Nurol Makina Ejder Yalçın 4x4

Başlatan Elçibey, Eki 07, 2015, 03:56 ÖS

« önceki - sonraki »

Terra

Katarlı Ejder'e ASELSAN pençesi

Katar Özel Kuvvetler Komutanlığının ihtiyacı kapsamında Ejder Yalçın araçlarının silahlandırılması yönünde Nurol Makina ile ASELSAN arasında sözleşme imzalandı.

İki firmanın ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında çok sayıda Ejder Yalçın zırhlı aracı için Silah/Füze Sistemleri, Komuta-Kontrol Sistemleri, Ataletsel Navigasyon Sistemleri, Keskin Nişancı Tespit Sistemleri ve Radyolink Sistemleri geliştirilerek araçlara entegre edildi.

Sistem teslimatlarının Katar Milli Günü'ne yetiştirilmesine yönelik müşteri talebinin karşılanabilmesi amacıyla ilgili ekiplerin yoğun gayreti neticesinde ilk parti araçların teslimatı tamamlandı.

Entegre sistem çözümleri içeren ve büyük çaplı ihracat projesi kapsamında kısa süre içerisinde gerçekleştirilen teslimatlar Katarlı yetkililer tarafından takdirle karşılandı. Aynı zamanda bu teslimatların önümüzdeki dönemde potansiyel projeler için önemli bir referans teşkil edeceği değerlendiriliyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/01/02/katarli-ejdere-aselsan-pencesi/ Mesajı Paylaş

Terra

Türk Ejder'i Özbek topraklarında

Nurol Makina'nın özgün tasarımı Ejder Yalçın 4×4 Zırhlı Muharebe Aracı Özbekistan Silahlı Kuvvetleri'nin hizmetine girdi.

Özbekistan Savunma Bakanı Yardımcısı Albay Aybek İsmailov ve Savunma Sanayi Devlet Komitesi Daire Başkanı Kahraman Ermatov'un katılımıyla düzenlenen törenle ilk parti Ejder Yalçın araçları Özbekistan Ordusuna teslim edildi.

Nurol Makina ile UzAuto firmaları arasında 2017 yılında imzalanan anlaşmayla, 1000 adet Ejder "Yalçın"  TTZA Özbekistan'da ortak üretilecek. Mutabakat, 24 adetlik hazır alımı ve 3. ülkelere satışı da kapsıyor. Yapılan anlaşma kapsamında ilk 20 aracın üretimi Nurol Makina tesislerinde gerçekleşecekti. 1000 adetlik paketten geri kalan araçların tamamı ise Özbekistan'daki UzAuto firmasının tesislerinde ortak üretim modeliyle üretilecek.

Yürüyen kale "Ejder Yalçın"

Ejder Yalçın, askeri birlikler ile güvenlik güçlerinin meskûn mahal ve kırsal alanlar da dahil olmak üzere her türlü bölgede harekat ihtiyaçlarına cevap vermek üzere geliştirilen yüksek koruma ve hareket kabiliyetine sahip, harekât sahasında kendini kanıtlamış özgün bir platformdur.

4 ton taşıma kapasitesi ve özgün araç kontrol yazılımı sayesinde farklı faydalı yükler entegre edilebilmekte ve bu sayede Ejder Yalçın 4×4 platformu farklı uygulamalara yönelik olarak özelleştirilebilmektedir. Ejder Yalçın 4×4, yüksek torka sahip dizel motoru ve tam bağımsız süspansiyon sistemi ile yüksek arazi performansı sunuyor.

Yüzde 60 meyilli arazide tırmanabilen zırhlı aracın lastikleri patlak gider özelliği taşıyor. Ayrıca, tüm tekerlerde çift salıncaklı tam bağımsız süspansiyon sistemi de bulunuyor. 14 ton ağırlığında olan ve 120 km hıza çıkabilen aracın menzili ise 700 km.

Koruma seviyesi, mobilite ve faydalı yük taşıma kapasitesi ile sınıfının lideri konumunda bulunan EJDER YALÇIN'ın farklı konfigürasyonları arasında; Patlayıcı İmha Aracı, Hava Savunma Aracı, Komuta- Kontrol Aracı, Muharebe Aracı, KBRN Keşif Aracı, Personel Taşıyıcı, Mayın/EYP Tespit-İmha Aracı, Zırhlı Ambulans ve Sınır Gözetleme ve Güvenlik Aracı yer alıyor. Nurol Makina, uluslararası kullanıcıları ile imzaladığı sözleşmeler doğrultusunda, aracın farklı konfigürasyonları ile ilgili çalışmalarına yoğun olarak devam ediyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/08/03/turk-ejderi-ozbek-topraklarinda/ Mesajı Paylaş

nokta

Türkiye ve Özbekistan Ortaklığı

Nurol Makina, Özbekistan'a 24 adet Ejder Yalçın 4×4 taktik tekerlekli zırhlı aracın teslim edildiğini açıkladı. Ekim 2017'de Özbekistan'da faaliyet gösteren UzAuto ile 1000 aracın tedariki için imzalanan ve üçüncü ülkelere satışı da içeren anlaşma kapsamında ilk 24 adet aracın Türkiye'de, kalan platformların ise Özbekistan'da üretileceği açıklanmıştı.

Askeri birlikler ile güvenlik güçlerinin meskûn mahal ve kırsal alanlar dahil olmak üzere her türlü bölge ve arazi şartlarında harekât ihtiyaçlarına cevap vermek üzere geliştirilen EJDER YALÇIN, IDEF 2013'te tanıtıldı. Keşif, taktik füze taşıma/fırlatma, komuta-kontrol, hava savunma ve personel taşıma gibi çeşitli görevlerin icrasında kullanılabilen platform toplam 12 askeri personel taşıyabiliyor. Son teknoloji ürünü malzemeler kullanılarak imal edilen Ejder Yalçın, dört bin kg faydalı yük kapasitesine sahip. 

http://c4defence.com/Gundem/turkiye-ve-ozbekistan-ortakligi/8517/1 Mesajı Paylaş

meraklı

Türk zırhlısı Avrupa'nın kapısını açtı

Ordusunun teknolojik olanaklarını artırmak için bir süredir arayışta olan Macaristan, zırhlı muharebe aracı Ejder Yalçın'ı tercih etti.

Ordusunun teknolojik olanaklarını artırmak için arayışta olan Macaristan, Nurol Makina tarafından üretilen zırhlı muharebe aracı Ejder Yalçın'ı tercih etti.

Türk savunma sanayisinin zırhlı kara aracı üreticilerinden Nurol Makina'nın zırhlı araçlarını seçen ülkelere bir yenisi eklendi. Bir süredir ordusunun teknolojik olanaklarını artırmak ve Sovyetler Birliği dönemindeki araç ve teçhizatları Batı sistemleriyle değiştirmek için faaliyetler yürüten Macaristan, tercihini Ejder Yalçın'dan yana kullandı.

Macaristan, güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için Ejder Yalçın'ı tercih eden dünyadaki 6'ncı, Avrupa Birliği'ndeki ilk ülke oldu

Ejder Yalçın, mayıs ayında Macaristan Savunma Kuvvetlerinin, envanterindeki ve tedarik sürecindeki araçları sergilediği "Ulusal Savunma Günü" etkinliklerine, Yörük 4x4 hafif zırhlı aracı ile katıldı.

Son olarak iç güvenlik birimlerinin tanıtımına yönelik etkinliğe davet edilen Ejder Yalçın, Budapeşte sokaklarında dolaşan araç konvoyunda boy gösterdi.

Yüksek koruma ve harekat kabiliyeti
Ejder Yalçın, askeri birlikler ile güvenlik güçlerinin meskun mahal ve kırsal alanlar dahil her türlü bölge ve arazi şartlarında harekat ihtiyaçlarına cevap vermek üzere geliştirildi. Yüksek koruma ve hareket kabiliyetlerine sahip araç, harekat sahasında kendini kanıtlamış özgün bir platform olarak görev yapıyor.

Türkiye'de de güvenlik güçlerinin envanterinde yer alan Ejder Yalçın'ın farklı görevler için geliştirilmiş konfigürasyonları bulunuyor.

Koruma seviyesi, mobilite ve faydalı yük taşıma kapasitesiyle sınıfının lideri konumunda bulunan Ejder Yalçın'ın 10'dan fazla konfigürasyonu arasında Patlayıcı İmha Aracı, Hava Savunma Aracı, Komuta-Kontrol Aracı, Muharebe Aracı, KBRN Keşif Aracı, Personel Taşıyıcı, Mayın/El Yapımı Patlayıcı Tespit-İmha Aracı, Zırhlı Ambulans ve Sınır Gözetleme ve Güvenlik Aracı yer alıyor.

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/turk-zirhlisi-avrupanin-kapisini-acti/1569774 Mesajı Paylaş

nokta

Özbekistan Ejder Yalçını Kopya Çıktı

Özbekistan, geçtiğimiz Temmuz ayında yerli imkânlarla geliştirildiği iddia edilen Tarlon 4x4 platformu tanıtmıştı. Aracın Ejder Yalçın'a olan olağanüstü benzerliği dikkat çekmişti.

Nurol Makina firmasının Özbekistan'da ürettiği düşünülen Ejder Yalçın'ın gerçeği yansıtmadığı öğrenildi. Firma yetkililerinin C4Defence'e yaptıkları açıklamada, Özbekistan ile iki ayrı MoU imzaladıkları belirtildi. İlk MoU'nun bin adet Ejder Yalçın üretimi içerdiğini ve 2017 yılında imzalandığına dikkat çeken yetkililer, bu anlaşmanın devamının gelmediğini ve üretim anlaşmasına dönüşmediğini belirttiler. Öte yandan Nurol Makina, 24 adet aracın hazır olarak teslimi için ayrı bir anlaşma imzalandığını ve ilk aracın 2019 yılında teslim edildiğini açıkladı.

Söz konusu aracı ilk defa basından gördüklerini belirten yetkililer, "Ejder Yalçın'a şaşırtıcı derecede benzediğini gördük ancak bizim bu üretim için anlaşmamız yok." ifadelerini kullandı.

https://c4defence.com/Gundem/ozbekistan-ejder-yalcini-kopya-cikti/10593/1 Mesajı Paylaş

Osman

Firmaların mou imzalarken dikkat etmesi ve bu tarz kopyalamalarda da dava açıp hakkını savunması lazım ama ejderin tüm hakları nurolda mı? Dizayn nurola ait değil diye hatırlıyorum Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter