Beyin Göçü Nasıl Önlenir?

Başlatan ESTERGON, May 06, 2017, 08:09 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

saladin

#195
Oca 04, 2019, 05:39 ÖS Last Edit: Oca 04, 2019, 05:44 ÖS by saladin
Gidenler pişman mi? Hayır.
Kalanlar gidenler için pişman mi? Hayır.

Bu konuda sayfalarca yazdık. Bir tek üyenin fikri değişti mi? Hayır.

 İktidar düşünen, kaliteli bir seçmen istiyor mu? Hayır.

Eee o zaman bu tartışmalar niye? Mesajı Paylaş

Baltica

Kesinlikle, her turlu siyasi mulahazadan ber'i olarak yaziyorum ;  Maalesef menleketimizde, istisnasiz her alanda profesyonel (Mesleki anlamda) isgucunun kalitesi giderek dusuyor. Bu uzun suredir devam etmekte olan bir surec olmakla birlikte, son zamanlarda oylesine hizlandi ki, ulke olarak, profesyonel bir dekadansin esigine geldigimizi dusunduren sinyaller vermeye basladik.

Eskiden de bizim profesyonel isgucumuzun kalitesi aman aman zirvede degildi. Hatta, her alanda, vasat tipler cogunluktaydi ama her alanda, her kurumda, her sirkette bir iki tane kendini iyi yetistirmis adam bulunur, onlara sorulur, hatta isler o adamlar8n sirtinda yururdu. Simdi artik, o kendini hasbelkader yetistirmis, bir iki adamda her yerde, her kurumda bulunmuyor. Ustune ustluk, vasat adamin seviyesi de vasatin altina dustugunden ;

Onumuz, arkamiz, sagimiz, solumuz, Mutedeyyin, Milliyetci, Milliyetci-Muhafazakar, Milliyetci-Buduncu, Sosyal Demokrat, Sosyalist, Halkci, Halkci-Ozgurlukcu-Emekten yana, Cevreci, adiyla saniyla yazip da, zulfuyare dokunmayalim, o etnisite, bu mezhep, su tarikat mensubu milyonlarca yari-cahil, embesille doldu. Ama isinin ehli sihhi tesisatci, avukat, muhendis, hemsire, gazeteci, zabita, veteriner, memur vs. parmakla gosterilecek kadar az ! Cunki bu devirde gecer akce, iyi bir profesyonel olmak degil, Medeni ulkelerde, hatta kucuk gorup, alay ettigimiz kimi ulkelerde bile hic bir anlami olmayan, arkaik sosyal gruplara mensup olmak. Azinlik-cogunluk, iktidar-muhalefet farketmez, Sayet, bu gruplardan birine mensupsan gemini bir sekilde yurutuyorsun bu memlekette.

O yuzden, bu milyonlarca ve her kuruma, her koseye nufuz etmis olan, yari-cahil, embesil guruhu, Kapikule'nin bir adim otesinde hic bir degeri ve gecerliligi olmayan bu aidiyetlerini, bir kartvizit olarak kullanmaktan hic cekinmiyorlar. Tam tersine gurur duyuyorlar. Mesajı Paylaş

matmat26

#197
Oca 04, 2019, 05:58 ÖS Last Edit: Oca 04, 2019, 06:48 ÖS by matmat26
Sabancilar bile çoluğu çocuğu Maltadan pasaport almak için sıraya girmişse , bu refah seviyesine sahip aileler topukluyorsa bu diyardan sen ben veya hayatin orta yerinde veya yeni başlamış adami buralarda tutamazsin.Demek ki bu diyarda öyle hastalıklar var ki, son on yılda ulke zenginlesse dâhi bu zenginlik insanları buralarda tutmaya yetmiyor. Başka şeyler var demekki. Zenginlik, zenginlesme ve para puldan öte.


2015-2016-2017 yıllarında binlerce insan evini damini malini hatta hayatını kaybetti. Sakat kaldı.


İstiklal gidince aklıma ilk gelen acaba bugün bişey olur mu? diye düşünüyorum. Aklima geliyor.


Güvenliğin olmadığı, bunun Adalet mekanizması ile es güdümlü işlemediği -polisin yakalayip da adliyenin arka kapısından çıkanlar olduğu sürece de Türklerin Batıya göçü durdurulamaz.


---


Ben bugünün Türkiyesini Ahmedinejad'ın İranina benzetiyorum. Haberlerde militaristlesme, savunma sanayisinin sakiz olmasi, ona buna koffff rest çekme vs..

Akli başında olan her insan geleceğinden bu anlayış yüzünden korkuyor..Mesajı Paylaş

saladin


HDS


delenda_est_carthago

#200
Oca 04, 2019, 09:11 ÖS Last Edit: Oca 04, 2019, 09:16 ÖS by delenda_est_carthago
Dogru soyle bunu sen mi yazdin @HDS???  Aynen senin dediklerini yazmis. :)

Ha bu arada Hollanda'da ogretmen maasi ne kadarmis ? :) Hasranelerde doktor var miymis, ? :) Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

saladin

Aynen, hatta oturup daha onceki yazilarina baktim :)

Ama yazis stili olarak farkli. Yine de aklin yolu bir olsa bile bir baglanti olabilir diye dusundum. Mesajı Paylaş

anafor2016


HüsamettinErTürk

Gidenler kalifiye kalanlar barzo

Ortalama üzeri bir insani hassasiyeti olan, hayatında biraz kibarlık isteyen, bir sıkıntısı olduğu zaman derdini anlatacak(twitter dışında) bir yetkili kurum ve kişi bulmak isteyen herkes bu ülkeden göç etmeyi ciddi ciddi düşünebilir.

Geçen yaz yaşadığım bir olayı anlatayım.
Avrupa ve TR karşılaştırmasında benim bilfiil yaşadığım ve ufkumu açan bestlerden birisi olduğu için bunu anlatıyorum.

Benim amcam yaklaşık 8-10 senedir kalp hastası 6 sene kadar önce 2 kalp kapakçığı değişti.
Açık kalp ameliyatları vs vs
Şuan astım tansiyon kalp hapları kullanıyor devletin milyonlarca lira para harcayıp açtığı şehir hastanesi heyeti %85 çalışamaz raporu veriyor.Buna ek olarak kan sulandırıcı ilaçlar falan kullanıyor.Son gittiğimiz heyette nöroloji doktoru bt istedi; bt sonucuna bakınca sen nasıl ayakta duruyorsun senin bu halde olman bile mucize falan demiş.

Biz tabi heveslendik adam çiftçi bağkuru %85 verirlerse 5 bin küsür primden emekli olur kimsenin eline bakmaz köy yerinde falan diyoruz.
Devlet baba öyle uygun görmüş olacak ki raporların hiçbiri beğenmeyip şimdi de tıp fakültesinden rapor alın diye yazı göndermiş.

Bu olayın birbir benzer örneği olmasa bile yine bizim köyden bir adam 60-70 döneminde avrupaya işçi göçünün olduğu dönemde avrupaya gidiyor 1 sene falan sağda solda çalışıyor sonra avrupayı beğenmeyip geri dönüyor.

Bu söylediğim adama geçtiğimiz yazın başında hollandadan haber geliyor mr xxxx ülkemizde şu tarihlerde şu kadar gün sigortalı çalışmışsınız yaşınız emekliliğe geldiği için 200€(net olarak hatırlayamıyorum 100-200 arası bir şey) emekli maaşı alma hakkınız var tarafımıza sabit adres ve banka hesabı gönderin size emekli maaşınızı ulaştırmamız gerekiyor.


Beni amcamın hakkı olan bir maluliyet maaşını alsın diye torpil yapacak adam arar hale düşüren devlet anlayışıyla ülkesinde 30-40 sene önce sadece 1 sene çalışmış adama maaşını ulaştırmanın peşinde olan devlet anlayışı benim gözümde aynı değil.

Bırakın benim gözümde aynı olmasını her insanın gözünde aynı olmamalı.Eğer birisi bu ülkeye über iyi falan diyorsa mantıklı düşünme yollarının kapanmış olduğundan emin olabiliriz.

Ama yinede hep aynı şeyi söylüyorum vatan millet sakarya falan filan... Mesajı Paylaş

hergeleci

Giden gitti is bitti diye olmuyor iste. O gidenin ailesi, sevdikleri, vs. kaliyor arkada. Hele bir de Turkiye'de buyuyup ileriki yaslarda goc ettiysen aidiyet duygusu hic bir zaman gitmiyor. Bir Istanbul ucusunda yanima oturup "umurumda degil benim deyip" bir kac ayda bir ailesini gormeye Turkiye'ye gelen omurgasiz istisnalar da kaideyi tabii ki bozmaz. Yani, gidenin akli hep burada oluyor. O aidiyet duygusunun, dogmadigin, hele hele irkci beyaz tiplerin oldugu bir cografyada, sonradan edinilmesi diye bir sey yok. Sen bu adama gittin iste is bitti sus diyemezsin, bu bir.

90'li yillarin basinda Kadikoy Anadolu'da ortaokulun basindayken, karli bir Pazartesi sabahi torenden sonra merdivenlerden yukari kosup, girisin hemen karsisindaki ana binaya girip tekrar merdivenlere yoneldigimde, kar ve camur suyuyla havuz haline gelmis yerde kayip dustum. Ustum basim batti. Herkes guldu, ama bir abi beni kolumdan tuttugu gibi ayaga kaldirdi. Ben iste o abi icin hala Turk vatandasiyim; o kalabaligin %99'unun gulmus olmasi beni irgalamaz. Simdi yaslandiktan sonra olur da belki kendimi ait hissettigim bu topluluktan birine yardim ederim diye bunlara kafa yoruyorum. O ekside yazan goc etmis cogunlugun da buna benzer sebeplerle bu beyin gocune kafa yorduguna eminim. Bu iki.

Son olarak da s******* gitsinler diyenlere sozum var. Bugun gazeteci kilikli amip Ahmet Hakan yine tek cumlelik paragraflarla dolu, "yazi" demeye icimin el vermedigi, birseyler kusmus bununla ilgili. Ulan suluk, siz yarin toptan yaraticiniza kavussaniz memleketin IQ averaji yukselir... Belediyelerde, devlet kadrolarinda, yalaka basinda, yandas sirketlerde, cay icmekten baska bir boka yaramayan tiplersiniz... Her gidene vatan haini dediginizde aha bu yazdigim cumleyi hatirlayin... Mesajı Paylaş

petibor

Devrimden kaçanlarla beyin göçü birbirine karıştı haliyle. Neticeleri aynı şey gibi ama çareleri arasında en ufak bir benzerlik yok. Devrimler kendi evlatlarını yer biliyorsunuz bu meşhur laf. Birde Feto var bunlara devrim kaçkını bile demek doğru değil. Şah sonrası kaçanlara beyin göçü diye sınıflandırmak İran için ne kadar gerçekçi olurdu. Çok da bağlantısız değil tabi zira bu bir parti olup biten bir şey değil bu memnuniyetsiz kesim sürekli olacak ve kaçacak. Ülke gittikçe cıvıltısız sıkıcı bir ülke olmaya gidiyor buna katlanamayanlar mutlaka olacaktır. İran devriminde doğanlarda halen İran devrimi neticelerinden kaçmaya devam ediyor. Bu kesimi ekonomik sebepler diye basite indirgememek gerek.
Sonuçta ne olacak bizim özelimizde onu öngörmek gerek. Ben bu dönemin geçici olduğunu ve çok daha yumuşayacağına inanıyorum. Birinci sebep bu devrim hayallerini bu devletin hiç bir döneminde gerçekleştiremedi şimdi bunu yapabileceğini düşünmek için sebep hiç yok. İkinci sebep İnternet çağı hayallerin de çok ötesinde dramatik gelişmeleri dayatacak olan dünyanın eskisi ile hiç bir benzerlik kurulamayacak ve hatta şu anda çok başında olması nedeni ile geleceği kolay kolay görülemeyen bir yeni gelişme. Bu gelişme artarak devam edecek hiç inişe geçmeyecek. İnternet bu hayallere izin vermez hatta çok ötesinde düne razı bile olacak bu devrimciler dinlerin geleceği ile ilgili beklentileri göz önüne alırsak. 2050 geldiğinde dindarlık 1950 leri mumla arayacak keşke o günlere dönebilsek diyecekler tüm dünyada. Bu göç zemini kayacak benim düşüncem bu. Zira bu çağda bu gerçekten çok yorucu sürdürülemez bir hedeftir. İhtiyaç duyulan insan desteğide kafi değil artık ve çok dramatik hızda bu kötüye gidiyor onlar için. Ben çok iyimserim yaşam iyi yönde ilerliyor Mesajı Paylaş

saladin

Aselsan'dan bir kac yuz muhendis gitmis.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201901251037282667-aselsan-200-muhendis-ayrildi/

Bu arada
Görgün, nitelikli insanlara teklif yapıldığına işaret ederek, "Birkaç kişiyi yakalayınca da, 'Sen birkaç kişi daha getir. Getirdiğin adam başına ayrıca para verelim' deniliyor. Bunun içinde olanlar da var" diye konuştu.

Sanki orgutlu bir saldiri izlenimi veriyor, ama bu standart bir uygulamadir. Ismine referral bonus derler. Eger onerdiginiz adam sirkette ise alinirsa, size katkinizdan dolayi para verilir. Amac, calisanlarin guvendigi, iyi adamlari bulmaktir. Ama sistem su istimal edilmeyece cok musaittir.

ABD'de genelde 1000-1500 dolar civari olmakla beraber, ornegin Boeing'de uzmanliga gore 10,000 dolara ciktigini duydum.
Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Aselsan ve TAI özelinde konuşuyorum...

Eğer bu "Ayrılanlar/İstifaya zorlananlar" konusu henüz kamuoyunda tartışılır hale gelmemişse bunun nedeni, "Bugün ayrılanların eksikliğinin yarın hissedilmesi" olgusudur. Gidenlerin beraberlerinde götürdükleri deneyim ve bilgi birikimi için yarın çok ağlayacağız, çok konuşacağız, çok koşuşturacağız... Mesajı Paylaş

erdem

Umarim bu haberler daha cok duyuldukca hukumet bir yanlis yaparak bu gidisi zorla durdurmaya calismaz.

Bu haberlerin yayinlandigi mecralarda yorumlar,"devlet yurt disina cikislarini yasaklasin" turu cumleler kuruluyor. Olmaz oyle sey derdim ama emin olamiyorum. Mesajı Paylaş

matmat26

#209
Oca 25, 2019, 09:08 ÖÖ Last Edit: Oca 25, 2019, 09:16 ÖÖ by matmat26
Kamunun stratejik kurumlarında deneyim ve tecrübe sahip olup, Yurt dışına çıkmayı arzulayanlara tabii ki yaptırım uygulanmasi gerek.

Ne güzel yıllar yılı burada çalış deneyim sahibi ol, devlet-millet sana milyonlarca dolar harcasin, tüm hatalarını goguslesin sonra Yurt dışında X şirket yüksek maaşi görünce...

-Yaa kusura bakmayin ben gidiyorum, "Türkiye de demokrasi yok, Adalet yok, düzen yok, özgür hissedemiyorum " diyerekten pılı pirti topla git..

- Stratejik kurumlarda çalışarak gidenlere müsade edilmemesi gerek. Yok öyle mama.. Bu ülke bu devlet askerî standartları sana sagliyorsa, "O kurumlara çalişmaya girmeden önce dusunecektin"... bunu dedirtecek iş sözleşmesi her personelle imzalanmali.

Aselsana , TAİ girmek için yüz aracı-torpil bulup kapağı atmak için yirtiyordun ... 5 yilda ne değişti?

Değişen şu Kamunun ona kazandırdığı tecrübe ve etiketle yol almaya çalışıyor.. Daha iyisini arzuluyor.. Daha iyi standartları elde etmek için, U dönüşü yapıyor.


Özel sektörden gidenlere en ufak birşey demiyorum. Orası rekabete açık. Ancak kamu öyle değil. Sana yatırım yapıyor ve girerken çok özel "İŞ Akdi " imzalanmali. 82 milyon güvenliği senin orada yaptığın, yapacağın şeye bağlı.


Zamanında Hava K. Pilotların aktif çalışma sürelerinde değişikliğe giderek, Pilotlarin ayrilip -ayrilanlarin yerlerine FETOculerin dolduğu gibi gelecekte bu kurumlarda muhtemelen ayni senaryo ile karşılaşacak.

Yeni işe giren personel de biraz tecrübe elde ettiginde, yurt dışı teklifi görünce oda gidecek.. Sonsuz döngü bu ..

Bu kurumlarda çalışan personel ile normal iş anlaşması yapılamaz.  Normal işçi-isveren anlaşması da olmaz. Stratejik kurumlarda calişanin sorumlulukları olmalı. Ve ağır yaptırımları olmalı. Zorlaştırıcı etkenler olmalı..


Ee şuda var. Üniversite rektörünü tutupta tepeden düşme yönetici yaparsan, bu kurumların içersindeki kurumsal kültürü bozarsan, Personel+Yönetici dengesi bozulursa, yıllar yılı çalışıp yönetici olmak isteyen dururken sirf kendi adamin diye sağdan soldan topladığın partiliyi Personelin başına Yönetici yaparsan .... çalışanın kurumuna olan aidiyet duygusunu yok edersin.  Buda ayrı husus ki bu süreçlerin başlamasında en temel faktörlerden bir tanesi sanırım.Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter