İsrail

Başlatan Sihirbaz, Nis 25, 2017, 05:53 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Trilogy

Trump: Tel Aviv Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşımayı düşünmüyorum

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail-Filistin barış sürecini bir kez daha denemeden ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşımayı düşünmediğini söyledi.

NTV'nin aktardığına göre, ABD Başkanı Donald Trump, TBN televizyonunda eski başkan aday adaylarından Mike Huckabee'nin sorularını yanıtladı.
ABD'nin Tel Aviv Büyükelçisi David Friedman'ın yakın zamanda Amerikan Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacaklarını ifade ettiğini hatırlatan Huckabee'nin bu konuda bir takvimin söz konusu olup olmadığını sorması üzerine Trump, İsrail-Filistin barış sürecinde yeni bir plan üzerine çalıştıklarını dile getirdi.

İsrail-Filistin barışını imkansız görmediğini belirten Trump, "Şu anda bir plan üzerine çalışıyoruz. Herkes bu planın yıllardır işe yaramadığını söylüyor. "Tüm anlaşmaların en zoru, İsrail ile Filistin arasındaki barış" diyorlar ama biz bunu yapmaya çalışacağız." dedi.

'İSRAİL FİLİSTİN BARIŞI ORTADOĞU BARIŞINA YOL AÇAR'

Planının başarılı olup olmayacağı konusunda tahminde bulunmak istemediğini kaydeden Trump, şöyle devam etti:

"Büyükelçiliği Kudüs'e taşımayı düşünmeden önce bunu bir denemek istiyorum. İsrail-Filistin barışını sağlayabilirsek bu, sonuç itibarıyla Ortadoğu barışına yol açacaktır."

Söz konusu planla ilgili takvim vermeyen Trump, "Yakın zamanda bir karar vereceğiz." şeklinde konuştu.

https://tr.sputniknews.com/abd/201710081030487979-trump-buyukelciligi-kuduse-tasimayi-dusunmuyoruz/ Mesajı Paylaş

Atılgan

İsrail'in Myanmar'a gemi satttığı iddiası sürüyor

İsrail hükümetinin, Myanmar ordusuna Arakanlı müslümanlara yönelik "etnik temizlik" sürdüğü sırada silah satışına devam ettiği iddiası, gündemde kalmaya devam ediyor.

Burma Deniz Kuvvetleri'nin Facebook sayfasında, İsrail yapımı iki adet hücumbotun fotoğrafını "Myanmar donanmasına hoş geldiniz" mesajıyla paylaşması, tartışmayı yeniden alevlendirdi.

İngiliz "Independent" gazetesi, fotoğraftaki hücumbotların 30 milimetrelik ağır makineli tüfek montajına uygun olduğunu savunurken, bu gemilerin Myanmar'dan deniz yoluyla kaçan Arakanlılara karşı kullanılmış olabileceğini öne sürdü.

Bu fotoğrafları ilk kez sayfalarına taşıyan ise, İsrail'in "Haaretz" gazetesi olmuştu. Haaretz, İsrail yapımı gemilerin üzerinde bulunan silahların da İsrail ordusu için gelişmiş savunma sistemleri üreten Rafael şirketine ait Typhoon tipi füze ateşleme sistemleri olduğunu aktarmıştı.

ABD ve Avrupa Birliği'nin (AB) Myanmar'a silah ambargosu koymasına rağmen, İsrail'in silah satışına devam ettiğine vurgu yapan gazete, söz konusu silahların İsrail ile Myanmar arasında yapılan silah anlaşmasının bir parçası olduğunu, kalan iki geminin ise Burma'da inşa edileceğini yazmıştı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, medyadaki iddiaların asılsız olduğunu belirterek, İsrail'in Burma Ordusu'na silah satmadığını, Myanmar'da yaşanan trajediyle herhangi bir bağlantısı bulunmadığını bildirdi.

http://www.denizhaber.com.tr/israilin-myanmara-gemi-satttigi-iddiasi-suruyor-haber-77277.htm Mesajı Paylaş

Kartalbey

İsrail ordusunun "Demir Kubbe" hava savunma sistemi bataryalarını ülke genelinde konuşlandırdı

İsrail Kanal 2 televizyonunun üst düzey askeri yetkililere  dayandırdığı haberinde, ordunun, Demir Kubbe hava savunma sistemlerine ait  bataryaları ülke genelinde ve özellikle orta kesimde konuşlandırdığı belirtildi. Haberde ayrıca, Filistin'deki İslami Cihad Hareketi'nin İsrail ordusunun tünel saldırılarına karşılık verme niyetinde olduğuna ilişkin  istihbarat nedeniyle Gazze sınırındaki İsrail güçlerinin hazırlık seviyesini  yükselttiği ifade edildi.

İsrail'in Kanal 10 televizyonu da ordunun, İslami Cihad Hareketi'nin  saldırı niyetinde olduğu yönünde edindiği istihbarat üzerine ülke genelinde  hazırlıklarını artırdığını aktardı.

Konuya ilişkin İsrail ordusundan henüz bir açıklama yapılmadı.

İsrail, 30 Ekim'de Gazze Şeridi sınırında İslami Cihad Hareketi'ne  bağlı bir tüneli patlatmış, olayda 12 kişi hayatını kaybetmişti. İsrail ordusunun pazar günü de Gazze sınırında geniş çaplı askeri  tatbikat başlattığı bildirilmişti. Mesajı Paylaş

Karabasan

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

saladin

Bugun Amerika'nin onde gelen roportaj programlarindan Fresh Air'de Israil'in suikastleri hakkinda kitap yazan bir adam vardi.

Ilginc bilgiler verdi, dinlemek veya okumak isteyen olursa adresi:
https://www.npr.org/2018/01/31/582099085/journalist-details-israels-secret-history-of-targeted-assassinations Mesajı Paylaş

Trilogy

İsrail'den 'Biz vurduk' itirafı: 2007'deki bu başarımız, varlığımızı tehdit edenlerin nükleer silahı olmasına izin vermeyeceğimizi gösterdi, o gün Suriye'ye bugün İran'a

İsrail ordusu 2007'de Suriye'de nükleer reaktör olduğundan şüphelendiği tesisi hava saldırısıyla yok ettiğini açıkladı. İsrail İstihbarat Bakanı Katz bunun 'o dönem Suriye'ye bugün ise İran'a bir mesaj' olduğunu söyledi. Suriye ise saldırıda nükleer tesisin vurulduğunu kabul etmiyordu.

İsrail ordusunun 11 yıllık sansürü kaldırmasının ardından Tel Aviv ilk kez 2007'de nükleer rektör olduğunu belirttiği Suriye'deki tesisi vurup yok ettiğini doğruladı.
2007'deki saldırının ardından Suriye, İsrail'i hava sahasını ihlal etmekle suçlamış ancak söz konusu hedef hakkında ayrıntılı bilgi vermemişti.  Ancak Şam vurulan tesisin nükleer reaktör olmadığını savunuyordu.

4 SAAT SÜREN OPERASYONDA 18 TONLUK BOMBA ATILDI

Açıklamaya göre İsrail ordusuna ait 4 F-16 ve 4 F-15 uçağı 6 Eylül 2007'de Suriye'nin Deyr ez Zor bölgesinde bulunan ve inşaatı kısmen tamamlanmış El Kubar tesisini bombaladı.

Operasyonun 4 saat sürdüğü ve tesise toplamda 18 ton ağırlığında bombanın bırakıldığı açıklandı.

Açıklamada "5 Eylül gecesi ve 6 Eylül boyunca İsrail Hava Kuvvetleri inşası son aşamada olan Deyr ez Zor'daki nükleer tesisi yok etti. İsrail jetleri sadece İsrail'e ynelik değil tüm bölgeye yönelik bir tehdidi yok etti" dendi.

İsrail'in 2007'deki hava saldırısının arkasında olduğu yaygın şekilde kabul görse de Tel Aviv bu konuda sessiz kalıyordu.

Ordunun yeni yayımladığı belgeler arasında operasyonun fotoğrafları, görüntüleri ve bombardıman hakkındaki istihbarat belgeleri yer aldı.

REAKTÖRÜN 2007 SONUNDA AKTİF HALE GELECEĞİ ÖNE SÜRÜLDÜ

İsrail reaktörün Kuzey Kore'nin yardımıyla inşa edildiğini ve vurulmasaydı 2007 sonu itibarıyla aktif hale geleceği sonucuna vardığını açıkladı.
İsrail açıklamasında saldırıyı 'İsrail ve bölgeye önemli bir tehdit oluşturacak şekilde Suriye'de inşa edildiği' yönünde istihbarat aldıktan sonra gerçekleştirildiğini savundu.

Açıklamanın 'sonuç' kısmında şu ifadeler kullanıldı: "Asker İstihbarat Direktörlüğü nükleer tesisin onarılamaz şekilde zarar gördüğü kararını verdi. İsrail ordusu misillemeye hazırlanırken operasyon bilgisinin o dönem halka açıklanmaması gerektiğine karar verildi. Operasyon Genelkurmay Başkanı tarafından başarılı olarak addedildi. Nükleer tesis yok edildi ve bölgede gerginliğin yükselmesi önlendi."

İsrail istihbarat bakanı Israel Katz da Twitter'da yaptığı açıklamada reaktörün yok edilmesinin İran'a bir mesaj olduğunu söyledi.

Katz "Operasyon ve onun başarısı, İsrail'in, varlığını tehdit edenlerin eline nükleer silahların geçmesine asla izin vermeyeceğini açıkça gösterdi. O dönem Suriye, bugün de İran" ifadelerini kullandı.

'İSRAİL'İN VARLIĞINI TEHDİT EDEN YAPIYI HOŞGÖRMEYECEĞİ MESAJI VERİLDİ'

İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Gadi Eisenkot açıklamasında "2007'de reaktöre yönelik saldırının mesajı, İsrail'in, varlığını tehdit eden bir yapının inşasını hoşgörmeyeceğiydi. 1981'deki mesaj da buydu, 2007'deki de. Ve gelecekte de düşmanlarımıza yönelik mesajımız da bu."
İsrail 1981'de de Irak'ta inşaatı süren bir reaktörü vurmuştu. Saldırının Irak lideri Saddam Hüseyin'in 'kitle imha silahları' edinmesini önleme çabaları kapsamında yapıldığı belirtiliyordu.

İSRAİL SAVUNMA BAKANI: ORTADOĞU'DAKİ HERKES BU DENKLEMİ BENİMSERSE İYİ OLUR

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman da yaptığı açıklamada "Son yıllarda düşmanlarımızın şevkleri arttı ancak İsrail ordusunun gücü de arttı. Ortadoğu'daki herkes bu denklemi benimserse iyi olur" ifadelerini kullandı.

ORDUNUN AÇIKLAMASI OLMERT'İN ANILARININ YAYIMLANMASINDAN ÖNCE GELDİ

Ancak Associated Press (AP) haber ajansı açıklamanın  eski İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in anılarının yakında yayımlanacak olmasından önce geldiğine dikkat çekti.
Hava saldırısının emri dönemin başbakanı Olmert tarafından verilmişti. Olmert'in yardımcıların biri Reuters'e yaptığı açıklamada kitapta 2007'deki saldırıyla ilgi bölümlerin olabileceğini vurguladı.

ESKİ ABD BAŞKANI BUSH İSRAİL'İN TESİSİN BOMBALANMASINI ABD'DEN İSTEDİĞİNİ YAZMIŞTI

Eski ABD Başkanı George W. Bush 2010'da yayımladığı 'Karar Anları' adlı anı kitabında İsrail'in önce ABD'den nükleer tesisi bombalamasını istediğini, Washington'ın reddetmesi üzerine tesise saldırıyı kendilerinin gerçekleştirdiğini yazmıştı.

Bush anılarında şu ifadeleri kullanmıştı: "Başbakan Ehud Olmert'in saldırıyı gerçekleştirmesi Lübnan savaşı sırasında İsrailli'lere yönelik kaybettiğim güveni telafi etti."

Bush, Olmert'in operasyonun halka açıklanması yönünde ABD'nin isteğini de reddettiğini de belirterek " Olmert bana kesin gizlilik istediğini söyledi. Suriye'yi köşeye sıkıştırmaktan ve Esad'ı misilleme yapmaya zorlamaktan kaçınmak istiyordu. Bu onun operasyonuydu ve ben de onun isteklerine saygı duymam yönünde bir zorunluluk hissettim" diye yazmıştı.

İSRAİL, SURİYE KRİZİ BOYUNCA 100'DEN FAZLA HAVA SALDIRISI YAPTI

İsrail 7 yıldır süren Suriye krizi sırasında Suriye'ye yönelik 100'den fazla hava saldırısı gerçekleştirdi.

Son olarak şubatta İsrail jetleri Suriye içinde İran ve Şam'a ait askeri hedefleri vurduğunu açıklamıştı.

Bu saldırıların çoğunun Hizbullah'a giden silah sevkiyatlarını hedef aldığı iddia ediliyor.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201803211032719804-israil-11yil-once-suriye-nukleer-tesis/ Mesajı Paylaş

Bozok

Bu olay israil uçaklarının tam Türkiye Suriye sınırından geçerek suriyede bombalama yaptıkları, aynı yoldan geri dönerken de hatay civarında yakıt tanklarını bıraktıkları olay değil mi? Mesajı Paylaş

Trilogy

İsrail parlamentosu, savunma bakanı ile başbakanın elinden savaş ilan etme yetkisini aldı

Daha önce İsrail'de savaş ilan etme yetkisini savunma bakanının onayının ardından başbakana veren yasayı kabul eden parlamento, bu kez yetkiyi kilit bakanlardan oluşan güvenlik kabinesine devreden bir yasayı geçirdi.

İsrail'de düne dek başbakan savunma bakanıyla birlikte --ek yetki arayışına girmeksizin- savaş ilan edebiliyordu.

Ancak İsrail parlamentosu (Knesset), bu yetkiye ilişkin yasada değişikliğe gittiğini duyurdu.
Knesset Basın Sözcülüğü'ne göre milletvekillerinin çoğunluğu, savaş ilan etme yetkisini güvenlik kabinesinde devreden yeni bir yasanın lehinde oy kullandı.

Yasa değişikliğinde ''Savaş başlatmak ya da savaş çıkarma ihtimali yüksek olan önemli bir askeri eylemde bulunmak yönünde kararın, mümkün olduğu kadar geniş bir heyete emanet edilmesi açısından, bir bakanlar kurulu tarafından alınması uygundur'' denildi.

30 Nisan'da Knesset'te kabul edilen ve kabine onayı gerekmeksizin savaş ilanı yetkisini savunma bakanı ile başbakana veren yasada, bu ikilinin 'minimum sayıda kabine üyesinin toplanmasını bekleme seçeneğinin olmadığı olağandışı durumlarda savaş ilan edebileceği' dile getirilmişti.

İsrail'de 2001'de tesis edilen 'güvenlik kabinesinde' başbakan, savunma bakanı, dışişleri bakanı, maliye bakanı, iç güvenlik bakanı, adalet bakanı yer alıyor. Başbakan isterse güvenlik kabinesine başka bakanlar da katılabiliyor.

Knesset'in ikisi birbirinden şahin Savunma Bakanı Avigdor Liberman ile Başbakan Benyamin Netanyahu'dan savaş ilanı yetkisini alması, İsrail'in Suriye üzerinden İran'la savaşa tutuşmanın eşiğinde bulunduğu bir döneme denk geldi.

30 Nisan'da Knesset'te kabul edilen yasa başbakanın aynı zamanda savunma bakanı göevini de üstlenmesi halinde tek başına savaş ilan edebilmesini öngörüyordu. Bu yüzden Netanyahu'nun Liberman'ı görevden alıp savunma bakanı koltuğuna da oturmayı planladığı belirtiliyordu.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201807181034348475-israil-parlamentosu-basbakan-ile-savunma-bakanindan-savas-ilan-etme-yetkisini-aldi/

Mesajı Paylaş

farabi

#23
Tem 27, 2018, 11:57 ÖÖ Last Edit: Tem 27, 2018, 11:59 ÖÖ by farabi
İsrail basını dünden bu yana Boeing ile 11 milyar doları bulan bir paket anlaşma üzerine uzlaşıldığını haberleştirmekte. Gerçekleştiği takdirde İsrail'in bu güne kadar yaptığı en büyük savunma anlaşması olma özelliğini taşıyacak. Elbette tahmin edileceği üzere ABD'nin yıllık 3,8 milyar dolara ulaşan İsrail'e Askeri Yardım fonu içerisinden karşılanacak.

Paketin içeriğinde F-15 filolarının kapsamlı modernizasyonu ile birlikte ek savaş uçağı alımı , yeni nesil ağır nakliye helikopteri alımı ve yine yeni nesil yakıt ikmal tankerlerinin alımı bulunuyor. Mesajı Paylaş

HDS


HARZEMŞAH

Bunu uzun süredir izliyoruz ve her fırsatta da yazıyoruz. Ama unutmayalım: "Zulüm kalınlaştıkça kopar"...

İsrail, Neocon'lar ve lobiler aracılığı ile ABD yönetimine ne kadar nüfuz ederse, ABD'deki anti-semitizm de o kadar artıyor. Yakında ABD'de de AB'de de İsrail ve Yahudiler en nefret edilen ülke ve etnik grup haline gelecekler... Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Şu Amerika'nın İsrail politikalarına ilişkin major değişiklik yorumlarına ne demeli ki! Mr. Caspit bildiklerini saklıyor olmalı. ABD Tel Aviv'den değil, Washington'dan yönetilsin diye cılız bir ses çıkarabilen tek tarafın demokratlar olduğunu biliyordur mutlaka.

Ama Bünyamin Efendinin dünyadaki konumunu iyi tasvir etmiş. Mesele İsrail olunca Putin'in de tatlı sularda yüzdüğünü ima etmiş. Özellikle Trump'ın iktidara gelmesiyle daha da rahatlayan elini izah ederken, acaba yahudi lobisi gerçekten Mrs. Clinton'ı mı destekledi diye insana sorgulatıyor. Mesajı Paylaş

meraklı

İsrail Savunma Bakanı: Kontrol Esad'da, artık rahatlayabiliriz

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın güney dahil ülkenin genelinde dizginleri yeniden ele aldığını, merkezi iktidarın tesis edilmesiyle Golan'ın artık daha sakin olacağını söyledi. İsrail, Golan'dan sızan 7 IŞİD militanını öldürdüğünü de açıkladı.

Daha önce Suriye hükümeti güney bölgesini militanlardan temizlerken Suriye uçaklarına saldıran, İran güçlerini konuşlandırdığı gerekçesiyle Esad yönetimini devirmekle tehdit eden İsrail, bir süredir ton ve üslup değiştirdi.
Suriye hükümet güçlerinin güneyde kontrolü sağlaması ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Kremlin'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmesi sonrası gelen değişimde son halka İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman'ın açıklaması oldu.

'MUHATAP VE SORUMLU VAR'

Uçaksavar sistemlerini incelemesi sırasında konuşan Liberman, Esad yönetiminin Kürt bölgesi ve İdlib hariç ülkede kontrolü sağlamasına atıfla ''Bizim perspektifimizden durum içsavaş öncesi nasıldıysa ona geri dönüyor, yani gerçek bir muhatap, sorumlu biri ve merkezi yönetim var'' dedi.

'ATEŞKES ANLAŞMASINA UYULMALI'

Oysa İsrail, 2011'de Suriye'de savaşın başlamasını fırsat bilip o zamandan beri bu ülkeye cihatçıların lehine olan şekilde saldırı düzenliyor. Ancak 2015'te Rusya'nın savaşa müdahil olmasıyla birlikte ibre Esad yönetiminden yana döndü.

1967'den beri İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri'nde çatışma çıkması ihtimaline karşı eskisi kadar tetikte durmaya lüzum olup olmadığı sorusunu ''Daha rahat olabileceğimize inanıyorum, bence bu Esad'ın da çıkarına'' diye yanıtlayan İsrail Savunma Bakanı, kalıcı rahatlık için Suriye hükümetinin 1974'te BM'nin gözetiminde varılan ve askersiz bölgeler de oluşturan ateşkes anlaşmasına uymasının şart olduğunu söyledi.

İRAN'LA İLGİLİ 'ŞARTLAR'

İran'ın Suriye'de İsrail'e karşı askeri üs oluşturmaması ve Suriye üzerinden Lübnan'daki Hizbullah'a silah göndermemesi taleplerini de yineleyen Liberman, ''İhtilaf peşinde koşmuyoruz, ama her türlü provokasyon ve meydan okumaya nasıl karşılık vereceğimzi biliriz'' dedi.

GOLAN'DAN SIZAN 7 IŞİD MİLİTANINA OPERASYON

Bugüne dek Suriye hükümetine karşı cihatçılarla gizli işbirliği yürütmüş olan İsrail'den, Golan Tepeleri'nin güneyinde sınırı aşarak ülkeye girdiği tespit edilen 7 IŞİD militanının öldürüldüğü açıklaması da geldi.

İsrail ordusu, çarşamba gecesi IŞİD'in İsrail'in kontrolündeki bölgeye Suriye-Ürdün-İsrail sınır üçgeninden sızdığını, 7 militanın sınırdan sadece birkaç yüz metre içeriye girebildiğini ve fazla ilerleyemeden savaş uçakları tarafından hedef alındığını açıkladı.

Militanların İsrail'de terör saldırısı hazırlığında olduğunu söyleyen ordu sözcüsü, bugün bölgede yaptıkları aramalarda Kalaşnikoflarla patlayıcı yüklü yelekler bulduklarını, her türlü senaryoya hazırlıklı olduklarını ve İsrail vatandaşlarının güvenliği için operasyonlara devam edeceklerini kaydetti.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201808021034578214-israil-savunma-bakani-kontrol-esad-da-artik-rahatlayabiliriz/ Mesajı Paylaş

meraklı

Netanyahu "ırkçı" yasayı eleştiren Dürziler'le toplantıyı yarıda bıraktı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun İsrail'in ırkçı ve ayrımcı bir devlet olduğunu belirten Dürzilerin önde gelenleriyle yaptığı toplantıyı yarıda bıraktığı bildirildi.

İsrail medyasında yer alan haberlere göre, Netanyahu, "Yahudi ulus devlet yasası" hakkındaki fikir ayrılıklarına son vermek amacıyla çözüm önerilerini görüşmek ve tartışmak için İsrail'deki Dürzi liderlerle bir araya geldi.

Dürzi liderlerin İsrail'i ırkçı ve ayrımcı bir devlet olarak nitelendirmesine kızan Netanyahu'nun toplantıyı yarıda bıraktığı aktarıldı.

Son günlerde Yahudi ulus devlet yasası nedeniyle 3 Dürzi kökenli asker İsrail ordusundan istifa etmişti.

İsrail'in Yahudi ulus devlet yasası, ülkedeki Dürzi Arap topluluğunu kızdırarak, kuruluşundan bu yana soydaşları Filistinlilerin aksine İsrail'e tam sadakatle büyük hizmetler veren bu kesime büyük darbe indirmiş oldu.

Ülkenin kuzeyinde yoğun bir şekilde yaşamlarını sürdüren, varlığını İsrail'in varlığına bağlayan Dürziler, yıllar boyunca "kan kardeşi" muamelesi göstererek, hiçbir hizmette kusur etmediği "devletleri" tarafından mahrum bırakılmış ve izole edilmiş bir duruma düşürüldü.

Kudüs merkezli resmi İsrail Merkez İstatistik Bürosu'nun verilerine göre çoğunluğu ülkenin kuzeyinde yaşayan Dürzi nüfusun sayısı 130 bini aşıyor.

İsrail'in yaklaşık 9 milyonluk nüfusunun yüzde 1,7'sini oluşturan Dürziler, İsrail vatandaşı Filistinlilerin oluşturduğu 2 milyonu aşkın Arap nüfusunun da yüzde 8'ine tekabül ediyor.

Anadilleri Arapça olan Dürziler, İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde, "Dürzi topluluğun İsrail için ülkedeki azınlıklar arasında çok özel bir yeri var. Öyle ki bu topluluğun mensupları, İsrail siyaset, kamusal yaşam ve ordu alanlarında önemli görevlerde bulunur." şeklinde tanımlanıyor.

Dışişleri Bakanlığı'nın tanımında, Dürzilerin İsrail'in kuruluşundan bu yana orduda görev aldıklarına vurgu yapılarak, "1956'da Dürzi topluluğunun lideriyle yapılan anlaşmadan sonra da Dürzi erkeklerin İsrail ordusuna katılımını zorunlu hale getiren bir yasa çıkarıldı. İşte ordudaki Dürzi Tugayı da bu şekilde doğdu." ifadelerine yer veriliyor.

Çok azı kendini Filistin Dürzileri olarak nitelendirirken, İsrail vatandaşı Filistinlilerin aksine büyük çoğunluğu aidiyetini Tarihi Filistin toprakları üzerinde kurulan İsrail devletine bağlıyor.

Ayrıca İsrail'in kuzey bölgelerinde yaşayan İsrail Dürzileri, kendilerini önce Dürzi sonra İsrailli ve en son Arap olarak tanımlıyor. Suriye kimliğinden vazgeçmeyen ve İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri çevresinde yaşayan yaklaşık 25 bin Suriyeli Dürzinin aksine İsrail Dürzileri, İsrail'e ve kimliğine tüm sadakatiyle bağlılık gösteriyor.

https://www.dunyabulteni.net/ortadogu/netanyahu-irkci-yasayi-elestiren-durziler-le-h426676.html

Mesajı Paylaş

saladin

Turkiye'nin  Israil'le iliskileri duzelmek icin BAE'de gizli bir bulusma yaptigi iddia ediliyor. Erdogan'in  Israil konusunda meydanda baska, kapali kapilar arkasinda baska konustugunu biliyoruz, bu ekonomik manipulasyon ortaminda da eskisi kadar sesini cikaramadagini tahmin ediyoruz ama niye BAE? Erdogan ve Turk dusmani Lieberman ayni anda Baku'deymisler. Yani iki ulkeninde Azerbaycan'la arasi iyi. Aliyev beni karistirmayin demediyse, bu tur gorusme icin en uygun yer orasi olurdu, ama belki Israil'liere daha uzaktaki Baku'ye benzin parasi fazla gelmistir. Malum Turkiye'nin VIP filosunun boyle bir sikintisi yok.

https://www.mintpressnews.com/uae-israel-turkey-secret-talks/249427/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter