MPG Makina M4K Kurtarıcı Araç

Başlatan Terra, May 21, 2019, 07:12 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Terra

Zırhlı araçları "M4K" kurtaracak

Yüksek mayın ve balistik korumaya sahip kurtarıcı M4K, kazaya uğrayan veya arızalanan askeri araçların güvenli şekilde kurtarılmasında görev alacak.

Konya'da MPG Makine A.Ş tarafından imal edilen, özellik ve kabiliyetleriyle muadillerinden öne çıkan, yüksek mayın ve balistik korumaya sahip kurtarıcı M4K (Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı), kazaya uğrayan veya arızalanan askeri araçların, güvenli şekilde kurtarılmasında görev alacak.

Araç, zorlu arazi ve hava koşullarına uygun 8×8 platform, bağımsız süspansiyon, patlak gider lastikler, merkezi lastik şişirme, 600 beygir gücünde motor, tork konvertörlü otomatik şanzıman gibi özellikleriyle dikkat çekiyor.

M4K kurtarıcı aracın, 4 kişilik konforlu ve geniş iç hacme sahip kabini, mayın, EYP ve kinetik enerjili mühimmatlara karşı yüksek koruma sağlıyor.

Beş noktalı emniyet kemerleri, KBRN koruma sistemi, yangın söndürme ve infilak bastırma sistemi, özel tasarım koltuklar, personel için güvenli ortam oluşturuyor.

Kaza ve kırıma uğrayan araçları kurtaracak

Taktik tekerli zırhlı askeri araçların cankurtaranı olarak ifade edilen M4K, güzergahta veya görev anında oluşabilecek tehditlere karşı ASELSAN Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (SARP) ile donatıldı.

Operasyonda kullanılmak üzere 3 halat tamburuna sahip kurtarıcının, 7 metre mesafeden 25 ton kaldırma kapasitesi bulunuyor.

Bu yıl sonuna kadar Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girecek kurtarıcı, kazaya uğrayan veya arızalanan askeri araçların güvenli şekilde kurtarılmasında görev alacak.

Yüksek seviye balistik ve mayın korumalı

Şirketin genel müdürü Veysel Alver, firmanın savunma sanayine yaptığı imalatlarla ekonomiye katkı sağladığını söyledi.

Katlanır bomlu mobil vinç, ağaç sökme dikme makineleri ve insan kaldırma platformları üretimi yaptıklarını anlatan Alver, son yıllarda savunma sanayisine yönelik ürün geliştirmeye başladıklarını vurguladı.

"Dünya ordularında bu kadar fonksiyonlu bir araç yok"

Alver, TSK'nin taktik tekerlekli araçların kırıma uğraması veya arızalanması durumunda kurtarıcının aktif kullanacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Üretimini gerçekleştirdiğimiz M4K, yolda kalan, arızaya uğrayan zırhlı askeri araçların mayınlı ve riskli bölgelerden kurtarılması için tasarlandı. Kurtarıcı aracımız, 4 kişilik zırhlı kabini, mayın, EYP ve kinetik enerjili mühimmatlara karşı yüksek koruma sağlıyor. Önümüzdeki aylarda TSK'nin envanterine girecek. TSK'de ilk kez böyle bir ürün kullanılacak. Dünya ordularında bu kadar fonksiyonlu bir araç yok. Benzerlerinden üstün özelliklere sahip. Ayrıca SARP'ın olması da güvenlikte önemli avantaj sağlıyor. Yangın söndürme, infilak bastırma, KBRN saldırılarına karşı koruma, yüksek seviye balistik ve mayın korumalı zırhlı kabine sahip. Manevra kabiliyeti yüksek aracımız, öncül ve artçıl desteğe gerek kalmadan riskli bölgelere rahatlıkla girip görevini yapacak. Sinyal kesici teknolojisiyle, tehditleri bertaraf edebiliyor. Allah'ın izniyle, ne yolda kalır ne de yolda bırakır."

http://defenceandtechnology.com/2019/05/21/zirhli-araclari-m4k-kurtaracak/ Mesajı Paylaş

murattekin

"Kinetik enerjili mühimmata dayanıklılık" doğru mudur? Mesajı Paylaş
...

Fearlessleon

9x19mm parabellum da bir kinetik enerjili mühimmat, zırhlı araçta işte bazılarına tabi ki koruma sağlayacak. Mesajı Paylaş

nokta

Yerli Kurtarıcı Testleri Geçti

Tekerlekli araçlar için kurtarma görevi icra edecek M4K (Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı), kalifikasyon testlerini tamamladı.

Savunma Sanayii Başkanlığı, resmi hesaplarından yaptığı duyuruda "KKK envanterindeki tekerlekli araçların kurtarılması faaliyetlerinde kullanılmak üzere MPG tarafından yerli imkanlarla üretilen 'Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı' M4K'nın kalifikasyon testleri başarıyla tamamlandı." ibaresini kullandı. Toplam 29 adet M4K Türk silahlı Kuvvetleri envanterine girecek.

Konya merkezli MPG firmasının geliştirdiği M4K, bir sebepten hareketsiz hâle gelmiş araçların kurtarılması görevlerini icra edecek. 8x8 konfigürasyonda olan araç, 600 BG motordan aldığı gücü, tork dönüştürücülü otomatik şanzıman vasıtası ile tekerleklere aktarıyor. KBRN koruma sistemi, yangın söndürme ve infilak bastırma sisteminin yanı sıra şok sönümleyici koltuklara sahip olan M4K, personel güvenliğini ön planda tutuyor. Saatte 80 km hıza erişebilen araç, 46 ton ağırlığında. Personele EYP'lerin yanı sıra hafif silah ve şarapnellere karşı koruma sağlayan M4K, %25 yan eğimde hareket edebiliyor. Platform, bom vinci sayesinde 7 metre mesafeden 25 tonluk yükleri kaldırabiliyor.

https://c4defence.com/Gundem/yerli-kurtarici-testleri-gecti/9240/1 Mesajı Paylaş

meraklı

Kara Kuvvetlerine "Kurtarıcı Güç" Desteği

Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki taktik tekerlekli araçların arıza veya kurtarılmasında kullanılmak üzere MPG tarafından yerli imkanlarla üretilen 8×8 Çok Maksatlı Zırhlı Kurtarıcı M4K'ların yeni teslimatları yapıldı. Savunma Sanayii Başkanlığı, gelişmeyi 26 Mayıs'ta duyurdu.

Kabin bölümü, balistik tehditlerin yanında, mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı da korunan araç, Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan, Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı Araç projesi kapsamında, 18 aydan kısa sürede geliştirildi. Proje kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) 29 adet teslim edilecek olan araç, 7 metre mesafeden, 25 ton yük kaldırabiliyor.

Özellikleri ve kabiliyetleriyle yüksek mayın ve balistik korumaya sahip kurtarıcı araçta, pasif zırh korumasının yanı sıra yangın söndürme ve infilak bastırma sistemleri, KBRN koruma sistemleri, RF karıştırıcı ve SARP uzaktan komutalı silah sistemi de bulunuyor. Kurtarıcı araç, 4 mürettebatlı kabini ile, tehdit altında dâhi kazaya ya da kırıma uğrayan zırhlı araçları kurtarabilecek şekilde geliştirildi.

8X8 bağımsız süspansiyonlu araç, arazi kabiliyetleri ile de dikkat çekiyor. Kurtarıcı araç, %25 yan eğimde ve %60 dik eğimde hareket edebiliyor.

https://www.savunmahaber.com/kara-kuvvetlerine-kurtarici-guc-destegi/

Mesajı Paylaş

nokta

Türk Zırhlıları Yerli M4K Kurtarıcıya Emanet

Zırhlı kurtarma araçları, muharebe sahasında gerektiğinde ateş altında dâhi vurulan/arıza yapan/tahliye edilen araçları emniyetli bölgeye çekerek uzaklaştırabilme kabiliyetleri sayesinde oldukça kritik platformlar olarak ön plana çıkıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçları kapsamında geliştirilen M4K (Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı)'ların teslimatları tamamlandı. Savunma Sanayii Başkanlığı, gelişmeyi sosyal medya hesaplarından "Bir projeyi daha başarıyla sonuçlandırdık. ‪KKK envanterindeki taktik tekerlekli araçların arıza ve kurtarılmasında kullanmak için MPG'nin yerli olarak ürettiği Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı #M4K'ların tamamının teslimatını gerçekleştirdik.‬" açıklamasıyla duyurdu. Böylece, toplam maliyeti 13 milyon 312 bin ABD Dolar olan tedarik kapsamında toplamda 29 platform, Türk Ordusu envanterine girmiş oldu.

Konya'da faaliyet gösteren MPG tesislerinde üretilen platformlar, Seyit 8x8 kamyon şasisi üzerine entegre edildi. Dört kişilik kabin kısmı hafif silah mühimmatları ve şarapnellerin yanı sıra gövde altında infilak eden mayın ve EYP'lere mukavim yapıda olan M4K, yangın söndürme ve infilak bastırma sistemi ile şok sönümleyici koltuklara sahip. Bu sayede personel güvenliğini had safhaya çıkaran platformun üç halat tamburuna sahip teleskopik ana vinci, 7 metre mesafeden 25 bin kilogramlık kaldırma kapasitesine sahip. Merkezi lastik basınç ayar sistemi ve bağımsız süspansiyonlar sayesinde üstün arazi kabiliyetine erişen araçlar; patlak gider lastikler sayesinde zorlu durumlarda dâhi hareketini sürdürebilmekte. M4K, 600 BG'lik dizel motora entegre tork konvertörlü otomatik şanzıman ile tahrik edilmekte. 46 tonluk platformda ek olarak öz savunma için ASELSAN üretimi Sarp UKSS de bulunuyor.

https://www.c4defence.com/Gundem/turk-zirhlilari-yerli-m4k-kurtariciya-emanet/10520/1
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter