Barcelona’da Gezilecek En Güzel Yerler - Barcelona Tarihi Mekanlar

Başlatan yilmaz, Haz 19, 2017, 09:49 ÖS

« önceki - sonraki »

yilmaz

Barcelona'da gezilecek en güzel yerleri, en meşhur yapıları ve caddeleri sizler için derledik. Listemizin ilk sırasında;

1.SAGRADA FAMİLİA BAZİLİKASI

Sagrada Familia Bazalikası, Barcelona'nın simgesi olmakla beraber en önemli yapısı ve Katalan mimar Antoni Gaudi'nin en büyük eseridir. Bu bina ilginç yapısı ile dünyadaki en alışılmadık tapınaklardan biri olmasıyla oldukça ilgi görmektedir. Bu nedenle bu görkemli bazalika şehre gidenler tarafından mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

2.PARK GÜELL

Park Güell, çizgi filmlerden fırlamış gibi duran yapılarıyla Barcelona'nın en ünlü ve en sıra dışı parkıdır. Bu eser de Antoni Gaudi tarafından yapılmış ve Sagrada Familia Bazalikası'ndan sonra yarattığı en önemli eseridir. Projede Park Güell'de ortak bahçeleri bulunan, 60 evden oluşan bir site meydana getirmek planlansa da yalnızca evlerden ikisinin birleştirilebilmesi sonucunda proje iptal edilmiş ve park 1922'den sonra halkın kullanımına açılmıştır.

3.LA RAMBLA CADDESİ

La Rambla Caddesi, Barcelona'nın en önemli ve turistik caddelerinden biridir. Cadde Port Vell ve Plaçe de Catalunya arasında yer alır. Cadde kafeleri, hediyelik eşyalar satan dükkânları, çiçekçileri ve kitapçıları ile şehrin tam kalbindedir. Ayrıca bu renkli cadde sokak sanatçılarının gösterileriyle de oldukça dikkat çekmektedir.

4.CASA MİLA

Casa Mila ya da diğer adıyla La Pedrera 1906-1970 yılları arasında sanat meraklısı olan politikacı Pere Mila için Antoni Gaudi tarafından inşaa edilmiştir. Passeig ve Gracia Bulvarında yer alan yapı mimarisiyle dikkat çekse de aslında en çok sıra dışı çatısı ilgi görmektedir. Ayrıca eser Antoni Gaudi'nin Sagrada Famila Bazalikasından sonra şehirde dikkat çeken ikinci büyük yapıtıdır.

5.BARCELONA KATEDRALİ

Barcelona'nın en önemli dini yapılarından olan katedral gotik mimarisiyle dikkat çekmektedir. Katedralin inşasına 2. Jaume'nin emriyle başlanmış, ancak 20.yy'da Ana Sivri kulenin inşasıyla tamamlanmıştır.

6.BARCELONA PİCASSO MÜZESİ

Müze, 1963 yılında kurulmuş ve Picasso'nun kişisel eşyalarının yanı sıra "mavi dönemim" dediği 1901-1904 yılları arasındaki eserleri yer almıştır. Barcelona Picasso Müzesi şehirde ilgi çeken yerlerden biri olması nedeniyle turistler tarafından rağbet görmektedir.

7.POBLE ESPANYOL MÜZESİ

Poble Espanyol Müzesi küçük bir İspanyol köyü şeklinde tasarlanmış bir açık hava müzesidir. Joseph Puigi Cadafalch tarafından tasarlanan müzenin inşa edilme amacı, İspanya'nın farklı yerlerinin ve mimari ile kültür yapılarının sergilenmesidir. Müze 13 ayda inşa edilmiş, yapılma aşamasında 6 aylık bir proje olarak düşünülmüş olsa da gördüğü yoğun ilgi nedeniyle kalıcı olmuş ve şehrin en turistik yerlerinden biri haline gelmiştir.

8.SANTA MARİA DEL MAR KİLİSESİ


Bu kilise 14. yy 'da La Ribera sakinleri tarafından yapılmıştır. Gotik mimarisiyle ilgi gören kilisenin deniz kenarında yer alması etkileyiciliğini olumlu yönde etkilemiştir. Bu nedenle şehirdeki diğer kiliselere nazaran daha özel bir yere sahiptir.

9.LA BOQUERİA PAZARI

Pazar, Rambla de Sant Joseph'de yer almaktadır. Yöresel lezzetleri tatmak ve sanatsal faaliyetler dışında bir şeyler yapmak isteyenlerin uğrak mekânı haline gelmiş oldukça ünlü bir pazardır. Pazar yerli halk ve turistlerin uyum içinde olduğu, hoş görünümü ile ilgi çeken oldukça güzel ve renkli bir mekândır. Sürekli kalabalık ve haraketli atmosferi rağbet görmesinin başlıca nedenlerindendir.

10.TİBİDABO DAĞI

Tibidabo dağı her şeyden önce ilginç hikâyesi ile dikkat çekmektedir. Bir rivayete göre burası İsa'ya şeytanın tüm kutsallığı karşısında bütün dünyayı teklif ettiği dağdır. Dağın olduğu bölgede en çok dikkat çeken yer lunapark ve İsa'nın kutsal kalbi ismindeki heykeldir. Lunaparktaki oyuncaklar 20. yy'dan kalmış ve orijinalliğinden hiçbir şey kaybetmemiş oyuncaklardır.

11.PLAÇA DE CATALUNYA MEYDANI


Meydan birbirinden güzel çeşmeler ve heykellerle dolu olması nedeniyle şehrin en meşhur meydanıdır. Meydanın en önemli özelliği, tüm sokakların başladığı yer olmasıdır. Ayrıca meydanda pek çok markaya ait mağazalar da yer almaktadır.

12.GİRONA

Barcelona'nın tarihi dokusuyla ve ortaçağ havasıyla ünlü bir şehridir. Burada ziyaret edilebilecek yerler; Ana Katedral, Sant Feliu Kilisesi, Bany Arabs, Girona surları ve Llbertat caddesi… Özellikle Llbertat caddesinde bulunan kafe ve restoranlarda vakit geçirmek oldukça eğlencelidir.

13.TORRE AGBAR GÖKDELENİ


Torre Agbar Gökdeleni, şehrin en önemli simgelerinden biridir. Carrer badajoz ve Avingude diagonal arasında yer alan 38 katlı bir gökdelendir. Bina göğe doğru uzanan, oval şekilli ve oldukça dikkat çekici bir binadır. Bina, Fransız mimar Jean Nouvel ve İspanyol firması iş birliği ile inşa edilmiştir.

14.BARCELONA NOU CAMP STADYUMU

Nou Camp Stadyumu F.C. Barcelona futbol takımına ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise 11. En büyük stadyumu olan Nou Camp, 1957 yılında yapılmıştır. Stadyumun en önemli bir diğer özelliği de stadyum içerisine reklam almayan tek spor kulübü olmasıdır. Bunun nedeni ise, stadyumun oldukça estetik bir görüntüye sahip olması ile bu görüntüye reklam yakışmayacağıdır. Futbol severler tarafından yoğun ilgi gören stadyum özellikle erkek turistler tarafından rağbet görmektedir.

Kaynak: http://www.ucakbiletiuygunal.com/barcelonada-gezilecek-en-guzel-yerler/
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter