Katmerciler UKAP

Başlatan ocay, May 09, 2017, 09:53 ÖS

« önceki - sonraki »

ocayKatmerciler'in MILREM benzeri UKAP'ı geliştirmesi beni sevindiren gelişmelerden biri oldu. Mesajı Paylaş

Alkyoneİnsansız kara aracında ihracat başarısı


Türk savunma sanayisinin kara aracı üreticilerinden Katmerciler, çok amaçlı insansız kara aracı ailesinde yer alan ürünlerden Uzaktan Kumandalı Atış Platformu'nun (UKAP) ilk ihracatını gerçekleştirdi.
Bir süredir çok amaçlı insansız kara aracı konusunda çalışmalar yapan Katmerciler, bu konudaki iddiasını mayıs ayındaki 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF) sergilediği ürünle ortaya koydu.

Katmerciler, geçen sürede bir yandan uzaktan kumanda edilebilen yeni ürünler üzerinde çalışırken bir yandan da tedarik makamlarına ürünü tanıtmak ve satışı konusunda çaba gösterdi.

Katmerciler Savunma Ürünleri, Pazarlama Segment Yöneticisi Yusuf Öztoprak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IDEF'te sergiledikleri aracın prototip niteliğinde olduğunu söyledi.

Ürünün ilk konseptinin ASELSAN'ın SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi'nin yerleştirildiği UKAP olduğunu anlatan Öztoprak, bunun dışında da birçok versiyon üzerinde çalıştıklarını bildirdi. Öztoprak, ikinci ürünü ise Uzaktan Kumandalı Yangın Söndürücü (UKYS) olarak tasarladıklarını belirtti.

Temel olarak paletli bir insansız araç altyapısı ürettiklerini dile getiren Öztoprak, şöyle konuştu:

"Platformun insansız olması bize uzaktan kumanda edebilme olanağı sağlıyor. El tipi kumanda yakın mesafeden kumanda etmeye olanak veriyor. Bir de büyük çanta tipi kumanda cihazımız var. Bu ise daha uzaklara, insanın erişemediği bölgelere öncü kuvvet olarak aracın gönderilmesine imkan sağlıyor. Arkasındaki birliği, personelin zarar görmesini engelliyor. Yakından kumanda, uzaktan kumandayla hakim olunamayan, insan görüşünün ya da anında tepki vermenin gerektiği durumlarda kullanılıyor. Bunlara ilave olarak uydu aracılığıyla kontrol edebilmeyi de sağladık. Sürekli gelişim göstermeye çalışıyoruz. Bir Ortadoğu ülkesiyle de ciddi bir anlaşma yaptık. İlk satışımızı şu anda oraya gerçekleştiriyoruz. Artık envantere girdiğini söyleyebiliriz."

Yeni platformlar yolda

Uzaktan kumandalı kara araçlarında yeni platformlar üzerinde çalıştıklarını anlatan Öztoprak, "İnsansız kara araçları konusunda yurt dışındaki çalışmalardan farklı olarak çok karmaşık olmayan, üzerinde geliştirmeler yapılabilecek, açık kaynak kodlu bir yapı oluşturmayı hedefliyoruz. Buradaki bütün tasarımları kendimiz yaptık." dedi.
Temel olarak, bir tatbikat ya da çatışma ortamında gözardı edilebilecek bir sistem ortaya koymaya çalıştıklarını vurgulayan Öztoprak, "Çok pahalı, karmaşık bir sistemi tehlike bölgesinde bırakamazsınız. Bu araçlara, hendek kazılması ve sonrasında yaşananlar nedeniyle ihtiyaç duyulmuştu. Oralara müdahale eden, bir birlik giderken önden giden, keşif yapabilen, gerektiğinde gözden çıkarılabilir basit bir yapı oluşturduk." diye konuştu.

Mayın temizlemeden yaralı taşımaya

Öztoprak, Türkiye'deki güvenlik güçleriyle de sistem konusunda çeşitli temasları olduğunu, bundan sonrası için de planlamaların bulunduğunu ifade etti. Öztoprak, "Bu tür çalışmalar sıcak gündem maddelerimiz arasında.Tanıtım çalışmalarımız devam ediyor. Kuvvetlerimizin ilgisi var, onlarla görüşüyoruz. Yurt içi envantere de yakın zamanda vermeyi umuyoruz." dedi.

Şu ana kadar bu altyapıyla geliştirilen UKAP ve UKYS'yi tanıttıklarını dile getiren Öztoprak, bu araç yapısının yeni versiyonlarında yaralı taşımanın, mayın temizlemenin, gözetleme yapmanın, radarla tehdit tespitinin mümkün olabileceğini söyledi.

UKAP'ın "drone"lara entegrasyonuyla daha geniş bir görüş alanı elde edilebileceğini, farklı araçların çekilmesinde bir çekici olarak kullanılabileceğini belirten Öztoprak, aracın yükseklik ve genişliğinin esnek olduğunu, ihtiyaca uygun olarak bunların şekillendirilebildiğini kaydetti.

100-150 araçla aynı hedefe

Uzaktan kumandalı kitiyle 3 kilometre mesafeden yönetilebilen UKAP, uydu kontrolüyle artık Türkiye'nin herhangi bir noktasından kontrol edilebilecek. Uydu bağlantısıyla aynı anda 100-150 UKAP, aynı hedefe yönlendirilebilecek.

Operasyon süresi bataryayla minimum 5 saat iken bu süre jeneratörle 8 saate kadar çıkabiliyor. Saatteki hızı 25 kilometre/saat olan aracın hızını artırmaya yönelik çalışmalar yapılıyor.

Aracın taşıma kapasitesi ise 3 tona kadar çıkıyor.

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/insansiz-kara-aracinda-ihracat-basarisi-/1010835
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

TSK'ya UKAP takviyesi

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) KATMERCİLER'in ürettiği uzaktan komutalı Atış Platformu'ndan (UKAP) 20 adet tedarik edilip TSK kullanımına verileceğini açıkladı. Açıklamada UKAP'ın operasyonlarda kullanılmasının planlandığı da ifade edildi.

SSM, resmi twitter hesabından yaptığı duyuruda UKAP'ın ilk prototipinin hareket ederken çekilmiş video görüntülerine yer ver verdi. Edinilen bilgiye göre UKAP'ın teknik özellikleri TSK'nın talepleri doğrultusunda bazı noktalarda değişti ancak bu değişiklikler hakkında bilgi edinilemedi. KATMERCİLER aracı ilk defa IDEF 17 fuarında sergilemişti. Bunun ardından 6. Özel Sektör Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Zirvesi'nde, UKAP uydu kontrol özelliği ile yerini almıştı. Ancak TSK'ya teslim edilecek 20 UKAP'ın uydu üzerinden mesafe sınırı olmaksızın kontrolüne dair bir bilgi edinilemedi.  Uydu üzerinden kontrol gerçek olursa UKAP'ın kullanılması için bölgede asker bulundurma şartı ortadan kalkacak.

Aracın elektrikli ve hibrit modelleri bulunuyor. Farklı ihtiyaçlara göre kolaylıkla konfigüre edilebilen modüler bir platform. İlk prototipi atış platformu olarak geliştirildi; alttaki ana platformun üzerinde Aselsan'ın SARP atış kulesi, yani Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi ve uydu haberleşme sistemi bulunuyor.


UKAP istenirse platform üzerine yerleştirilecek termal ve hareketli kameralar ve sensörlerle bir keşif gözlem aracı olarak da kullanılabilir. Platform üzerine kurşun geçirmez bir hazne yapılarak çatışma bölgelerinden yaralı kurtarmak üzere kullanılabilir. İki tona kadar yük kaldırabilme kapasitesiyle askeri mühimmat ve teçhizatları taşıyabilir.

Operasyon süresi bataryayla minimum 5 saat. Bu süre jeneratörle 8 saate çıkabiliyor. Saatteki hızı 25 km. Bu hızın artırılması yönünde çalışmalar devam ediyor. UKAP'ları uydu bağlantısı vasıtasıyla birlikte ve koordineli olarak yönetmek de mümkün. Bu durumda , aynı anda 100-150 UKAP, uzaktan kumandayla aynı hedefe yönlendirilebilir.

http://www.c4defence.com/Gundem/tsk-ya-ukap-takviyesi/5776/1

Mesajı Paylaş

BETONBEY

UKAP İKA'nın bu ay içerisinde operasyonel birliklere teslimatı hedefleniyor.

https://twitter.com/ssysfakb/status/970180403893014528?s=19 Mesajı Paylaş

warrior

Şirketimiz ile İngiliz Mira firması, Savronik ve Delta Ltd. arasında insansız kara araçları (UKAP) alanında uluslararası stratejik işbirliğini öngören bir anlaşma bugün Londra da Türk-İngiliz Tatlıdil forumunda imzalanmıştır.
https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/683578 Mesajı Paylaş

ocayYukarıdaki iş birliğinin ürünü olan bu araç Katmerciler standında sergilenmiş Eurosatory'de. Mesajı Paylaş

HDS

Katmercilerin aracı sadece uzaktan kumandalı bir araçtı. Bu biraz daha engel aşıp köşe dönme yeteneği olan bir "tık" daha otonom bir araç. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Ukap ı birkaç metre mesafesinden canlı izledim. Malesef hareket kabiliyeti çok çok düşük, uyuşuk bir alet. Köşebaşına koy, sarpla izle anca. Mesajı Paylaş

farabi

Üstad, arazi kabiliyetleri arttırılır hatta ileride tırtıllı bir araca da dönüşebilir, açıkçası benim önemsediğim asıl konu bu değil. HDS üstadın söylediği , otonom yetenekleri benim açımdan asıl merak konusu. Burada oluşabilecek çekirdek yazılımı , kütüphanesini ileride her türlü kara aracı üzerinde deneyebiliriz. Mesajı Paylaş

osman72425

ABD Kara Kuvvetleri, savunma firmalarının kapısını farklı bir istekle çaldı. Karacılar bu sefer düşman Uzaktan Komutalı Silah Sistemlerini (UKSS) elektronik olarak bertaraf edebilecek bir sistem talep etti.

Gelişen zırhlı araç teknolojisi sebebiyle piyadenin ağır silahlar olmadan düşman zırhlı unsurlara yaklaşmasının zorlaşması sebebiyle ABD, farklı bir çözüme gitme yolunu seçti. Çözüm, öldürücü etkiye sahip olmasa da düşmanın silah kulesini etkisiz hale getirebilecek. Bu sayede dost unsurlar daha az riske edilmiş olacak. Yapılan açıklamada düşman UKSS'nin bir şekilde devre dışı bırakılması sayesinde piyade unsurların ve çevredeki sivillerin daha emniyette olacağı bilgisine dikkat çekildi. Bu sayede meskûn mahalde angajmanı iyice zorlaşan düşman zırhlı hedefler de çevreye zarar vermeden savaş dışı bırakılabilecek. Öldürücü olmayacak olan ve kinetik etki prensibi dışında bir mantıkla çalışacak olan sistemin tek bir askerin taşıyabileceği ağırlık ve ölçülerde olması da talep edildi. Proje için firmalara bir zaman aralığı ise verilmedi.

http://m.c4defence.com/Gundem/abd-vurmadan-savas-disi-birakacak/7262/1

UKSS'ler yaygınlaşmadan ABD önlemini alıyor. Düşman eğer karşı önlem olarak UKSS'lerin kontrol merkezi ile bağlantısını kesmeye çalışacaksa bu tür sistemlerin otonom özelliklerinin arttırılması gerekir. Ayrıca bu tür araçlar EMP'ye ne kadar dayanıklı bilmiyorum. Aselsan'ın EJDERHA EMP bombası gibi birşey belki? işe yarayabilir. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter