Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu Projesi

Başlatan ocay, May 24, 2017, 09:48 ÖS

« önceki - sonraki »

ocaybu proje ile ilgili tasarımlardan Mesajı Paylaş

ocay

Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu Projesi için 05 Haziran 2017 tarihli Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) Kararı uyarınca DESAN A.Ş. ile sözleşme görüşmelerine başlanması kararı alınmış olup, 14 Haziran 2017 tarihi itibarıyla sözleşme görüşmelerine başlanmıştır.

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler/Sayfalar/proje.aspx?projeID=34

SSİK toplantısı yapılmış haberimiz olmadı

Bu iki bottan biri ama hangisi?

http://www.taisshipyards.com/assets/img/projects/naval/yirmidokuz.jpg
http://www.taisshipyards.com/assets/img/projects/naval/yirmialti.jpg Mesajı Paylaş

ocay

#2
Tem 17, 2017, 10:38 ÖÖ Last Edit: Tem 17, 2017, 10:40 ÖÖ by ocay
http://www.taisshipyards.com/assets/img/projects/naval/yirmialti.jpg


Tamam buldum. DESAN'ın üreteceği  bu bot olmalı. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Ocay üstadım, artık eskisi gibi SSİK yapılmıyor. Dar bir kadro ile kararlar alındıktan sonra elden imzaya çıkarılıyor. Bu nedenle halen kamuoyunun bilmediği başka proje kararları da söz konusu... Mesajı Paylaş

ocay

https://youtu.be/qLXMdpcUaac

Arı Makine 2013-2014 yılları arasında Suudi Arabistan Özel Kuvvetleri için 2 adet Dalgıç Botu teslim etmiş, çok bilmediğimiz bir denizcilik ihracat başarısı. Mesajı Paylaş

meraklı

DALGIÇ-1 VE DALGIÇ-2 BOTLARI DENİZE İNDİRİLDİ

Deniz Kuvvetleri personelinin sualtı dalış ve eğitim kabiliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla başlatılan Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu Projesi kapsamında

Dalgıç-1 ve Dalgıç-2 botları denize indirildi.

Boy: 35 m

En: 8 m

Tonaj: 226 ton

Azami Devamlı Sürat: En az 16 knots


https://www.ssb.gov.tr/Website/contentList.aspx?PageID=2276&LangID=1
Mesajı Paylaş

Merkator

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına 2 adet Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu Teslim Edilecek

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilmek üzere üretilen 2 adet Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu Projesi'nde teslimatı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 23 Ağustos pazar günü gerçekleştirilecek.

İlk sac kesimi Ekim 2018'de yapılan Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları, planlanan tarihten 3 ay önce, 23 Ağustos Pazar günü Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı resmi tören ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilecek.  Kaptanoğlu Grubu'na ait Desan Tersanesi'nde üretilen, Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları Yüzde 71'lik yerlilik oranı ile önemli bir katma değeri ülkede bırakırken, kendi alanında bir ilk olan projenin tüm yazılım ve programları da tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirildi. Tuzla'nın en büyük tersanelerinden Desan'ın önderliğinde yürütülen projede, şaft ve CU4 askeri standartlara uygun pervane, yüzde 100 yerli olarak üretildi. Ayrıca böyle bir şaft ve pervane ilk kez Türk Loydu tarafından sertifikalandırıldı.

Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botlarının her birinin içinde bulunan ve 4 artı 2 şeklinde tasarlanan modern ve donanımlı basınç odaları da tamamen Türk mühendisleri ve yerli firmalar tarafından tasarlandı. Proje; Türk askeri denizcilik projeleri arasında, tüm gemilerin aynı anda tamamlanarak teslim edildiği ilk proje olarak da kayıtlara geçmiş oldu. Tarihe geçen projenin şaft ve pervane sistemi, dümen sistemi, dizel jeneratörler, akustik izleme ve yakalama sistemi, gemi bilgi dağıtım sistemi, solunum hava kompresörleri, sabit basınç odası, dalış panelleri, ana tevzi tablosu, bot kontrol ve izleme sisteminin yanı sıra yangın algılama sistemi doğrudan yüzde 100 yerli imkânlarla üretildi.

Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları, dalgıç personelin sığ ve derin su uygulamalı dalış eğitimlerinde kullanılacak.  Meydana gelebilecek kazalarda kurtarma dalgıçlığı ve acil müdahale operasyonlarını destekleyecek araçlar, Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara Denizi'nde yara alan, karaya oturan ve batan gemilerin yerlerinin belirlenmesinde görev alabilecek. Bu durumlara müdahale etmek üzere acil dalış görevlerinde de kullanılabilecek araçlar; su altı onarım timi personelinin intikalini de sağlayacak.

https://www.defenceturkey.com/tr/icerik/deniz-kuvvetleri-komutanligina-2-adet-acil-mudahale-ve-dalis-egitim-botu-teslim-edilecek-4125 Mesajı Paylaş

Atılgan

Teslim töreni bugün saat 14:30 da Desan Tersanesinde yapılacak. Töreni haber kanalları naklen verecek. Mesajı Paylaş

nokta

Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları Kuvvete Teslim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tuzla'daki Desan Tersanesi'nde düzenlenen Yeni Deniz Sistemleri Teslim Töreni'nde konuştu. Erdoğan, denizlerde caydırıcılık olması için uçak gemisi inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hedefimiz, kritik hiçbir alanda dışarıdan ihtiyaç duymayacak bir savunma sanayi geliştirme ve üretim altyapısı inşa etmektir." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uçak gemisi için tarihi çağrıda bulundu ve şu sözleri ifade etti: "Deniz araçlarımızın silah ve radarları milli ürünlerle donatıldı. Diyorum ki gelin Anadolu'nun ardından ikinci, üçüncü uçak gemilerini de inşa edelim. Bir üst aşamaya artık geçmemiz gerekiyor. Türkiye, dünyada kendi savaş gemisini tasarlayıp üretebilen 10 ülkeden biridir.

Erdoğan, "Bugün 2 adet acil müdahale ve dalış eğitim botu, 2 yeni SAT botu ve 8 adet süratli devriye botunu Deniz Kuvvetlerine kazandırıyoruz." şeklinde konuştu.

"Savunma sanayinde, takip eden değil takip edilen, tüketen değil üreten, yeniye öncülük eden bir üst aşamaya artık geçmemiz gerekiyor." diyen Erdoğan, "Hedefimiz İHA, SİHA, TİHA yanında insansız ve otonom deniz araçlarının da dahil olduğu kara, hava ve deniz unsurlarımızın müşterek görev icra edeceği seviyeye ulaşmaktır." ifadelerini kullandı.

Türk Deniz Kuvvetleri'ne teslim edilen Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları yüzde 71 yerlilik oranı ile kendi sınıfının en üst seviyesine sahip.

Projede şaft ve pervane sistemi, dümen sistemi, dizel jeneratörler, akustik izleme ve yakalama sistemi, gemi bilgi dağıtım sistemi, solunum hava kompresörleri, sabit basınç odası, dalış panelleri, ana tevzi tablosu, bot kontrol ve izleme sisteminin yanı sıra yangın algılama sistemi yerli imkânlarla üretildi.

Desan Tersanesi'nde üretile Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları, olası kazalarda kurtarma dalgıçlığı ve acil müdahale operasyonlarını destekleyecek.

Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara Denizi'nde yara alan, karaya oturan ve batan gemilerin yerlerinin belirlenmesinde görev alacak. Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları, dalgıç personelinin sığ ve derin su uygulamalı dalış eğitimlerinde de kullanılacak.

Desan Tersanesi'nde gerçekleşen teslim töreninde konuşan Milli Savunma Bakanı Akar, gemilerin yerlilik oranına dikkat çekerek, "Tamamen yerli tasarıma sahip olarak inşa edilen 2 adet Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu, 2 adet yeni SAT botu ve 8 adet süratli devriye botu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi. Yerli ve özgün tasarımlarıyla dünyada sayılı botlar arasına giren ürünler ihracat alanında da başarılara imza atıyor. Gemilerimizde yakaladığımız yerlilik oranı göz dolduruyor." şeklinde konuştu.

Bakan Akar, Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botlarının 90 metre derinliğe kadar her birinin asgari 3 dalgıcın aynı anda dalış yapmasına imkân sağlayacağını ve dalgıç personelin sığ su ve derin su uygulamalı dalış eğitimlerinde kullanılacağını söyleyerek, "Kazalarda kurtarma dalgıçlığı ve acil müdahale yapabilecek. Karaya oturan ve batan denizaltı gemilerinin yerlerinin belirlenmesinde görev alabilecek 2 adet bot Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. Üniversite-Sanayi işbirliği ile ilk kez yerli bir pervane dizayn ve imal edilerek Türk Loydu tarafından klaslanmıştır." dedi

https://c4defence.com/Gundem/acil-mudahale-ve-dalis-egitim-botlari-kuvvete-teslim/10601/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter