Aselsan UMAS

Başlatan nokta, May 21, 2017, 12:46 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

ASELSAN'ın geliştirdiği Uzun Menzilli Akustik Yayın Sistemi UMAS, hem toplumsal olaylarda göstericileri uzaklaştırmak için hem de deniz araçlarında gizli haberleşme için kullanılabiliyor.
 
ASELSAN tarafından hem deniz platformalarının gizli haberleşmeleri hem de toplumsal olaylara müdahale için geliştirilen uzun menzilli akustik sistem UMAS istenilen açılarda ses dalgaları yollayabiliyor. Yalnızca sesin gönderildiği alanda bulunanların sesi duyabildiği sistem hem toplumsal olaylar hem de haberleşme için büyük önem arz ediyor.

Boyutun küçültülerek TOMA'lara takılabileceği belirtiliyor. TOMA üzerine entegre edilecek olan sistem yaydığı akustik ses dalgaları ile göstericilerin kulaklarını rahatsız edecek ve gösteriyi bitirmek zorunda kalmalarını sağlayacak. Uzun süreli maruz kalındığı takdirde kötü sonuçlar doğurabilen sistemin doğru kullanılması halinde bir süre sonra kişi üzerindeki etkisi ortadan kalkıyor.
 
Dünyada muadil sistemlerin kullanıldığı da biliniyor. İşte o muadil sistemlerden birisi olan LRAD:
 
Sistem deniz platformlarının haberleşmesi için de kullanılabiliyor. Telsizlerin düşman tarafından etkisiz hale getirildiği veya kullanılamayacağı zamanlarda iki gemi arasında iletişimi sağlayabilecek olan sistem, kullanıcının ürün arkasına geçerek mikrofon ile mesaj gönderebilmesini sağlıyor. Uzun menzillerde mesajları iletebilen sistem, sesin duyulması için karşı gemide hiçbir sisteme ihtiyaç duymuyor. Sesi gönderilen gemi dışındaki kimse duyamıyor.
 
-20 derece ile +50 derece aralığında çalışabilen sistem 40 kilogram ağırlığa sahip.
 
Sistemin yakın zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü envanterine girmesi bekleniyor.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46171/deniz-araclarinda-gizli-haberlesme-icin-umas.html
Mesajı Paylaş

putty

#1
Nis 16, 2018, 09:16 ÖS Last Edit: Nis 16, 2018, 09:42 ÖS by putty
Bu sistem ile camilerden ezan yayını yapmak üzerine çalışılması gerek. Müslüman ülkede ezan gibi bir konunun bu kadar ihmal edilmesi ve sokaktaki eskicilerin kaba hoparlorleri ile kalitesiz ses yayını hiç mantıklı değil. Bu sistem çok iyi üzerinde bu işe özel çalışılır ise 1 km yede 100 m yede TV den duyuyor kalitesinde keyifli bir ezan sesi iletimini sağlayabilir
Bu aleti sadece toplumsal müdehale aracı olarak görmek büyük israftı bu şahane bir teknoloji uzağa ses iletimini sağlıyor sen duymuyorsun 1 km deki duyuyor istenen yere istenen ses yayınlanıyor açısı ayarlanıyor filan tam ezan için bence. Sela okunuyor falanca sitede falanca hakkın rahmetine diyor ne sitenin adını anlıyoruz ne kişinin adını ama camları kapatacak kadarda ses şiddetli yani bunda bir anormallik var uğraşılır ise düzeltilebilir ve şehir konforuna uyumlu hale getirilir islami bir hizmet bence bu zira Allah günah yazmasın çok kaba bir durum avaz avaz 21 yy da hoparlörle yayın yapmak. Youtupe da istanbul travel diye videoları izleyin yabancı gözleri fal taşı gibi aaçık ezan dinliyor sabahın beşinde. Dinleyecek tabi ama keyifli bir melodi dinlese daha hoş olur. 100 yıl önce hoparlör yokken böyleydi mesela .

UMAS istenilen açılarda ses dalgaları yollayabiliyor. Yalnızca sesin gönderildiği alanda bulunanların sesi duyabildiği sistem hem de haberleşme için büyük önem arz ediyor. Camilerde bunu kullanıldığını bir düşünün bütün dünyadan sipariş yağar.

Bu konuda biri çok başarılı iş modeli geliştirebilir aramızdan ilgilenin bence


https://www.youtube.com/watch?v=yXAyj7NaaCM

https://www.youtube.com/watch?v=1prM1ayVPAs Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter