BMC-Vuran

Başlatan Tolga, Eki 08, 2015, 08:38 ÖÖ

« önceki - sonraki »

meraklı

Şimdi murattekine sorsak, Libyada Hafter güçlerine terk edilen bir BMC Vuran olduğuna dair kaynağınız nedir desek cevap veremeyecek mahçup olacak.

Eğer böyle bir olay varsa bunun İdlib çevresinde olması daha makul değilmi? Mesajı Paylaş

murattekin

Doğrusunu siz yazın da bilgilenelim Meraklı bey. Mesajı Paylaş
...

cemdogut

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz...

nokta

Yerli TTZA Projesi Tam Gaz

Türk Silahlı Kuvvetleri, diğer alanlarda olduğu gibi zırhlı araç ihtiyacını da yerli kaynaklardan sağlamaya devam ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda BMC ile imzalanan anlaşma kapsamında, Vuran teslimatları devam ediyor. Savunma Sanayii Başkanlığı, gelişmeyi resmî sosyal medya hesaplarından "Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar (TTZA) Projesi kapsamında güvenlik güçlerimize #Vuran teslimatları devam ediyor. ???? Üretici: BMC" açıklamasıyla duyurdu.

Toplamda 713 adet teslim alınması planlanan BMC Vuran, monokok gövde yapısına sahip. Hafif silah ve şarapnellere karşı mukavim yapıda olan araç, patlamanın şok etkisini sönümleyici koltuklar ve "V" tipi karın yapısına sahip. Platform, dokuz personel taşıyabiliyor ve asker, mazgallar ve geniş kurşungeçirmez camlar sayesinde araç içinden çatışmaya müdahil olabiliyor. 4x4 yapıda olan araç, ön ve arka kamera, otomatik yangın söndürme sistemi, Run-Flat lastikler, merkezi lastik şişirme özelliği, uzaktan kumandalı otomatik silah istasyonu seçeneği, A/C ısıtma ve soğutma gibi özelliklere sahip.

https://c4defence.com/Gundem/yerli-ttza-projesi-tam-gaz/9564/1 Mesajı Paylaş

Hard-Kill

#34
Ağu 06, 2020, 09:00 ÖÖ Last Edit: Ağu 08, 2020, 07:12 ÖS by Hard-Kill
Türk Silahlı Kuvvetleri'ne VURAN teslimatı

BMC tarafından geliştirilen VURAN Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçların (TTZA), Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na yönelik bir teslimatı gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, "Teslimatlarımız son sürat devam ediyor. Son olarak VURAN Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlarımızın yenilerini Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim ettik." ifadelerine yer verildi.


SavunmaSanayiST.com'un edindiği bilgilere göre BMC, Jandarma Genel Komutanlığı ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na toplamda 1000 adet VURAN TTZA teslim edecek. Halihazırda 100 adetten fazla araç, ilgili birimlere teslim edilmiş durumda. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından tedarik edilen araçlar "Zırhlı Personel Taşıyıcı" konfigürasyonundayken, Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tedarik edilen araçlar ise üç temel konfigürasyonda olacak. Bu konfigürasyonlar; "Zırhlı Personel Taşıyıcı", "Zırhlı CİRİT Atıcı" ve "Zırhlı 120mm Havan Atıcı" olarak adlandırılmaktalar.

Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT) konfigürasyonundaki araçlar, ASELSAN tarafından geliştirilen SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) ile teçhiz ediliyorlar. Azami 9 personel taşıma kapasitesine sahip araçlar, özellikle muharebe şartlarında icra ettikleri personel taşıma görevleri ile bağlı bulunduğu kuvvete çok faydalı oluyor.


Zırhlı CİRİT Atıcı konfigürasyonundaki araçlar, Roketsan tarafından geliştirilen 8 kilometre menzilli CİRİT Lazer Güdümlü Füze ile teçhiz ediliyorlar. CİRİT entegrasyonu devam eden VURAN araçlarının, 8 adet CİRİT Füzesi ve Elektro Optik/Kızılötesi (EO/IR) sensör ile donatılması bekleniyor.

Zırhlı 120mm Havan Atıcı araçlar ise ASELSAN tarafından geliştirilen ALKAR 120mm'lik Otomatik Havan Silah Sistemi ile teçhiz ediliyorlar. VURAN'a ALKAR entegrasyonu, geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen atış testleri ile başarıyla tamamlanmıştı.

Haber Kaynağı Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter