Gökdoğan-Bozdoğan AA füzeleri

Başlatan malpsoy, May 14, 2017, 09:06 ÖÖ

« önceki - sonraki »

ozbey

bu proje  çok hızlı ilerledi gibi  geliyor bana.  bilmem  yanlış mı düşünüyorum.
yerde testler yapılırken bir yandan da  uçuşlu testlerin  aynı anda  yürütülmesi  hızlıca nihayete erdirme  kararı var sanki.

yıllar önceden  hatırlıyorum da,  bir kıça yapışan kristal efsanesi  vardı.  ne çabuk aştık  o efsaneyi  öyle.
ne motoru,  ne  başlığı,  ne  yakıtı  dert oldu. 

teşbihte hata olmaz,  oldu da bitti maşallah   desem yeridir.
hisar füzelerindeki  bazı  birikimlerden de  az veya çok  yararlanılmıştır.

buradan da nasams  tarzı bir gums  olur herhalde.
ellerine sağlık,  grur duyulacak bir çalışma.
Mesajı Paylaş

factoraptor

Bu projenin detaylı tarihçesini biraz bilen biri olarak diyorum ki, öyle tasarımsal acılar çekildi/çekiliyor ki, bunların kamuoyuna yansımadan sessiz sedasız olmuş olması bile takdire şayan olsa gerek...

O acılar çok güzel tecrübelere dönüşüyor ki bunun meyveleri benzeri hava hedefi vuran mühimmatlara illaki yansıyacaktır. Mesajı Paylaş

Topgun

Hocam, F-16'ya ve hatta Amraam ve Sidewinder-X kullanabilen tüm modern savaş uçaklarına sertifiye sorunu olmaksızın kullanılabilecek ürünler oldu. Tabiki aklın yolu bir, arka kapıdan dolanıldı. Mesajı Paylaş

Terra

HÜRJET'e "GÖKTUĞ" pençesi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii mühendislerince tasarlanan ve geliştirilen HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı TeknoFest İstanbul'da Türkiye'nin ilk hava-hava füzesi Göktuğ ile sergileniyor.

TÜBiTAK SAGE tarafından geliştirilen Göktuğ hava-hava füzesi HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı ile TeknoFest'te ziyaretçilerin karşısına çıktı.

TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş yaptığı açıklamada, "Görüş içi Gökdoğan ve görüş dışı Bozdoğan olmak üzere iki varyantı olan Göktuğ'un balistik atışları gerçekleştirildi. Yıl sonunda tekrar arayıcı başlıklı füze ile uçan hedeflere karşı yerden atışlar yapılacak. Projenin 2020 sonunda hava hava testleri de dahil olmak üzere tüm testlerinin tamamlanmasını ve 2021 yılında da seri üretime geçmesini bekliyoruz." dedi.

F-16'lar için geliştirilen Göktuğ'un seri üretime geçtiğinde Hürjet, Akıncı, Milli Muharip Uçak, helikopterlerde ve araçlarda kullanılacağını belirten Okumuş, " Hava hava füzesini yapabilecek teknolojiye ulaşan bir ülke artık diğer füze teknolojilerine de kolaylıkla geçebilir." değerlendirmesini yaptı.

Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan ABD menşeli AIM-9X Sidewinder ve AIM-120 AMRAAM füzesinin yerini alacak olan GÖKDOĞAN'ın 25 km, BOZDOĞAN'ın ise 65 km menzile sahip olması bekleniyor.

Hürjet'te hedef 2022!

Tek motorlu, tandem ve modern aviyonik suite sahip kokpiti ile üstün performans özelliklerini kullanarak kritik rol oynamak üzere tasarlanan HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı'nın hali hazırda Türk Hava Kuvvetleri  envanterindeki T-38 uçakları ile Türk Yıldızları tarafından kullanılan F-5 uçaklarının yerini alması ve 3000 kg faydalı yük kapasitesine sahip Hafif Taarruz Uçağı konfigürasyonu ile de F-16'ların yakın hava destek ve savaş eğitim uçağı rollerini paylaşması hedefleniyor.

Hürjet'te imzalar atıldı-hürjet

Ses hızının 1,2 katı (mach 1,2) azami hıza ve 45.000 fit azami irtifaya sahip olacak şekilde tasarlanan uçak ilk milli dijital 'Fly By Wire' uçuş kontrol sistemi ile donatılacak. Havada yakıt ikmali kabiliyetine sahip olacak Hürjet'in ilk uçuşunu 2022'de yapması, ilk teslimatın ise 2025'te gerçekleştirilmesi planlanıyor

http://defenceandtechnology.com/2019/09/18/hurjete-goktug-pencesi/ Mesajı Paylaş

catfish

BETONBEY

Yerli olarak geliştirmemiz gereken füzelerden biri bu olmalı...

https://twitter.com/naval_news/status/1177483311112867842?s=19 Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

HAKKOR-Hava Aktif Koruma Sistemi Projesi... Mesajı Paylaş

HDS

O da artık "Hit-to-Kill" ya da ona yakın takip ister. Mesajı Paylaş

petibor

Teknofest de bir tek benim fark ettiğim füze belki budur Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Sanırım bu fikir bizim için şuan ütopik olmakla beraber 5-10 yıl içinde zaruriyet hâlini alacak. O da mmu da olması gerekiyor demek. Sanırım bu füze aynı zamanda uçağın kuyruk kısmına ayrı radar vs. gerektirir.

Putty, senin farkettiğin füzenin ihalardan ve helikopterlerden atılan bir aam olmasını yeğlerim kısa vadede.
Mesajı Paylaş

farabi

Benim bu işten anladığım, yeni nesil elektro optik ısı güdümlü/kızılötesi füzeler için mevcut karşı tedbir sistemleri yetersiz kalıyor.

Bu MBDA karşı tedbir füzesi, uçağın içerisinde nasıl konumlandırılacak acaba , gövde altı dekoyları gibi mı bırakılacak yoksa uçağın uçuş yönüne doğru fırlatılıp tam bir dönüş yapması mı gerekecek...

ABD'nin üzerinde durduğu yüksek güçlü mikrodalga , ya da ileride yüksek enerjili lazer karşı tedbirler , uçakların füze savunmasında daha kesin iyileşme vaad ediyor olabilir. Zira insanoğlunun yapabildiği, en yüksek manevra kabiliyetine sahip füzelerinden birinin , en gelişmiş karşı-karşı tedbir yetenekleriyle ve oldukça geniş görüş açısı ile peşinize takıldığında bunu , muhtemelen ikinci defa deneme şansınızın olmayacağı hit-to-kill bir füze ile durdurmayı ummak , ABD'nin denediği yaklaşımdan daha kolay bir seçenek olmasa gerek... Mesajı Paylaş

petibor

En optimum çözüm şu bence. IIR hava hava füzelerine bu yeteneği kazandırmaktır ve bu füzelerin menzillerininin bir kısmını  BVR füzelerine terk ederek daha çok sayıda daha küçük IIR füzelerin çift görevli olarak taşınabilmesidir. F16 da mesela 10 tane sidewinder normal bir rakam olabilmeli bir pylonda 4 sidewinder mesela. Teknofest de sadece benim fark ettiğim küçük füze buna çok uyuyor bence. Bence hava hava IIR füze menzili 10 km olmalı en fazla ötesi BVR füzeleri olmalı.

Türklerin füze konusundaki inovasyonunu hafife almayalım Cirit füzesi OMTAS füzesi ve en son idef de gördüğümüz 40 mm bomba atardan atılabilen lazer güdümlü mini füze trendi en önden izleyebildiğimizi gösteriyor hatta trend yaratabildiğimizi gösteriyor. Bu 40 mm yi bir iki hafta sonra muadili yabancı örneklerini kavramsal aşamada gördük aynı cirit de olduğu gibi cüretkar bir start verme durumu buda. Elimizi hava mühimmatları bağlıyor sertifiye sorunlarını benzetim ile aşıyoruz ama buda bence bir tek benim gördüğüm teknofestdeki küçük füze ile bir enteresanlık ile karşımıza çıkacak. Bizim zannettiğimiz gibi küçük uçağa küçük füze gayet mantıklı olan en bayağı beklenti ama belki çok şaşırtıcı bir şeylede karşılaşabiliriz buda en olası olan uçakların aktif koruma sistemi olabilir Mesajı Paylaş

catfish

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter