General Dynamics M1 Abrams Ana Muharebe Tankı

Başlatan nokta, Eyl 07, 2017, 08:46 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

Abrams Tankları Modernizasyona Giriyor


General Dynamics Land Systems iki yeni sözleşme çerçevesinde ABD Ordusu'nun Abrams ana muharebe tanklarını modernize edecek.

Firma, Abrams M1A2 Sistem Geliştirme Paketi Versiyon 3'de (SEPv3) çeşitli tasarım, geliştirme ve entegrasyon çalışmaları yaparak sistem geliştirme paketini Versiyon 4'e (SEPv4) yükseltecek ve tankları modernize edecek.

311 milyon Dolar bedelli ilk sözleşme, 7 adet SEPv4 prototipi üretimini kapsarken, ikinci sözleşme 45 adet Abrams M1A2 SEPv3 üretimini içeriyor. İkinci kontratın bedeli ise 270 milyon Dolar.

http://www.c4defence.com/Gundem/abrams-tanklari-modernizasyona-giriyor/4829/1
Mesajı Paylaş

nokta

Karacılara Daha Güçlü Abramslar

Amerikan Kara Kuvvetleri, tank modernizasyonu için harekete geçti. Bu kapsamda 100 adet tankın modernizasyonu için General Dynamics Land Systems (GDELS) ile anlaşma imzaladı. Modernize edilecek tanklar M1A2 System Enhancement Package Version 3 (SEPv3 / Sistem Geliştirme Paketi Versiyon 3) konfigürasyonuna yükseltilecek.

İlk prototipi 2017 yılında teslim edilen SEPv3 paketi kapsamında muhabere sistemleri geliştirilirken aracı bekâ kabiliyeti, yakıt ekonomisi de artırılıyor. IFLIR (Improved FLIR / Geliştirilmiş FLIR) ile durumsal farkındalığı artan araçta, 340 derecelik görüş açısı sunan geliştirilmiş ortak uzaktan komutalı silah sistemi (Common Remote Controlled Weapon System / CROWS) de mevcut. EYP ve diğer tehditlere karşı koruma seviyesi artırılan kulenin yanı sıra bekâ kabiliyeti, CREW Duke V3 elektronik karıştırma sistemi ile üst seviyelere çıkarıldı.

http://www.c4defence.com/Gundem/karacilara-daha-guclu-abramslar/6786/1 Mesajı Paylaş

Terra

"Abrams" tanklarına İsrail kalkanı

ABD Ordusunun Trophy aktif koruma sistemi ile donatılan yeni M1A2C tankının ilk görüntüsü ortaya çıktı.

M1A2C Abrams tanklarını RPG ve modern tanksavar füze tehditlerine karşı İsrail Savunma Şirketi Rafael tarafından geliştirilen Trophy aktif koruma sistemi ile entegrasyon çalışmaları dünyanın en büyük askeri tesislerinden biri olan Arizona'da Yuma Proving Ground'da sürdürülüyor. Rafael firması projede, General Dynamics Land Systems ve Leonardo DRS ile işbirliği yapıyor.

İsrail 2006 yılındaki Lübnan Savaşı'nda Hizbullah militanları tarafından kullanılan tanksavar füzelerine karşı ağır zayiat vermesinin ardından geliştirilen Trophy sistemi üzerine entegre edilmiş olan radar ve sensör sistemleri sayesinde tanksavar füzesinin geldiği yönü saptayıp, karşı tedbirleri devreye sokarak onu yok ediyor.

Merkava Mk4 ana muharebe tankı ve Namer zırhlı personel taşıyıcılarına entegre edilen sistem Gazze'ye 2014 yılında düzenlenen "Protective Edge" (Koruyucu Hat) adı verilen operasyonda Hamas militanları tarafından ateşlenen Kornet, Metis ve RPG-29 gibi tanksavarlara karşı başarılı bir şekilde önleme yaptı.

http://defenceandtechnology.com/2019/02/24/abrams-tanklarina-israil-kalkani/ Mesajı Paylaş

nokta

M1 Abrams'a Yeni Kontrol Ünitesi

Honeywell firması, Kuveyt ve Suudi Arabistan'ın envanterinde bulunan üçüncü nesil ana muharebe tankı Abrams ailesine, J7 Dijital Elektronik Kontrol Üniteleri tedarik etmek için 16.5 milyon Amerikan Doları değerinde sözleşme imzaladı. Sürecin 28 Haziran 2024 tarihinde biteceği ön görülüyor.

M1 Abrams, 1500 hp AGT1500 çok yakıtlı türbin motoruna ve Chobham kompozit zırhına sahip. Bilgisayar yangın kontrol sistemi ve hava tahliye bölmesinde ayrı bir mühimmat deposu bulunan zırhlı aracın ayrıca mürettebat güvenliği için NBC koruması bulunuyor. Hizmete giren en ağır ana tanklardan biri olan M1'in ilk modelleri lisanslı olarak üretilen 105 mm Royal Ordnance L7 topuyla donanmıştı. Aracın daha sonraki varyantları artan ateş gücünü Rheinmetall 120 mm L / 44 ile sağlıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/m1-abramsa-yeni-kontrol-unitesi/8306/1 Mesajı Paylaş

Karabasan

#4
Tem 17, 2019, 06:10 ÖS Last Edit: Tem 17, 2019, 06:33 ÖS by Karabasanhttps://www.youtube.com/watch?v=Xr7TsajOSng&feature=youtu.be&t=210

Eski bir tartışmayı hortlatmanın vakti gelmiş gibi görünüyor.
M1A2 tanklarında otomatik doldurucu sistemleri
Tasarlandı ve test edildi. Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

Çöl Savaşçısına Yeni İsim

ABD Ordusu, M1A2 ana muharebe tanklarının son modernizasyon paketi sonrası ismini belirledi. Ordu, ''Irak'a Özgürlük Operasyonu'' kapsamında edindiği deneyimler ışığında platformun modernizasyonuna ihtiyacı olduğuna karar vermiş ve çalışmalara başlamıştı. Resmi adı M1A2C olarak değiştirilen M1A2 SEPv3'lere, tank komutanı için yeni makineli tüfek, geliştirilmiş atış kontrol sistemi, daha gelişmiş kızılötesi optikler ve tankın 1500 beygirlik gaz türbin motoru çalışmıyorken sensör ve iletişim sistemlerini kullanabilmesi için yardımcı güç birimi eklendi. Ayrıca bu modernizasyon ile mürettebat mühimmatın hangi mesafede aktifleşeceğine önceden karar verebilecek. Yeni atış kontrol sistemi tankın hedeflere daha hızlı ve yüksek isabet oranı ile  taarruz etmesini sağlıyor. Ayrıca aracın motor, güç aktarma organları ve paletlerinde yapılan güncellemeler sayesinde ağırlığı 70 tona ulaşan platformun arazide performans kaybı ise en aza indirildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/col-savascisina-yeni-isim/8427/1 Mesajı Paylaş

OPTIMUSBos mu orasi? Mesajı Paylaş

OPTIMUS

#7
Eyl 28, 2019, 06:13 ÖS Last Edit: Eyl 28, 2019, 06:19 ÖS by OPTIMUS
bu iki resim de taretin sol tarafini vermekte, ilk resim ise sag.  Bu tarafta sandwicler yok gözüküyor?? Mesajı Paylaş

OPTIMUS

#8
Eyl 28, 2019, 06:33 ÖS Last Edit: Eyl 28, 2019, 06:49 ÖS by OPTIMUSAslinda olmasi gerekiyor. Merak eden su dokümandan inceleyebilir.  

https://www.cia.gov/library/readingroom/docs/CIA-RDP91B00390R000300220014-8.pdf Mesajı Paylaş

nokta

Rafael ve Leonardo Teslimatı

Leonardo ve RAFAEL, ABD Ordusuna ilk parti Trophy aktif koruma sistemini teslim ettiğini açıkladı. Toplamda dört tank tugaya teslim edilecek sistem, M1A2 ana muharebe tanklarını çeşitli tank savar tehditlerine karşı koruyor. 

Hem ABD Kara Kuvvetleri'nin hem de Amerikan Deniz Piyade Kolordusu'nun tanklarına Trophy entegrasyonu için, ABD ve İsrail endüstrileri işbirliği yapıyor.

http://www.c4defence.com/Anasayfa
Mesajı Paylaş

nokta

Yeni Tankların Teslimatı Başladı

Karakteristik sesi kadar gelişmiş elektronik donanımı ve etkinliği ile harp sahasında rüştünü defalarca ispatlayan M1 Abrams ana muharebe tankları, gelişimini sürdürüyor.

Envantere girdiği dönemden itibaren muharebe koşullarının gereksinimleri doğrultusunda sürekli güncellenen M1 Abrams'ların en modern versiyonu olan M1A2C (SEP v3)'lerin teslimatları başladı. 1'nci Süvari Tümeni 3'üncü Zırhlı Tugay 8'inci Süvari Alayı 3'üncü Tabur Muharebe Ekibi, platformların ilk kullanıcısı oldu. Gri Kurt Tugayı olarak da bilinen birliğe bağlı birim, tankların teslimatı ile ABD Kara Kuvvetleri bünyesindeki birlikler içinde muharebe kabiliyeti en gelişmiş unsurlardan biri hâline geldi. Önümüzdeki haftalarda icra edilecek teorik ve atışlı eğitim faaliyetlerinin ardından tanklar operasyonel hâle gelmeye başlayacak.

M1A2 SEP v2 üzerinden geliştirilen SEP v3 paketi, öncülüne göre beka, bakım, idame ve ağ ortamında harp gibi alanlarda daha gelişmiş özelliklere sahip.

https://c4defence.com/Gundem/yeni-tanklarin-teslimati-basladi/10398/1 Mesajı Paylaş

Hard-Kill

M1A2 tankından dost ateşi

ABD Ordusu'na ait M1A2 Abrams Ana Muharebe Tankı (AMT); 20 Temmuz tarihinde Fort Bliss'te icra edilen eğitimler esnasında, yanlışlıkla başka bir M1A2 Abrams tankını vurdu.

Edinilen bilgiye göre söz konusu olay, 20 Temmuz tarihinde Fort Bliss'te icra edilen tank yeterlilik eğitim tatbikatı esnasında meydana geldi. Hareketli hedeflere yönelik atış eğitimi kapsamında M1A2 Abrams tankından ateşlenen M1002 120mm'lik Çok Amaçlı Eğitim Mühimmatı, 2.6 kilometre uzaklıkta bulunan başka bir M1A2 tankına isabet etti. Olayda, vurulan tankın mürettebatından olan bir asker yaralandı.


ABD Ordusu, olayla ilgili bir soruşturmanın başlatıldığını ve soruşturma tamamlanana kadar olaya dair bir açıklamanın yapılamayacağını belirtti.

ABD Ordusu'na bağlı tank birliklerinin dost ateşi dosyası, bir hayli kabarık. Körfez Savaşı esnasında birçok dost ateşine imza atan ABD'ye ait M1A1 tankları, oldukça trajik sonuçlara yol açtılar. Körfez Savaşı esnasında yaşanan dost ateşi vakalarında, toplamda 20'den fazla ABD askeri hayatını kaybetti ve M1A1, Bradley ile Humvee gibi birçok araç da imha edildi.

https://www.savunmasanayist.com/m1a2-tankindan-dost-atesi/ Mesajı Paylaş

putty

Vay ve 2.6 km den hareketli tankımı vurmuşlar yani Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter