ANOVA

Başlatan malpsoy, May 05, 2017, 04:18 ÖS

« önceki - sonraki »

malpsoyAr-Ge çalışmalarını ODTÜ Teknokent'te sürdüren mühendislik şirketi ANOVA, savunma ve havacılık sanayisindeki yerlileştirme ve millileştirme projelerinin ilk ürünü esnek mermi yolu ailesinin son üyesi olan 7,62x51 milimetre kalibre esnek mermi yolunun üretimini de başarıyla tamamladı.

Geçen ay içerisinde yapılan atışlı testleri başarı ile geçen firma, böylelikle 7,62 milimetreden 40 milimetreye kadar 8 farklı kalibreyi kapsayan esnek mermi yolu ürün ailesini tamamlamış oldu.

ANOVA'nın, 7,62x51 milimetre de dahil olmak üzere esnek mermi yolu ürün ailesinin tüm üyeleri, 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2017) sergilenecek.

En önemli müşterisi ASELSAN
ASELSAN SST Sektör Başkanlığı, 12,7x99 milimetrelik ilk ürünün geliştirildiği esnek mermi yolu projesine, başından sonuna kadar maddi ve teknik destek vererek, silah sistemleri için kritik öneme sahip bir ürünün yerlileştirilmesine katkıda bulundu. Ayrıca ilk ürünün test edilip onaylandığı 2013'ten bu yılın başına kadar, 150 setten fazla ürün sipariş ederek, ANOVA esnek mermi yolu ürün ailesinin de en önemli müşterisi oldu. Bu yıl tamamlanan 7,62 ve 40 milimetrelik ürünlerin ilk siparişleri de yine ASELSAN tarafından verildi.

Sırada yakıt transfer pompası var
ANOVA'nın millileştirme ve yerlileştirme çalışmalarının bir diğer ürünü ise yakıt transfer pompası olarak ortaya çıktı.

Şirket, yürütmekte olduğu Teknoloji Kazanımı Yükümlülüğü Projesi kapsamında tasarlayıp ürettiği yakıt transfer pompasını da ilk kez IDEF'te sergileyecek.

Yakıt transfer pompası, geliştirme sürecindeki testlerden başarılı şekilde geçti. Uluslararası bazı standartlara göre testleri devam eden santrifüj tipindeki pompa, tüm genel havacılık yakıtlarına uygun olarak, -35 ila +65 derece sıcaklık aralığında çalışabiliyor.

Herhangi bir dinamik sızdırmazlık elemanı ya da rulman kullanılmayan pompa, tüm mekanik ve elektronik parçalar dahil olmak üzere, yaklaşık 1,25 kilogram ağırlığında bulunuyor. Boyutları açısından da oldukça kompakt yapıda tasarlanan ürünün, geliştirilecek türevleri ile beraber, özellikle hava platformlarındaki birçok farklı uygulamada kullanılabileceği öngörülüyor.

http://aa.com.tr/tr/turkiye/yurt-disindan-aliniyordu-artik-dunyaya-satilacak/810951


Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter