Türkiye-Yemen İlişkileri

Başlatan Atılgan, Tem 01, 2017, 07:41 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Atılgan

"Umudu Ol" gemisi Yemen için gıda sevkiyatına başladı

Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı "Umudu Ol" kampanyası üzerine harekete geçen Kızılay, kuraklığa bağlı açlık çeken Afrika ülkelerine gıda sevkiyatına başladı.
Geçtiğimiz ay Somali'ye bir gemi dolusu gıda malzemesi göndererek açlıkla savaşan 3 milyon kişinin Umudu Olan Kızılay, çatışmaların, açlığın ve salgın hastalıkların pençesindeki Yemen'e de insani yardım malzemesi göndermeye hazırlanıyor.

İskenderun Limanı'na demirleyen gemiye yardım malzemeleri yükleniyor. Yakın bir süre önce Somali'ye 13 bin ton insani yardım malzemesi sevk eden ve yaklaşık 3 milyon ihtiyaç sahibinin acil dönem gıdasını karşılayan Kızılay, benzer şekilde Yemen için de yardım gemisi göndermeye hazırlanıyor.

Gemide ilaç var

Güvenli gıdaya ulaşmakta zorluk çeken milyonlarca Yemenli için Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) bağışı olan 10 bin ton unu İskenderun Limanı'na demirleyen gemiye yüklemeye başlayan Kızılay, gemi ile ayrıca makarna, bebek bisküvisi ve benzeri gıda malzemelerini de sevk edecek. Koleradan binlerce insanın hayatını kaybettiği ülkeye Sağlık Bakanlığı'nın bağışı olan Sahra Hastanesi, kolerayla mücadele başta olmak üzere gerekli ilaçları da gemiyle götürecek olan Kızılay, savaşta yaralanan ve sakat kalan insanlar için TİKA'nın bağışı olan tekerlekli sandalyeleri de Yemen'e ulaştıracak. Temmuz ayının ilk haftası içerisinde demir alması planlanan geminin sonraki 6 gün içinde Yemen'e ulaşması hedefleniyor. Ülkede eş zamanlı olarak daimi temsilcilik bulundurmak için de harekete geçen Kızılay, bu ve bundan sonraya ülkeye gönderilecek insani yardım malzemelerinin adreslerine teslimini de organize edecek.

"Hayat kurtarmaya çalışacağız"

Ramazan ayında Somali'ye gemiyle 13.000 tonluk insani yardım malzemesi gönderildiğini hatırlatan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Dr. Kınık, "Somali'nin yanı sıra Günay Sudan'da, Yemen'de ve Afrika'nın birçok bölgesinde çok ciddi insani krizler yaşanıyor. Afrika daha çok kıtlıkla mücadele ederken, Yemen'de bu duruma çatışmalar ve salgın hastalıklar da eşlik ediyor. Yemen, kendi imkanlarıyla bu sorunları çözebilmekten maalesef çok uzak. Göndereceğiz gemi ile bu çaresizliğin önüne geçmeye, bir çocuğun, bir yaşlının daha hayatını kurtarmaya çalışacağız" diye konuştu.

Koleraya binlerce kurban verildi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre; 27 Nisan 2017'den bu yana Yemen'de 179 bin 548 şüpheli kolera vakası görüldü ve bunlardan bin 205 kişinin hayatını kaybetti. Yemen'de iki yılı aşkın süredir süren çatışmalar nedeniyle ülke içinde yerinden edilmiş yaklaşık 3 milyon kişinin, temiz içme suyu olmaması ve atıkların toplanamaması sonucu hemen her gün koleraya yakalanma riski bulunuyor.

http://www.denizhaber.com.tr/umudu-ol-gemisi-yemen-icin-gida-sevkiyatina-basladi-haber-74956.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Kızılay'ın insani yardım gemisi Blue Fury, Yemen'e uğurlandı

Kızılay'ın "Blue Fury" adlı yardım gemisi 11 bin tonluk yardım malzemesi ile İskenderun Limanı'ndan Yemen'e uğurlandı. Geminin yaklaşık 10 gün içinde Yemen'e ulaşması hedefleniyor.
Kızılay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı "Umudu Ol" kampanyası kapsamında çatışmaların, açlığın ve salgın hastalıkların pençesindeki Yemen'e 11 bin tonluk insani yardım gemisi gönderdi.

Törene Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, AFAD Başkanı Mehmet Halis Bilden katıldı.

İskenderun Limanı'ndan uğurlanan "Blue Fury" adlı gemide; 10 bin ton un, bin ton makarna ve bebek bisküvisi, 34 ton civarında kolera ilacı ve muhtelif ilaçlar, 100 adet tekerlekli sandalye, 15 bin adet terlik ve 10 konteyner sahra hastanesi yer alıyor.

​İlaç yardımıyla kolera salgını önlenmeye çalışılacak

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Türk Kızılayı, AFAD ve Türk İşbirliği Koordinasyona Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) dünyada insani ve kalkınma yardımlarını en iyi yapan kuruluşlar olarak öne çıktığını belirtti. Geminin taşıdığı ilaçların oraya şifa götüreceğine dikkat çeken Kaynak, insanların önemli bir kısmının kolera salgınından dolayı can vermekten kurtulmasını hedeflediklerini belirtti.

​"Bir çocuğun hayatını kurtarmaya devam edeceğiz"

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, uğurlama töreninde yaptığı konuşmada, Ramazan ayında Somali'ye gemiyle 13 bin tonluk insani yardım malzemesi gönderdiklerini hatırlatarak, "Afrika daha çok kıtlıkla mücadele ederken, Yemen'de bu duruma çatışmalar ve salgın hastalıklar da eşlik ediyor. Yemen kendi imkânları ile bu sorunları çözebilmekten maalesef çok uzak. Göndereceğiz gemi ile bu çaresizliğin önüne geçmeye, bir çocuğun, bir yaşlının daha hayatını kurtarmaya çalışacağız" dedi.

http://www.denizhaber.com.tr/kizilayin-insani-yardim-gemisi-blue-fury-yemene-ugurlandi-haber-75149.htm Mesajı Paylaş

Defence

Türkiye'nin Yemen'e gönderdiği yardımlar teslim edildi

Yemen'e ulaşan insani yardım kapsamındaki 2 sahra hastanesi, Sağlık Bakanlığı yetkililerine teslim edildi

Yemen'e Türkiye'den gönderilen insani yardım malzemeleri kapsamındaki 2 sahra hastanesi, Sağlık Bakanlığı yetkililerine teslim edildi.
Türk Kızılayı üyesi Mehmet Sancar, yaptığı açıklamada, Türkiye'den gönderilen yardımlar kapsamındaki 2 sahra hastanesinin, Yemen Sağlık Bakanlığını temsilen Es-Sadaka Hastanesi Müdürü Cemal Abdulhamid'e teslim edildiğini ifade etti.

Sancar, hastanelerden birinin Şeyh Osman kentindeki Es-Sadaka Hastanesine, diğerinin bakanlık nezaretinde ihtiyaç duyulan bölgeye gönderileceğini belirterek, "Toplam maliyeti 21 milyon dolar olan her bir hastane içerisinde ameliyathane ve acil bölümlerinin yer aldığı 5 konteyner bulunuyor." dedi.

Hastane Müdürü Abdulhamid ise Türkiye halkının özellikle sağlık alanında Yemenlilere yönelik sınırsız desteğinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, "Türk hükümeti ve halkının insani tutumu ve sağlık başta olmak üzere farklı alanlarda Yemenlilere verdiği destek karşısında minnetlerimizi sunuyoruz." diye konuştu.

Tıbbı ekipmanlarla donatılmış sahra hastanelerinin, iki ülke arasındaki dayanışma ve gerçek iş birliği bağının göstergesi olduğunu vurgulayan Abdulhamid, "Modern tıbbi ekipmanlara sahip sahra hastanelerinin, Aden ve komşu illerdeki hastaların sıkıntılarının hafifletilmesinde büyük bir etkisi olacak." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı "Umudu Ol" kampanyası kapsamında, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türk Kızılayınca Yemen'e gönderilen gıda ve tıbbi malzeme içeren insani yardımlar, "Blue Fury" adlı gemiyle, 20 Temmuz'da Aden Limanı'na ulaşmıştı.

http://www.dunyabulteni.net/haber/404747/turkiyenin-yemene-gonderdigi-yardimlar-teslim-edildi Mesajı Paylaş

Defence

Türkiye'nin Yemen'e insani yardımları sürüyor

AFAD ve Türk Kızılayı tarafından Yemen'e gönderilen 15 bin paket un, Hadramevt'teki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı

Türkiye'nin Yemen'e yönelik insani yardım faaliyetleri kapsamında Hadramevt vilayetindeki ihtiyaç sahibi ailelere 15 bin paket un dağıtıldı.
Hadramevt Vali Yardımcısı Abdulhadi et-Temimi, basına yaptığı açıklamada, 15 bin un paketinin vilayet sınırları içinde yer alan 16 bölgede halka dağıtıldığını belirtti.

Temimi, "Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde yardımlarından dolayı kardeş Türkiye halkına ve hükümetine teşekkür ediyoruz." dedi.
Türk Kızılayı, bu ay içinde Şebve, Ebyen, Hadramevt ve Marib kentlerinde toplam 120 bin paket un dağıtmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı "Umudu Ol" kampanyası kapsamında, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türk Kızılayı'nca Yemen'e gönderilen insani yardım malzemelerini taşıyan "Blue Fury" adlı gemi, 18 Temmuz'da Aden Limanı'na ulaşmıştı.

Yardım gemisinde 10 bin ton un, su arıtma sistemleri, 50 tonluk ilaç ve 2 sahra hastanesi olduğu belirtilmişti.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/406552/turkiyenin-yemene-insani-yardimlari-suruyor Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter