Ankara Metrosu

Başlatan Traverten, May 24, 2017, 09:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Traverten

Ankara Metrosu için üretim yeniden başladı

Ankara Metrosu için üretim yeniden başladı :Ankara Metrosu'nda kullanılan araçların imalatını üstlenen CRRC-MNG'nin Sincan OSB'deki fabrikasında daha önce yaşanan anlaşmazlığın çözülmesinin ardından 3 yıl sonra üretim yeniden başladı. Sene sonuna 3 setten oluşan 9 vagon teslim edilerek raya inecek

Ankara Metrosu'nun araç üretim ihalesini alan Çinli demiryolu ekipmanı üreticisi CSR Corporation, MNG Holding ile birlikte Ankara Sanayi Odası Sincan Organize Sanayi Bölgesi'nde 2014 yılında başladığı vagon üretimine anlaşmazlık nedeniyle verilen 3 yıllık aradan sonra kaldığı yerden devam ediyor. Fabrikada bu yılın nisan ayında Araç Gövde Atölyesi'nde çalışmalara yeniden başlandı. CRRC-MNG Raylı Sistem Araçları Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Osman Balkan, 3 araç setinin sene sonuna kadar üretilip, raya ineceği bilgisini verdi. 49 setin de 2018 yılında üretilip teslim edilmesinin planlandığını kaydeden Balkan, Hürriyet Ankara'ya şu açıklamalarda bulundu:

SENE SONUNA KADAR 3 SET TESLİM

"Bu sene içerisinde ilk set araçların parçaları fabrikamıza ulaştı. Diğer 3 sete ait bölümler de deniz yoluyla getiriliyor. Fabrikamıza bin 700 çeşit malzeme geldi, sayımı tamamlanıp depoya teslim edildi. Sene sonuna kadar 3 set yani 9 vagon üretilerek Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'ne teslim edilecek. 2018 yılı içerisinde de 49 setten oluşan 147 vagonu da teslim etmeyi hedefliyoruz.

AŞAMA AŞAMA YAPILIYOR

Fabrikamızda gövde kaynak atölyesi, lojistik atölyesi, kablolama atölyesi, montaj atölyesi, statik test atölyesi ve dinamik test hattı bulunuyor. Bu atölyelerde araç üretimleri aşama aşama yapılarak vagonlar kullanıma hazır hale getiriliyor. 60'ı Türk 10'u da Çinli olmak üzere toplam 70 çalışanımız var. Fabrikada üretim tam kapasiteye ulaştığında istihdam edilen çalışan sayısını 200'e çıkaracağız."

İLK ARAÇ 2014'TE ÜRETİLDİ

Ankara metrolarında kullanılmak üzere 324 araç ve yüzde 51 yerli üretimi Ankara'da yapma şartı içeren projeyi Çinli firma almıştı. Firma MNG Holding ile birlikte Sincan OSB'de 2014 yılında 108 bin metrekarelik bir alanda üretim fabrikası kurmuş, Aralık 2014'te ilk araç üretilmişti.

http://www.rayhaber.com/2017/05/ankara-metrosu-icin-uretim-yeniden-basladi/#more-183867 Mesajı Paylaş

Traverten

Ankara Esenboğa Havalimanı Metrosu 2022'de Bitecek

EGO'nun 2017 faaliyet raporunda, yapımı merakla beklenen Esenboğa Havalimanı metrosu için "İnşaatının 2022 yılında bitirilmesi hedeflenmektedir" denildi. Etlik Şehir Hastanesi için yapılacak yeni metro hattının da 2022'de bitirilmesinin öngörüldüğü belirtildi.

EGO Genel Müdürlüğü'nün 2017 yılı faaliyet raporunda Başkentlilerin yapımını merakla beklediği Esenboğa Havalimanı metrosu ve diğer yeni metro hatlarıyla ilgili bitirme tarihleri verildi. Raporda yer alan bilgilere göre Keçiören Kuyubaşı-Esenboğa Havalimanı-Yıldırım Beyazıt Üniversitesi metro hattının etüt proje işlemlerinin tamamlandığı, inşaatının 2022 yılında bitirilmesinin hedeflendiği kaydedildi. Havalimanı metro projesine ilişkin bölümde, "Etüt proje işlemleri tamamlanan Keçiören Kuyubaşı-Esenboğa Havalimanı- Yıldırım Beyazıt Üniversitesi metro hattının yapımı ve Esenboğa Havalimanı-Keçiören Kuyubaşı metro hattının devamı olan Keçiören Kuyubaşı-Siteler-Demirlibahçe-Sıhhiye-YHT Gar metro hattının etüt proje çalışmaları Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca yapılmakta olup, inşaatının 2022 yılında bitirilmesi hedeflenmektedir" ifadeleri yer aldı.

http://www.rayhaber.com/2018/04/ankara-esenboga-havalimani-metrosu-2022de-bitecek/ Mesajı Paylaş

Traverten

Esenboğa Metro Hattını Ulaştırma Bakanlığı Yapacak

Ankara Keçören-Kuyubaşı-Esenboğa Havalimanı- Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Kesimi yapım işi, Ulaştırma Bakanlığı'nca üstlenilecek şehir içi raylı sistemler kapsamına alındı.

Konuya ilişkin Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, söz konusu metro hattının inşası için gerekli iş ve işlemler için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkili olacak.

http://www.rayhaber.com/2018/06/esenboga-metro-hattini-ulastirma-bakanligi-yapacak/ Mesajı Paylaş

murattekin

ESB metrosu Keçiören hattından bağımsız olmaliýdı. O bölgenin yolcu yoğunluğu malum. Neyse buna da şükür.

Mesajı Paylaş
...

Traverten

Ankara'nın Yeni Metro Hatları Listesi Açıklandı

Türkiye'nin başkenti olan Ankara yeni metro hatları ile ulaşımda büyük atılımlar yapmaya devam ediyor. Açıklanan yeni metro hatları ile oluşan Ankara yeni metro hatları haritası ise şu şekilde oluştu…

Bu konuda oldukça geç kalmasına rağmen metro ulaşımı konusunda son aylarda atılan adımlar ile Ankaralılar büyük mutluluk yaşadı. En konforlu toplu ulaşım aracı olarak kabul edilen metro ulaşımı için Ankara'da pek çok noktada yeni projeler planlanıyor.

Ankara'da Yeni Metro Hatları Nerede Olacak?

Özellikle de Cumhurbaşkanlığı seçim döneminde büyük yankı uyandıran ve açıklanan Ankara'da yeni metro projeleri için belediye seçimleri öncesinde mutlaka temel atma törenlerinin gerçekleştirilmesi bekleniyor. Ankara'ya yeni yapılacak olan metro hatları şu şekilde sıralanıyor;

Gar-Siteler-Kuyubaşı Metro Hattı Projesi
Keçiören-Kızılay Metro Hattı
Etlik Şehir Hastanesi-Forum Ankara Metro Hattı Projesi
Dikimevi-Mamak Ankaray Hattı Projesi
Söğütözü-Ankaray Metro Hattı Projesi

Yeni Metro Hatları Projeleri Gelmeye Devam Edecek

Keçiören - Havaalanı metro projesi başta olmak üzere yeni pek çok metro hattı üzerinde de çalışmalar devam ediyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna "Yeni ilave Metro hatları ve ANKARAY'ın uzatılmasıyla ilgili olarak projeler de hükümet programımıza dahil edildi dedi.

http://www.rayhaber.com/2018/07/ankaranin-yeni-metro-hatlari-listesi-aciklandi/ Mesajı Paylaş

murattekin

Gar-Siteler-Kuyubaşı Metro Hattı Projesi
Keçiören-Kızılay Metro Hattı - yapılıyor
Etlik Şehir Hastanesi-Forum Ankara Metro Hattı Projesi  hastaneden çıkıp doğru alışverişe
Dikimevi-Mamak Ankaray Hattı Projesi
Söğütözü-Ankaray Metro Hattı Projesi  zaten mevcut

Agam bizimle eğleniy.

Mesajı Paylaş
...

HDS

Gebze de olmayan metronun durak tabelaları gibi de yapabilirlerdi.

Hayret yalnız, böyle bir hareket önce Melih'ten gelmeliydi. Nasıl yapamadı, akıl edemedi.  ???

İnsan bazen hayret ediyor... Mesajı Paylaş

murattekin

Bunları yapacağına önce:
1- Ankaray'ın 500 metrelik uzatmasını açsın.
2- Bilkent'teki şehir hastanesine Metro durağından nasıl yolcu taşıyacağını düşünsün. Bir raylı sistem (Çok iyi olurdu) düşünülmüştü    ama halkın rahat etmesini kim ister ki? Mesajı Paylaş
...

Traverten

#8
Ara 15, 2018, 08:17 ÖS Last Edit: Şub 19, 2019, 04:54 ÖS by Traverten
Ankaralıların Yıllardır Beklediği Esenboğa Metrosu İhaleye Çıkacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ikinci 100 günlük İcraat Programı'na göre Ankaralıların uzun yıllardın merakla beklediği 26 kilometrelik Esenboğa Metrosu ihale ilanına çıkılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan İkinci 100 Günlük İcraat Programı kültürden sanayiye, sağlıktan ulaşıma kadar pek çok önemli projeyi kapsıyor. Açıklanan projeler arasında başkent için belki de en önemli proje Ankaralıların yıllardır büyük bir özlemle beklediği Esenboğa Metrosu oldu. Başkan Erdoğan tarafından açıklanan icraat programına göre 26 kilometrelik Esenboğa Metrosu'nun yapımı için 100 gün içerisinde ihaleye çıkılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yapılan Akyurt'taki fuar alanı ve yine aynı bölgedeki Otonomi'nin de yanından geçecek olan metro Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılacak.

https://rayhaber.com/2018/12/ankaralilarin-yillardin-bekledigi-esenboga-metrosu-ihaleye-cikacak/ Mesajı Paylaş

Traverten

Ankara'da İki Ayrı Metro Hattı Birleşti

Başkent'te Raylı Sistemlerde aktarmasız yolculuk uygulamasına bir yenisi daha eklendi. En son 3 Temmuz'da Sincan-Kızılay Metrosunun Batıkent aktarmasının kaldırılmasının ardından Sincan OSB-Törekent-Kızılay Metrosu ile Koru-Kızılay Metrosu arasındaki Kızılay aktarması da kaldırıldı.

https://rayhaber.com/2019/02/ankarada-iki-ayri-metro-hatti-birlesti/ Mesajı Paylaş

murattekin

Esenboğa metrosu, Ankaray uzatması gibi projeler ise yalan oldu. Hele o Esenboğa metrosunun artık her seçimde temeli atılır. Alıştık artık zira Çayyolu ve Törekent metroları da her seçimde bitiyordu. Mesajı Paylaş
...


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter