Artvin’de Mutlaka Keşfetmeniz Gereken 10 Yer

Başlatan yilmaz, Tem 13, 2017, 03:27 ÖS

« önceki - sonraki »

yilmaz

1-Maçahel Vadisi

Gürcistan'ın güneybatı ucuyla Türkiye'nin kuzeydoğu ucunda, iki ülke sınırına yayılan bir bölge olan Maçahel, Borçka'ya bağlı günümüze değin doğal güzelliklerini korumuş altı köyden biri. 500 yıllık ağaçlarıyla, yaban hayatı ve farklı türdeki ağaçlarıyla Maçahel adeta yeşil bir cennet.

Ayrıca ülkemizin tek ılıman yağmur ormanı olarak bilinen ve her yıl Ağustos ayında gerçekleştirilen Kafkas Arı ve Bal Festivali'yle en hareketli zamanlarını yaşayan Maçahel Çayı'nın %70'ini meyve ağaçları ve ormanlar oluşturuyor.

2-Cehennem Deresi

KanyonuDik patikalarla dolu Cehennem Deresi Kanyonu, ABD'nin Arizona Eyaleti'ne bağlı Grand Canyon'dan sonra dünyanın en büyük 2. kanyonu niteliğinde olmasıyla dünyada bulunan ender kanyonlar arasında yer alıyor. Dik bir duvarı andıran görüntüsü ve 200 metrenin üstündeki yükseltisiyle dikkat çeken kanyon Artvin-Ardanuç karayolunun 25. kilometresinde bulunuyor.

3-Mençuna Şelalesi

Doğu Karadeniz'in dokusu bozulmamış ve en büyük şelalelerinden olan Mençuna, Arhavi'ye 16 km. uzaklıkta bulunuyor. 50 metre yükseklikten hiçbir yere çarpmadan alt zemine dökülmesiyle ilk çavlanı oluşan şelalenin tabanının kayalık ve çanak şeklinde olması sebebiyle dökülen sular yaklaşık 200 metrekare göl alanı meydana getiriyor. Şelaleye gitmek zahmetli olsa da ulaştığınızdaki muhteşem manzara bu zorlu yolculuğa değiyor.

4-Barhal Kilisesi

Yusufeli'ne 30 km. uzaklıkta bulunan Barhal Kilisesi; 1677'de camiye çevrilmiş, yontma ve kesme taştan kiremitlerle çatısı bağlanmış ve harçsız bir zemine dayanmadan "Lambalı" planında yapılmıştır. Kilise, 9. yüzyılda Vaftizci Yahya'ya adanmış. Kilise yapıldığı dönemde bazilika olsa da günümüze sadece kilise bölümü ulaşabilmiş.

Gri renkli düzgün kesilmiş taşlarla kaplı cepheler kuzey ve güneyde eş boyutlu, doğu ve batıda ortadan yanlara doğru açılan kemerlerle hareketlendirilmiş. Pencere üstündeki alçak kabartma tekniğiyle yapılmış bitkisel figürlü süslemeler ise günümüzde de hala iyi durumda.

5-Artvin Kalesi

Livane Kalesi olarak da bilinen Artvin Kalesi, 10. yüzyılda Gürcü Krallığı tarafından inşa edilmiş ve 16. yüzyılda Osmanlılar tarafından onarım görerek kullanılmıştır. Kale, Çoruh Nehri üzerindeki Artvin Köprüsü'nün karşısında yer alıyor. Kalenin içinde sarnıç ve şapel kalıntıları bulunuyor. Kale geçmişten bugüne kente girişi kontrol altında tutmuş. Artvin Kale'sine merkezden hareket eden dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir.

6-Atabarı Kayak Merkezi

Şehrin merkezine 17 km. uzaklıkta bulunan kayak merkezi, sakinliği ve huzurlu atmosferiyle ziyaretçilerini etkisi altına alıyor. 800 metre uzunluğunda ve 1 lifte sahip kayak merkezinin konaklama tesisleri genel olarak Kafkasör bölgesinde bulunuyor.

Kayak merkezi Artvin'in yılın dört mevsiminde de muhteşem bir coğrafyaya sahip olduğunu kanıtlar nitelikte. Aynı zamanda alanı kar motorları ve snow tracklarla da gezebilirsiniz.

7-İşhan Manastırı

Yusufeli'ne bağlı İşhan Köyü sınırları içerisinde yer alan manastır, Artvin-Erzurum karayoluna 100 km. civarında bulunuyor. Manastırın yapımına 955 yılında Gürcü Kralı David döneminde başlanmış ve 1027 yılında Kral Magistros döneminde bitirilmiş.

Güneybatısında Meryem Ana Şapeli'nin bulunduğu manastır, kubbeli bazilika şeklinde inşa edilmiş. Manastır, piskoposluk makamı olarak da kullanılmış fakat bu görevini ancak 16. yüzyılda Osmanlı hakimiyetine girene kadar devam ettirebilmiş sonrasında batıya bakan tarafı camiye dönüştürülmüş. 1983 yılına kadar cami olarak kullanılan manastır günümüzde ise ibadethane olarak kullanılıyor.

8-Hatila Vadisi

Milli ParkıŞehrin merkezinden 10 km. mesafede bulunan, Hatila Deresi'yle yan kollarını barındıran vadi; sıradışı jeolojik ve jeomorfolojik yapısıyla ve özgün bitki topluluğuyla ülkemizde nadir rastlanan bir alan niteliğinde.

Peyzaj bakımından güzellikler teşkil eden bu doğal unsurların birleşimi zengin ve yoğun bitki türlerini, vadiye ve yaban hayata özgü hayvanları da barındırıyor. Ayrıca milli park sahası içerisinde çadır alanları ve karavan ile konaklama seçenekleri de bulunuyor.

9-Borçka Karagöl

Şehrin merkezine 57 km. uzaklıkta bulunan bir heyelan gölü olan Borçka; etrafı ladin, kayın ve gürgen ağaçlarıyla çevrili, zengin bir bitki örtüsünün yanı sıra yaban hayata ev sahipliği yapmasıyla da etkileyici bir göl.

Cezbedici bir görünümde olan Borçka, Klaskur Deresi'nin Klaskur Yaylası'nın önünü kesmesiyle oluşmuş. Borçka, Karagöl-Sahara Milli Parkı içinde yer alıyor ve burada trekking parkurlarının yanı sıra kamp alanları, çadır ve pansiyonlar da bulunuyor. Yağmur ormanı eko sistemi ve bakir bitki örtüsü niteliğine sahip milli park içinde yer alan Şavşat Karagölü'nü de ziyaret edebilirsiniz.

10-Otingo Kaplıcası

İlçe merkezine 8 km. uzaklıkta olan Otingo kaplıcaları, romatizma ve halsizliğe iyi gelen sularıyla şehrin 300 yıllık şifa kaynağı olarak ziyaretçiler tarafından rağbet gören yerler arasında. Kaplıca bölgesinde küçük bir konaklama tesisi ve sosyal tesis de bulunuyor. Artvin'e yolunuz düştüğünde bu tesislerde konaklayarak şifalı sulardan faydalanabilirsiniz.

Siz de Karadeniz'in doğayla iç içe olan bu güzel şehrini tarihiyle, kültürüyle ve gezilecek yerleriyle keşfetmek isterseniz uygun uçak bileti ve otobüs bileti seçeneklerimizi değerlendirerek yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Ülkemizin Karadeniz kıyısında ve Gürcistan'ın sınırında yer alan Artvin; yemyeşil dağları, benzersiz yaylaları, köklü tarihiyle, kültürüyle ve her köşesiyle bir doğa harikası niteliğinde. Biz de yolunuz Artvin'e düştüğünde mutlaka görmeniz gereken yerleri sizler için derledik.

http://www.ucakbiletiuygunal.com/artvinde-mutlaka-kesfetmeniz-gereken-10-yer/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter