Beyin Göçü Nasıl Önlenir?

Başlatan ESTERGON, May 06, 2017, 08:09 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

şirpençe

Üstadım Hollanda nın ve bahsettiğiniz şirketin alameti fahrikasi nedir de oraya gidiyorlar ve sirket neden Türkiye 'ye yönelmiş durumda ?

Saygılar Mesajı Paylaş

Raphe nucleus

Daha hatayı yapmadan hesap edebilene akıllı denir.Ruslar linkedIn'i boşuna yasaklamadı.Viki yerine ilk bununla uğraşmalıydık. Mesajı Paylaş

BuLuT__

Allahım şurdaki yorumlara bakınca gerçekten beynim yanıyor.
Biz aynı havayı mı soluyor aynı ülkede mi yaşıyoruz diye....
Niye mi beyin göçü yaşanıyor? Medyayı takip edin cevaplara ulaşırsınız.
çözümünü söylemeye bile gerek yok her şey ortada. Mesajı Paylaş

ozbey

sivil sanayi  savunma sanayisinden çok farklı bizde.  savunma sanayimizdeki  kıpırdanmanın aksine  sivil sanayide  bir  hareket yok,  bu gidişle  olmayacak gibi de.
gerçekten  bir şey geliştirme  kapasitesine sahip bir  mühendis   sivil alanda  üretim yapan  bir firmada  niye kalsın?
bununla beraber aynı şeyi  firmalarımız da istese  tersten  becerebilirler  bence.

yeni sanayi düzenini  anlayamadık ve  bu yüzden de  buna  ayak  uyduramıyoruz bir türlü.
işte en son  bir devlet büyüğümüzün   malum konudaki açıklamaları  bile  çok şeyi  gösteriyor bence.
Mesajı Paylaş

petibor

Türkiye mıknatıs gibi bilim adamlarını kendine çekiyor haberi

TÜBİTAK Lider Araştırmacılar Programında ilk sonuçlar açıklandı
TÜBİTAK Lider Araştırmacılar Programındaki ilk sonuçlara göre, 98 Türk, 29 yabancı, toplamda 127 bilim insanı araştırmalarını Türkiye'ye taşıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından aralık ayında yürürlüğe konan TÜBİTAK Lider Araştırmacılar Programı'nın ilk sonuçları açıklandı. TÜBİTAK'ın, başvuranlar arasından yurt dışında çalışan 98'i Türk, 29'u yabancı toplam 127 bilim insanının Türkiye'de çalışmasını kabul ettiği bildirildi. Aralarında MIT, Stanford, Harvard, Oxford ve Yale gibi dünya sıralamalarının en üstünde bulunan üniversitelerden bilim insanları kendi alanlarında önde gelen kişiler olarak niteleniyor. Kabul edilen başvuru sayısını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıkladı. Bakan Varank, başvuran kişilerin niteliklerine bakıldığında Türkiye'nin geleceğine inancı gözlemlediğini vurguladı. Başvuru sahipleri kazanıp kazanmadıklarını kendilerine verilen şifre ile TÜBİTAK internet sitesinden öğrenebilecek. Kabul edilenlerin isimleri de 24 Temmuz'da kamuoyuna duyurulacak.

Bakan Varank, programa ilişkin Zonguldak'ta yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti: "Çağımızın en büyük ihtiyaçlarından biri nitelikli insan gücüdür. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, bu ihtiyacı karşılamak için var gücümüzle çalışıyoruz. TÜBİTAK Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı'yla küresel rekabet gücümüzü arttıracak alanında uzman araştırmacıları ülkemize davet ettik. Yaptığımız davete dünyanın önde gelen üniversitelerinden ve özel sektör kuruluşlarından toplamda 242 başvuru aldık. Dünyanın en iyi ilk 10 üniversitesi arasında sayılan MIT, Stanford, Harvard, Oxford ve Yale'den araştırmacılar var. Yine, dünya devi şirketlerde görev yapmakta olan isimler var. İnanıyorum ki, bu program ülkemiz ve milletimiz için çok faydalı sonuçlar doğuracaktır."

58 araştırmacı ABD'de çalışıyordu
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, başvuranların 58'inin ABD, 16'sı İngiltere'den, 9'u Almanya'dan, 8'i de Hollanda'da halen çalışmakta olan kişilerden geldiğini vurguladı.

https://www.dunya.com/gundem/tubitak-lider-arastirmacilar-programinda-ilk-sonuclar-aciklandi-haberi-450163 Mesajı Paylaş

Karabasan

Demek ki olunca oluyormuş  ;) Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Bozok

:D :D :D

Nasrettin Hocanın türbesini hatırladım. Kapıda devasa bir kilit var ama duvarı yok. Giden 1000 kişi gelen 29.

Mesajı Paylaş

BETONBEY

Gelen 29 giden 1000'den yeğdir... Mesajı Paylaş

petibor

Ağu 13, 2019, 11:10 ÖÖ Last Edit: Ağu 13, 2019, 11:12 ÖÖ by petibor
Aşağıdaki haberi aykırı bir gözle yorumlamak istiyorum. Türkiye'de daha önce konuştuk 7 milyon üniversitede öğrenci var şu anda. Sadece şu anda eğitim görenlerle bile bebekten yaşlıya demeden orantılasak her 12 kişiden birisi çalışma hayatında amir olmak hayalinde demektir kariyer olarak. Bu insan arzını bu ülkenin yanıt vermesi imkansı. Bu yüzden üniversiteyi bitirenlerin en az yarısının kendini dünyaya dağıtması gerek. Ya daha az insan okutacağız üniversitelerde yada dünyaya yayılacak bu mezunlar başka yolu yok. Ben normal görüyorum aşağıdaki tabloyu. Tabiki siyasi insani memnuniyetsizlikler vardır ama bence memnun bile olsalar bu insnaların yine büyük kısmı yurt dışına gitmek zorunda hesap kitap yapınca. Beyin göçü olmasın diyoruz peki ne olsun fırında makine mühendisi ekmekmi yapsın dört sene sonra bir 7 milyon daha gelecek 15 milyon olacak rakam . Hindistan gibi bizim gençlerimiz dünyaya dağılmalı. bunun illa bir geri dönüşüde olur

Almanya'dan çarpıcı iltica raporu - Eğitimliler Türkiye'den...
Almanya'ya iltica başvurusu yapanlardan eğitim düzeyi en yüksek kişiler Türkiye'den oldu.

Almanya'da Federal Göç ve Mülteci Dairesi (BAMF), Almanya'ya Türkiye'den iltica başvurusunda bulunanların yarısından fazlasının üniversite eğitimi aldığını gösteren bir rapor yayımladı.

"İltica başvurusunda bulunanların potansiyeli" adlı rapora göre, bu başvuruyu yapanlar arasında İran ve Türkiye'den gelen kişilerin diğerlerine göre eğitim düzeyi çok daha yüksek.

Ayrıca çalışma, 2018'de Türkiye'den Almanya'ya iltica talebi ile gelenlerin eğitim düzeyinin bir önceki yıla göre de arttığını gözler önüne serdi.

ORAN YÜZDE 46'DAN 59.3'E YÜKSELDİ

2017'de Almanya'da iltica başvurusu yapan Türkler arasında üniversite eğitimi almış olanların oranı yüzde 46 iken bu oran 2018'de yüzde 59.3'e yükseldi. İranlılar için de durum benzer. 2017'de İran'dan Almanya'ya iltica için başvuranlardan yüzde 42.6'si üniversite eğitimi almış kişiler ve 2018'de bu oran 47.5'e çıkıyor.

İltica başvurusunda bulunanlar arasında üniversiteye en çok gitmiş üçüncü grup ise Suriyeliler, ancak Türkiye ve İran'ın oldukça gerisinde kalıyor.

https://www.haber61.net/dunya/almanya-dan-carpici-iltica-raporu-egitimliler-turkiye-den-h364633.html Mesajı Paylaş

ozbey

ilgimi  çekmişti  bu haber;  ama  tereddütteyim  açıkçası.
bizdeki  ünüversitelerin   bazılarının  adı  ünüversite. 
bu  oran tabelasında ünüversite yazan   okulların etkisiyle    mi  yoksa Alman  ünüversitelerinin  denklik  programı  kapsamındaki   ünüversitelerin etkisiyle  mi  böyle  olmuş?

şöyle  bir  mesele var,  yabancı  ülkeye gittiğinde  elindeki diploma  o ülkenin  ünüversitesinden alınan  diploma  yerine  geçip  geçmeme  diye  bir şey var.

bu  oranı  hesaplarken   onu  dikkate aldılar mı?  cevabı  bulamadım.

dikkate  almadılarsa şaşılacak  hiçbir şey yok.  aldılarsa  incelemeye  deyer  bence.

bir de  bu  oran  acaba   hangi  rakamın  oranı?  100  kişinin mi?  10000  kişinin  mi ?
bakmak  lazım.

Mesajı Paylaş

warrior

Gidenlerin %99.9'u kelli felli üniversite dediğimiz,ODTÜ,Boğaziçi,İTÜ,İstanbul,KTÜ,AÜ,9 Eylül,Ege menşeeli olduğundan emin olabilirsin... Mesajı Paylaş

BETONBEY

Bu haberi twitterda da görmüştüm. Bence temel bir ögeye dikkat edilmiyor.

Sahip olduğu birikimle farklı sebeplerle yurtdışına çıkıp çalışmak isteyen insanlarla iltica yada sığınma başvurusu yapanları aynı kefeye koyarak yorum yapmak ne kadar doğrudur ?

Bu istatistik bu tip bir ayrım yapıyor mu yada Almanya'ya iltica başvurusunda bulunan bu insanların öğrenim seviyesi haricinde iltica başvurusu sebepleri yüzde babında neden paylaşılmamış ?

Siyasal sebepler, can güvenliği, din yada ırk ayrımcılığı vs. sebeplerle iltica edenlerle Almanya'ya yada farklı ülkelere daha iyi şartlarda çalışmak babında göç edenler aynı sınıfta değerlendirilebilir mi ?

Bir beyin göçü yaşandığı gerçek fakat bu haber son dönemdeki iltica eden sayısındaki değişim ve iltica sebeplerine dair bir açıklama getirmiyor.

Mesajı Paylaş

BuLuT__

Bakın mevcut politikalar içte ülkeyi giderek içinden çıkılmaz bir hale getiriyor kimse farkında değil.Adeta yavaş yavaş ısıtılan suda bekleyen kurbağalar gibiyiz. Almanya ve ingiltereye göç eden ,orda iş bulan son derece donanımlı iki mühendis arkadaşla konuştum.
Neden gidiyorsunuz burda da işiniz vardı dediğimde aynen şu sözü kullandılar.
Abı burda kalsak birimiz sırf cocukların okulu için çalışmak zorunda kalacak. Devlet okullarının hali belli İlk ve ortaokulu kesinlikle devlet okuluna veremeyiz. Özel okulların paralarıda belli dedi En azından burda okul masrafımız yok. Çocuklarımız özgür bir ülkede büyüsün istiyoruz...!
Devlet sosyal devlet olmayı çoktan bıraktı...Herşey paralı eğitim,sağlık, Kimse konuşup hakkını savunamıyor. İnsanlar korkuyor sosyal mecralarda artık insanlar fişlenicez korkusuyla paylaşımda bulunmuyor.
Cumhuriyet ilke ve inkılaplarından saptığımız sürece daha çok buna benzer beyin göçleri yaşarız.
Haaa...Bunu kabul edip etmemek tamamen size kalmış Deve kuşu gibi kafanızı kuma gömüp harika bir ülkede yaşadığımızıda idda edebilirsiniz tabi... Mesajı Paylaş

petibor

Ağu 14, 2019, 11:59 ÖÖ Last Edit: Ağu 14, 2019, 12:01 ÖS by petibor
Özgür olmayınca parayla insanlar Arap ülkelerinde bile tutulamıyor. Bizde ne para var ne huzur var. Kal lütfen vatansever ol diyoruz. Tamam vatansever olsun ama iki tane çocuğunu din dersi hocasının müdür olduğu okula göndermesine haremlik seramlık eğitime nasıl razı edicen.
Aynı edebiyatı yapmak zorunda kalıyorum. 70 lerde şehre göç şehirleşme devriminde insanlarımız gecekondu gettolarında ömürlerini feda ettiler gıkları bile çıkmadı. Tek yaşam gayeleri vardı evlatlarını okutmaktı ailenin adanmışlığı buydu. Çocuk dediğin şey adamı yokluğada katlandırır ama katlanılası fakirliğin yanı sıra çocuğunuda biz biraz değiştireceğiz dersen yaşamın enerjisi kalmaz ailelerde. 70 lerin fakir ailelerinde bu yoktu.
Yada empati yapayım bana öyle geliyor belkide karşı cepheden de belki farklı görülüyordu yine aynı dert ters yönde vardı ama iyinin izahı savunması olmaz bizde biraz yanlıyız ve doğru tarafta olduğumuzu biliyoruz. Şimdiki değişim basksıı 70 lerdeki baskı gibi ahlaklı değil Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter