BMC-Vuran

Başlatan Tolga, Eki 08, 2015, 08:38 ÖÖ

« önceki - sonraki »

murattekin

...

turkdefence

Hangi sipariş veya tedarik anlaşmasıyla girdi? Bilgisi olan var mı? Mesajı Paylaş

swat

Tedarik anlaşması yapılsa duyardık sanıyorum deneme amaçlı bir alım. Mesajı Paylaş

HDS

:)

AÇ kodlu olabilir; Ahbap Çavuş.

"Geçen sefer seni çok üzdük, araç hazırsa telafi edelim" bütçesünden alınmıştır. Mesajı Paylaş

nokta

BMC'den Paris'te zırhlı şov

BMC, zırhlı kara araçları ürün ailesini Eurosatory Fuarı'nda tanıtacak.

Eurosatory'de dördü yeni altı aracını sergileyecek BMC, yaklaşık 700 metrekarelik stant açtı.

BMC, mayına karşı korumalı ve çok amaçlı zırhlı araç ailesi üyeleri Kirpi, Amazon ve Vuran ile özel olarak üretilen zırhlı kamyonu sergileyecek.

Şirketin yeni nesil mayına karşı korumalı aracı Kirpi II ve çok amaçlı zırhlı aracı Vuran silah kuleli versiyonlarıyla fuarda yerini alacak. Araçlar üzerlerindeki SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi'yle tanıtılacak.

BMC'nin Jandarma Genel Komutanlığı için üretilen Vuran aracına ASELSAN'ın geliştirdiği ALKAR 120 milimetre otomatik havan sistemi entegre edildi. Bu araç da fuarda yerini alıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/bmcden-paris-te--zirhli-sov/6495/1 Mesajı Paylaş

nokta

Vuran Envanterde

Savunma Sanayii Başkanlığı'nın (SSB) Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) Projesi kapsamında terörle mücadele, tesis koruma ve fiziki sınır emniyeti sağlanması görevleri için BMC üretimi VURAN, ilk kez TSK envanterine girdi. VURAN'ın ilk 20 adedi Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

Konuyu SSB resmi hesabından bir tweet ile duyururken SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de kişisel twitter hesabından "Kara araçları ailemizin yeni üyesi VURAN... Hayırlı Olsun" ifadesine yer verdi.

http://c4defence.com/Gundem/vuran-envanterde/8329/1 Mesajı Paylaş

nokta

Vuran 90 Oldu

Savunma Sanayii Başkanlığı resmi sosyal medya hesaplarından Vuran taktik tekerlekli zırhlı araçlarına ait son envanter durumunu açıkladı. Temmuz ayında envantere ilk defa giren BMC üretimi araçlardan 90 adedinin envantere girdiği bilgisi paylaşıldı. SSB'nin resmi twitter hesabındaki paylaşım şöyle: "Geçtiğimiz ay ilk kez TSK envanterine giren VURAN taktik tekerlekli zırhlı aracından bugüne kadar 90 adedi KKK'lığına teslim edildi. Yüksek balistik, mayın ve EYP korumasına sahip VURAN, terörle mücadele, tesis koruma ve fiziki sınır emniyeti sağlanması görevleri için üretiliyor."

http://c4defence.com/Gundem/vuran-90-oldu/8553/1 Mesajı Paylaş

petibor

Eyl 20, 2019, 06:30 ÖS Last Edit: Eyl 20, 2019, 06:51 ÖS by petibor
Bu haberi okuyunca aklıma bir soru geldi. Biz hep MRAP ları mayın belasına karşı düşünüyoruz ama bu MRAP yaklaşımı acaba bayağı bayağı zırhlı personel taşıyıcı yerinemi geçiyor artık TSK lerinde. ZPT mi yani bunlar mekanize piyade kurgusunda. Niye biz ZPT leri hatta ZMA ları yenilemiyoruz diyoruz acaba bumu bizim ZMA ZPT lerimiz artık. ZMA fazla iddialı olur ama havan aracı filan var cirit aracı var bu yeni siparişlerde böyle bakınca ZMA da dedim çok yerine oturmuyor gerçi ZMA demek ama bakıyorum MRAP da olmaması gereken havan Cİrit gibi silahlar görmeye başladık MRAP da. Buna birde ilerde 30 mm top kulesi de koyarlarsa tamam işte o zaman dediğm gibi olacak tam. ZMA yı bir yana bırakalım şimdikil ama ZPT olarak bu araçlar mı kabul gördü sadece mayın terör belası değilmi bu tedariğin dayanağı. Suriye de de gördük gerçektende bu araçlar ZPT olarak görev aldılar cephede. Zaten ZPT tabiki bir anlamda ama birde gerçek ZPT var mekanize piyade olarak onlardamı bu araçlar artık acaba TSK leri kurgusunda. ARMA filan olmayacakmı belkide artık onu diyorum. Bence en azındna ZPT olarak MRAP kullanmak çok yerinde olur ZPT iyi bir araç değil . Hem it kopuk terörist için bu kadar parayıda boşuna harcamamış oluruz TSK lerinin normal harcamasına dönüşmüş olur. Niye ARMA filan almıyoruz diyoruz. Niye alalım bunlar zaten ARMA hatta daha alası bence

Benim önerim ZPT lerin yerine MRAP olsun ZMA ların yerine ise tank şasisine uyarlanmış silah kuleleri olsun daha ağır zırhlı tank a yakın 30 mm toplar olsun MRAP dan ZMA olmaz elbetteki. Yani Tank + ZPT + ZMA üçlüsünde son ikisini hep aynı araçtan üretiyorduk ama artık Tank ve ZMA yı aynı araçtan üretelim ZPT yide MRAP yapalım

Haberin detayındaki Cirit aracını da kaçırmayalım yanı sıra ASELSAN'ın havanı da var. Fevkalade mekanize piyade düzüyoruz, Allah devlete zeval vermesin

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne 1000 adet VURAN

BMC tarafından geliştirilen VURAN Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı'nın (TTZA), Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Jandarma Genel Komutanlığı'na teslimatları devam ediyor.

SavunmaSanayiST.com'un edindiği bilgilere göre BMC, Jandarma Genel Komutanlığı ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na toplamda 1000 adet VURAN TTZA teslim edecek. Halihazırda 90 adetten fazla araç, ilgili birimlere teslim edilmiş durumda. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından tedarik edilen araçlar "Zırhlı Personel Taşıyıcı" konfigürasyonundayken, Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tedarik edilen araçlar ise üç temel konfigürasyonda olacak. Bu konfigürasyonlar; "Zırhlı Personel Taşıyıcı", "Zırhlı CİRİT Atıcı" ve "Zırhlı 120mm Havan Atıcı" olarak adlandırılmaktalar.

Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT) konfigürasyonundaki araçlar, ASELSAN tarafından geliştirilen SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) ile teçhiz ediliyorlar. Azami 9 personel taşıma kapasitesine sahip araçlar, özellikle muharebe şartlarında icra ettikleri personel taşıma görevleri ile bağlı bulunduğu kuvvete çok faydalı oluyor.

Zırhlı CİRİT Atıcı konfigürasyonundaki araçlar, Roketsan tarafından geliştirilen 8 kilometre menzilli CİRİT Lazer Güdümlü Füze ile teçhiz ediliyorlar. CİRİT entegrasyonu devam eden VURAN araçlarının, 8 adet CİRİT Füzesi ve Elektro Optik/Kızılötesi (EO/IR) sensör ile donatılması bekleniyor.

Zırhlı 120mm Havan Atıcı araçlar ise ASELSAN tarafından geliştirilen ALKAR 120mm'lik Otomatik Havan Silah Sistemi ile teçhiz ediliyorlar. VURAN'a ALKAR entegrasyonu, geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen atış testleri ile başarıyla tamamlanmıştı.

https://savunmasanayist.com/haberler/turk-silahli-kuvvetlerine-1000-adet-vuran/ Mesajı Paylaş

ozbey

silah  taşıyıcılar felan eyvallah da  personel taşıyıcısı  noktasında   bunun  felsefesini bir  türlü  anlayamıyorum.
zaten  türlü  türlü  personel taşıyıcısı  mevcutken  bu  diğerlerinin  yapamadığı  neyi  yapıyor?

mesela  zırhlı  ekip  otosu   olup  ejder ve  kobra  araçların  giremediği  sokaklara  felan  mı  girecek?

ben   kobra ile  kobra  ıı  arasında    tonaj  ve daha  önemlisi  ebat avantajı  sunacak   devriye  aracı niyetine  kullanılacak  birşeye  ihtiyaç  olduğunu  düşünüyordum.  yol devriyelerinde  kullanılacak   ve  büyük  şehirlerin  içinde   göze  batmadan  dolaşabilecek   birşey.

bu  ona da  pek  benzemiyor.

Mesajı Paylaş

petibor

Eyl 20, 2019, 07:53 ÖS Last Edit: Eyl 20, 2019, 07:55 ÖS by petibor
Cobra yada ejder zırhlı personel taşıyıcı değildir

Şunlar mesela zırhlı personel taşıyıcı Cobra Ejder başka bir şey. ZPT savaşa piyadeyi cepheye vurulmadan götüren araçlardır tankların peşi sıra gider cepheye askeri savaşması için sağ sağlim ulaştırır işi bu. Asker bununda cepheye gider orada iner ülkeyi işgal eder

Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Moskova caddelerinde bir VURAN  13 Mart 2020

Mesajı Paylaş

BuLuT__

Ne alaka? Mesajı Paylaş

murattekin

Mar 14, 2020, 07:02 ÖÖ Last Edit: Mar 14, 2020, 09:12 ÖÖ by murattekin
Libya'da ele geçirilmiş olabilir. Mesajı Paylaş
...

BuLuT__

Adamlar kendi sistemlerini geliştirmek için mevcut sistemleride incelemek için herseye yapıyorlar.
Bizim bu yönde bir çalışmalarımız var mı?
Bir sürü rus hedefi vurduk neticede
Mesajı Paylaş

putty

Mar 14, 2020, 07:35 ÖÖ Last Edit: Mar 14, 2020, 07:37 ÖÖ by putty
Muhalif ruhumu suç üstü yakaladım. Aşağıda Petibör'ün yazdığı şeyi okudum hafiften bir itiraz gelişti içimde sonra baktım ben yazmışım.
Belki fikriyatım değişmiştir oda olabilir. Çünkü ben artık MRAP ların ZPT lerin yerini aldığını düşünüyorum Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter