TÜVASAŞ-Türkiye Vagon Sanayi A.Ş.

Başlatan Traverten, May 21, 2017, 11:43 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Traverten

TÜVASAŞ Genel Müdürlüğü'ne atanan İlhan Kocaarslan görevine başladı

TÜVASAŞ Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine 13.05.2017 tarihli resmi gazetede yayımlanan üçlü kararname ile atanan Prof. Dr. İlhan Kocaarslan TÜVASAŞ'da üst düzey yöneticiler tarafından karşılandı.

İlhan Kocaarslan'ın Genel Müdürlük makamındaki ilk iş gününde beraberinde gelen TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD Genel Müdür Yardımcısı Murat Kavak, İnsan Kaynakları Dairesi Başkanı Korkmaz Koçer, TCDD Özel Kalem Müdürü Haluk Atik ve TÜVASAŞ üst düzey yöneticileri ile birlikte tanışma toplantısı düzenlendi.

Toplantıda TÜVASAŞ hakkında detaylı bilgi alan Genel Müdür İlhan Kocaarslan teşekkür ederek TÜVASAŞ'da bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Prof. Dr. İLHAN KOCAARSLAN KİMDİR?

1964 yılında Kırıkkale'de doğdu. 1983'de Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi. 1985 yılında YTÜ'de Elektrikli Ulaşım sistemlerinde Besleme ve Tahrik Düzenekleri üzerine tez çalışması ile Yüksek Lisans Eğitimini tamamladı. Almanya Bochum Ruhr Üniversitesi'nde 1986 yılında ikinci Yüksek Lisans eğitimini ve 1991 yılında doktora eğitimini tamamladı.

1991-1997 yılları arasında Almanya'da Babcock Prozessautomation Firması'nda Proje ve Bölüm Müdürü olarak görev yaptı. Çeşitli sürelerle Almanya, Çek Cumhuriyeti, Rusya, Abu Dhabi, Yunanistan, Tayvan ve Çin'de 30'a yakın projede çalıştı. 1993'de Yurt dışında çalışırken Doçentlik unvanını aldı. 1995 yılında "Regulation of speed of coal crushing mill having fluid torque converter" isimli patentini aldı. 1999 yılında Profesörlük unvanını aldı.

Elektrik Tesisleri Ana Bilim Dalı Başkanlığı, Elektrik&Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanlığı, Mühendislik Fakültesi Dekanlığı görevlerinde bulundu. Üniversite Yönetim Kurulu, Üniversite Senatosu, Fakülte Kurulu, Fen Bilimleri Enstitüsü Yönetim Kurulu üyelikleri görevlerinde bulundu.

TOBB' da Sektör Danışmanlığı yaptı. Ayrıca TCDD Yüksek Hızlı Tren Projesinde çalıştı. Avrupa Birliği Standartlarına göre TCDD'de kurulan Emniyet Yönetim Sistemi Projesinin Yürütücülüğünü yaptı.

2008 yılından beri İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır. Almanca ve İngilizce bilen Prof. Dr. İlhan KOCAARSLAN evli ve dört çocuk babasıdır.

http://www.rayhaber.com/2017/05/tuvasas-genel-mudurlugune-atanan-ilhan-kocaarslan-gorevine-basladi/#more-183654 Mesajı Paylaş

Traverten

TÜVASAŞ Milli EMU Setlerini 2018'de raylara indiriyor

1951'de TCDD'nin yurt dışından ithal ettiği vagonların bakım onarım işlerini yapmak üzere 'Vagon Tamir Atölyesi' olarak faaliyetlerine başlayan Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. (TÜVASAŞ), bakım onarım işlerinin yanı sıra Dizel Tren Setleri üretimi yapıyor, Milli EMU (Elektrikli Tren Dizisi) Proje çalışmalarını da yürütüyor.

TÜVASAŞ Genel Müdür Vekili Hikmet Özdemir, "TÜVASAŞ, TCDD için bugüne kadar 2.000'e yakın yolcu vagonu üretimi ile 40.000'e yakın yolcu vagonu bakım, onarım, revizyon ve modernizasyonu gerçekleştirmiş ve ülkemizi raylı taşıtlar alanında dışa bağımlı olmaktan çıkarmanın yanı sıra milli ekonomimize de önemli katkılar sağlamıştır. Ortak üretim kapsamında Siemens AG ile Bursa metro araçları üretimini ve Hyundai Rotem ile de Marmaray Araçları üretimini gerçekleştirmiştir." dedi.

TCDD için 140 km/h hız kapasitesine sahip her biri 4 araçtan oluşan Dizel Tren Setleri üretimini yaptıklarını dile getiren Hikmet Özdemir, "Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı himayesinde yürütülen Milli Tren Projesi kapsamında, Milli EMU Projesi (Elektrikli Tren Dizisi) TÜVASAŞ tarafından yürütülmektedir. Proje tasarım çalışmaları tamamlanmış ve komponent ihalesi aşamasına geçilmiştir. Milli Elektrikli Tren Dizisi 160 km/h hız kapasitesine sahip olacaktır. Diziyi oluşturan vagonların gövdeleri alüminyum malzemeden imal edilecektir. Bu proje kapsamında, ülkemizde ilk defa alüminyum vagon gövdesi üretimi TÜVASAŞ'ta gerçekleştirilecektir." bilgisini verdi.

Yatırım bedeli yaklaşık 45 milyon TL olan projede ilk prototip dizisinin 2018 yılı içerisinde raylara indirilmesi bekleniyor.

http://www.rayhaber.com/2017/07/tuvasas-milli-emu-setlerini-2018de-raylara-indiriyor/ Mesajı Paylaş

MSG

Emu da ilk giydirme  mayis ayi gibi planlaniyor artik zaman yaklastikca biz bile heyecanlaniyoruz oyle saniyorum ki 2019 da sizlere ilk fotograflari paylasa bilirim Mesajı Paylaş

HDS

Geçenlerde çok alakasız bir yerde ilk prototip boş gövdenin Çin'de toplanacağını duydum. Alüminyum ekstrüze profiller falan oradan gelecek de gövde toplama işine şaşırdım ve pek de inanamadım. Aslı nedir? Mesajı Paylaş

crun

Çinli şirket Liyuan Steams, Türkiye Vagon Sanayi Anonim Şirketi ile metro, tramvay ve hafif raylı sistem projeleri geliştirmek için anlaşmaya vardı.

TÜVASAŞ'tan Business HT'ye yapılan açıklamada söz konusu anlaşma ile ilgili şu bilgiler verildi:

"TÜVASAŞ; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız uhdesinde başlatılan Milli Elektrikli Tren Seti projesini yürütmektedir. Bu proje kapsamında üretilecek araç gövdeleri büyük ebatlı extrüzyon alüminyum profillerden meydana gelmektedir.

Daha sonra bu extrüzyon profiller tamamen otomasyon sistemine sahip gövde üretim tesislerinde kaynaklı imalat ve talaşlı imalat yöntemleri ile araç gövdesi haline getirilmektedir. Bu amaçla; tamamen yerli Türk firmaları ile işbirliği yapılarak, Türkiye'de ilk defa Alüminyum Araç Gövde Üretim Tesisi bu yıl içinde kurumumuz tarafından devreye alınacak ve Milli Elektrikli Tren Setlerinin seri üretim araç gövdeleri bu tesisimizde üretilecektir.

29.05.2018 tarihli yazınıza konu söz konusu iş ile ilgili olarak; Türkiye'de henüz üretimi yapılamayan ve araç gövde üretiminde kullanılacak olan alüminyum ekstrüzyon profillerin tedariği ve ilk prototip araçların gövdelerinin, söz konusu firma tarafından, TÜVASAŞ personelinin eğitimi ile birlikte bir teknoloji transferi kapsamında üretilmesi konusunda SHENYANG LIYUAN RAILWAY VEHICLE EQUIPMENT CO. LTD. / Çin firması ile anlaşma yapılmıştır.

Yazınızda bahsedilen diğer konularda ise kendilerinin getireceği olası başka projelerde, alüminyum extrüzyon profillerin kendileri tarafından sağlanması halinde alüminyum gövdeli demiryolu araçlarının üretimlerinin Tüvasaş'ta kurulmakta olan araç gövde üretim tesisinde üretilerek dünya pazarlarında satışı konusunda iyi niyet çerçevesinde karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmuştur."

Tüvasaş, Çinli şirkete Mart 2019'da teslim alınmak üzere 12 özelleştirilmiş tren sipariş etmişti. Bu siparişin büyüklüğü 2,3 milyon dolar olarak açıklanmıştı. Mesajı Paylaş

MSG

Crun arkadasim gerekli bilgilendirmeyi yapmis 15 adet hazir sandik (kasa) cin den gelecek sonrasi Turkiye de uretilecek. Sanirim cekme profiller Asaş aluminyum tarafindan uretilecek. Mesajı Paylaş

crun

MİLLİ TREN EMU - ELECTRICAL MULTIPLE UNITS

https://www.youtube.com/watch?v=tpT17s4_8fs
Mesajı Paylaş

MSG

Su iki resmi birlestirdigim zaman sanirim bekledigimiz olay gerceklesiyor gibi, aklima deli sorular geliyor.

1- Acaba hangi fabrika alani BMC'ye verilecek?
 (aslinda cevabi biliyorum)
2- Madem birlestirmeyi cok seviyordunuz neden ayirdiniz? (TCDD' de Tasimacilik ayrildi) Daha once 3 fabrikamiz da tek cati altindaydi.
Mesajı Paylaş

MSG

Birlestirme testlerinden;

Mesajı Paylaş

murattekin

Trenin gülcemalini ne zaman göreceğiz? Mesajı Paylaş
...

MSG

Ustadim bu dizel tren, Emu degil. Mesajı Paylaş

murattekin

MT30000? Yoksa yeni bir DMU mu? Mesajı Paylaş
...

MSG

Tasarim olarak aynisi ustadim, teknik bir kac degisiklik var o kadar. Bu seriyi 15400 serisi olarak adlandiriyoruz. Mesajı Paylaş

Traverten

TÜVASAŞ'a Sanayi Bakanlığı'ndan Teşvik ve Muafiyet Desteği

TÜVASAŞ'a Sanayi Bakanlığı'ndan Teşvik ve Muafiyet Desteği; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Türkiye Vagon Sanayi AŞ'ye (TÜVASAŞ) Ar-Ge konusunda teşvik ve muafiyet sağlayan "Ar-Ge Merkezi Belgesi" verildi.

5746 Sayılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun kapsamında T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından TÜVASAŞ'a Ar-Ge merkezi belgesi, 7. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri Ödül Töreninde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından verildi.

Bu belge ile TÜVASAŞ, Ar-Ge, yenilik ve tasarım yoluyla ülke ekonomisinin uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir yapıya kavuşmasına, teknolojik bilgi üretmesine, üründe ve üretim süreçlerinde yenilik yapmasına, ürün kalitesi ve standardının yükseltmesine, verimliliğini artırmasına, üretim maliyetlerinin düşürülmesine, teknolojik bilginin ticarileştirilmesine, rekabet öncesi işbirliklerinin geliştirilmesine, teknoloji yoğun üretim, girişimcilik ve bu alanlara yönelik yatırımlar ile Ar-Ge niteliğinde yenilik ve yerlilik çerçevesinde düşünebilen personel ve nitelikli işgücü istihdamının artırılmasını destekleyerek rekabetçi teşvik gücüne sahip olacak.

TÜVASAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. İlhan Kocaarslan şirkete, teşvik ve muafiyetler sağlayacak bu belge ile TÜVASAŞ sektörünün Ar-Ge üssü olacağını belirterek bu sürecin yönetiminde büyük rolü olan TÜVASAŞ yeni projeler birimine teşekkürlerini bildirdi

https://rayhaber.com/2019/11/tuvasasa-sanayi-bakanligindan-tesvik-ve-muafiyet-destegi/ Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter