Aselsan/Tübitak Sage Minyatür Bomba

Başlatan ocay, May 11, 2017, 11:08 ÖS

« önceki - sonraki »

ATMACA

Minyatür Bomba'nın uçuş testleri başladı

https://bit.ly/2YWfh87 Mesajı Paylaş

Terra

F-16'ların yeni pençesi uçmaya başladıHavaMayıs 26, 2019 muhammet 18Leave a comment

ASELSAN ve TÜBİTAK-SAGE işbirliğiyle yürütülen Minyatür Bomba (MB) geliştirme çalışmalarında önemli bir aşamaya geçildi. Minyatür Bomba ile uçuş testlerine başlandı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın uzun menzillerde hava-yer taarruz kabiliyetini önemli ölçüde arttıracak olan Minyatür Bomba F-16 ile uçuşlu testlere başladı.

Minyatür Bomba (MB), Çoklu Taşıma Salanı ile uçağın bir istasyonunda 4 adet taşınabilen, tek sortide 8 farklı hedefe saldırıya imkân veren, açılır kanatları ile 55 NM (100 km+) menzildeki hedeflere karşı etkin, delici burun yapısı ile güçlendirilmiş betonu delebilen, hassas vuruş yeteneği ile çevresel hasarı az olan GPS/INS güdümlü bombadır.

Genel Özellikler

Uçaktan bırakılmadan önce kapalı olan kanatlar, uçaktan bırakıldıktan bir süre sonra açılır ve en uzun menzil için gerekli aerodinamik kaldırma kuvvetini sağlar.Yapısal olarak güçlendirilmiş hedeflere ve sığınaklara karşı etkin olarak kullanılabilen MB, 55 km menzil içindeki 1 metre kalınlığında basınçlı betonu (5000 PSI dayanım gücüne sahip) delme ve içeride patlama özelliklerine sahiptir.Yüksek hassasiyette istenilen hedefi vurma özelliği ve düşük ikincil hasar özelliği ile şehir çatışmalarında ve sivil yerleşimin olduğu bölgelerde, stratejik hedeflerin imha edilmesinde etkin olarak kullanılabilir.

Teknik Özellikler

Menzil : 55 NM
İrtifa : 40000 ft (MSL)
CEP : < 15 metre
Güdüm : GPS / INS
Delici Etkinlik : 30 NM menzilden1 Metre Güçlendirilmiş Betonu Delme
Ağırlık : 139 kg
Çap : 17 cm
Uzunluk : 180 cm

http://defenceandtechnology.com/2019/05/26/f-16larin-yeni-pencesi-ucmaya-basladi/ Mesajı Paylaş

catfish


Fearlessleon

4 amraam, 8 sdb.

Ege de ocak söndürür. Mesajı Paylaş

anafor2016

SDB'lerden biri eksik görünüyor sanırım kanattan bırakma işlemi yapılmış. Mesajı Paylaş

petibor

Gümbür gümbür geliyoruz ama biraz dünya işleri ile ilgilensek dünya ile daha barışık daha işbirliği halinde olsak keşke. Bu asabı bozukluk ile bu gümbürtü hiç yani tutarlı değil bizi coşturamıyor içimizde bir hüzün var dolar yükselirken bize F35 satmazlarken biz SDB ye sevinemeyizki. Bunlar huzur isteyen işler alemi cihanı karşına alırsan SDB neye yetecek. Mesajı Paylaş

Kampfpanzer

Petibor hocam, sanki cihan-i alemde hep karşimizda durmak istiyor, sadece bizim beceriksizliğimiz gibi durmuyor olaylar hic.... Mesajı Paylaş

petibor

#52
Haz 15, 2019, 08:40 ÖÖ Last Edit: Haz 15, 2019, 08:44 ÖÖ by petibor
Dünyanın bize pek haz etmediği bilinen bir şey ama bizde bu ara her şeyi bok ettik bu kesinlikle başarısız bir devlet yönetimidir şu sıralar. Onurlu olmanın biraz arayışında olunması gerekiyordu eski günlerin özleminde hiç değilim ama şu anda bok ettik işleri. Bir ince ayarı tutturabilsek Türkiye çok saygı gösterilmeye mecbur olunan bir ülke yine olurdu önümüzde ardına kadar açılırdı lafımız sözümüz dinlenir menfaatlerimiz de gerçekleşirdi. Umarım daha kötüye gitmeyiz ona ramak kaldı gibi geliyor bana. Daha kötüsü de var bizden umudu keserlerse nasıl toparlarız bilemeyiz. Benim tahminimce Türkiye şu çeyrek yüzyılı mazlum olarak kendi içine kapanarak bu tepkili hesap vermezlik ikliminde kendi mevzuları için iklim yaratarak revizyon ile geçirmek için bu iklimi gönüllü zorluyor. Yollar binalar ekonomiler bu ülkede hep önemsiz teferruat olarak görülmüş ilerde nasılsa halledilir denilen meseleler olarak görülmüştür buda doğrudur ama bunu diye diye bir asır geçirdik biri revize etti öbürü geldi fabrika ayarlarına dönmek için yarım yüzyıla ihtiyacı var o başladı yazık bu ülkeye. Bu gelgitler olurken hayat öyle bir evrildi ki bu revizyonların dayandığı ilkel dünyevi saplantılar önemini yitiriyor dönüp bir bakacağız boşa bir buçuk asır ziyan etmişiz folklorik mevzulara takılıp. Bu ülkeye bir şey olmaz gün gelir aya gider bunlar basit işler ama başka ömrü olmayan üzerinde yaşayan bizlere çok üzülüyorum Mesajı Paylaş

müstafi

#53
Haz 30, 2019, 07:18 ÖS Last Edit: Haz 30, 2019, 07:21 ÖS by müstafi
"Peki teber  ve kgk aynı işi yapmayacak mi? Teber lazer güdümlü bırak kaç olmaz denirse niye KGK'nin MK-81 versiyonu değil?

Aklıma gelen tek şey ince  olmasından dolayı belki daha fazla yüklenebiliyor dur. Ha bir de belki tek parça olduğu için hazirlanip yüklenmesi daha kolaydır.

Olcay aerodinamik konusunda haklısın ama KGK'de benzer menzile sahip. Ancak belki daha hızlı son saldırısı vardır"Teber de Kgk da hatta Hgk da en nihayetinde güdüm kiti. Yani akılsız bombalara takıldığında bombayı akıllı hale getiriyor. Kitler istenirse takılıyor, istenirse takılmıyor. Güdüm kitinin her ne kadar bu açıdan avantajı da olsa, bombalar eski nesil. Ağırlar bunun nedeni patlayıcıyı taşıyan yapı çelikten. Çoklu salanla kullanımında boyutsal ve ağırlıksal sıkıntılar var. Bomba serbest düşme temelli ve kısa menzilli olduğundan ve tasarımları eski nesil olduğundan aerodinamik açıdan zayıflar. Ördek gibiler yani.. Uçmaktan ziyade düşmeye meyilliler..

SDB tipi mühimmatlar ise tamamen yepyeni bir düşüncenin ürünü. Bu meret uçmak için tasarlanmış, düşmek için değil. İlaveten yeni nesil malzeme mühendisliği ve patlayıcılar kullanılıyor. Taşınması daha kolay. Çoklu adetlerde görev yapabiliyorlar.

En nihayetinde hepsi bomba ama farklı farklı amaçlar için kullanıma uygunlar. Sdb ekseriyetle görece değerli ve korunaklı hedefler için.. Tabi yeri gelir anti-terör görevinde de kullanırsın tabi fayda/maliyeti de gözeterek.. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter