Nurol Makina Ejder Yalçın 4x4

Başlatan Elçibey, Eki 07, 2015, 03:56 ÖS

« önceki - sonraki »

Karabasan

Yeni siparişler yolda

Zırhlı araç ihtiyacını karşılama arayışındaki 10 ülkenin gündeminde olan Ejder Yalçın, halen aynı anda 3 farklı ülkede teste tabi tutuluyor. Ejder Yalçın, testlerde çöl koşullarında yüksek sıcaklık ve kum, zorlu parkurlar ve coğrafi koşullar, bataklık ve kayalık zemin, dağlık arazilerde hünerlerini sergiliyor.

Ejder Yalçın'ın yıl sonuna kadar birkaç ülkeye daha ihraç edilmesi bekleniyor.

Türkiye'de bugüne kadar güvenlik güçlerine yaklaşık 400 Ejder Yalçın aracının teslimatı gerçekleştirildi. 50 civarında araç da yurt dışına ihraç edildi. Mevcut durumda devam eden üretimlerin üstüne yurt dışından bu yıl gelecek yeni siparişlerin 100'ü geçmesi öngörülüyor.

Farklı versiyonlarla her türlü araziye hazır

Nurol Makina'nın özgün tasarımı Ejder Yalçın, sınıfındaki en yüksek koruma seviyesiyle her türlü arazide etkin olarak görev yapabiliyor.

Araç, yüksek faydalı yük taşıma kapasitesi ve özgün araç kontrol yazılımı sayesinde farklı versiyonlarda konfigüre edilebiliyor ve bu sayede farklı uygulamalara yönelik özelleştirilebiliyor.

Ejder Yalçın 4x4; sınır gözetleme ve güvenlik aracı, keşif aracı, taktik füze taşıma/fırlatma aracı, komuta-kontrol aracı, hava savunma aracı, muharebe aracı, personel taşıyıcı araç, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) keşif aracı, mayın/el yapımı patlayıcı tespit-imha aracı ve zırhlı ambulans gibi kullanıcının değişik harekat ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler sunuyor.

Kullanım amacına bağlı olarak 11 kişiye kadar personel taşıyabilen araç, 14 ton muharebe ağırlığına sahip bulunuyor. Ejder Yalçın, araç konfigürasyonuna göre 4 tona kadar faydalı yük taşıyabiliyor.

Farklı silah sistemlerinin kolayca entegre edilebildiği araç, eksi 32 ile artı 55 derece sıcaklıklarda çalışabiliyor.

Menzili 700 kilometreyi bulan Ejder Yalçın, saatte 120 kilometre hızla görev yapabiliyor.

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/ejder-yalcin-zirhlisina-talep-artiyor/919576 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

Nurol Makina'dan Özbekistan hamlesi

Türkiye- Özbekistan arasında 21 yıl aradan sonra gerçekleşen ilk üst düzey temas savunma alanında meyvesini verdi.  İşbirliği çerçevesinde Nurol Makina ile Özbek UzAuto arasında ortak üretime dair mutabakat zaptı imzalandı. Nurol Makina'nın Türkiye'de ürettiği  Ejder Yalçın 4x4 zırhlı muharebe aracı, Özbekistan'da da üretilecek. UzAuto fabrikasında gerçekleştirilecek ortak girişimle, Özbekistan'da bin adet Ejder Yalçın üretilmesi planlanıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/nurol-makinadan-ozbekistan-hamlesi/5032/1 Mesajı Paylaş

meraklı

Nurol Makina'dan, 1.000 Adet EJDER YALÇIN'la Orta Asya Çıkarması

Nurol Makina, 1.000 adet EJDER YALÇIN 4×4 taktik tekerlekli zırhlı aracın Özbekistan'da ortak üretimi konusunda, Özbekistan'ın UzAuto şirketi ile anlaştı. Bu maksatla yaklaşık bir yıl süren görüşmelerin ardından, Ekim Ayı ortasında, bir mutabakat muhtırası imzalandı.

Nurol Makina bu başarıyı, geçtiğimiz günlerde; Semerkant, Taşkent ve Buhara'da gerçekleştirilen testlerin ardından, uluslararası rekabet koşulları altında, rakiplerini geride bırakarak elde etti. Nurol Makina böylelikle, ilk kez Mart Ayında ihracat kapısını aralayan EJDER YALÇIN ile Orta Asya pazarına da hızlı bir giriş yapmış oldu.

Mutabakat muhtırası kapsamında, 2018'in başlarında, Özbekistan'da bir ortak girişim şirketi kurulacak ve bu şirketin %50'si Nurol Makina'nın, %50'si UzAuto'un olacak. 10 yıllık süre zarfında, toplam 1.000 adet EJDER YALÇIN üretmesi planlanan bu şirket, ürettiği araçları 3'üncü ülkelere de satabilecek. Muhtıra kapsamında imzalanan bir başka anlaşma ile 24 adet EJDER YALÇIN de Türkiye'de üretilecek ve bu araçlar 2018 yılının ilk yarısında Özbekistan'a teslim edilecek. EJDER YALÇIN III sürümü olacak araçlarda, silah kulesi bulunmayacak.

http://www.milscint.com/tr/nurol-makinadan-1-000-adet-ejder-yalcinla-orta-asya-cikarmasi/ Mesajı Paylaş

Defence

Nurol Makina tarafından yayınlanan Ejder Yalçın hakkındaki ürün broşürü için tıklayınız:

http://www.nurolmakina.com.tr/uploads/docs/1494254477_nurol-ejder-yalcin-tr.pdf Mesajı Paylaş

Energy

SSM Müsteşarı İsmail demir "İnsansız ve robotik sistemlerin muharebe sahasına inmeye başladığı bugünlerde, Türkiye teknolojiyi takip eden değil; yön veren bir ülke olacaktır. İnsansız Ejder Yalçın aracımızın testleri başarıyla gerçekleştirildi ve arkası geliyor.

https://twitter.com/IsmailDemirSSM/status/967336710324572161

Mesajı Paylaş

BETONBEY

10 küsur tonluk pahalı bir aracı neden insansız hale getirmişler ki, ne gerek var ?

Bunun yerine ufak ama iyi zırhlandırılmış, büyük sülüeti olmayan, her yere girip çıkabilecek mobilite ve boyutta, ihtiyaca binaen farklı silahları taşıyabilen, hızlı-etkili 5 -10 araç üretmek daha efektif ve mantıklı bir çözüm değil mi... Mesajı Paylaş

farabi

#21
Şub 24, 2018, 01:54 ÖS Last Edit: Şub 24, 2018, 02:22 ÖS by farabi
Nurol'un bir de 6x4/14 ton Ejder Kunter platformu var. Araçtan ziyade önemli olan modüler ve her türlü kamyona taktik tekerlekli araca ve iş makinasına entegre edilebilecek bir çözüme sahip olmak.Oshkosh'un saha testleri bir vakittir sürüyordu. ABD bu sistemden bol miktarda alacak. Mesajı Paylaş

Karabasan

Teknik olarak bu araçları İHA larda olduğu gibi uydu bağlantısı ile kontrol etmek mümkün değil mi? Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

BETONBEY

Önce Ejder'e değil de bunlara çalışsınlar üstadım, son ikisine alıcı bir gözle bakınız.

https://youtu.be/ZxKYBKQTaco

https://youtu.be/24s2QtcYYPM

https://youtu.be/e9xqdoDc3oI

https://youtu.be/O7I6bnOFsZ4 Mesajı Paylaş

farabi

#24
Şub 24, 2018, 04:55 ÖS Last Edit: Şub 24, 2018, 05:01 ÖS by farabi
Çalışılmıyor mu üstadım ? Son Roboik organizasyonu, bu anlamda ciddi bir beyin fırtınası yaratmış olması lazım. Mini insansız kara araçları konusunda çok ufak ekiplerle dahi niş işler çıkarılabilir. Benim dahi zaman zaman üzerine çalıştığım küçük bir projem var.

Daha askeri standartlarda, Aselsan Kaplan-Gezgin mini iha ailesi ile ve dahi doğrudan otonom kabiliyet için oluşmakta olan bir kod bankası da vardır muhakkak . Sahada bunlar deneniyor mu ? Deneniyor, daha bir kaç gün önce yeni fotoğraflar düştü. Sonra izci diye bir konsept gördük,  Saldırı konseptinde önce Milrem diye bir şey gördük , sonra UKAP gördük eh tırtıllı insansız muharebe aracı konusunda da boş duruyor değiliz.

İnsansız kara araçları sistemleri ortak parantez altında değilde sınıf sınıf , görev kabiliyetlerine göre alt kümelere ayırdığımızda ; ben her bir alanda da ürün ortaya koyulabilmesinden yanayım.

Diğer forumda anlattığınız gibi çok önemli ihtiyaçlar var muhakkak . Bunlardan biri de 10/25 ton kamyonların ve mayın/eyp tespit ve imhasını gerçekleştirecek , keşif gözetleme ve konvoy güvenlik aracının insansız olarak idare edilebilmesi olabilir. Bir şirket bununla uğraşıyor diye , diğer alanlarda neden çalışmıyor diyemem yadırgayamam. Nurol Makina'nın ihtisas alanı ve üretim altyapısı belli , bahsettiğiniz farklı örneklerle ilgili ürün çıkarması beklenen şirketlerden biri olmasa gerek. Oshkosh örneğini o nedenle verdim , tam olmasa bile hatta ölçek olarak çok daha altında olsa dahi yaklaşık olarak Türkiye muadili sayılırlar.

Mesajı Paylaş

ocay

Bu 2 yıl içinde epey bir İKA göreceğiz. KKK taşınabilir ve atılabilir İKA da istiyor. Mesajı Paylaş

putty

#26
Şub 24, 2018, 06:47 ÖS Last Edit: Şub 24, 2018, 06:53 ÖS by putty
Ejder deki yaklaşımı doğru buluyorum. İnsanlı kara araçlarını insansız olarak kullanabilecek şekilde aracın insanlı kullanımına yer ve konfor açısından hiç zarar vermeden başarılabilir ise bu çok efektif verimli bir çözüm olur. Yanında özel araç taşımak yerine bir kaç aracın insansız da kullanılmasının yöntemleri geliştirilmeli. Şimdi her şey elektrik tahrikli direksiyondan pedallara kadar. Zaten durumsal farkındalık için gece görüş için silah için kameralarda var etrafı görmek içinde yatırıma gerek yok. Bir basit konsolu alıp dışarı çıkmaya kalacak iş sadece. Tank da dahil bazı muharip araçların bu yeteneği olmalı en pratik çözüm budur insansız araç arayışında. Bomba imha aracı gibi özel bir aracı yanında taşımaya ne gerek var bir sürü şahane aracını kullanabilecekken. Üstünde en güzel silahlar termaller kameralar olan araç varken niye bir silahı kamerayı oyuncak üstüne bağlayıp ziyankarlık edelim. Ben çok doğru buldum geçen günde demiştim tanklarda böyle olmalı illa içinde durmaya ne gerek var mevzide etrafı kollarken binada dursun personel basit bir konsıl ile. Burada Aselsan a veya teknokentlerdeki çocuklara bir vazife düşüyor. Bu işi Otokar a Nurol a bırakmadan araç kontrol paketi hazırlamak lazım. Elektronikleri servoları iletişim sistemi filan bir pakette toplanmalı herkes kendi çözümünü bulmasın standart olsun. Kara araçları için kameraların ekranların silahların sensörlerin direksiyon pedal düğmeler gibi tahrik sistemlerinin bağlanacağı bir araç görev bilgisayarı lazım. Mesajı Paylaş

Search and rescue

Bu iş zannımca uzaktan kumandalı araçlarla kotarılsaydı sahada çoktan görürdük. Bir önceki yüzyılın teknolojisi. Askeri robotların; Google Asistan, Siri gibi askerin telsizine bağlı ve ne dediğini anlayan, görüntü işleme, derin öğrenme yeteneklerine sahip yapay zekalı olanları makbul. Yanılmıyorsam SSM'nin Ar-Ge listesinde vardı bunlar? Mesajı Paylaş

kosavalı1989

Uzaktan komutalı Ejder Yalçın'da merak edilenler:
• Ejder Yalçın tümüyle insansız olmayacak
• Mevcut donanıma uzaktan komuta eklenecek
• Çatışma ya da yüksek tehdit için opsiyon olacak
• Sürücüsüzken olağan görev senaryosu yok
• Yaralı alma, tahliye amaçlı kullanılabilecek

https://t.co/ZCcMC4uvpM Mesajı Paylaş

Karabasan

Türk savunma sanayisi tarafından üretilen zırhlı kara araçlarına yurt dışında gösterilen ilgi yeni ihracatlara kapı aralıyor. Son olarak Senegal, Nurol Makina tarafından üretilen 4x4 zırhlı muharebe aracı Ejder Yalçın ve toplumsal olaylara müdahale aracı Ejder TOMA aldı.
http://aa.com.tr/tr/dunya/turk-zirhlisi-senegali-koruyacak/1073067 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter