Leonardo C-27 Spartan

Başlatan Merkator, Kas 16, 2017, 09:26 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Merkator

C-27J Spartan için yaşam boyu destek

Northrop Grumman ile Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri arasında "C-27J Spartan" askeri nakliye uçak filosu için Yaşam Boyu Destek Programı sözleşmesi imzalandı.

5 yılı temel, 22 yılı ise yakın gelecekteki aktivitelerin detaylı olarak planlanabilmesine olanak sağlayan (rolling wave) performansa dayalı olacak sözleşme; mühendislik ve lojistik hizmetleri kapsıyor.

Yeni nesil askeri nakliye uçağı için Yaşam Boyu Destek (through life support) "TLS" sözleşmesi imzalayan Northrop Grumman, Airbus KC-30A tanker uçağındaki TLS tecrübesinden de faydalanacak.

Uçağın orjinal üreticisi Leonardo ile çalışarak veri erişiminde birincil riskleri ortadan kaldırmayı amaçlayan Northrop Grumman, tasarım mühendisliği desteği ve tedarik zinciri yönetimi konularında Leonardo'yla işbirliği yapacak.

http://www.kokpit.aero/spartan-ucagina-omur-boyu-destek Mesajı Paylaş

Merkator

İtalyanlar C-27J'yi tanıttı

İtalyan savunma ve havacılık devi Leonardo, C-27J askeri nakliye uçağını Türkiye pazarına tanıttı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yakından incelediği uçak, Antalya'da sergilendi.

Yüksek taşıma kapasitesi, bir çok görevi aynı anda yapabilme, havadan yakıt ikmali gibi özelliklere sahip uçak, ABD ve Avustralya gibi ülkeler tarafından kullanılıyor. Uçağın en önemli özelliklerinden biri de taşıma kapasitesi. Özel palet sistemi ile uçağa yükler çok kısa sürede yerleştirilebiliyor.

11 bin 800 kg yük taşıyabilen uçak, kısa pistlerden havalanıp emniyet irtifası olan 10 bin feet'e rahatlıkla tırmanabiliyor. Uçak tam yüklü olarak bu irtifaya 5 dakikada çıkıyor.

AKROBASİ UÇAĞI GİBİ

C-27J'nin en çok bilinen hareketlerinin başında tono gibi akrobasi hareketleri geliyor. 3G çekebilen C-27J için kalkışta 580 metrede, iniş için de 340 metre yeterli.

82 ADET TESLİM EDİLDİ

C-27J'den bu güne kadar 82 adet teslim edildi. ABD (21), Avustralya (10), Bulgaristan (3), Fas (4), İtalya (12), Lithvanya (3), Meksika (4), Peru (4), Romanya (7), Slovakya (2), Yunanistan (8) 2 adet de adı açıklanmayan Afrika ülkesi.

FARKLI GÖREVLER

Malzeme nakli, havdan indirme gibi görevlerin yanı sıra arama-kurtarma, ambulans, VIP, 30 mm makineli toplarla yakın hava destek amaçlı da görev yapabiliyor. Takılan kamera ve podlarla C-27J'nin bir başka görevi de havadan keşif ve elektronik karıştırma.

SİVİL SERTİFİKALARI DA VAR

C-27J'nin Avrupalı EASA ve Amerikan FAA havacılık otoritelerinden onaylı sertifikaları sayesinde askeri görevlerin yanı sıra sivil amaçlı da kullanılabiliyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Maksimum Kalkış Ağırlığı: 31,800 kg

Maksimum İniş Ağırlığı: 30,500 kg

Maksimum Yük:  11,800 kg

Yakıt Kapasitesi: 12,320 litre

Motor: 2 adet Rolls-Royce AE 2100-D2A (3,458 kW, 4,637 shp)

Kalkış Pist Uzunluğu: (30,500 kg, ISA, S.L.): 580 m

İniş Pist Uzunluğu: (27,500 kg, ISA, S.L.): 340 m

Maksimum Seyir Hızı: 312 KTAS

Service İrtifası: 30,000 ft

Menzil (6,000 kg yük ile): 4,130 km

Maksimum boş uçuş menzili: 5,852 km

Paraşütçü komando taşıma kapasitesi: 60

http://www.kokpit.aero/c27j-spartan-turkiye-1 Mesajı Paylaş

Merkator

Avrupa Spartan Tatbikatı sona erdi

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen "Avrupa Spartan Tatbikatı" (European Spartan Exercise) Romanya'da sona erdi. Avrupa'da C27J Spartan askeri nakliye uçaklarını kullanan NATO ülkelerinin katıldığı tatbikatta gece ve gündüz hava taşıma senaryoları gerçekleştirildi.

13-24 Mayıs 2019 tarihleri arasında Romanya, Otopeni Hava Üssü'nde düzenlenen tatbikata NATO Müttefiki ülkelerden Bulgaristan, İtalya, Litvanya, Romanya ve Slovakya katılım sağladı. C27J Spartan kullanan ülkelerden Yunanistan, ABD ve Avustralya ise tatbikata gözlemci olarak katıldı.

Bu uçakla Avrupa ülkeleri arasında birlikte çalışabilirliği artırmayı hedefleyen tatbikat Avrupa Savunma Ajansı tarafından hazırlandı. Romanya Hava Kuvvetleri evsahipliğinde gerçekleştirilen tatbikat hava ekiplerine akademik ve uçuş eğitimi sunarken; yer mürettebatı da birbirlerinin uçağında çapraz bakım yapmalarını sağlayacak senkronize ve koordineli prosedürler geliştirmekle meşgul oldular.

Katılımcı Spartan'lar, uçuş eğitimleri sırasında toprak ve kısa mesafe pistlere iniş yapılması, personel ve malzemenin paraşütle atılması, savaş uçaklarıyla işbirliği, kara kuvvetleriyle koordinasyon ve tıbbi tahliye işlemleri gerçekleştirdi.

Barışın korunması ve insani yardım operasyonlarında taktiksel görevler gerçekleştirmek üzere tasarlanan C27 Spartan, gece ve gündüz hava taşıma desteği sağlıyor.

http://www.kokpit.aero/spartan-tatbikati-sona-erdi Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter