Avustralya Silahlı Kuvvetleri

Başlatan nokta, Tem 08, 2017, 09:17 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Kabardey

Avrupa, Amerikayı ve Avustralya bölgesini keşfetmeden neredeyse 100 yıl kadar önce, Çin bu bölgelerle ticaret yapar durumdaydı. Buraları kolonileştirme yerine oradaki halklarla ticaret ilişkileri kurmuşlardı. Her şey gibi tarihe de batı gözünden baktığımız için bizdeki eksik bilgilerden biri bu. Mesajı Paylaş

nokta

MQ-4C Triton'lar Poseidon'a destek verecek

Canberra uzun dönemli olarak altı adet Northrop Grumman ürünü MQ-4C Triton İHA tedarik edecek. İHA'lar Boeing P-8A Poseidon uçaklarına görev desteği sağlayacak.

Australya Başbakanı Malcolm Turnbull, "Triton İHA Boeing P-8A Poseidon uçaklarının gözetleme görevini destekleyecek. İHA'lar uzun mesafelerde istihbarat, gözetleme ve keşif görevleri üstlenecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/mq4c-tritonlar-poseidona-destek-verecek/6580/1 Mesajı Paylaş

nokta

Avusturalya'nın tercihi Tip 26 firkateyni

Birleşik Krallık firması BAE Systems Tip 26  firkateyn tasarımı ile Avusturalya firkateyn ihalesini kazandı. Tip 26'lar kullanımda olan Anzak sınıfı firkateynlernini 2020  ortalarında yerini alacak.

İhalede, BAE Systems, Italiyan Fincantieri ve İspanyol Navantia rekabet ediyordu.  BAE'nin tasarımı denizaltı harp özellikleri nedeniyle tercih edildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/avusturalya-nin-tercihi-tip-26-firkateyni/6591/1 Mesajı Paylaş

nokta

Kıtaya Yeni Filo

Avustralya yeni kamyon tedarik ediyor. Bu kapsamda Rheinmetall MAN Military Vehicles Australia (RMMVA) ile bir anlaşma imzalandı. Anlaşmaya göre Avustralya Savunma Kuvvetleri (Australian Defence Forces (ADF), Land 121 Faz 3B Programı'nın uzantısı olan Land 121 Faz 5B projesi kapsamında bin 44 adet kamyon ve 812 adet görev modülü tedarik edecek. 1,04 milyar Amerikan Doları tutarındaki anlaşma ile ADF'nin lojistik kapasitesi artırılacak. Kamyonların askeri lojistik gereksinimleri dışında insani yardım ve doğal afetlerde de gerekli durumda kullanılması hedefleniyor.

ADF, Land 121 Programı'nı yaşlanan araçlarını değiştirmek için başlattı. Bu kapsamda ADF'nin bakımı güçleşen ve ekonomik ömrünü doldurmuş 30 yaş üstü araçları, kademeli olarak yenileriyle değiştiriliyor. 

http://www.c4defence.com/Gundem/kitaya-yeni-filo/6779/1 Mesajı Paylaş

nokta

Avusturalya'nın İkinci Hava Harp Muhribi Teslim Edildi

Avustralya Kraliyet Donanması, Hobart Sınıfı ikinci hava savunma muhribi Brisbane'i, deniz testlerinin ardından kabul etti. Bu yılın sonunda gemi göreve girecek, üçüncü gemi ise 2019'da Donanmaya teslim edilecek.

İlk Hava Harp Muhribi HMAS Hobart, geçen yıl donanmaya kabul edildi ve hizmete girdi.

Üçüncü gemi, Sydney ise gelecek yıl Donanma'ya teslim edilecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/avusturalyanin-ikinci-hava-harp-muhribi-teslim-edildi/6795/1 Mesajı Paylaş

HDS

Trump geldiğinden beri, İsrail'in Obama'ya karşı rövanşı gibi orayı burayı yıkıyor olsa ve gündemi bu şekilde işgal ediyor olsa da, aklı başında, dersine iyi çalışan bir ülke ve bir "klik" de kendi ajandasında yavaş yavaş ilerliyor.

Avustralya:

Avustralya, Çin hegemonisinin genişlemesi bunun bölgede tetikleyeceği hareketlenmeye karşı yerini ve konumunu alıyor. En başta, Avustralya, Çin'i çok iyi tanıyor. Çok iyi araştırıyor ve bu "devlet adamları"na bile yansıyor. Dr. Kevin Rudd, iki dönem Avustralya dışişleri bakanlığı yapmış ve bir dönem başbakanlığını yapmış çok iyi bir Sinolog. Sinolog derken; Dört lehçe Mandarince'yi şakır şakır konuşuyor. Bizim tüm külliyatını İngilizce'ye dayandırmış akademisyenlerimizin "eee, üüü"leri de olmadan. (Hoş, adamı bir uluslararası etkinlikte Çinli ile Çince, Fransız ile Fransızca, Alman ile Almanca konuşurken gördüm. O da ayrı... ) Bunun gibi akademik ve gerçekçi altyapı ile, Avustralya Çin'i çok iyi okuyabiliyor ve kestirebiliyor.

Avustralya perde arkasında, Amerika'nın Çin'e ve onun tetikleyeceği yeniden şekillenmeye (Japonya, Güney Kore, Kuzey Kore, vs..) karşı üreteceği postürün tasarımında oldukça etkin. Eskinin "Amerikan dış politikası İngiliz büyükelçiliğinden yönetilir" şiarının bir devamı olsa gerek.Bunun yanında, Avustralya, Amerikan silah sistemleri ile, çok da ciddi bir şekilde silahlanıyor. Stratejik sistemlerinin çoğu; Yani AEGIS tabanlı destroyerleri, P-8'leri, tabii ki F-35'leri ve belki ileride F-35B'leri ile, Amerika'nın Çin'e karşı üstleniş noktası olmayı üstlendi. Anlaşıldığı kadarı ile, Çin ile ciddi bir münakaşada "first island chain" deidkleri Tayvan-Japonya hattının tutunması mümkün değil. Bu Çin için çok kolay lokma olacaktır.


Yakın zamanda İngiliz Type-26 fırkateylerinin ilk ihraç müşterisi de olmayı seçtiler. Üstelik, son derece karmaşık gemiler olacak bunlar. Bundan önceki en karmaşık gemileri herhalde Hobarth'lar denebilir. Bunlar bile AEGIS altyapılı, lakin İspanyol F-100 altyapısına dayalı "dedicated" platformlardı. Tip-26'larda ise, Avustralya hem AEGIS, hem hava savunma ama öncelik olarak da ASW istiyor. Bakalım henüz ortada olmayan bu platformda bu karmaşa İngilizler'ce çözülebilecek mi?


Yine, tüm kargaşa yanında, oraya da göz atmakta fayda var. Mesajı Paylaş

Merkator

Avustralya 10'ncu F-35A uçağını teslim aldı

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri, 10'uncu F35A tipi savaş uçağını teslim aldı. Arizona'daki Luke Hava Üssü'ne gelen uçak diğer F-35A filosuna katıldı. 10'uncu uçağın teslimatını  JSF programı için önemli bir mihenktaşı olarak tanımlayan Avustralya Savunma Bakanı Christopher Pyne, "Bu, Avustralya'nın geleceğe yönelik yeni tehditleri bertaraf etme ihtiyacını karşılamak için en gelişmiş, uygun fiyatlı beşinci nesil çok rollü gizli savaşçı olan JSF'nin kazanılmasında önemli bir kilometre taşıdır" ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar 50'den fazla Avustralya şirketi, küresel JSF üretim sözleşmelerinde doğrudan 1 milyar dolardan fazla pay aldı.

http://www.kokpit.aero/avustralya-f35-ucak-teslimat Mesajı Paylaş

nokta

Avustralya, İkinci MQ-4C TRITON'u Tedarik Edecek

Avustralya hükümeti, Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri (Royal Australian Air Force / RAAF) için ikinci bir Northrop Grumman MQ-4C Triton yüksek irtifa uzun ömürlü deniz insansız ISR hava aracının tedarik edildiğini onayladı.

Savunma Bakanı Christopher Pyne yaptığı açıklamada, ABD Donanması ile ortak bir program aracılığıyla elde edilecek bu ikinci platformun "Avustralya denizcilik sınırlarının güvenliğini güçlendirmede önemli bir rol " oynayacağını belirtti.

Programın toplam değerinin yaklaşık 5 milyar ABD doları olması bekleniyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/avustralya-ikinci-mq4c-triton-u-tedarik-edecek/7972/1 Mesajı Paylaş

nokta

LAND 400'de Ajax Teklifi

General Dynamics Land Systems-Australia (GDLS-Australia), Avustralya Ordusu'na teklif verdiğini açıkladı. Firma, LAND 400 Programı Faz 3 kapsamında tedarik edilmesi planlanan 450 araç için Ajax zırhlı araç ailesini önerdi.

Önemli teknolojiler barındıran araçların, GDLS üretimi modern bir 30 mm'lik kule önerildiği bilgisi açıklandı. Birleşik Krallık Ordusu'na teslimatları başlayan Ajax ailesinin tedariki sürecinde Avustralya endüstrisinin katılımının da azami düzeyde tutulacağı belirtildi. Firmanın teklifi hakkında açıklama yapan GDLS-Australia Genel Müdürü Kevin Connell, detaylı bilgilerin önümüzdeki aylarda açıklanacağı bilgisini basınla paylaştı.

http://www.c4defence.com/Gundem/land-400de-ajax-teklifi/8007/1 Mesajı Paylaş

Terra

Avustralya Pasifikte güvenliği elden bırakmıyor

Avustralya, Pasifik Deniz Güvenliği Programı kapsamında Guardian sınıfı devriye botu (GPB) Tonga Krallığına hibe etti.

Batı Avustralya'nın Henderson eyaletindeki Austal Tersanesinde 21 Haziran 2019'da  devir teslim töreni gerçekleşti.

Savunma Bakanı Senatör Linda Reynolds törende yaptığı açıklamada, Pasifik devriye botlarının teslim edilmesinin hükümetin, Pasifik Deniz Güvenliği Programı kapsamında Pasifik bölgesine 30 yılı kapsayan 2 milyar Avustralya Doları taahhüdünün önemli bir parçası olduğunu söyledi.

Bakan, "Avustralya Hükümetinin, 12 Pasifik Ada ülkesine ve Timor-Leste'ye 21 yeni Guardian Sınıf Devriye Botu hibe etmesi Pasifik bölgesindeki ortaklarımızın deniz gözetim kabiliyetini arttırıyor" dedi.

İlk Guardian sınıfı devriye botu 2018'de Papua Yeni Gine'ye; ikincisi ise Nisan ayında Tuvalu'ya verilmişti. 39.5m uzunluğundaki bot iki adet 90hp'lik Yamaha motor ile 20kt hıza ulaşabiliyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/07/02/avustralya-pasifikte-guvenligi-elden-birakmiyor/ Mesajı Paylaş

nokta

Avustralya Yeni Arayışlarda

Avustralya hükümeti, Tiger taarruz helikopteri filosunun yerini almak üzere yeni taarruz helikopteri arayışına başladı. Land 4503 programı kapsamında toplam 29 adet hava platformu için bilgi isteği duyurusunda bulunan hükümet, 24 adet döner kanadı tek noktada konuşlandırmayı ve geriye kalan beş adet helikopteri ise eğitim misyonlarında kullanmayı planlıyor. Programın, 2026 yılına kadar 12 adet hava platformundan oluşan filonun başlangıç operasyonel kabiliyetine ulaşması, 2028'e kadar ise tam işletme kapasitesine ulaşması öngörülüyor. Avustralya, düşük riskli yaklaşımı hedefleyen tedarik programında, silahlı keşif misyonları yürütmek ve kullanıma hazır bir sistem arayışında olduklarını bilgi isteği duyurusuna ekledi. 

http://www.c4defence.com/Gundem/avustralya-yeni-arayislarda/8363/1

Mesajı Paylaş

nokta

Prototip İnşası için Tarih 2020

Avustralya Hükümetinin, 2018 yılında BAE Systems ile imzaladığı Hunter sınıfı fırkateyn programında yeni gelişmeler yaşandı. Avustralya Kraliyet Donanması'nın (Royal Australian Navy/RAN) envanterine girmesi planlanan dokuz adet platformun inşasına BAE Systems firmasının Type 26 tasarımının geliştirilmesiyle devam ediliyor. Programın durumunu değerlendirmek üzere 2019'un üçüncü çeyreği için sistem gereksinimleri incelemesinin gerçekleştirilmesi planlanırken, ilk prototiplerin inşasına 2020 yılında başlanılması ve 2022 yılında ilk platformun kızağa konması hedefleniyor.

Bae Systems ile Avustralya Hükümeti arasında Hunter sınıfı programı için imzalanan anlaşma yaklaşık 20 milyon Amerikan Doları değerinde.

http://c4defence.com/Gundem/prototip-insasi-icin-tarih-2020/8453/1 Mesajı Paylaş

nokta

Denizaltı Programı için Teşvik

Lockheed Martin Avustralya, Taarruz Sınıfı denizaltılar için araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) projelerine yapılacak önerilere ödül vaat etti. Avustralya'nın Taarruz Sınıfı Denizaltı Programı için yeni yöntem ve teknolojileri içermesi beklenen önerilerden birinci gelen çalışmaların her birine 75 bin ABD Doları verileceğini belirten Lockheed Martin yetkilileri, katılımcıların toplam sekiz ayrı alanda başvuruda bulunabileceğini belirtti. Endüstriyel ve akademik kuruluşların katılım sağlayabileceği programın ilk ayağı Mart 2019'da gerçekleştirilmiş ve yaklaşık 900 bin ABD Doları değerinde finansman tahsis etmişti.

Konuyla ilgili Lockheed Martin firmasının ara dönem Genel Müdürü Scott Thompson, "Taarruz Sınıfı Denizaltı Programı, ulusumuzun gelecekteki savunması ve güvenliğine yönelik  uzun vadeli, milyonlarca dolarlık bir yatırımı temsil ediyor. Avustralya'ya bölgesel olarak üstün denizaltı filosu sağlama ve sürdürme teknolojisi ve becerilerine sahip olmasını sağlamak için bir adım daha atıyoruz "dedi.

http://c4defence.com/Gundem/denizalti-programi-icin-tesvik/8556/1 Mesajı Paylaş

nokta

Navantia, Avustralya'nın İkinci Açık Deniz İkmal Gemisini Denize İndirdi

İspanyol Navantia Tersanesi, Kraliyet Avustralya Donanması (Royal Australian Navy /RAN) için ikinci açık deniz ikmal (AOR) gemisini denize indirdi.

Avusturalya Savunma Bakanı Linda Reynolds, Yardımcı Yağlayıcı İkmal sınıfı ikinci geminin (Auxiliary Oiler Replenishment /AOR)denize inmesinin, Avustralya donanmasının 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana yenilenmesine yönelik 90 milyar dolarlık yatırımında önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

HM30 Stalwart adıyla anılacak çift gövdeli gemi, A304 bordro numarası taşıyacak.

Gemi, iki adet MAN 18V 32/40 ana makina ve dört adet MAN 7L21 / 31 jeneratör seti ile çalıştırılmakta ve 20 kt'lık bir maksimum hıza ve 13 kt'da standart bir 6.000 n mil (11.110 km) aralığa ulaşabiliyor.

NUSHIP'ler Stalwart ve Supply, mevcut HMAS Sirius ve eski HMAS Success'in yerini alacak.

http://c4defence.com/Gundem/navantia-avustralyanin-ikinci-acik-deniz-ikmal-gemisini-denize-indirdi/8619/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Avustralya'dan 1.3 milyar dolarlık SİHA

Avustralya hükümeti General Atomics şirketinden 1.3 milyar dolarlık MQ-9B 'Sky Guardian' Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) almayı planlıyor.

 Satın alma ile ilgili nihai kararın 2022 yılına kadar kesinlik kazanması beklenirken, Avustralya Savunma Bakanı Linda Reynolds, "Bu tür ileri teknoloji, gelişmiş sensörler ve sistemlere sahip SİHA'lar F-35 gibi gelişmiş uçakları tamamlayacak ve Avustralya Savunma Kuvvetleri'nin en gelişmiş yeteneklere sahip olmasını sağlayacak" dedi.

Savunma Sanayi Bakanı Melissa Price ise Avustralya merkezli savunma sanayi şirketlerinin bu proje sürecinde yeteneklerini sergileme fırsatına sahip olacağını dile getirdi.

http://www.kokpit.aero/avustralya-mq-9b-sky-guardian Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter