Endonezya Silahlı Kuvvetleri

Başlatan nokta, Haz 08, 2017, 06:42 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

Endonezya, C-130 Hercules Uçaklarını Satın Almayı Planlıyor

Endonezya, ABD'den Hercules C-130 uçakları ve diğer ulaşım uçaklarını satın alma planını onayladı.

Endonezya Savunma Bakanı Ryamizard Ryacudu, "Gelecekte Endonezya, Hercules C-130 uçakları ve ABD 'den diğer ağır yük taşıma uçakları da dahil olmak üzere birkaç birincil silah sistemi satın almayı planlıyor" dedi.

Mart 2017'de Airbus, A400M nakliye uçağının muhtemel satın alınması için Endonezya ile bir niyet mektubu imzalamıştı.

http://www.c4defence.com/Gundem/endonezya-c130-hercules-ucaklarini-satin-almayi-planliyor/6965/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Endonezya Su-35 anlaşmasını iptal etmiyor

Endonezya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cakarta'nın Moskova'yla Rus yapımı Su-35 avcı uçaklarının tedarikiyle ile ilgili yaptığı anlaşmadan vazgeçme niyetinde olmadığı belirtildi.

Sputnik Vietnam'ın Endonezya Savunma Bakanı Ryamizard Ryacudu'nun açıklamasına dayandırdığı haberde, Endonezya'nın Rusya ile Rus yapımı Su-35 avcı uçaklarının tedarikiyle ile ilgili yapılan anlaşmadan vazgeçmeyeceği ifade edildi.

Habere göre Endonezya Savunma Bakanı Ryacudu, Cakarta'nın uçakları satın alma konusunda son derece ilgili olduğunu kaydetti. Ryacudu, "Endonezya'nın en kısa zamanda avcı uçaklarını teslim alması bekleniyor" diye konuştu.

Endonezya'nın ABD tarafından uygulanabilecek olası yaptırımların etkisiyle Rusya ile imzalanan anlaşmayı yerine getirmekten 'asla vazgeçmeyeceğini' vurgulayan Ryacudu, tarafların şu anda uygulama aşamasına geçtiklerini, fakat yönetimindeki kurumun maliye ve ticaret bakanlıklarıyla sevkiyatların ödenmesi ile ilgili bazı sorunları çözmesi gerektiğini ifade etti.

Daha önce Rus basını, Rusya ile Endonezya arasında imzalanan, Cakarta'ya 11 adet Su-35 avcı uçağının tedariki ile ilgili anlaşmanın uygulama evresinin ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) çerçevesinde uygulayabileceği olası yaptırımları nedeniyle ertelendiğini yazmıştı.

http://www.kokpit.aero/su-35-anlasmasi Mesajı Paylaş

Terra

Endonezya hava filosunu H225M ile güçlendirecek

Endonezya Savunma Bakanlığı, 8 adet Airbus H225M taktik nakliye helikopterinin tedariki için sözleşme imzaladı.

Sözleşme, Endonezya Havacılık ve Uzay Şirketi (PTDI) Ticaret Direktörü Irzal Rinaldi ve Endonezya Savunma Bakanlığı'ndan Savunma Tesisi Ajansı Başkanı Agus Setiadji tarafından imzalandı.

AS532 Cougar'ların gövdesinin uzatılmış modeli olan H225M, 28 tam teçhizatlı asker veya 5 bin 670 kilogram yük taşıyabiliyor. Toplam kalkış ağırlığı 11 bin kilogram olan H225'de iki adet Turbomeca Makila 2A1 motor bulunuyor. 5 dakika içinde kalkışa hazır hale gelen ve havadan yakıt ikmal özelliğine de sahip olan helikopter saatte 324 kilometre hıza çıkabiliyor menzili ise 857 kilometre.

Arama kurtarma ve genel maksat amaçlı kullanılabilen H225M farklı askeri ekipman ve silahlarla da donatılabiliyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/01/11/endonezya-hava-filosunu-h225m-ile-guclendirecek/ Mesajı Paylaş

nokta

İlave Denizaltı'da Pazarlıklar Yolunda

Endonezya, ilave denizaltı tedariki hususunda pazarlıkları ilerletiyor. Kore Cumhuriyeti ile yürütülen pazarlıkların, kısa süre içinde nihayete ermesi bekleniyor.

Endonezya Savunma Bakanlığı, PT PAL ve DSME tersanesi, üç adet ilave Tip 209/1400 denizaltı tedariki için pazarlıklara devam ediyor. Geride kalan süreçte, anlaşmanın detaylandırılması için görüşmeler gerçekleştirildi. Teknik destek ve eğitim paketini de içeren anlaşmanın 1,2 milyar Dolar dolaylarında maliyetinin olması bekleniyor.

Endonezya Donanmas'ında Nagapasa sınıfı adıyla görev yapan Tip 209 denizaltıları için ilk sözleşme 2011 yılında imzalanmıştı. Platformların altı modülünden iki adeti PT PAL tesislerinde inşa edilmiş ve DSME kızaklarında inşa edilen kalan dört modül ve nihai montaj işlemleri ise Kore'de tamamlanmıştı.

http://www.c4defence.com/Gundem/ilave-denizaltida-pazarliklar-yolunda/7663/1 Mesajı Paylaş

nokta

Endonezya, Iver Huitfeldt Sınıfı Fırkateyn'I Tedarik Edebilir

Endonezya, Danimarka'daki Iver Huitfeldt sınıf fırkateyninin bir türünü devralmayı düşünüyor. Endonezya iki fırkateyn  tedariki için 720 milyon dolarlık alım programını yürütüyor.

Bu alımı daha somut hale getirmek üzere Danimarka'nın Odense Denizcilik Teknolojisi Firması ile Endonezya Donanması'nın Deniz Tasarım Merkezi arasında bir savunma sanayi işbirliği anlaşması imzalandı.

Fırkateynler, Minimum Temel Güç (Minimum Essential Force /MEF) modernizasyon planının ikinci aşamasının bir parçası olarak tedarik ediliyor. Ülke, geniş MEF gerekliliklerinin bir parçası olarak uzun vadede en az dört tane daha platform arayışında. Endonezya, programın bir parçası olarak Damen Tersanesinden Martadinata sınıfı olarak görev yapan iki adet SIGMA 10514 gemisi edindi.

http://www.c4defence.com/Gundem/endonezya-iver-huitfeldt-sinifi-firkateyn-i-tedarik-edebilir/7899/1 Mesajı Paylaş

nokta

Endonezya, Teluk Bintuni Sınıfı 4. LST Göreve Başladı

Endonezya Donanması (TNI-AL) kısa süre önce Teluk Bintuni sınıfı Tank Çıkarma Gemisi (Landing Ship Tank /LST) dördüncü gemisini, KRI Teluk Lada'yı (Bordo numarası: 521) göreve aldı.

KRI Teluk Lada'yı, Panjang merkezli Endonezya tersanesi PT Daya Radar Utama inşa etti ve 28 Haziran 2018'de Kuvvete teslim etti. 2.350 tonluk bir gemi, 117 metre uzunluğunda, 16.4 metre su seviyesi genişlik ve 7,8 metre derinde yüzebiliyor.

13 knot seyir hızında maksimum 6.240 deniz mili menzili olan gemi ile maksimum 16 deniz mili sürat yapabiliyor.

Gemide iki helikopter için bir helikopter iniş güvertesi ve hangarı bulunuyor. Gemi Endonezya Ordusu'nun standart ana savaş tankı olan Leopard 2 ana savaş tankınından 10 adet taşıyabilir.

Gemi, ülkenin doğu tarafındaki deniz operasyonlarından sorumlu TNI-AL'nın 3. Filo Komutanlığı'nda  (KOARMADA III) görev yapacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/endonezya--teluk-bintuni-sinifi-4-lst--goreve-basladi/7994/1 Mesajı Paylaş

Atılgan

Endonezya ve Güney Kore 1,2 milyar dolarlık denizaltı anlaşma imzaladı

Endonezya'nın Güney Kore'den 3 adet denizaltı satın alacağı bildirildi. Bu kapsamda iki ülke arasında 1,2 milyar dolarlık denizaltı anlaşması imzalandığı belirtildi.
Endonezya, Güney Kore'den 3 adet denizaltı satın almak için anlaşma imzaladı.

South China Morning Post'un haberine göre, Endonezya'ya 3 adet denizaltı satışı için Güney Koreli Daewoo gemi mühendisliği şirketiyle Endonezya hükümeti arasında 1,2 milyar dolarlık anlaşma imzalandı.

İmza töreninin, Batı Cava'da Bandung'da yapıldığı belirtildi.

Güney Kore Savunma İktisap Programı İdaresi Başkanı Wang Jung-hong, yeni projenin, iki ülkenin savunma sanayi iş birliklerini güçlendirmesine ivme kazandıracağını söyledi.

Güney Kore, Endonezya ile 2011 yılında da 3 adet denizaltı satışı konusunda anlaşma yapmıştı.

https://www.denizhaber.net/endonezya-ve-guney-kore-12-milyar-dolarlik-denizalti-anlasma-imzaladi-haber-87859.htm Mesajı Paylaş

nokta

Hücumbota Bofors

Endonezya, BAE Systems ile çalışacak. Endonezya Donanması, KCR-60 hücumbot programı için BAE Systems'in Bofors 57 Mk3 deniz silah sistemini kullanılacak.

Devlete ait gemi üreticisi PT PAL Indonesia firmasıyla imzalanan ilk sözleşmeye göre dört adet 57 Mk3 silah sistemi tedarik edilecek.  57 Mk3 sistemden ikisi, şu anda yapım aşamasında olan iki adet KCR-60 gemisine, geri kalanlar ise mevcut iki adet KCR-60 gemisine entegre edilecek.

Denizdeki satıh, hava ve kara tehditleri için tasarlanan Bofors 57mm deniz topu, ABD, Kanada, İsveç, Finlandiya ve Meksika da dahil olmak üzere çok çeşitli deniz kuvvetleri ve sahil güvenlik görevlerinde kullanılıyor. 1996 yılında tasarlanan Bofors sistemi, 2000 yılında hizmete girdi. Sistem akıllı mühimmat kullanıyor ancak Mk 2 ile aynı mühimmatı da ateşleyebiliyor.

Silah sistemleri, İsveç'in Karlskoga kentindeki BAE Systems tesislerinde üretilecek. İlk birimin 2020'de, son birimin ise 2021'de teslim edilmesi planlanıyor.

http://c4defence.com/Gundem/hucumbota--bofors/8571/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Endonezya F-16'ları yeniliyor

Endonezya Hava Kuvvetleri'nin F-16V ile ilgilendiği belirtildi. Ülke basınında yer alan haberlere göre savunma bakanlığı hava kuvvetleri için iki adet F-16V blok 72 savaş uçağı filosu istiyor.

Uçaklar 2020-2024 stratejik plan döneminde devreye girecek.

Lockheed Martin'in F-16V modifikasyon/ yükseltme programı Northrop Grumman SABR-APG-83 (AESA) radarı içeriyor. Mekanik yani sağa sola düşük açılarda hareket eden radarlara göre sabit duran ve aktif elektronik tarama teknolojisi barındıran bu radar daha çok hedef takip ve kilitlenme imkânı veriyor. Bununla birlikte sentetik diyafram, zemin hareketli hedef göstergesi 6-8 inçlik ekranlar mevcut. Ayrıca Link-16 data-link ve gelişmiş Sniper pod sistemlerini de içeriyor.

F-16 V "Viper"ın yenilikleri bunlarla da sınırlı değil. Yeni bir kokpit tasarımı olan uçağın bilgisayar teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak daha gelişmiş bir görev bilgisayarı, daha kapasiteli Ethernet veri yolu ile uçak dört buçuk yada 4+ olarak nitelenen 4. nesil uçaklarla 5. nesil uçaklar arasında konumlandırılan jenerasyona aday.

http://www.kokpit.aero/endonezya-f16v-yenileme

Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya: Endonezya ile Su-35 kontratının uygulanması 2020'de başlayabilir

Rusya'nın, Endonezya ile Su-35 avcı uçaklarının tedarikiyle ilgili kontratı 2020'de uygulamaya başlamayı planladığı belirtildi.

Rus devlet savunma sanayi şirketi Rostec'in Uluslararası İşbirliği ve Bölgesel Politika Direktörü Viktor Kladov, Rus medyasına açıklamasında, "Bu kontratın gelen yıl uygulanmaya başlayacağını umuyorum" dedi.

Kontratın uygulanmaya başlaması için Endonezya tarafının bir dizi karar alması gerektiğinin altını çizen Kladov, "Endonezya'da yeni savunma bakanı göreve başladı. Onu uzun zamandır tanıyoruz. Son açıklamalarında bir kez daha bu kontratı hayata geçirme niyetini doğrulaması çok memnuniyet verici" diye açıkladı.

Daha önce Endonezya'nın, Su-35 kontratıyla ilgili Rusya'yla kredi anlaşmasını imzalama niyetinde olduğu bildirilmişti.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201912191040868537-rusyaendonezyailesu-35kontratininuygulanmasi2020debaslayabilir/ Mesajı Paylaş

ayibarishi

Bu forumun bir farkı olsun... Önce sizinle özel bir bilgi paylaşımına gideceğim:

Endonezya sadece NATO standardı ürünlerin değil, Rus ürünlerinin de kullanıcısı idi. Envanterlerindeki Sukhoi serisi savaş uçaklarından da bu anlaşılabilmektedir. Yakın zaman içerisinde Endonezya egemenliği altındaki Natuna adaları bölgesinde Çin ile ciddi bir anlaşmazlık yaşanmıştır. Bu anlaşmazlığın gerçek keyfiyeti, uluslar arası ve ulusal basına yansıyandan çok daha derindir. Bölge üzerinde hem denizde hem de havada it dalaşları yaşanmıştır. Bu süreçte Endonezya Su-30'ları, Çin uçaklarına kilit dahi atamama tecrübesi yaşamış, denizde ve karada Elektronik Harp zafiyetlerini bizzat görüp tecrübe etmişlerdir. Ardında yatan neden açıklanmasa da ülke kamuoyunda yeni Su-35 uçakları siparişinin iptal edilmesi yolundaki hükümet destekli baskıyı bu sebep oluşturmaktadır.

Dolayısıyla Endonezya'nın uzunca bir süre Rus ve Çin yapımı ürünlerden uzak duracağı söylenebilir. (Yerli tasarım hücumbotları için aldıkları Çin antiship füzesinde de, somut testler sonrasında oldukça derin bir güven bunalımı yaşamışlardı.) Bölgede modern Sigma sınıfı gemiler ve F-16'lar konuşlandırılmasının ardında da bu yataktadır. Çin'deki virüs salgını sonrasında çekilen Çin bahriyesi sayesinde askerler, oldukça uzun zaman sonrasında evlerinin yüzünü görebilmişlerdir. Fransa Rusya'nın yetersizliklerinden ötürü oluşan açığı Hindistan'dan elde ettiği tecrübelerden ötürü hızlıca görmüş ve pazarı doldurmak amacıyla harekete geçmiştir. Ülke çoktan Godwind sınıfı korvetler, Scorpene sınıfı denizaltılar, Rafale savaş uçaklarıyla ilgili aktif pazarlama sürecini başlatmıştır.

Yorumlu bir haber de paylaşayım: Endonezya'nın Su-35 Alımı İşinde Bir İş Var...

Savunma basınını takip edenlerin bildiği üzere, Endonezya üç yıl kadar önce 11 adet Su-35 almak üzere Rusya ile masaya oturdu. Elinde yine azar miktarda Su-27 ve Su-30 olan ülke, Rusya ile para değil kauçuk ve kahve başta Endonezya'nın ürettiği ürünlerle barter karşılığında bu alımın gerçekleştirilmesi için anlaştı. Fakat bu anlaşma sonrasında ABD ülkeyi CATSAA yaptırımları da dahil olmak üzere politik açıdan sıkıştırmaya başladı.

Son zamanlarda Endonezya basını ve sosyal medyasında oldukça farklı haberler görülmeye başlandı. Örneğin Keşmir semalarında Hindistan Su-30'larının Pakistan F-16'larına kilitlenemediği ve bu nedenle Rus uçaklarının elektronik kabiliyetlerinin sorgulanması gerektiği gibi. Açıkçası hem Su-27/30 uçaklarına hemde F-16A/B/C/D uçaklarına sahip bir hava kuvvetleri olarak, böyle bir şey varsa daha önceden fark etmemiş olmaları oldukça hayret verici olurdu.

Endonezya'nın aynı zamanda en gelişmiş versiyon olan F-16V modeliyle de ilgilendiği hatta 32 adetlik bir alım düşündüğü uzun zamandır dillendiriliyor. ABD ile süren görüşmeler alımla sonuçlanabilirdi ve bu sürpriz olmazdı. Fakat şu sıralarda F-16V yanında oldukça ciddi bir Fransız Rafale tayyaresi alımı da gündeme getirilmekte. Hatta modern savaş uçağı adedini 80'e tamamlamak üzere 48 adet gibi bir rakam da telaffuz ediliyor.

Bu kapsamda yapılan tartışmalarda (ki sadece sosyal medya ve internette değil, televizyon programlarında da konu ediliyor) enteresan veriler de ortaya çıkıyor. Örneğin 108 milyon dolarlık fiyatıyla Su-35'in hem F-16V hemde Rafale'den çok daha pahalı olduğu. Ayrıca Su-35'in 35.000 dolarlık saatlik uçuş maliyetiyle de, 28.000 dolarlık Rafale ve 12.000 dolarlık F-16'dan daha çok bütçeye zarar vereceği gibi. Dolayısıyla durum savunma medyasını takip eden çevreler için enteresan bir hale bürünmeye başlıyor.

Güney Kore ile birlikte yürütülmekte olan KF-X türevi IF-X uçağı içinse, tekrar Endonezya'nın ödeme sorumluluğunu yerine getirmediğine yönelik haberler baş göstermeye başladı. ABD Lockheed-Martin'den teknolojik danışmanlık alarak ve birçok ABD firmasının da katılımıyla gerçekleştirilen, kısmi stealth KF-X uçağının, Endonezya için "Stealth Özelliğe Sahip Olmayan" bir türevinin üretimi söz konusu idi. Açıkçası Endonezya hava kuvvetleri programlarında ciddi bir kafa karışıklığı baş göstermişe benziyor. Bu hususta da Başkanlık yarışında Jokowi'ye kaybeden (?) ama halkın gönlünü kazandığı için Milli Savunma Bakanı olarak atanan Probowo'nun karakteri de önemli rol oynamakta.

Açıkçası ülkenin SİHA programlarına destek veren ve birlikte Kaplan MT hafif tankını geliştiren bir ülke olarak, mevcut durum Türk Savunma Sanayi firmaları için de fırsat pencereleri oluşturuyor. Bu nedenle bölgeyi yakından takip etmeye devam etmeliyiz.
Mesajı Paylaş

süper çavuş

Son zamanlarda Endonezya basını ve sosyal medyasında oldukça farklı haberler görülmeye başlandı. Örneğin Keşmir semalarında Hindistan Su-30'larının Pakistan F-16'larına kilitlenemediği ve bu nedenle Rus uçaklarının elektronik kabiliyetlerinin sorgulanması gerektiği gibi.

Hocam Hint Su-30MkI leri israil  Elta El/M-8222 elektronik harp podları taşımakta bu yukarıdaki bahsettiğiniz mevzuyla ilgili Israil sistemininde sorgulanması gerekmiyormu  ?? Mesajı Paylaş

ayibarishi

Elbette sorgulanması mantıklı olur. Bununla birlikte acaba harekata katılan tayyatelerde pod takılı mıydı? Söz konusu pod uçağın dahili sistemleriyle ne kadar uyumlu çalışıyor? Bir öz savunma amacıyla ne kadar yeterli, bir başka elektronik saldırı amacıyla ne kadar? Yada tamamen farklı bir görev olan radar takip ve kilitlenme kısmında da hizmet verebiliyor mu? Sorular ardı ardına uzar...

Ama eğer Pakistan F-16'sı Amraam füzesiyle, Hindistan S-30'unu düşürdü ise ve Hintliler Paki F-16 yada JF-17'sini düşeremediyse, bu gerçek başlı başına bir anlam ve önem ifade etmez mi sizce?.. Mesajı Paylaş

nokta

Modernize F-16, İlk Uçuşunu Yaptı

Bölgede artan gerilime paralel olarak silahlanma ve yenileme faaliyetlerine hız veren Endonezya, F-16 modernizasyon sürecinde önemli bir safhayı geride bıraktı.

Endonezya Hava Kuvvetleri (Tentara Nasional Indonesia - Angkatan Udara / TNI-AU)'ne ait, modernizasyon faaliyetlerini tamamlayan TS-1610 seri numaralı ilk F-16A Fighting Falcon, gökyüzüyle yeniden buluştu. Falcon STAR (Structural Augmentation Roadmap / Yapısal Güçlendirme Yolharitası) programı kapsamında yarı ömür modernizasyon faaliyetleri icra edilecek olan Endonezya F-16'ları bazı iyileştirmelere tabi tutulacak. Gövde yapısal bileşenleri iyileştirilecek olan uçakların uçuş ömrü, 8 bin saate yükseltilecek. Ek olarak platformlar, gelişmiş aviyonikler ve modern silah sistemleri ile donatılacak.

https://c4defence.com/Gundem/modernize-f16-ilk-ucusunu-yapti/9375/1

Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter