Konya’da Mutlak Görmeniz Gereken Tarihi Yerler

Başlatan yilmaz, Tem 13, 2017, 03:26 ÖS

« önceki - sonraki »

yilmaz

1.Mevlana Müzesi

'Mevlana Türbesi 'olarak anılan müze,1926 yılından beri faaliyet göstermektedir. Müze ücretsiz olmadan önce gelen ziyaretçileriyle, Topkapı Sarayı'ndan sonra en çok gelir getiren ikinci müze konumundaydı.

Müze içerisinde Mevlana Türbesi, dergâh eşyaları, elyazmaları gibi tarihi değeri ola eşyalar bulunmaktadır. Müze her gün açıktır. Ziyaret etmeden önce açık olduğu saatleri kontrol etmenizi öneririz.

2.Karatay Medresesi

Konya, Karatay'da bulunan medrese, Selçuklu dönemine ait yapılardan biridir.1251 yılından günümüze ayakta kalmayı başarmış yapı, tek katlıdır ve beyaz mermerden yapılmış büyük bir kapısı bulunmaktadır.

Medrese içerisinde Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalma çiniler, çanaklar, tabaklar ve seramikler sergilenmektedir. Pazartesi dışında her gün açık olan müzeyi ziyaret etmeden Konya'dan ayrılmamanızı önerir.

3.Alaeddin Camii

Konya'nın en eski camilerinden olan Alaeddin Camii'nin yapımı 1220 yılında yapılmıştır. Camiye her dönem eklemeler yapılmıştır. Camimin en dikkat çekici özelliklerinden biride, iç kısmında bulunan ahşap minberidir.

Ahşap işçiliğinin en güzel örneklerinden olan minber, Abanoz ağacından yapılmıştır. Dünyanın en eski camilerinden biri olan Alaeddin Camii'ni ziyaret edip, mimarisini yakından incelemenizi öneririz.

4.Konya Kyoto Japon Parkı

2010 yılında, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından açılmış olan park, Türkiye'de Japon esintilerinin estiği en büyük parklardan biridir.36 bin metrekarelik alana kurulmuş olan park, Japon esintileriyle süslenmiş oldukça farklı konsepte sahip mekânlardan biridir. İçerisinde restoran ve kafelerin bulunduğu parkta, Japon yemeklerinin tadına bakabilir veya yeşillik alanda gezmenin tadını çıkarabilirsiniz.

5.Konya Arkeoloji Müzesi

1901'de kurulmuş olan arkeoloji müzesi, Türkiye'nin en eski ikinci arkeoloji müzesidir. Erken Tunç Çağı, Orta Çağ, Neolitik Çağ'a ait pek çok eserin bulunduğu müze, Konya'nın tarihini ve zaman içerisindeki değişimi gözlemleyebileceğiniz eserler bulunmaktadır.

6.Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Konya'da bulunan bahçe, bin bir çeşit kelebeğe, kuşlara ve farklı bitkilere ev sahipliği yapıyor.7.600m2'lik alana kurulmuş olan bahçe içerisinde, kelebeklerin yaşam döngüsünü görebilir ve yaşamla ölüm arasındaki kısa çizginin nasıl yaşandığını gözlemleyebilirsiniz.

Tırtıl halinden değişip, rengârenk kanatlı zarif kelebeklere dönüşen canlıları doğal yaşam alanları içerisinde görebilirsiniz.

7.Atatürk Evi Müzesi

Konya, Atatürk Caddesi üzerinde 1912 yılında inşa edilen bina,1982 yılında Turizm Bakanlığı tarafından 'Atatürk Evi Müzesi'ne dönüştürülmüştür. Konyalılar tarafından satın alınan ev, Atatürk'e hediye edilmiş ve Atatürk'ün Konya ziyaretlerinden konaklaması için tahsis edilmiştir.

İki katlı tarihi bina; kesme taş ve tuğlalardan yapılmıştır. Müze içerisinde Konya'nın tarihi, Atatürk'ün Konya ziyareti, Kurtuluş Savaşı fotoğrafları, Atatürk'e ait bazı eşyalar, gazete kupürleri ve daha birçok önemli eser bulunmaktadır.

8.Konya Etnografya Müzesi

1975 yılında eğitim amaçlı inşa edilen yapı, günümüzde etnografya müzesi olarak hizmet vermektedir. Üç kattan oluşan binanı içerisinde, katlar farklı bölüme ayrılmıştır.

Müze içerisinde; yemeni örnekleri, eski kahve değirmenleri, hamam tasları, tesbih örnekleri, fes askıları ve daha birçok eski dönemlere ait eşyalardan örnekler bulabilirsiniz.

Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait değerli eserleri, eski Türk kıyafetlerinden örnekler ve daha pek çok değerli eseri Konya Etnografya Müzesi'nde görebilirsiniz.

9.Konya İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi

İstiklal Harbi'nde şehit düşen vatandaşlarımız anısına yapılmış olan Abide,2008 yılında Konya'da ziyarete açılmıştır. Abide, açıldığı günden beri birçok kişi tarafından ziyaret edilmiştir.

Konya'ya gittiğinizde vatan için canlarını feda eden kahraman şehitlerimiz anısını yaşatmak için abideyi ziyaret edebilirsiniz.

10.Şems Tebriz-i Türbesi ve Camii

Mevlana'nın iç dünyasındaki değişimlerin en büyük etkeni, oldukça kıymetli bir din âlimidir. Hayatının bir bölümünde Konya'da yaşamış olan âlim, baskılar ve tehditler sonucu Konya'dan gitmek zorunda kalmıştır.

Ölümü hakkında kesin bilgiye ulaşılamayan Şems Tebriz-i anısına Konya'da Şems Tebriz-i Türbesi ve Camii 'si inşa edilmiştir. Konya'ya gittiğinizde etkileyici mimarisiyle, döneminin n büyük din âlimlerinden olan Şems Tebriz'in türbesini ziyaret etmenizi öneririz.

Şems Tebriz-i Türbesi ve Camii Nasıl Gidilir?

Konya'ya ister hava yolunu kullanarak isterseniz de kara yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Kara yolundan Konya'ya gitmek isterseniz yaklaşık 7 ila 8 saat arasında bir yolculuk süreniz olacaktır. İstanbul'dan yola çıktığınızı düşünürsek Konya'yla İstanbul arasında 710 km bulunmakta.

Uçakla gitmek isterseniz hava yoluyla 462 km'yi 1 saat 16 dakikada geçerek, Konya'ya ulaşabilirsiniz. Konya'ya giderken www.biletbayi.com sayfamız üzerinden Konya otobüs biletinizi,isterseniz de Konya uçak biletinizi hızlı ve güvenli şekilde alabilirsiniz.

Tarihi ve doğal güzellikleriyle kendine hayran bırakan, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin ölümsüz eserlerini verdiği, Türkiye'nin en büyük yüz ölçümüne sahip şehrinden bahsediyoruz; Konya. Türkiye'de vakit ayırıp gitmeniz gereken illerden biri olan Konya'da görmeniz gereken yerleri sizler için derledik.

http://www.ucakbiletiuygunal.com/konyada-mutlak-gormeniz-gereken-tarihi-yerler/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter