Tarihi ve Kültürel Açıdan Tarih Kokan Şehir: Uşak

Başlatan yilmaz, Tem 13, 2017, 03:26 ÖS

« önceki - sonraki »

yilmaz

1-Ulubey Blaumdus Antik Kenti

Yunanca ve Latince yazıtlarının kalıntılarını göreceğiniz Antik Kent, 3 tarafı derin vadiler ile çevrili bir bölgede yer alıyor. Ulaşımı zor kente giriş için kuzey bulunan kuleli tek kapı kullanılırken, şehrin doğu yamacında antik bir tiyatro kalıntısı ve uzunluğu 140 metreyi bulan bir stadyum yer alıyor. 3 adet tapınağın yer aldığı bu eski kentteki tapınakların Athena ve Homonoia'ya adandığı kulaktan kulağa gelen bilgiler arasında…

2- Uşak Arkeoloji Müzesi

1970 yılında hizmete açılan Uşak Arkeoloji Müzesi, içerisinde yer alan Eski Tunç Çağından kalma eserleri ile şehirde ilgi gören müzelerden biri… Geziniz boyunca Roma dönemine ait mezar stelleri, adak ve kefaret yazıtlarına rastlayacağınız müzede Hellenistik ve Roma Çağına ait pek çok eser ile karşılaşmanız mümkün. Aynı zamanda Blaumdus Ören Yeri'nden getirilen heykeller de Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor.

3- Selçikler Ören Yeri

İmparator Agustus tarafından Anadolu'nun Romanize edilmesi için kurulan Selçiklerin Ören Yeri'nin önem kazanması M.S 6. yüzyıla dayanır. Yapılan arkeolojik kazılarda bölgede yerleşimin Bronz Çağı'nda başladığı Roma ve Bizans dönemine kadar devam ettiği görülmektedir. Kentin kuzeyinde 3 adet Lidya tümülüsü bulunması eski dönemde Lidyalılarında bölgede yaşadığını göstermektedir.

4-Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi

Uşak'ın ünlü ailelerinden biri olan Kaftancizadeler'e ait tarihi yapı Kurtuluş Savaşı zamanında bir karargah olarak kullanılmış. Atatürk'ün, Yunan Ordusu Başkomutanı ile savaş zamanı görüşmeler yaptığı binada, savaş yıllarından kalma ev eşyaları, Atatürk'ün yatak odası ve giysileri yer alırken alt katta ise yöresel, etnografik malzemeler, tarihi Usak halilari ve Esme kilimleri, eski silahlar giysiler sergilenmektedir.

Uşak'ta Düzenlenen Festivaller

Şehirde yıl içerisinde farklı konseptlerde etkinlikler düzenlenmektedir. Resmi bayramların mutlaka kutlandığı Uşak'ta pek çok kültürel etkinliğe de yer verilmektedir.

1- 4. Gençlik Festivali (Uşak Belediye Başkanlığı - 21 Mayıs)

2-Ulubey Kanyon ve Kültür Festivali ( Ulubey Belediye Başkanlığı - 20 Mayıs)

3- Yörük Şenlikleri (Bulgaz Dağı Yörükleri Yardımlaşma Dayanışma Derneği - 20 Mayıs)

4- Altın Çilek Kültür Sanat Festivali ( Sivaslı Belediye Başkanlığı - 1 Haziran)

5- Uluslararası Eşme Turistik Kilim Kültür ve Sanat Festivali (Eşme Belediye Başkanlığı - 28 Haziran)

6- Yayla Kültür Sanat ve Sıla Festivali (Uşak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü - 20 Mayıs)

Uşak'a Nasıl Gidilir?

Uşak, Ege Bölgesi'nin adı az duyulan ancak sevilen şehirlerinden biri… Ege'de yer alan tatil cennetlerinin yanı sıra şehir pek çok doğal güzelliği, çok eski çağlara şahitlik etmiş ören yerleri ve müzeleri ile aslında baştan sonra görülmesi gereken bir güzellik. Aynı zamanda Uşak'ta düzenlenen festivaller, Ege Bölgesi'nin geleneklerini ve kültürel öğelerini öğrenmek isteyenler için biçilmiş kaftan…

Bu samimi şehre İstanbul'dan ulaşmak için katedilecek yol 499 kilometre iken mesafe Ankara'dan 366 kilometreye, İzmir'den ise 211 kilometre iniyor. Uşak'a giderken kendi özel aracınızı kullanırsanız İstanbul'dan 7 saatlik bir mesafe yol alacağınızı unutmayın. Ancak rahatına düşkün olanlar için uçak seferleri hem çok kısa sürüyor hem de oldukça konforlu. Dilerseniz Uşak için ucuz uçak bileti seçeneklerimize göz gezdirebilirsiniz.

Otobüs yolculuğu sevenler için ise Uşak'a giden tüm otobüs firmalarının bilet fiyatlarını karşılaştırabileceğiniz Uşak Otobüs Bileti sayfamızı ziyaret etmenizde fayda var.

Uşak aslında ilklerin şehri.. Türkiye'de elektriğin ilk olarak bu şirin ilimizde kullanıldığını biliyor muydunuz? Peki ya 1926 yılında açılan ilk şeker fabrikasına ev sahipliği yaptığını? Aynı zamanda Avrupa'nın en büyük Altın Madeni'ne sahip olduğunu ve dünyanın en büyük ikinci kanyonunu sınırlarında bulundurduğunu bilenler pek azdır.

http://www.ucakbiletiuygunal.com/tarihi-ve-kulturel-acidan-tarih-kokan-sehir-usak/
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter