İsrail

Başlatan Sihirbaz, Nis 25, 2017, 05:53 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

sarı.zeybek

 İsrail'den korkmaya basladim artık. Araplar biat etmeye zaten teşne bir millet ama bu iş bize de dokunacak hem de oyle uzaklarda degil gibi.. Silahı, teknolojisi, lobisi, istihbaratı, abd si derken simdi birde dogal gazi petrolu falan olacak bu adamlarin, para da akacak yani. Nüfusu falan yok da parayi bulunca kiralik askerden cok ne var, bir milyonluk ordu kurar donatirlar kürt arap karışımı. E topraklari da büyüyo artık. İran-İsrail savaşına eskiden sicak bakmazdim artık boyle düşünmüyorum. İran ne kadar hırpalasa kârdır. Bu şekilde giderseler 20 seneye kalmaz orta dogu İsrail imparatorlugunu kurarlar. Kendini devlet zanneden arapları da vergiye baglar köleleştirirler. Mesajı Paylaş

matmat26

Ardan Zentürk ??

Yarım gazeteci-tam komplocu.. Mesajı Paylaş
Vatanımın üzerine çöreklenmiş olan kara bulutlar arasında hala parlamakta olan yıldızları seçmekteyim..

petibor

Bizim silahlanma stratejimiz İsrail i durduracak caydıracak kapsamda olmalı. Buda hiç kuşkusuz nükleer caydırıcılık altında ancak uğraşılacak bir mevzu. Nükleer silahlar hiç yok gibi çalışıp ama üstünde nükleer şemsiyeni de açacaksın yoksa hepsi beyhude olur. Türkiye ilerleyen zamanda kendisini fiilen nükleer şemsiye dışında görecek. SSCB tehdidi ve sonrasındaki barış bizi tatmin etti ama artık karşımızda İsrail ABD Fransa gibi patlamaya hazır krizlerle karşı karşıyayız. Bir gün bir restleşme mesela Kardak krizinin İsrail yada Fransız eşdeğerini yaşarsak far görmüş tavşan gibi dona kalacağız o şartlar altında. Mesajı Paylaş

sarı.zeybek

  Aman efendim komplo kurmayın lütfen mümkün mü bu dedikleriniz (!) Savunma sanayi ve uluslararası ilişkiler temelli bir bilgi paylaşım platformunda bile şu söylenilenler komplo olarak görülüyorsa (ki komplo zararlı bir şey değildir batı da komplocuları maaşa bağlıyorlar ) evinde tv izleyen ana haber fetişisti güzide halkımızın vay haline. Biraz tarih okumak lazım, okumayı çok sevmeyenler hiç değilse kronoloji okusun öneririm. İsrail bugün Çinle birlikte etkisini hızla arttıran ülkeler içinde başı çeker, dünyanın dört bir tarafına serpilmiş güçlü insanların desteğini de arkasına alarak hormonlu bir şekilde etkisi giderek artmaktadır. Ayrıca bu adamların bir ideası var, masal değil bu gerçek, koca koca adamların inandığı bir idea bu ve bunun için var güçleriyle bol destekle uğraşıyorlar. Bunun ileride bize olacak negatif etkilerini nasıl olur da pozitife çevirebiliriz diye tartışmak yerine insanları oturduğumuz yerden komplocu diye yaftalamayı huy edindik. Efendim bunlar komplo değil gerçek, bu kadar somutlaşmış olaylara komplo demek için gerçekten komplocu olmak lazım. Mesajı Paylaş

matmat26

Batı da, A.Zentürk gibi " Golan da Suudi Arabistan'nın toplamından fazla petrol var." diyecek bir komplocunun ederi bir fincan kahvedir. Kimse buna para ödemez.Mesajı Paylaş
Vatanımın üzerine çöreklenmiş olan kara bulutlar arasında hala parlamakta olan yıldızları seçmekteyim..

petibor

#50
Mar 28, 2019, 08:53 ÖÖ Last Edit: Mar 28, 2019, 10:54 ÖÖ by petibor
Golan tepeleri İsrail in tatlı su kaynağı olan Taberiye gölünün su toplama havzası biliyorsunuzdur. Dünyanın en derin göllerinden birisi bu bizim diz boyu göllerimiz gibi değil muazzam su kaynağı. İsrail bu gölle hayatta kalıyor. Petrolden de kıymetli yani.  Mesajı Paylaş

HDS

Haklısın. Golan, su ve tarım alanı bakımından çok imtiyazlı bir yer. Çok da güzel butik şarapçıları falan var. :)

Giden gören oldu mu bilmiyorum ama, bölgeye hakikaten çok da hakim bir pozisyonu var. Yani İsrail zaten Sina'yı verir Golan'ı vermezdi. Kuduruk köpek Esad ailesi de baba oğul, el birliği ile orayı İsrail'e kaptırmayı başardılar. Bize gelince havlaması serbest ama.

Bize de kuzeyi kaptırdılar zaten. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

@HDS ictihat olustu diyorsun yani ? Mesajı Paylaş

HDS

Emsalden sayarız. :) Mesajı Paylaş

petibor

#54
Mar 28, 2019, 10:45 ÖÖ Last Edit: Mar 28, 2019, 10:52 ÖÖ by petibor
Asıl emsal Hatay aslında.

Bence Golan ın İsrail de olması hakkaniyetli bir kaynak paylaşımı. Irak ve Suriye de koca nehirleri var Lübnan ın dağlarından zaten suyu var Mısır ın Nil nehri var İsrail de Taberiye gölünü kullansın herkese biraz su pay edilmiş olur
En üzgünü Ürdün Mesajı Paylaş

matmat26

#55
Mar 28, 2019, 01:27 ÖS Last Edit: Mar 28, 2019, 01:35 ÖS by matmat26
Hatay emsal olamaz. Hemde hiç olamaz.
İşgal kuvvetleri tarafından, işgal edilmiş Türk yurdudur. Türkiye Cumhuriyeti ve bölge halkının baskılarına karşı işgal ülkesi de karşı gelemedi. Hukuki olarak da bizimdi , bizim oldu.


O dönem esasında İdlib, Halep, Rakka kadar Türk yurdu idi. Şuan bunların bir kısmını toparladik. Hatay'ın güney kanadı da var.

Eskişehir Sivrihisar- Afyonkarahisar Emirdağ aksında, Kırşehir ve iç Anadolu muhtelif yerlerinde 1700-1850 dönemlerinde  Rakka ve civarından gelerek buralara yerleş-ti-ril-miş binlerce Yörük Türkmen köyü var. Bunların tamami Suriye'den geldi. Afyon Yörüklerin de halen Halep keçisi görülür. Bunlar yazın Aydın-Mugla Bafa bölgesine yürüyerek giderek kıl keçilerini otlatirlar.

Bugün savaş sonrası gelen Suriyelilerin geneli iç Anadolu Bölgesinde yaşayan insanların Akrabası. Devletin bu insanlara sahip çıkmasını biraz da böyle okumak gerek. Bu insanların büyük kısmı bizim insanımız.

http://www.emirdag.com.tr/index.php/ahmet-urfal/6006-muslucalu

-----

Abd nin Golani İsrail torpagi görmesi de parçalanan , parçalanmış ülkeden İsrail'in de payını alması için.Mesajı Paylaş
Vatanımın üzerine çöreklenmiş olan kara bulutlar arasında hala parlamakta olan yıldızları seçmekteyim..

şirpençe

1967'de ki Altı gün savaşının en büyük sebeplerinden biri de Golan di büyük ihtimalle, zaten 50 yıldır çıkmadığı yerden bu saatten sonra da çıkmayacaktı, hazır bu kadar etkinken abd üstünde orayı da aradan çıkardılar.

Bu kepazeler 73 de rezil oldular Golan eteklerinde Şam gidiyordu elden nerdeyse, o zamanki israil i çıkaramayan şimdi  zaten bisey yapamaz canı derdin de.

İt ten kuzu doğmaz. Babası neydi de bu ne olacak ahmaklar. Mesajı Paylaş

BETONBEY

#57
Mar 29, 2019, 08:29 ÖÖ Last Edit: Mar 29, 2019, 08:30 ÖÖ by BETONBEY
Golan Tepeleri mevzusuna başka bir açıdan yaklaşmamız gerekir. Sanırım pekçok kişi bilmiyor, Golan Tepelerinin asıl sakinleri türkmenlerdir. Oğuz'un Avşar, Beğdili ve Salur boylarına mensupturlar, müslümanlığın hanefilik mezhebini benimsemişlerdir. Selçuklu ve Devlet-i Aliyye dönemlerinden itibaren Golan Tepelerinin askeri konumu ve su kaynakları minvalinde bölgeye yerleştirilmişlerdir.

Önce 1.Dünya savaşında sonrasında 1948 savaşında bölge büyük yıkıma uğramış, en son 1967'de İsrail bölgeyi işgal etmiştir ve ilk iş diğer unsurlar olan dürzilerle birlikte türkmenlerin tamamını bölgeden çıkarmıştır. Bu kardeşlerimiz o zamanki Suriye yönetimi tarafından Şam'ın dış mahallerine yerleştirilmişlerdir. Bu ahalinin bir bölümü Suriye'deki savaş ortamı ile birlikte anavatanlarına göçmüştür.

Son tahlilde biz Golan Tepeleri konusunda misafir değiliz, halen bölgenin son resmi tapularının büyük bölümü bizim insanlarımızın elinde ve onların çıkarlarını korumalıyız.

Golan Tepeleri hususunda mevzuyu bu yönden gündeme getirmeli ve yorumlamalıyız kanaatindeyim. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İsrail seçimleri: Likud Partisi ile Mavi-Beyaz İttifakı başa baş gidiyor

İsrail'de yapılan erken genel seçimlerin ardından yayınlanan sandık çıkış anketlerine göre Başbakan Binyamin Netanyahu'nun liderlik ettiği sağ kanat partilerin hükümeti oluşturacak sandalye sayısına ulaştığı kaydedildi.

Salı günü akşam 22:00'da biten oylamanın ardından gelen ilk sonuçlara göre Netanyahu liderliğindeki Likud Partisi ve Eski İsrail Genelkurmay Başkanı Benny Gantz ile eski gazeteci Yair Lapid'in kurduğu "Mavi-Beyaz" ittifakının birbirine yakın sayıda oy aldığı ve 120 sandalyeli mecliste salt çoğunluk olan 61 milletvekilini garantilediği belirtildi.

İsrail'in Kanal 13 televizyonuna göre Likud partisi ile Mavi-Beyaz İttifakı 36'şar milletvekilini çıkardı. Bu iki partiyi milletvekili sayısında sol kanatta yer alan İşçi Partisi takip ediyor.

Ancak İsrail medyası Başbakan Netanyahu'nun hükümeti kurarken elinin daha güçlü olacağını açıkladı.

Eşitlik ve Barış için Demokrasi Cephesi (Hadaş) ile Değişim için Arap Hareketi'nin (Ta'al) kurduğu Arap İttifakı'nın da yaklaşık 6 milletvekiliyle İsrail parlamentosu Knesset'de temsil edileceği ifade edildi.

Resmi olmayan sonuçlar çarşamba günü açıklanacak

İsrail'de hükümet kurmak için 120 sandalyeli mecliste 61 koltuğa sahip olmak gerekiyor. Sandık sonuçlarına göre hiçbir parti tek başına hükümeti kuracak çoğunluğu yakalayamadığı için İsrail'i yeni bir koalisyon hükümeti bekliyor. İsrail Merkez Seçim Komisyonu'nun kesin olmayan seçim sonuçlarını yarın açıklaması bekleniyor.

Komisyonun 17 Nisan'da kesin sonuçları açıklamasının ardından İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin koalisyon hükümetini kurmaya en yakın gördüğü parti liderine hükümeti kurma görevini verecek. 41 partinin yarıştığı ülkede 5 milyon 800 binden fazla seçmen bulunuyor. Bir önceki seçilere katılım oranı yüzde 75 olarak gerçekleşmişti.

https://tr.euronews.com/2019/04/09/israilden-sandik-cikis-anketleri-genel-secimlerde-basa-bas-yaris-netanyahu-gantz-likud Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İsrail seçimleri: Resmi olmayan sonuçlara göre Netanyahu kazandı

İsrail'de yolsuzluk iddialarının gölgesinde girilen genel seçimlerde sandık çıkış anketlerine göre Başbakan Binyamin Netanyahu seçimleri kazandı.

Ülkenin en önemli 3 televizyon kanalı, Netanyahu'nun partisi Likud'un liderliğindeki sağ kanat partilerin yeni koalisyon hükümetini kuracak yeterli sandalye sayısına ulaştığını belirtti. Sandıkların yüzde 97'si açılırken, Netanyahu liderliğindeki sağ kanat partilerin 120 sandalyeli mecliste 65 ile 67 milletvekillini garantilediği bildirildi.

Sağ partileri Likud'un doğal ortakları olarak niteleyen Netanyahu, "Likud liderliğindeki sağ kanat bloku açık bir zafer kazandı. İsrail vatandaşlarına güvenleri için teşekkür ediyorum. Bu gece doğal ortaklarımızla sağcı bir hükümet kurmaya başlayacağım." dedi.

Netanyahu'nun rakibi de 'kazandık' dedi
Ancak en yakın rakibi eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz liderliğindeki Mavi-Beyaz İttifakı'nın aldığı oy oranının çok yakın olduğunu vurgulayan Jersualem Post, kalan sandıklardan gelecek oyların sonucu değiştirebileceğine dikkat çekiyor.

Eski Genelkurmay Başkanı Gantz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Kazandık." ifadesini kullandı.

Hükümeti kurmak için 61 sandalye gerekiyor

İsrail'de hükümet kurmak için 120 sandalyeli mecliste 61 koltuğa sahip olmak gerekiyor. Sandık sonuçlarına göre hiçbir parti tek başına hükümeti kuracak çoğunluğu yakalayamadığı için İsrail'i yeni bir koalisyon hükümeti bekliyor. İsrail Merkez Seçim Komisyonu'nun kesin olmayan seçim sonuçlarını yarın açıklaması bekleniyor.

Seçimlerle ilgili kesin sonuçlar cuma günü açıklanacak. Komisyonun 17 Nisan'da sonuçları onaylamasının ardından İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin koalisyon hükümetini kurmaya en yakın gördüğü parti liderine hükümeti kurma görevini verecek.

Netanyahu hakkındaki yolsuzluk skandalları devam ediyor

Binyamin Netanyahu hakkında 3 farklı yolsuzluktan dava açılması ihtimali bulunuyor. Başbakan bu durumu seçimleri etkilemeye yönelik bir 'cadı avı' olarak nitelendirdi.

İlk davada, Netanyahu'nun ülkenin önde gelen telekomünikasyon şirketi Bezeq Telecom'a, grubun eski yönetim kurulu başkanının kontrolündeki bir internet sitesinde lehte haberler karşılığında devletten idari imtiyazlar verdiği iddia ediliyor.

İkinci dosyada Netanyahu, İsrailli Hollywood yapımcısı Arnon Milchan ve Avustralyalı milyarder iş insanı James Packer'dan pahalı hediyeler almakla suçlanıyor.

Üçüncü davada ise Netanyahu'nun İsrail'in en çok satan gazetesi Yedioth Ahronoth'la lehte haberler karşılığında rakip gazetenin büyümesini engelleyecek düzenlemeler getirme konusunda pazarlık yaptığı ileri sürülüyor.

İddiaların tamamen asılsız olduğunu iddia eden Netanyahu uzun yıllar daha başbakanlığı sürdürme niyetinde olduğunu ve seçimlerden yine zaferle çıkacağını açıklamıştı.

https://tr.euronews.com/2019/04/10/israil-secimleri-netanyahu-5-donem-icin-gerekli-sandalye-sayisini-garantiledi Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter