İsrail

Başlatan Sihirbaz, Nis 25, 2017, 05:53 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

meraklı

Mavi-Beyaz İttifakı Netanyahu liderliğindeki koalisyona kapıları kapattı

İsrail'deki genel seçimlerde az farkla ikinci olan "Mavi-Beyaz İttifakı", Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon seçeneğine kapıları kapattı.

Genel seçimlerde hiçbir partinin 120 sandalyeli mecliste tek başına iktidara gelebilmek için gerekli 61 milletvekiline ulaşamaması nedeniyle koalisyon görüşmeleri İsrail'in en önemli gündem maddesi haline geldi.

Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, yeni koalisyon hükümetinin kimin önderliğinde kurulabileceğine karar vermek için seçimlerde meclise girmeye hak kazanan 11 partinin önde gelen isimleriyle ayrı ayrı görüşmeye başladı.

Batı Kudüs'teki Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nde ilk olarak Netanyahu'nun partisi Likud heyetiyle görüşen Rivlin, daha sonra da eski İsrail Genelkurmay Başkanı Benny Gantz ile eski gazeteci Yair Lapid liderliğinde kurulan ve seçimlerde ikinci olan Mavi-Beyaz İttifakının önde gelen isimlerini kabul etti.

"Mevcut siyasi şartlar altında görev yapamayız"

Mavi-Beyaz'ın önde gelen isimlerinden eski İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi, Rivlin'e koalisyon hükümeti kurma görevini Gantz'a vermesini önerdi.

Aşkenazi, "Mevcut siyasi şartlar altında görev yapamayız." diyerek Mavi-Beyaz'ın Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinde yer almayacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Rivlin, Mavi-Beyaz heyetinin ardından seçimlerde üçüncü olan Şas (Doğulu Tevrat Muhafızları) ile dördüncü olan Yahudi Birleşik Tevrat (Yahudot HaTora) Partisi heyetleriyle ayrı ayrı görüştü.

Görüşmelerde, Şas ile Yahudi Birleşil Tevrat heyetleri, Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinde yer almayı tercih edeceklerini Rivlin'e iletti.

Daha sonra İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden Eşitlik ve Barış için Demokrasi Cephesi (Hadaş) ile Değişim için Arap Hareketi'nin (Ta'al) kurduğu ittifakın heyetleriyle görüşen Rivlin, yarın da meclise giren diğer 6 partinin yetkililerini kabul edecek.

Rivlin, tüm partilerin görüşlerini aldıktan sonra hangi liderin koalisyon hükümetini kurmaya daha yakın olduğuna hükmederek, görevi o kişiye verecek.

Koalisyon hükümetini kurmaya Netanyahu daha yakın

Kesin olmayan sonuçlara göre Netanyahu'nun partisi Likud, 36 milletvekili çıkararak seçim yarışını önde tamamladı. Ayrıca Likud'un başını çektiği sağ partiler 120 sandalyeli meclise 65 milletvekili sokarak çoğunluğu sağlamış durumda.

Buna ek olarak sağ partilerin seçimlerde ikinci olan Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz'ın başbakanlığındaki koalisyon hükümetine sıcak bakmadığı belirtiliyor.

Tüm bu nedenlerden dolayı Rivlin'in koalisyon hükümetini kurma görevini Netanyahu'ya vermesi bekleniyor.

Koalisyon hükümeti kurmak için en az 61 milletvekilinin desteğine ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle de İsrail Başbakanı'nın sağ partilerden oluşan bir koalisyon hükümeti kurmak için en az 4 partinin desteğini alması gerekiyor. Netanyahu'nun söz konusu partilerle yapacağı güç paylaşımı pazarlıklarının ardından koalisyon hükümetini kurması öngörülüyor.

Ancak Savunma Bakanlığı veya Dışişleri Bakanlığı gibi önemli koltukların paylaşımında pürüz çıkması halinde Netanyahu'nun işinin zorlaşacağı ifade ediliyor.

https://www.trthaber.com/haber/dunya/mavi-beyaz-ittifaki-netanyahu-liderligindeki-koalisyona-kapilari-kapatti-411980.html Mesajı Paylaş

BETONBEY

İsrailli Bakan'dan ABD ve NATO'ya Türkiye karşıtı çağrı

İsrail Güvenlik Kabinesi Üyesi ve Çevre Bakanı Zeev Elkin, "ABD ve NATO, gelişmiş silahlara sahip olmaya çalışan Türkiye'ye gözleri kapalı bir şekilde güvenmemelidir." dedi.

İsrail Güvenlik Kabinesi Üyesi ve Çevre Bakanı Zeev Elkin, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alımına işaret ederek, ABD ve NATO'ya, "gelişmiş silahlara sahip olmaya çalışan Türkiye'ye güvenmeme" çağrısında bulundu.

İsrailli Bakan Elkin, başkent Tel Aviv'deki programına katıldığı yerel bir radyo kanalında, ABD'nin, Arizona eyaletindeki Luke Hava Üssü'nde eğitim gören Türk F-35 pilotlarının uçuşlarını durdurma kararını desteklediğini açıkladı.

Elkin, Türkiye'nin gelişmiş silahlara sahip olmaya çalıştığına dikkati çekerek, "ABD ve NATO, gelişmiş silahlara sahip olmaya çalışan Türkiye'ye gözleri kapalı bir şekilde güvenmemelidir." dedi.

Avrupa'ya yönelimin artık Türkiye'nin stratejik hedefi olmadığını ve hatta NATO üyeliğinin bile bir anlamının kalmadığını öne süren Elkin şunları söyledi:

"Türkiye'nin stratejik yönelimi artık Avrupa değil, NATO üyesi olmasına rağmen NATO üyeliği bile değil. Türkiye'nin stratejik yönelimi, bağımsız bir politikayla Müslüman bir ülke olarak İslam dünyasında yerini almaktır."

ABD'nin Arizona eyaletindeki Luke Hava Üssü Komutanı Tuğgeneral Tod Canterbury'nin 11 Haziran'da, hava üssünde eğitim gören Türk F-35 pilotlarının uçuşlarını "güvenlik gerekçesiyle" durdurduğu bildirilmişti.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da çarşamba günü partisinin genel merkezinde gerçekleştirilen grup toplantısında, "Türkiye S-400 savunma sistemlerini alacaktır demiyorum, almıştır. Biz bu işi bitirdik." demişti.

Esat Fırat   | 14.06.2019 | Kudüs

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/-israilli-bakandan-abd-ve-nato-ya-turkiye-karsiti-cagri/1504563 Mesajı Paylaş

ozbey

tuhaf bir haber  diyebilirim ancak.
saçma değil;  ama  çok tuhaf.
Mesajı Paylaş

TULGA

Gelişmiş silahlara sahip olmak ne demek?

Bizde Arrow HSS yok.

Merkava Tank block seviyeleri envanteri ve ateş gücü yok.

Delilah füzesi henüz yok.

U-212 Dolphin denizaltıları özel tasarımlı yok.

F-15 yok.

F-35 zaten yok.

Hava SOJ henüz yok.

Barak HSS henüz yok.

O meşhur resmi olarak ispat edilmemiş 80-100 arası nükleer başlık yok ki yok.

Daha da birsürü gelişmiş silah henüz proje aşamasında yani yok.

Adama sormazlarmı S-400 ile gelişmiş silah edinmeye çalışan Türkiye'ye bu açıdan bakarken kendi envanterindekiler nedir diye? Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İsrail, Rusya'yı İsrail hava sahasındaki GPS sinyallerini engellemekle suçladı

Rusya'nın Suriye'nin kuzeybatısındaki Hmeymim Hava Üssü'nde kullandığı bir uydu sinyali bozucusuyla sinyallere müdahale ettiği öne sürüldü.

İsrail Havalimanları İdaresi, yaklaşık 3 haftadır İsrail hava sahasında sinyal sorunları yaşandığını duyurdu.

Yapılan açıklamada pilotların Tel Aviv'deki Ben Gurion Havaalanı'na inmekte zorlandıkları belirtildi.

Açıklamada, alternatif prosedürler uygulandığı için havalimanında bir güvenlik sorunu olmadığı da kaydedildi.

Pilotların iniş ve kalkışlarda GPS'e bağımlı olmayan bir navigasyon sistemi kullanmaya başladıkları bildiriliyor.

Rusya'dan yalanlama

Rusya'nın İsrail Büyükelçisi Anatoli Viktorov ise İsrail hava sahasındaki GPS sinyallerini engellediklerine yönelik iddiaları yalanladı.

Anatoli Viktorov, "yalan haberlerin" ciddiye alınmaması gerektiğini söyledi.

Norveç ve Finlandiya da geçmişte Rusya'yı, hava sahasındaki GPS sinyallerini engellemekle suçlamıştı.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-48786045 Mesajı Paylaş


Yakın

İşte sizin bu yaptığınız. Hiç kimsenin haberdar olmadığı bir kişi ve olayı bir anda binlerce kişiye tanıtmak ve duyurmak. Mesajı Paylaş

Karabasan

Anna Ahronheim İsrail'in aynı anda 3 cephede savaşa hazır olması gerektiğine dikkat çekti.
https://www.jpost.com/Middle-East/Two-attacks-on-two-borders-in-one-day-Is-IDF-ready-for-war-on-3-fronts-597410 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Kartalbey

İsrail hava sahasında haftalardır yaşanan esrarengiz ve kaynağı belirsiz GPS karıştırması hafta başında sona ermiş. Ruslar iyi bir mesaj verdiler Amerika ve İsrail'e. :) Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İsrail Başbakanı Netanyahu seçim sonrası ilk konuşmasında 'zaferden' söz etmedi
BU HABERİ PAYLAŞ

İsrail'de salı günü yapılan erken genel seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre Başbakan Binyamin Netanyahu'nun sağcı Likud Partisi mecliste çoğunluğu sağlayamadı.

Oy verme işleminin bitmesinin ardından Likud Partisi'nin genel merkezinde basın açıklaması yapan Netanyahu'nun sesinin boğuk çıktığı ve sık sık su içtiği görülürken, herhangi bir zaferden ya da yenilgiden söz etmedi. İsrail Başbakanı resmi sonuçları beklediğini söyledi. Netanyahu bir önceki seçimlerde az bir farkla da olsa çoğunluğu elde etmiş ve mecliste 35 koltuk kazanmıştı.


Netanyanu'hun en büyük rakibi merkez partisi Mavi-Beyaz ittifakının lideri Benny Gantz ise yaptığı açıklamada "Görevimizi yerine getirdik... Netanyahu başarılı olamadı ve 5'inci kez seçilemedi" dedi. Sonuçlardan memnun olduğu gözlenen Gantz, koalisyon hükümetinin kurulması için ellerinden geleni yapacaklarını ancak öncelikle resmi sonuçları görmeleri gerektiğini kaydetti.

Resmi sonuçların 1 hafta kadar sonra açıklanacağı belirtilirken, oylar sayıldıkça İsrail Meclisi Knesset'in sonuçları güncelleyeceği ve resmi sonuçlara yakın rakamların bir gün sonra ortaya çıkacağı açıklandı.

Netanyahu ile Gantz başa baş yarış çıkardı
Son rakamlar 120 sandalyeli parlamentoda Likud'un kazandığı sandalye sayısının 31 ila 33, Benny Gantz'ın merkez partisi Mavi-Beyaz ittifakının sandalye sayısını ise 32 ile 34 arasında olduğunu gösteriyor.

Elde edilen ilk sonuçlar eski Savunma Bakanı Avigdor Lieberman'ın milliyetçi Evimiz İsrail Partisi'nin 10 milletvekili çıkardığını ve yeni hükümetin kurulumunda kilit rol oynayacağını gösteriyor. Lieberman, sağ görüşlü bir parti lideri olmasına rağmen nisanda yapılan seçimden sonra askerlik yasası nedeniyle Netanyahu önderliğindeki koalisyona katılmayı reddetmişti.

İsrail'de nisan ayında yapılan seçimlerin ardından Başbakan Netanyahu hükümeti kurmayı başaramamış, meclis mayıs ayında feshedilerek 17 Eylül tarihinde seçimlerin yenilenmesine karar verilmişti.

https://tr.euronews.com/2019/09/18/israil-basbakani-netanyahu-secim-sonrasi-ilk-konusmasinda-zaferden-soz-etmedi Mesajı Paylaş

ozbey

#70
Eyl 28, 2019, 06:12 ÖS Last Edit: Eyl 28, 2019, 06:23 ÖS by ozbey
f35'ler bardağa doldurulmuş  kola  gibi, kola  zamanında  içilmezse  asidi  kaçıyor ya  hani,   bu  uçaklar  bir  an  önce kullanılmazlarsa  iş  işten  geçecek.
Mesajı Paylaş

Bozok

Reuters'e göre, İsrailli Savcılar Netenyahu hakkında, Almanya'dan denizaltı alımında rüşvet aldığı ve yolsuzluk yaptığı için dava açılmasını istemiş. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Dili sürçen Netanyahu: İsrail'i nükleer güce dönüştürüyoruz

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, gündemi değerlendirdiği basın toplantısında dili sürçerek "İsrail'i nükleer bir güce dönüştürüyoruz." dedi.

Başbakan Netanyahu, haftalık olağan kabine toplantısı öncesi, ülkesinin Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum yönetimiyle 2 Ocak'ta imzaladığı "Doğu Akdeniz Doğal Gaz Boru Hattı" (Eastmed) projesine ilişkin konuştu.

Açıklamasında Netanyahu, "Bu projenin önemi İsrail'i bir nükleer güce dönüştürüyor olmamızdır." dedikten kısa süre sonra "enerji gücüne dönüştürüyor olmamızdır." ifadesini kullanarak cümlesini düzeltti.

Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsünün geçen yıl yayımladığı rapora göre, uluslararası kamuoyuyla elinde nükleer silahlara ait bilgileri paylaşmayan İsrail, 80 ila 90 arasında nükleer silaha sahip.

İsrail yönetimi ise nükleer silaha sahip olduğuna ilişkin raporları ne doğruluyor ne de yalanlıyor.

Eastmed boru hattıyla, İsrail doğal gazının deniz altından boru hattı ile Kıbrıs, Girit Adası ve Yunanistan üzerinden Avrupa'ya ulaştırılması planlanıyor.

https://tr.euronews.com/2020/01/05/dili-surcen-netanyahu-israil-i-nukleer-guce-donusturuyoruz Mesajı Paylaş

Karabasan

İsrail iç siyaseti herkesin malumu olduğu üzere kilitlenmiş durumda. Hükumet kurulamıyor.
İç siyaseti kilitleyen aktörlerden ultra-ortodoks Yahudilerin rolüyle ilgili güzel bir makale şurada dursun
https://www.aa.com.tr/tr/analiz/israildeki-hukumet-krizinde-ultra-ortodoks-yahudilerin-rolu/1708259 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

doğu


Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter