Amasya’da Mutlaka Görülmesi Gereken 6 Müze

Başlatan yilmaz, Tem 13, 2017, 03:01 ÖS

« önceki - sonraki »

yilmaz

1-Amasya Arkeoloji Müzesi

1925 yılında Sultan II. Bayezid Külliyesi'nin iki odasında toplanan arkeolojik eserler ve İslami Devir mumyalarının bir araya getirilmesiyle önce bir "Müze Deposu" oluşturulmuş ve ardından eserlerin çoğalmasıyla, sergilenecek yerlere ihtiyaç duyulmasıyla bu eserler 1962'de Selçuklu Döneminin anıtsal eserlerinden olan Gökmedrese Cami'sine taşınmış. Müze 1977 yılında ise günümüzdeki modern binasına taşınmış ve tüm eserler kronolojik sıraya göre teşhir edilerek 1980 yılında hizmete açılmıştır.

11 ayrı medeniyetin etnografik, arkeolojik, sikke, mühür, el yazması ve mumya olmak üzere 24 bin eserine ev sahipliği yapan Arkeoloji Müzesi, bölgenin en zengin ve modern müzesi olarak hizmet veriyor. Müze üç kattan oluşuyor.

Bodrum katında; deposu, labaratuarı ve diğer hizmet birimleri. Alt katta; büfe, dinlenme salonu ve küçük bir sergi salonu. Üst katında ise; sikke, arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği iki büyük salon yer alıyor. Bahçesinde ise Sultan I. Mesut Türbesi içerisinde 6 tane İlhanlı Dönemine ait mumya ve taş eserler sergileniyor.

2-Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi

703 yıllık tarihi Amasya Bimarhanesi, 2011 yılından itibaren Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi olarak ziyaretçilerine kapılarını açtı. Müze; 1308-1309 yıllarında ve sonrasında İlhanlılar, Anadolu Selçukluları ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde hastaların tedavi edildiği bir yer olarak hizmet vermiş.

Son 11 yılda ise Amasya Belediye Konservatuarı olarak kullanıldıktan sonra Belediye Başkanının kararıyla F. Sultan Mehmet döneminin önemli hekimlerinden olan Amasyalı Sabuncuoğlu Şerafeddin adına bir müze olarak 2011'de açılmıştır.

3-Minyatür Amasya Müzesi

1914'de çekilmiş bir fotoğraftan esinlenerek yapılan tarihi bir kent maketi olan müze, Sultan Bayezid Külliyesi'nin imaret binasının bir salonu içerisinde yer alıyor. Müzenin yapımına 2008 yılında başlanmış ve 2010 yılında hizmete açılmıştır.

Müzedeki maketlerle geçmişin kültürel yapısının, şehrin dokusunun, mekan ve mimari yapılarının, dağlarının yanı sıra belli noktalarda hareket halindeki figürleriyle, 2300 yıldız simülasyonu ve şehir aydınlatmalarıyla bütün bir şehir canlandırılmaya çalışılmıştır. Ayrıca ziyaretçiler müzede Türkçe ve İngilizce sunumları dinleyebilirler.

4-Şehzadeler Müzesi

Müze, 1800'lü yıllarda inşa ettirilmiş ve mal sahibi tarafından 1986 yılında yıktırılmıştır. Bina, 2007 yılında Amasya Valiliği tarafından aslına uygun olarak yeniden yaptırılmış ve Şehzadeler Müzesi adıyla 2008'de hizmete açılmıştır.

Müze iki katlı ahşap binadan oluşuyor; alt katta Amasya'da valilik yapan ama sultan olamayan şehzadelerin balmumu heykelleri, üst katta ise şehirde valilik yapıp daha sonra sultan olan şehzadelerin balmumu heykelleri sergileniyor.

Müzenin iç tasarımında ise sultanların yaşamış oldukları zaman diliminin sanat unsurlarına yer verilmiş; müzedeki duvarları süsleyen çiniler, hat, tezhip, minyatür ve ebrular 14., 15. ve 16. yüzyılların sanat anlayışını yansıtıyor.

5-Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi

12 Haziran 1919 tarihinde M. Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının buraya gelerek 22 Haziran 1919'da ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini oluşturan Amasya Genelgesi'ni açıkladığı kışla, 1944'de meydana gelen toprak kayması nedeniyle hasar görmüş ve sonrasında tamamen yıktırılmıştır.

Amasya Saraydüzü Kışla Binası Kültür Merkezi, Milli Mücadele Genel Müdürlüğü ve Amasya Valiliğinin ortak çalışmaları sonucunda tarihimiz açısından büyük önem taşıyan bu binanın aynısı yeniden inşa edilmiş ve 2009 yılında hizmete açılmıştır.

Binanın giriş katında; ışıklı bilgi panoları, balmumu heykelleri ve eser vitrinleriyle Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini oluşturan Amasya Genelgesi'nin anlatıldığı müze mevcuttur. Ayrıca bina; sempozyum, konferans, sergi gibi etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Binanın içinde yer alan 340 kişi kapasiteli salonda ise tiyatro, şiir dinletisi, Cumhuriyet Resepsiyonu ve benzeri programlar gerçekleştiriliyor.

6-Ferhat İle Şirin Aşıklar Müzesi

Amasya, efsanevi aşıklar Ferhat ile Şirin'in yaşadığı yer olarak biliniyor. Şirin'e olan aşkı uğruna dağları delerek, suyu getiren Ferhat'ın izleri ise hala "Ferhat Su Kanalı" olarak bu şehirde yaşıyor.

Hüsrev-ü Şirin ya da Ferhat ile Şirin adlarıyla İran'lı ve Türk divan şairlerince mesnevi şeklinde yazılmış bu halk öyküsü Azerbaycan, Türkiye, İran, Orta Asya ve Balkanlar'da varyantlarıyla yüzyıllardır dilden dile dolaşıyor. Efsaneye göre Sultan Mehmene Banu'nun kız kardeşi Şirin için yaptırdığı köşkü süsleme işi meşhur bir nakkaş olan Ferhat'a verilir.

Ferhat köşkte çalışırken Şirin'i görür ve birbirlerine aşık olurlar. Ferhat, Sultan Mehmene Banu'ya haber göndererek Şirin'i istetir ama Sultan kız kardeşini vermek istemez. Ferhat'ı oyalamak amacıyla Elma Dağı'nı delip şehre su getirmesi gerektiğini söyler.

Ferhat Şirin'e olan aşkıyla dağları delmeye başlar ve şehre su getirmek üzereyken Sultan, Ferhat'ın yanına yaşlı dadısını göndererek Şirin'in öldüğünü söyletir. Ferhat bu haber karşısında elinde tuttuğu külüngü havaya atar, külünk Ferhat'ın başına düşer ve ölür.

Ferhat'ın öldüğünü duyan Şirin olayın gerçekleştiği yere gelir ve Ferhat'ın öldüğünü görür. Bu acıya dayanamayan Şirin kayalıklardan yuvarlanarak can verir. İki sevgiliyi can verdikleri yerde yan yana gömerler. Ve rivayete göre, her bahar iki mezar üzerinde biri kırmızı biri beyaz iki gül yetişir ve bu iki gül tam birbirine kavuşmak üzereyken mezarların ortasında bir karaçalı çıkar, iki gülün kavuşmalarını engellermiş.

Şehzadeler şehri Amasya; tarihiyle, kültürüyle, gezilecek yerleriyle, lezzetli elmalarıyla meşhur olduğu kadar geçmişin izlerini taşıyan, kültürel bir zenginlik sunan müzeleriyle de dikkat çekiyor. Amasya'ya yolunuz düştüğünde doğa güzelliklerinin yanı sıra mutlaka görmeniz gereken müzelerini de sizler için derledik.

http://www.ucakbiletiuygunal.com/amasyada-mutlaka-gorulmesi-gereken-6-muze/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter