak. İlave olarak Reuters Haber Ajansı'nın bir haberine göre Fransız Safran ile Alman MTU firmaları, uçağın motorunun geliştirilmesi için iş birliği sağlayacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/fransizalman-ortakliginda-anlasma-var/7448/1 Mesajı Paylaş

nokta

İspanya Avrupa'nın Savaş Uçağı ile İlgileniyor

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles, İspanya'nın gelecekteki Avrupalı savaş uçağı projesine katılımını talep etti. Bakan Robles, Fransız ve Alman meslektaşlarına, Floransa Parly ve Ursula von der Leyen'e mektup yazdı. Mektup, İspanya'nın, Fransa ve Almanya'nın yürüteceği gelecekteki Avrupalı savaş uçağı (Yeni Nesil Silah Sistemi / NGWS )'nin bir parçası olmaya gösterdiği ilgiyi ifade ediyor.

Robles mektubunda, İspanyol katılımının bir Niyet Mektubu (LOI) veya üç taraflı bir Mutabakat Zaptı (MZ) imzasıyla resmileştirilmesini talep ediyor. Programda ortak olmanın maliyeti önümüzdeki iki yıl için yaklaşık 25 milyon avro olarak tahmin ediliyor.

NGWS, hali hazırda envanterde olan Avrupalı Eurofighter ve Rafale gibi avcı uçaklarının yerini 2040'tan itibaren alacak beşinci nesil avcı uçağı olmayı hedefliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/ispanya-avrupanin-savas-ucagi-ile-ilgileniyor/7510/1 Mesajı Paylaş

Udt

Söylentilere göre İtalya ise Leonardo aracılığıyla Tempest ile ilgileniyor Mesajı Paylaş

Kartalbey

Şu anda TF-X projesi kapsamında 70den fazla BAE mühendisinin TAI de çalıştığı düşünülürse saflar yavaş yavaş oluşuyor. Bir tarafta İngiltere-Türkiye-İtalya, öte tarafta Fransa-Almanya-İspanya. Mesajı Paylaş

hergeleci

Hangi Avrupa konsorsiyomu basaril bir savunma isi cikarmis? Aleti yapsalar bile politik nedenlerle ekonomik olarak uretip satamayacaklar her zaman oldugu gibi.

Diger ilginc konu ise bu 6. nesil olayi. Anladigim kadariyla asil olay yine ucagin beyninde. 5. nesil ucagin sistemlerini yapip, deneyip, kullanmadan nasil yapacak bunlar? Belki de aldiklari F-35'leri bir adim olarak goruyorlar.
Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Tornado çok başarılı bir uçaktır bence mesela. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

hergeleci

#21
Ara 07, 2018, 09:51 ÖS Last Edit: Ara 07, 2018, 11:11 ÖS by hergeleci
A400 de var. Ama projenin sonunda ortaya bir urun cikarmak baska ekonomik olarak uretip dunyaya satmak baska. Politik cekismelerin oldugu ortamda yapamiyorlar bunu; bu tur konsorsiyumlarda (hele ki savunma gibi kiritik islerde) isin dogasi geregi kararlari ekonomik alamiyorlar. Eurofighter icin dort tane uretim hatti kurdu adamlar.

Turkiye'nin hic boyle ortakliklarla ugrasmayip kendi basinin caresine bakmasi bizim icin avantaj. En azindan, Altay gibi elimize yuzumuze bulastirirsak kendimizi suclariz elalem yerine... Mesajı Paylaş

nokta

Yeni Nesil Uçak Projesi Motorla Başladı

Fransa ve Almanya, yeni nesil av-bombardıman uçağı projesinin endüstriyel fazının başladığını açıkladı.

Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly ve Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in katılımıyla Safran'ın Gennevilliers Tesisleri'nde bir tören düzenlendi. Bu törende, Fransa ve Almanya'nın ortaklaşa yürüteceği yeni nesil uçak projesinin Système de Combat Aérien Futur (Yeni Nesil Hava Muharebe Sistemi / SCAF) Projesi'nin endüstriyel fazı başlamış oldu. İki ülkenin savunma bakanı, Safran ve MTU firmalarının endüstriyel iş birliği ile projenin Dassault ve Airbus iş birliğinde yürütülmesi kararını da açıkladı.

Yine proje kapsamında Safran ile imzalanan yeni türbin kanatçıkları geliştirme anlaşması da duyuruldu. Firma, 115 milyon Euroluk sözleşme ile Turenne-2 Projesi kapsamında yeni türbin kanatçıkları geliştirecek.

http://m.c4defence.com/Gundem/yeni-nesil-ucak-projesi-motorla-basladi/7764/1

 

Mesajı Paylaş

ozbey

bu uçak  sadece bir  sanayi projesi değil bence.  yeni Avrupa'nın  sembol projelerinden birisi olacak.
 Avrupa için  önemli bir motivasyon  kaynağı  olması hasebiyle  birleşmiş Avrupa  siyasetine de   olumlu etkisi  olacak.

birleşmiş Avrupa'nın dna sı  bu  uçakta saklı.  birçok sorunun cevabı da  bu  projede haliyle.
Mesajı Paylaş

nokta

Yeni Nesil Uçağa İspanyol Adımı

Almanya ve Fransa'nın geçtiğimiz günlerde imzaladığı yeni nesil uçak geliştirme projesine sürpriz bir katılım geldi. İspanyol Basını'nda yer alan bir habere göre İspanya, ortaklığın üçüncü katılımcısı olmak için harekete geçti.

Avrupa Hava Kuvvetleri'nde hâlihazırda görev yapan muharip uçakları yenilenmesi için başlatılan programa İspanya da katılmak isteniyor. Üç ülke savunma bakanlarının yarın Brüksel'de düzenlenecek olan NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda bir niyet mektubu imzalaması bekleniyor. 65 milyon Euro tutarındaki geliştirme anlaşmasına katılım bedeli olarak İspanya'nın 25 milyon Euro ödeyeceği belirtildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/yeni-nesil-ucaga-ispanyol-adimi/7782/1 Mesajı Paylaş

ozbey

Paris Airshow'da Avrupa'nın ortak yapım altıncı nesil yeni savaş uçağı da tanıtıldı. ABD'ye bağımlılığını azaltmak için Almanya (Airbus) ve Fransa'nın (Dassault Aviation) başlattığı ortak girişime İspanya'da katıldı. Üç ülkenin savunma bakanı (Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ve İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles) fuarda ortak üretim yeni nesil savaş uçağı ve hava muharebe sistemi geliştirilmesi konusunda anlaşma imzaladı.Anlaşma, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'ın huzurunda imzalandı.

http://www.kokpit.aero/avrupa-altinci-nesil-yeni-ucak

daraltılmış yeni Avrupa'nın  simgelerinden  birisi  de  bu uçak olacak. Mesajı Paylaş

petibor

#26
Haz 18, 2019, 06:05 ÖS Last Edit: Haz 18, 2019, 06:07 ÖS by petibor
Nerde çokluk orda bokluk. Uçak bu on devlette yapsa bir devlette yapsa teknolojik sınırı o yılın uygarlığımızın eriştiği sınırdır. Onlar kulaktan kulağa oynarken biz uçağı yaparız inşallah
Eurofighter da gördük onca devlet toplandı bir F18 yaptı anca onuda kimseye satamadılar kendileri bile pek hazetmeden kullandı Mesajı Paylaş

ozbey

#27
Haz 18, 2019, 06:35 ÖS Last Edit: Haz 18, 2019, 06:45 ÖS by ozbey
@petibor,  bu  kesinlikle o değil  bence.
eurofigter  gibi  sadece  ortaklığa doğru atılacak  sinerji  oluşturacak   bir teknoloji  programından çok  daraltılmış  yeni  Avrupa'nın   adeta  beka meselesi  bu  uçak.

yani  yeni  bir  birlik  kuracaksın,   ortak  para  birimi  ve  ortak  ticaret  anlayışı  olacak,  sonra   ortak  bir askeri  birlik  kurmayı  planlayacaksın da  o  birliğin    uçağı  olmayacak.
hiç  olur  mu?  yani  bir  ordunun  kara  birliklerinin elinde  tüfek  olmaması  ne kadar saçma  ise  böyle  bir gidişatta  kendi uçaklarını  yapmamak da  o  kadar saçma  olurdu.

üstelik elde  hatırlıca bir  figter  tecrübesi varki   ortak geliştirme nin  ne olması  ve ne  olmaması gerektiğini zaten  orada  yaşayarak  öğrendiler.

küreselleşme denilen şey  bundan  15  yıl  önce anlatılan küreselleşme  değil  artık.  o küreselleşme  kendi yaratıcılarından çok    başkalarına  yaradı ve   sanırım  herkes  şu aralar  kendi küreselleşme  tanımını  yapıyor.

gezegenin  en zengin  kıtasının  yapacağı  kendine  has  küreselleşme tanımı  ve  bu  yeni  tanımın   yol  haritasını  nasıl  oluşturacağı  önemli ve  belliki  ilk tercihleri   atlantikten  biraz daha  ayrı  bir yerde  bir arada  durma  yönünde.

atlantikten  ayrı  bir varlık göstermenin  en önemli şartı  ortak bir askeri birlikse  onun da  en önemli  yapı taşlarından birisi  haliyle  bir  savaş  uçağı  olur.

Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter