Göktürk-3 SAR Yer Gözlem Uydu Projesi

Başlatan 7Skies, Eki 07, 2015, 04:25 ÖS

« önceki - sonraki »

7Skies

Eki 07, 2015, 04:25 ÖS Last Edit: Eki 16, 2015, 08:26 ÖS by 7Skies
GÖKTÜRK-3

Kesif-Gözetleme Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Uydu Sistemi (Göktürk-3) Projesi

SAR(Synthetic Aperture Radar) = YAR (Yapay Açıklıklı Radar)

GÖKTÜRK-3 Projesi ile uzay tabanlı görüntüleme yeteneginin SAR sensörü vasıtasiyla gece ve gündüz her hava sartına gelistirilmesi amaçlanmistir. Bu kapsamda proje sözlesmesi 08 Mayis 2013 tarihinde imzalanmistir.

Söz konusu sözlesme kapsaminda, GÖKTÜRK-3 Sistemi'nin asamali bir yaklasim ile gerçeklestirilmesi öngörülmekte olup bu maksatla projenin ilk fazinda Ön Tasarim (Preliminary Design Review-PDR) fazina kadar olan faaliyetler planlanmaktadir.

TUSAS'in ana yükleniciliginde, TÜBITAK Uzay Arastirmalari Enstitüsü ile ASELSAN AS'nin de alt yüklenici olarak görev alacagi projenin 28 aylik Faz-1 çalismalari kapsaminda sirasiyla; Görev Tanimi, Sistem Gereksinimleri, Sistem Tasarimi ve Ön Tasarim Gözden Geçirme safhalarina ait faaliyetlerin yürütülmesi planlanmistir.

- Göktürk-3  radar gözlem uydusunun 2019 yili sonuna dogru firlatilmasi hedeflenmektedirSSM ile TUSAS Arasinda "GÖKTÜRK-3 SAR Uydu Sistemi Gelistirme Projesi Ön Tasarim" Sözlesmesi Imzalandi..


08 Mayis 2013

3 Ocak 2013 tarihinde yapilan Savunma Sanayii Icra Komitesi (SSIK) toplantisinda; Sentetik Açiklikli Radar (SAR) görüntüsü alma özelligi tasiyacak GÖKTÜRK-3 Uydu Projesi'nin, TÜBITAK Uzay ve ASELSAN'in destegiyle milli olarak gelistirilmesi için, TUSAS-Türk Havacilik ve Uzay Sanayii A.S. ile sözlesme görüsmelerine baslanmasina karar verilmistir. Bu dogrultuda yürütülen yogun çalismalar sonucunda sözlesme görüsmeleri tamamlanarak, GÖKTÜRK-3 SAR Uydu Sistemi Gelistirme Projesi Ön Tasarim Sözlesmesi, SSM ve TUSAS arasinda, 8 Mayis 2013 günü, IDEF 2013 11'inci Uluslararasi Savunma Sanayii Fuari'nda yapilan törenle imzalanmistir.

GÖKTÜRK-3 SAR Uydusu, kara, deniz ve hava sahasi sinirlarinin kisitlamalari olmaksizin gece ve gündüz her hava sartinda görüntü alma yetenegine sahip olacak ve Alçak Irtifa Yörüngesi'ne (LEO) yerlestirilecektir.

GÖKTÜRK-3 SAR Uydusu ile yüksek hassasiyetli arazi yükseklik modellerinin olusturulmasi ve topografik harita hazirlanmasi gibi yeteneklerin de kazanilmasi amaçlanmaktadir.

Askeri açidan denetim, gözetim ve tatbikat gibi faaliyetlerde, kriz bölgelerinin ve sinir olaylarinin gözetlenebilmesi ve dogal afet sonrasi hasar tespiti ve kriz yönetimi süreçlerinde görsel bilgi destegi saglanmasi, GÖKTÜRK-3 SAR Uydu Sistemi'nin temel hedeflerinden bazilaridir. Bir SAR uydusu ve bir sabit yer istasyonundan meydana gelen GÖKTÜRK-3 Uydu Sistemi, Türk Silahli Kuvvetlerinin SAR uydu görüntü ihtiyaçlarini karsilamasinin yani sira, çesitli sivil uygulama alanlarina da hizmet verecektir.
Yapay Açıklıklı Radar


Genel Tanım: Sentetik aralikli radar veya SAR, birden fazla küçük radar birimi tarafindan toplanan radar görüntülerinin elektronik ortamda birlestirilmesiyle normalde daha büyük boyutta tek bir birim tarafindan elde edilen görüntüye kiyasla daha yüksek çözünürlük alinabilmesini saglayan radar cinsidir. Birden fazla alicinin anten düzlemine farkli konum ve açilarda yerlestirilmesiyle ortaya çikan yeni kolektif anten, hedeften hemen her yönde yansiyan radar dalgalarin daha kolay ve dogru sekilde toplanip karmasik yüzeyli cisimlerin de degerlendirilmesini mümkün kilar. SAR radar teknolojisi askeri amaçli uygulamalarin yaninda özellikle uzaktan algilama, petrol arama ve madencilik ile kalin atmosferlerinden dolayi yüzeyi gözle görülemeyen gezegenlerin haritalanmasinda genis kullanim alani bulmustur.

Teknik Tanım: Bir Yapay Açiklikli Radar (Sythetic Aperture Radar SAR) uçakta bulunan, uçagin uçus güzergâhini kullanarak olabilecek en büyük antenin ve yayin açiklik yüzeyinin (aperture) elektronik benzetimini (simulation) yapabilen bir sistemdir. Çok uzun bir zaman dilimi içerisinde gönderim-alim çevrimleri (PRT ler, PRT = Darbe Tekrarlama Zamani), uçagin hassas göreceli konum koordinatlari ile birlikte elektronik ortama kaydedilir. Bu çevrimler (cycles) belirli bir sayiya ulastiginda kaydedilen veriler bir bilgisayarda islenir. (Her bireysel çevrimde ortaya çikan degisik Doppler frekanslari hedefin geometrisinin çiziminde hesaba katilir.) Böylece gerçek bir antenin açiklik açisinin elverebildiginin çok ötesinde yüksek açisal çözünürlüklü bir radar resmi elde edilir.


Resim 1: Ocean Master ISAR-Bilgisayari tarafindan çizilen bir gemi silueti
Bir geminin ISAR-resmi: Geminin silueti siyah bir arka planda belli belirsiz seçilebiliyor. Sanki her biri 2 metrekare bir ölçege karsilik gelen kaba piksellerden meydana gelen bir gemi resmi ortaya çikmaktadir. Geminin en parlak olarak gözüken bölgesi daha yekpare olan gövdesidir. Geminin yari geçirgen bölgeleri gri tondadir. Ince gemi direkleri daha soluk bir tonda olsa bile seçilebilmektedir.Bir SAR radarinin çalısmasıSAR faz dizi antene benzer sekilde çalisir, fakat faz dizi antene aksine çok sayida paralel anten elemani kullanmaz. Buna karsilik sadece bir anteni zaman çoklayarak (time-multiplexing) kullanir. Degisik geometrik konumlar uçus hizinin sonucu meydana gelir.

Bir SAR- radar bilgisayari A uçus noktasindan C uçus noktasina kadar ki T zamani içinde ki tüm darbe tekrarlama sürelerinin yansimalarinin genliklerini ve faz açilarini kaydeder. Bu verilerden faydalanilarak, ancak anten uzunlugu v · T (v = platform hizi) olan çok daha büyük bir antenle elde edilmesi mümkün olabilen bir sinyal yeniden çatilir (reconstructed). T zamani arttirilarak antenin „yapay açikligi" büyütülebilir ve böylece daha iyi çözünürlük elde edilebilir.


Resim 2: Yapay Açiklik yapay bir sekilde boyu uzatilmis bir antendir


Bir hedef (örnegin bir gemi) radar tarafindan ilk kez yakalandiginda gönderilen darbelerin yansimalari kaydedilmeye baslanir. Bu islem platformun öne dogru hareket ederken hedef radar isinlari altinda kaldigi sürece devam eder. Platformun bu süre içinde kat ettigi yol antenin benzetimlesmis (simulated) veya yapay boyunu tayin eder. Antenin yapay olarak küçültülmüs açiklik açisi, ölçüm sirasinda geçen süre ve (darbe tekrarlama frekansi vasitasiyla) olabilmesi mümkün menzil birbirlerini dengelerler, böylece serit (swath) üzerinde olabildigince sabit bir açisal çözünürlük yakalanabilir.

Bir SAR in ulasilabilmesi mümkün azimut çözünürlügü yaklasik olarak gerçek anteninkinin yarisi kadardir ve bu deger platformun uçus yüksekligine bagli degildir.

Bunun için asagidaki teknik kosullarin saglanmis olmasi gereklidir:

frekansi kararli, tam evreuyumlu bir radar sistemi
güçlü bir SAR-bilgisayari ve
platformun uçus rotasinin/yörüngesinin ve hizinin kesin olarak bilinmesi.


Uçak radar yapimcilari bu teknolojiyi kullanarak, bir uçak tarafindan tasinmasi pratik olmayan 10 m gibi boyutlara sahip anten dizilerini kullanmadan oldukça iyi açisal çözünürlük elde etmislerdir.

Mekik Radar Topografi Görevini yürüten (SRTM Shuttle Radar Topography Mission) bir uzay mekiginde yine bu Yapay Açiklikli Radar (SAR) teknigi kullanilmaktadir.

SAR radari yaninda birde Ters SAR olarak adlandirilan Inverse SAR kisaca ISAR teknigi de kullanilir. Bu teknikte uçagin güzergâhi temel alinmaz, aksine lokalize olmus hedefin hareket vektörü kullanilir. Gemi tespit devriye uçaklarinda bulunan ISAR radarlari gemilerin kimlikleri bile taniyacak kadar kaliteli radar resimlerini elde edebilmesi nedeniyle büyük öneme sahiptir.


Resim 3: SAR-yöntemi prensibi

http://www.radartutorial.eu/20.airborne/ab07.tr.html

http://youtu.be/Js6Fol7F5RQ

Kaynak: Tsk, Tai

Mesajı Paylaş
.

ocay

Uydu yol haritalarımız; kişisel tahminlerim

2021 Tursat-6A
2021 Göktürk-3
2022 İMECE
2023 Göktürk-4 E/O
2024 MUHSAT
2016 yılında Göktürk-1 uçtuktan sonra önümüzdeki 5-6 sene kadar Türksat-6A/İMECE/Göktürk-3'ün üretimi ile uğraşırız Mesajı Paylaş

neosinan

GÖKTÜRK-3'ün SAR'ına RFI yayınlandı

http://m.c4defence.com/Gundem/gokturk3-un-sar-ina-rfi-yayinlandi/2622/1


Rfi sadece ingilizce yayınlanmış, Acaba Aselsan Sar radarı becermedi mi? Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Teklife çağrı dosyasının dilinin İngilizce olmasını Aselsan'ın beceriksizliğine bağlamak takdire şayan bir yaklaşım olmuş.

Tebrikler... :)

Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter