Nurol Makina Ejder Yalçın 4x4

Başlatan Elçibey, Eki 07, 2015, 03:56 ÖS

« önceki - sonraki »

Karabasan


ASELSAN tanksavarla hedefi 12'den vurdu


ASELSAN'ın Ejder Yalçın 4x4 Zırhlı Muharebe Aracı'na entegre ettiği Tanksavar Füze Atıcı Sistemi'ne ilişkin atış testleri başarıyla yapıldı.
Nurol Makina'nın NMS 4X4 aracıyla ilk kez Katar'a ihraç edilen ve böylece bir ordunun envanterinde yer alan Tanksavar Füze Atıcı Sistemi'nin geliştirilmesi, entegrasyonu ve yeni versiyonlarına ilişkin çalışmalar sürüyor.Bilgisayarlı atış kontrol kabiliyeti

Kullanıcı etkileşimini en aza indirecek şekilde tasarlanan sistem, bilgisayarlı atış kontrol kabiliyetine sahip bulunuyor.
Sistem, modüler yapısı sayesinde kule üzerinden Kornet, Hellfire, Javelin, Shershen ve OMTAS gibi tanksavar güdümlü mermileri ateşleyebiliyor. Seçilen füzenin güdüm sistemine göre kule üzerine RF veya lazer işaretleyici yerleştirilebiliyor. Füze sayısı, kullanıcı taleplerine göre değiştirilebiliyor. Füzelere ilave olarak sisteme yakın koruma maksatlı 7,62 milimetre ve 12,7 milimetre makineli tüfekler ile 25 milimetre top entegre edilebiliyor.

Sistem testten başarıyla geçti

ASELSAN, Tanksavar Füze Atıcı Sistemi'nin zırhlı araç üzerindeki performansını Ejder Yalçın 4x4 Zırhlı Muharebe Aracı ile değerlendirdi. Atış testleri, Konya Karapınar'daki test sahasında gerçekleştirildi. Atışlarda hedefler etkili şekilde vuruldu. Sistem testten başarıyla geçti.

Atış testine ilişkin görüntüler ise hem Ejder Yalçın'ı hem de Tanksavar Füze Atıcı Sistemi'ni envanterine katan Katar'da düzenlenen Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı'nda (DIMDEX 2018) paylaşıldı. ASELSAN'ın Savunma Sanayi Teknolojileri AŞ ve Katar Savunma Bakanlığına bağlı Barzan Holding ile kurduğu BARQ (Şimşek) ortaklığının standında Tanksavar Füze Atıcı Sistemi'nin yeni tasarımı, atış testi görüntüleri eşliğinde sergilendi. Fuardaki yeni Tanksavar Füze Atıcı Sistemi'nin merkezinde makineli tüfek, iki yanında ise ikişer adet tanksavar füze fırlatıcı yer alıyor.


NMS 4X4

https://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/aselsan-tanksavarla-hedefi-12den-vurdu/1090470 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

#31
Mar 16, 2018, 10:18 ÖÖ Last Edit: Mar 16, 2018, 10:22 ÖÖ by putty
Bu Sarp temelli basit Aselsan denemesi bana daha mantıklı geliyor. Mümkün mertebe bu tür ihtiyaçları sarp tabanlı yapmaya ona olabildiği kadar sıkıştırmaya çalışmak gerek. Sarp ın konsriksiyonu bir adaptör parça vidalayarak bu yeteneğe izin verse düşünsenize elinizin altında yüzlerce tanksavar füzesi atmaya uygun Kirpi den Cobraya kadar araç olur. Zaten yapmışlar düşünmüşler kullanmak gerek. Sarp konsriksiyonu tasarımı bu şekilde çeşitlendirmeye hem silah hem ikincil kullanımlar hem optikler olarak modüler halde olup izin vermeli. Biraz netleşmemiş gibi daha bu standardizasyon sarp da. Sarp bile çeşit çeşit daha tam şeklini bulamadı hatta. Yetenek kabiliyet içinde boğuluyoruz resmen biraz basitlik sadelik yalınlık lazım bize artık yeteneken ziyade. Biraz askerlerin işi ele alması Aselsan a bırakmadan bazı kuralları koyması gerek. Aselsan sonuçta tüccar yani ne kadar çok cihaz satarsa o kadar mutlu olur

Mesajı Paylaş

HDS

@putty o dediğinin olabilmesi için füzenin bir kere "özel" olması, biraz OMTAS falan gibi olması gerek. Kornet atsan, o "SARP"a bir kere atıcısını, lazerini optiğini takman gerek. TOW desen, ohoooo, o tam rezillik zaten.

Sen sevmesen de o kadar "esnek" olabilecek bizdeki tek füze OMTAS aslında. At-unut, ya da at-güncelle füze. Gerekirse SARP'ın optiği ile bile atabilirsin. Araya bir "veri aktarım" kablosu takar, termalin gördüğünü OMTAS seeker'ına aktarır atarsın. Mesajı Paylaş

putty

OMTAS olmaz o proje iptal olacak Mesajı Paylaş

merzifonlu

Niye iptal olacak? Vahiy mi indi, nedir yani? Mesajı Paylaş

Defence

Testler tamamlanmış, TSK memnun kalmış, seri üretime geçilmiş. Ne iptal edilecek ki? Mesajı Paylaş

Merkator

Madem kuvvet henüz karasız. STA ihalesi ne için verildi? TOW veya Kornet için mi? Mesajı Paylaş

merzifonlu

#37
Mar 16, 2018, 01:07 ÖS Last Edit: Mar 16, 2018, 01:32 ÖS by merzifonlu
OMTAS başlığını okudum. @putty "Combat Proven" olmuş ve envantere girmiş bir füzeye; sürekli de değil sadece gerektiğinde kullanılsın diye konulmuş RF veribağı yüzünden itiraz ediyormuş. Neymiş, karıştırmaya açıkmış. Aşırı maliyetli dese anlarım da bu biraz zayıf kalan bir itiraz olmuş.

Ancak bir yerde hak veriyorum putty'ye. Milan ve TOW'lar envanter dışına çıkınca, bizim ucuz antitank füzesine bolca ihtiyacımız olacak. Antitank füzelerini artık kısa menzilli topçu cephanesi saymak, o gözle bakmak gerekiyor.

Bu araçları da bir noktada, hafif zırhlı ve kısa menzilli sahra topu saymak gerekir. Mesajı Paylaş

dum

#38
Mar 16, 2018, 01:48 ÖS Last Edit: Mar 16, 2018, 01:55 ÖS by dum
Konuyla pek alakası yok ama ; o ucuz ve hafif iş için KMC var.

Kundağı Motorlu Cirit.


Geleceğin tanksavar teşkilatında : kol, takim tanksavar mangasında ve bölük tanksavar kismında  karaok ;  tabur tanksavar takımında omtas ve KMC ; tugay tanksavar bölüğunde omtas ve kornet. , hava kuvvetlwrinde maverick ve muadili füze olarak hayal edin..

Bu arada güdümlü top ve havan mermisini ve dolanan mühimmatları da ucuz çözümlere ekleyebiliriz.  Sonuçta dışardan almıyoruz TL olarak kendimiz üreteceğiz.

Milan, tow, gtt ve sair şeyleri yok farz edin. Mesajı Paylaş

farabi

Sonuçta Spike ailesi gibi 50 metreden 20km'ye kadar at unut/at güncelle bir füze ailesi ortaya çıkıyor.
Spike NLOS gibi , uzun menzilli bir atgm'yi de elbet kamyonetin arkasında görürüz. Mesajı Paylaş

murattekin

Neden araç içinden mühimmat yüklemeyi düşünmediler acaba? Mesajı Paylaş
...

HDS

Düşünülmüştür muhakkak da, bunların hepsinin maliyeti var.


Şu anda SARP'ın da, Samson'larımızın da içeriden yükleme kabiliyeti yok. İleride olabilecek herhalde. Mesajı Paylaş

Terra

Senegal'de güvenlik 'Ejder Yalçın'dan sorulur

Senegal'in başkenti Dakar'da başlayan FIDAK 2018 alışveriş ve ticaret fuarının güvenliği "Ejder Yalçın" ile sağlanıyor.

Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok yerinden firmaların katıldığı fuarda güvenliği Nurol Makina tarafından geliştirilen ve başta Türk güvenlik güçleri olmak üzere beş farklı ülkede görev yapan Ejder Yalçın ile sağlanıyor.

Senegal ordusu, satın aldığı 25 adet aracı ilk kez Dakar'daki Bağımsızlık Günü etkinlikleri kapsamında sergilemişti.

Ejder Yalçın, askeri birlikler ile güvenlik güçlerinin meskûn mahal ve kırsal alanlarda dahil olmak üzere her türlü bölgede harekat ihtiyaçlarına cevap vermek üzere geliştirilen yüksek koruma ve hareket kabiliyetine sahip, harekât sahasında kendini kanıtlamış özgün bir platformdur.

4 ton taşıma kapasitesi ve özgün araç kontrol yazılımı sayesinde farklı faydalı yükler entegre edilebilmekte ve bu sayede Ejder Yalçın 4×4 platformu farklı uygulamalara yönelik olarak özelleştirilebilmektedir. Ejder Yalçın 4×4, yüksek torka sahip dizel motoru ve tam bağımsız süspansiyon sistemi ile yüksek arazi performansı sunuyor.

Personel güvenliği ön planda

Ejder Yalçın'ın geliştirilmesi sırasında üstün bekâ (Araç & teker üstü, motor bölmesi yangın söndürme ve infilak bastırma sistemi, Acil durum tahliye kapakları, Ön ve yan camlarda koruyucu ızgaralar) özelliklerinin yanı sıra kullanıcının operasyonel ve ergonomik ihtiyaçları da göz önünde tutuldu. Böylece personelin güven içinde etkin bir görev yapması için ideal bir platform oluşturuldu.

Yüzde 60 meyilli arazide tırmanabilen zırhlı aracın lastikleri patlak gider özelliği taşıyor. Ayrıca, tüm tekerlerde çift salıncaklı tam bağımsız süspansiyon sistemi de bulunuyor. 14 ton ağırlığında olan ve 120 km hıza çıkabilen aracın menzili ise 700 km.

Araç, değişik harekât ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler de (KBRN Keşif Aracı, Mayın/EYP Tespit ve İmha Aracı, Zırhlı Ambulans, Sınır Gözetleme ve Güvenlik Aracı, Hava Savunma Aracı ve Komuta Kontrol Aracı) sunuyor.

http://defenceandtechnology.com/2018/12/04/senegalde-guvenlik-ejder-yalcindan-sorulur/ Mesajı Paylaş

malpsoy

Aselsan kuleli YÖRÜK

Mesajı Paylaş

ocay

MSI dergisindeki habere göre daha önce imzlialanan projenin devamı olarak 11 Ejder ve 17 Cobra-2 siparişi için (EGM/JGK için) görüşmeler yapılıyormuş. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter