Gökdoğan-Bozdoğan AA füzeleri

Başlatan malpsoy, May 14, 2017, 09:06 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Topgun

Valla isimlerini yer değiştirmek yerine farklılaştırmak isteselermiş çok daha isabet olacakmış. İkisini karıştırmayan bir Allahın kulu varmıdır acaba? Birine Göktuğ diyin, diğerine Bozdoğan mesela.. Farklı olsunlar. Mesajı Paylaş

murattekin

Bu alanda ürünlere neden kod yerine isim verildiğini bir anlasam. Tamam yine isim olsun ama kod da olsa.

IIR için nedense Bozdoğan bana da mantıklı geliyordu. Nedenini bilmiyorum. Belki fonetik olarak aklıma yattı. Mesajı Paylaş
...

petibor

Kas 26, 2019, 08:52 ÖS Last Edit: Kas 26, 2019, 09:17 ÖS by petibor
Bunla RAM yapmaya koyulabiliriz artık.  
Birde hissiyaten bir beklendim var ama çok stratejik olduğu için önemli. Ben bu hava hava füzelerini en azından son dönemde mesela en geç Sidewinder 9X ile filan artık uçakların hava savunma füzelerine karşı kullanabildikleri öz savunma sistemleri olarak hayal ediyorum. Uçak kendi üzerin gelen SAM füzesini neden vuramasın bu füzeler ile. Ama bu yeteneği üretici ülkeler kendisine saklıyor gibi geliyor bana. Yani böyle bir füzeyi kendiniz yapıyorsunuz ama komşunuz oh ne ala gidiyor en şahanesini ABD den Sidewinder 9X alıyor IRIS alıyor oh ne güzel onun için. ama bence öyle değil ABD gerçek 9X i kendisi kullanıyor sadece başkalarına ihraç modelleri satılıyor. ABD füzesi kendisine gelen füzeyide vururken bizimkiler sadece uçak vuruyor olabilir. Biz şimdi bunlarada sahip olacağız belkide. Yani böyle kritik bir silahta dünyanın en iyisini alıyorum zannedenler sandıkları kadar avantajlı olmayabilirler

Bakın bu animasyonda İsrail Python 5 füzelerinin bunu yaptığı görülüyor. Ben hiç 9X için bunu görmüyorum ABD bunu atlarmı en büyük savaş kazandıran yetenek bu. Kendilerine saklıyorlar kuşkusuz. ABD bu işe 70 lerde başlamış bitirmiştir IR füzelerle bile.  

https://www.youtube.com/watch?v=nWG2PkwKiaQ

Hisar alçak dan rol kapabilirmi merak ediyorum böyle bir şey. En azından kaideye monteli stinger ler yerine düşünülecektir hisar alçak ın bir alt katmanı olarak.
Bu füzeyi üretemeden vatanı nasıl koruyacaksın çok elzem bir kritik silah her şeyin anahtarı savaş kazandırır havada ve karada ülkeye. Kongreden otuz tane alım geçirerek koca ülkeleri korumak çok zavallı bir durum. Ondada ABD den gelen bir görevliye depodaki füzeleri saydıracağız kapaklarını açtıkmı kontrol ettireceğiz ara ara

Mesajı Paylaş

anafor2016

Kas 27, 2019, 07:43 ÖÖ Last Edit: Kas 27, 2019, 07:47 ÖÖ by anafor2016
Bu projeler ve diğer mühimmat projelerimiz gerçekten çok değerli. Umarım yapma ve üretme aşamasını geçtikten sonra. Yakın gelecekte daha gelişmiş versiyonlarını geliştirme aşamasında yeni özellikleri ekleyerek caydırıcılığımızı arttırırız.

Görüntü işleme ve yapay zeka teknolojileri çok önemli fırsatlar sunabilir.  A-A mühimmatların testlerini daha zorlu ,daha zorlayıcı yapmak için,  belki bu iş için özel test platformları tasarlamamız gerektiğini düşünüyorum. Çevremizde bize tehdit oluşturan hava platformları neyse, onların performanslarını simüle edebilecek test ekipmanları - uçakları tasarlamalıyız. Mesajı Paylaş

catfish

Topgun

Süper haberler. Teknofest esnasında 2020 hedefinden bahsedilmiş idi, hatta İDEF2021'e seri üretime geçilmiş olacaklarını konuşmuş idik, maaşallah çok iyi gidiyor demekki. Darısı radar güdümlü Gökdoğan başına o halde... Mesajı Paylaş

catfish

Instagram: @cewdeath

Mesajı Paylaş

Merkator

TÜBİTAK-SAGE Müdürü Gürcan Okumuş: "Bozdoğan envantere 2021'de girecek"

Savunma sanayiinde bir çok teknolojik gelişmeye son 30 yılda imza atan TÜBİTAK SAGE, hava-hava füzelerinde geliştirdiği yeni ürünlerini Türk Hava Kuvvetleri'ne 2021'den itibaren teslim etmeyi hedefliyor.

Gelişmeler hakkında NTV'nin yayınına katılan TÜBİTAK-SAGE Müdürü Gürcan Okumuş, Göktuğ Projesi olarak adlandırılan ve iki ayrı füze sisteminden oluşan hava-hava füze konseptinde önemli aşamaları geride bıraktığına dikkat çekti:

"Göktuğ Projesi'ne Milli Savunma Bakanlığı'nın direktifi ile 2013'te başladık. 2019'da kritik virajı girdik, son düzlükteyiz. Göktuğ Projesi iki benzemeyen füze var. Süpersonik hızlarda çalışıyor. Bozdoğan'ın yer atışını yaptık. Bu füze, 25 kilometre menzili ile pilotların gördüğü hava hava hedeflerine karşı kullanılacak. Hedefi füze kızılötesi görüntüyüleyici arayıcı başlığı ile takip edecek" dedi.

ATIŞLAR 2020'DE BAŞLAYACAK

Hava-hava atışları 2020'de başlayacak Bozdoğan'ın envantere 2021'de girmesi öngörülüyor. TÜBİTAK-SAGE seri imalat için halen görüşmeler gerçekleştiriliyor.

GÖKDOĞAN FÜZESİ

Göktuğ Projesi'nin ikinci aşamasını daha uzun menzilli olan Gökdoğan füzesi ekleniyor. Menzili 65-70 kilometreye kadar füze, uçaktan ayrıldıktan sonra kendi sistem ve radarı ile hedefi takip ediyor.

Gürcan Okumuş, "Bozdoğan yer testi tamamlandı. Gökdoğan'ı da yakında haberini veririz" diyerek testlerin yakın zamanda başlayacağının da müjdesini verdi.

"SOM ARTIK OLGUNLUK SEVİYESİNDE"

TÜBİTAK SAGE'nin ilk milli mühimmatı ise yerli seyir füzesi SOM oldu. Gürcan Okumuş projenin 2006'da başladığına dikkat çekerek "SOM artık olgunluk seviyesinde. Seri imalatı Roketsan'da. Biz teknik destek veriyoruz. Dünyada kendini de kanıtladı. SOM'in A, B1, B2 modelleri tamam. Sıra deniz hedefleri için geliştirilen C1 ve C2 modellerinde. SOM için hedef dünyada örnekleri olduğu gbi otomatik hedef algılama gibi yeni yetenekler de de paylaşıyoruz" dedi.

NEB84'Ü TÜBİTAK SAGE GELİŞTİRDİ, MKE SERİ İMALATTA

Türk Hava Kuvvetleri'nin terörle mücadelede büyük başarı yakalayan Nüfus Edici Bomba NEB84'in 2 metrelik güçlendirilmiş betonu delip içinde infilak ettiğini belirten Gürcan Okumuş, "MKE çoklu adetle üretiyor. Tasarım geliştirmesi devam ediyoruz" diye konuştu.

MÜHİMMATLARIN KALBİ IŞIL PİLLER

Dünyada bu tür akıllı mühimmatlar, Isıl Pil sayesinde tüm enerjisini alıyor. Üretimi yapabilen ise 3-4 ülke bulunuyor. Türkiye'nin bu ülkelerden biri olduğunu belirten TÜBİTAK SAGE Genel Müdürü Gürcan Okumuş, "Isıl pil çok kritik. Tüm mühimmatın enerjisini sağlayan piller bunlar. 3-4 ülke bunu yapabiliyor. Yurtdışından alamıyorsunuz. TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirildi. Tüm savunma sanayi kuruluşlarının ısıl pil ihtiyacını karşılıyoruz. Çok stratejik bir ürün. -50, +70 santigrat derecede çalışabiliyor. Çok enerji yoğun. Mühimmatların işlev görmesini sağlıyor" dedi.

SIRA SİPERDE

TÜBİTAK SAGE'nin şu an en önemli projelerinden biri de Milli Hava Savunma Sistemi. SİPER olarak adlandırılan projede TÜBİTAK SAGE. ASELSAN ve ROKETSAN ile birlikte görev alıyor.

http://www.kokpit.aero/tubitak-sage-gurcan-okumus-gokdogan Mesajı Paylaş

petibor

SAGE silah dünyasına bir güzide ürün katacak ise düşünsün taşınsın hesaplasın olurunu bulup bir tane hava araçları için füze avcısı füze geliştirsin. Helikoptere manpads yada uçaklara hava hava füzesi karadan füzelere karşı bir silah üretilmeli artık. Çokta zor olduğunu sanmıyorum neden yapılmıyor ilginç. İnsanlı uçaklara helikopterlere hayat öpücüğü olur bu aktif koruma sistemi. Yoksa sonu vahim yani helikopterlerin ve uçakların. Bizim bu işe tüm gücümüzle adanmamız için ortada helikoptere füze tehdidi var yemeyip içmeyip buna çalışmamız lazım. Başarınca düşünsenize bir SA7 omuzdan atılıyor bir karşı silah ateşlenip 500 m ilerde onu vuruyor her seferinde. Mesajı Paylaş

anafor2016

https://www.youtube.com/watch?v=MM-PIsquxt0

Bir şey dikkatimi çekti, yukardaki videonun 4:25 dk sında IIR sensörün  ürettiği görüntüden füzenin hedefe doğru gidişi izlenebiliyor. Bozdoğan üzerindeki IIR sensörün nasıl bir görüntü verdiğini görmek çok ilginç Mesajı Paylaş

tuğrulbey

Hedef parlak bir nokta olarak görünüyor, bir imaj görmemiz gerekmiyor mu? IIR değilde daha çok IR gibi görmüş hedefi. Ya da hedefin şekli mi böyle acaba? Mesajı Paylaş

HDS

Arkadaşlar füze bir "kamera" yardımı ile görüyor. Ama sadece farklı bir tayfta. Ne görünüyorsa onu görüyor. O "resmi" görüyor. Mesajı Paylaş

BG

Ara 14, 2019, 11:06 ÖÖ Last Edit: Ara 14, 2019, 11:10 ÖÖ by BG
Şurada AIM-9X'in IIR görüntüleri var:
https://www.youtube.com/watch?v=4g4_jzqBJnA

Hedef IHA'nın küçücük olması, düşük hızda uçması ve motorunun ısı çıkışının düşük kalması sebebiyle ekranda nokta şeklinde bir görüntü oluşuyor olabilir. Sensöre gelen ışık az yani. Yanlış hatırlamıyorsam bizimkilerin sınırda IHA düşürmek için bile zamanında AMRAAM kullanmış olmasını açıklar bu. Belki daha geniş spektruma sahip sensörlerle bu tür düşük ısı izine sahip hedeflerin imha şansı arttırılabilir.

Mesajı Paylaş

petibor

Ara 14, 2019, 11:16 ÖÖ Last Edit: Ara 14, 2019, 11:18 ÖÖ by petibor
Muhtemelen erken evre testler yapılıyor burada füzenin uçan bir hedefi vurma algoritmaları deneniyor. Böyle bir denemede iir görüntüyü analizle risk alınmaz en basit şekilde hedefi görecek çekilde termal bir ayar yapmışlar ve gerçektende bencede IR e yakın şekilde çalışacak ayarda bu sistem. Füzenin hedefi yakalayınca onunla çarpışma yakalama algoritması bence burada asıl denenen şey. Termal görüntü den uçağı tespit edip onu takip etmek ise ileri safha işin içine görüntü işleme algoritmalarınında gireceği sonraki seviye denenecek şey bence. Burada bence sadece bir termal leke yakalanacak şekilde mühendis bir şey yapmış. İlk atış denemesinde füzenin termalinde bir uçak görmesi bana çok doğru gelmiyor sadece hedefi görsün yeter denenen şey G dayanımları yaklaşma algoritmaları filan bence Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter